more_horiz
Wiadomości

USA: gubernator Florydy pozywa administrację Bidena ws. nakazu szczepień. "Rząd federalny nadużywa władzy"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 21:02
Gubernator Florydy Ron DeSantis wniósł oskarżenie przeciw administracji prezydenta USA Joe Bidena w związku z zarządzeniem o obowiązku szczepienia kontrahentów federalnych przeciw COVID-19 i domniemanym przekroczeniem uprawnień szefa rządu - podaje NBC News.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ron Adar

Pfizer free shutterstock 1200.jpg
USA: pięcioletnie dzieci będą mogły być szczepione na COVID-19? Doradcy FDA są za

- Rząd federalny nadużywa władzy i istotne jest dla nas, aby zająć w tej sprawie stanowisko. Sądzimy bowiem na Florydzie, że jest to kwestia wyboru zależnego od okoliczności - argumentował republikański gubernator.

Pozew, złożony w sądzie federalnym w Tampie, stwierdza, że administracja nie ma podstaw prawnych do narzucania wymogu o tak rozległym oddziaływaniu. Stan zabiega o natychmiastowe wstrzymanie nakazu, który ma wejść w życie 8 grudnia.

"DeSantis, zagorzały sojusznik Trumpa, który jest uważany za prawdopodobnego pretendenta do Białego Domu w 2024 roku, sprzeciwił się restrykcjom związanym z COVID-19 na poziomie stanowym, lokalnym i federalnym. Zakazał wprowadzania wymogu noszenia maseczek i zabronił firmom wymagać od pracowników przedstawiania dowodu na szczepienie" - podkreśla NBC News.

Obowiązek szczepień dla pracowników federalnych

Biden ogłosił we wrześniu obowiązek szczepień dla pracowników federalnych i podwykonawców pracujących dla rządu. Kilku republikańskich gubernatorów zagroziło pozwaniem administracji Bidena w związku z zapowiedzianym wymogiem szczepień przeciwko COVID-19 w sektorze prywatnym w firmach liczących co najmniej 100 pracowników. Inni podjęli kroki w celu przeciwdziałania polityce administracji, mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa.

Czytaj także:

Na początku października gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie wykonawcze zabraniające wszelkim podmiotom, w tym prywatnym firmom, wymogu szczepień od pracowników lub klientów.

- Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna, skuteczna i stanowi naszą najlepszą obronę przed wirusem, ale jej stosowanie powinno pozostać dobrowolne, a nie być wymuszane - oznajmił Abbott.

kp

Zobacz także

Zobacz także