more_horiz
Wiadomości

Kryzys w Afganistanie. Pakistan apeluje o "innowacyjne" podejście do talibów i chce ich motywować... pomocą finansową

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 11:27
Trzeba być realistą w stosunkach z talibami i motywować ich udzielaniem pomocy finansowej na odbudowę i rozwój Afganistanu - uważa minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi
Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood QureshiFoto: Forum/SAIYNA BASHIR

W wywiadzie dla agencji Associated Press, Qureshi zaznaczył, że należy stawiać wymagania rządzącym w Afganistanie talibom, ale zarazem postępować w sposób "innowacyjny". Stwierdził, że model z ostatnich dekad "nie zadziałał". Wyliczył, że należy wyegzekwować od Talibanu utworzenie "inkluzywnego rządu oraz przestrzeganie praw człowieka, szczególnie w stosunku do kobiet i dziewcząt".

duda 1200 (1).jpg
"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Minister zaapelował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA i innych krajów, które zamroziły rezerwy walutowe Afganistanu o natychmiastowe zdjęcie sankcji, by pieniądze mogły zostać użyte do "promowania normalności w Afganistanie".

- To, co społeczność międzynarodowa może zrobić to ustalić plan działania. Jeśli talibowie spełnią oczekiwania, inne kraje mogą im pomóc w stabilizacji gospodarki. To jest pomoc, którą warto udzielać, m.in. na rzecz odbudowy Afganistanu. Myślę, że w taki sposób zaangażowanie międzynarodowe może być bardziej produktywne - oświadczył Qureshi.

Czytaj także:

Zwrócił uwagę, że rząd tymczasowy Afganistanu, w którym większość stanowią Pasztuni, został uzupełniony. Pojawiło się w nim więcej reprezentantów innych grup etnicznych - Tadżyków, Uzbeków i Hazarów. Ci ostatni są szyitami, co ma szczególne znaczenie, bowiem talibowie to sunnici. - Prawdą jest, że kobiet wciąż nie ma. Ale pozwólmy sytuacji się rozwinąć - powiedział szef pakistańskiego MSZ.

Wskazał, że talibowie muszą w najbliższych tygodniach podjąć decyzje, które sprawią, że będą "bardziej akceptowalni".

Według Qureshiego, władze Pakistanu nie odnotowały ostatnio nowych uchodźców z Afganistanu. Agencja AP zwraca uwagę, że to delikatna kwestia dla Pakistanu, którego gospodarka ucierpiała w ciągu ostatnich dekad z powodu napływu imigrantów.

nj

Zobacz także

Zobacz także