Wiceszef MSZ rozmawiał w Hadze o kryzysie migracyjnym. "Strona niderlandzka podzieliła nasze oceny"

2021-11-03, 19:33

Wiceszef MSZ rozmawiał w Hadze o kryzysie migracyjnym. "Strona niderlandzka podzieliła nasze oceny"
Wiceminister Marcin Przydacz i dyrektor generalny ds. politycznych MSZ NL Thijs van der Plas . Foto: gov.pl

Podczas jednodniowej wizyty w Hadze wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz odbył konsultacje dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa z Thijsem van der Plasem, Dyrektorem Generalnym ds. politycznych w MSZ Królestwa Niderlandów. Jednym z tematów spotkania był kryzys na granicy polsko-białoruskiej. 


Powiązany Artykuł

granica 1200 mon free.jpg
"NATO jest gotowe do pomocy". Sojusz zaniepokojony incydentem na granicy polsko-białoruskiej

Jak poinformowano w komunikacie MSZ, Marcin Przydacz spotkał się z Thijsem van der Plasem oraz z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Fernando Ariasem i przedstawicielami wiodących niderlandzkich ośrodków badawczych zajmujących się problematyką wschodniego sąsiedztwa: Haskiego Centrum Studiów Strategicznych i Instytutu Clingendael.

"Kryzys na wschodniej granicy UE jest dobrze przygotowaną i wyreżyserowaną operacją hybrydową przeciwko Europie. Od samego początku jest ona prowadzona przez białoruskie instytucje państwowe" - powiedział Przydacz, cytowany w komunikacie MSZ. "Strona niderlandzka podzieliła oceny dotyczące międzynarodowego aspektu problemu i odpowiedzialności władz białoruskich" - podkreślono w komunikacie.

Polityka unijna wobec Rosji

Według MSZ "przedmiot rozmowy stanowiło również wdrażanie konkluzji Rady Europejskiej z 24-25 czerwca 2021 r. w odniesieniu do stosunków UE i Rosji".

"Zgodzono się, że ścisła implementacja uzgodnień pozwoli na prowadzenie efektywnej polityki wobec Rosji zgodnej z interesem całej UE i wszystkich jej państw członkowskich. W trakcie rozmów omówiono też tematykę Partnerstwa Wschodniego oraz konflikt rosyjsko-ukraiński" - czytamy.

Zgodnie z komunikatem w trakcie rozmów wiceszef MSZ podkreślił także znaczenie przestrzegania europejskiego prawodawstwa w kontekście bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw UE i wskazał, że "nieakceptowalne jest wykorzystywanie kwestii energetycznych do wywierania presji politycznej".

Polskie przewodnictwo w OBWE

"Wiceminister Marcin Przydacz przedstawił również polskie priorytety podczas zbliżającego polskiego przewodnictwa w OBWE. Podczas spotkania z Dyrektorem Generalnym OPCW omówiono polską rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, poświęconą Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) oraz wyzwania związane z jej implementacją (w tym próbę otrucia Aleksieja Nawalnego, użycie broni chemicznej w Syrii oraz problem broni tego typu zatopionej w Bałtyku)" - poinformował resort.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej