more_horiz
Wiadomości

Gruzja: krytyczny stan zdrowia Micheila Saakaszwilego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 02:01
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym - poinformowali lekarze ze szpitala więziennego w Tbilisi, gdzie przebywa polityk. Saakaszwili prowadzi od kilku tygodni strajk głodowy.
Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym - twierdzą gruzińscy lekarze
Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym - twierdzą gruzińscy lekarzeFoto: Shutterstock/Paparazzza

"Obecny stan zdrowia pacjenta jest uważany za krytyczny" - stwierdziła grupa lekarzy, zajmujących się byłym prezydentem. W oświadczeniu podkreślono, że szpital więzienny, w którym Saakaszwili przebywa, nie jest w stanie zaspokoić jego potrzeb medycznych.

ZOBACZ TAKŻE
forum michaił sakaszwili 1200.jpg
Micheil Saakaszwili został przeniesiony do więziennego szpitala

Powrót do Gruzji

Saakaszwili przebywa w więziennym szpitalu w stolicy kraju od 8 listopada. Odmówił jednak leczenia tam, utrzymując, że został przewieziony podstępem. Według byłego prezydenta ma to na celu jego "fizyczne zniszczenie na polecenie Putina".

1 października Saakaszwili wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Czytaj także:

B. prezydent uważa, że jest więźniem politycznym

Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z partii Gruzińskie Marzenie, są motywowane politycznie.

Po zatrzymaniu Saakaszwili rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi. Uważa się za więźnia politycznego.

ms

Zobacz także

Zobacz także