more_horiz
Wiadomości

"Główną przeszkodą na drodze do pokoju jest Rosja". Chargé d'affaires USA o sytuacji na wschodniej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:53
Courtney E. Austrian, chargé d'affaires Stanów Zjednoczonych przy OBWE, powiedziała w czwartek na posiedzeniu Rady Stałej OBWE w Wiedniu, że Rosja jest główną przeszkodą w pokojowym uregulowaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo-Pol/ Shutterstock
wojna ukraina donbas free 1200 shutter.jpg
Rosja wycofała z terenów przygranicznych Ukrainy jedynie 3,5 tysiąca żołnierzy, a pozostawiła 75 tysięcy

- Aktywność militarna Rosji na Ukrainie i wokół niej, wraz z coraz bardziej wrogą retoryką Kremla w ostatnich miesiącach, jest bezpodstawna i niebezpiecznie prowokacyjna. Główną przeszkodą na drodze do pokoju jest Rosja. To konflikt, który rozpoczęła Rosja, a teraz jest w pełni odpowiedzialna za jego zakończenie – powiedziała Austrian.

Czytaj także:

Amerykańska dyplomatka przypomniała, że trwająca od ośmiu lat rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła już do ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych, dziesiątek tysięcy rannych, przesiedlenia około 1,6 mln osób i ogromnych szkód w krytycznej infrastrukturze cywilnej.

"Wzywamy Rosje do wycofania swoich sił"

- Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji, przestrzegania zawieszenia broni, wypełnienia zobowiązań mińskich i wycofania swoich sił z suwerennego terytorium Ukrainy – powiedziała przedstawicielka USA w OBWE.

Wezwała też Rosję do umożliwienia OBWE wypełniania mandatu i monitorowania całego terytorium Ukrainy, w tym kontrolowanego przez Rosję terytorium na wschodzie oraz okupowanego przez Rosję Krymu.

- Wzywamy Rosję do wzięcia konstruktywnego udziału w Trójstronnej Grupie Kontaktowej i do otwarcia wszystkich przejść wzdłuż linii kontaktu, aby zapewnić swobodny przepływ ludności cywilnej – dodała Austrian.

dn

Zobacz także

Zobacz także