more_horiz
Wiadomości

"Zmiany się dokonują, budujemy międzynarodową koalicję". Wiceszef KE o wstrzymaniu lotów dla migrantów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 14:45
Wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, komentując decyzję tureckich linii lotniczych, które wprowadziły zakaz sprzedaży biletów dla migrantów chcących lecieć na Białoruś, stwierdził, że "zmiany się dokonują". Turcja zerwała też współpracę z białoruskim narodowym przewoźnikiem Belavia.
Margaritis Schinas
Margaritis SchinasFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Irackie linie lotnicze także nie wznowią lotów na Białoruś. Migranci dowożeni do Mińska są później transportowani na granicę z Polską, Litwą i Łotwą.

turcja samolot 1200 free.jpg
Turkish Airlines nie będą już przewozić migrantów na Białoruś. Wydano zakaz sprzedaży biletów

Decyzja irackich i tureckich przewoźników jest związana z groźbą unijnych sankcji, ale - jak mówił w Libanie wiceprzewodniczący Komisji - to także wybór co do współpracy z Unią. - Budujemy międzynarodową koalicję przeciwko używaniu ludzi jako pionki w grze. To moment, w którym Europa liczy przyjaciół, na szczęście mamy ich wielu - powiedział Margaritis Schinas.

Posłuchaj
00:46 11395939_1.mp3 KE wyraziła zadowolenie z decyzji Iraku i Turcji ws. lotów migrantów na Białoruś. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Wiceszef Komisji kontynuuje podróż po regionie. Obecnie jest w Libanie, wczoraj był w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W planie są wizyty w kolejnych krajach pochodzenia i tranzytu migrantów, by uniemożliwić proceder sprowadzania ludzi na granicę.

kp

Zobacz także

Zobacz także