more_horiz
Wiadomości

"Nie złagodzimy naszej presji ". Twarde stanowisko Departamentu Stanu USA ws. działań Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:58
- Nie złagodzimy naszej presji dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów - powiedziała "Rz" Robin Dunnigan z Departamentu Stanu. Jej zdaniem sankcje przynoszą efekty i Stany Zjednoczone razem z UE pracują nad kolejnymi.
Migranci sprowadzeni na granicę z Polską przez reżim Łukaszenki
Migranci sprowadzeni na granicę z Polską przez reżim Łukaszenki Foto: Twitter/MON

Robin Dunnigan z Departamentu Stanu pytana była w piątkowej "Rzeczpospolitej" o kryzys związany z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

- Uważam, że sankcje przynoszą efekty. Razem z Unią pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóty, dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów, pozwoli na wolne i uczciwe wybory pod kontrolą międzynarodowych obserwatorów oraz podejmie dialog z białoruską opozycją - powiedziała Dunnigan.

pap granica 1200 1.jpg
Brytyjskie wsparcie w związku z kryzysem migracyjnym. Do Polski ma trafić ok. 150 żołnierzy

Dodała, że USA są bardzo zaniepokojone sytuacją na granicy.

- Wielokrotnie apelowaliśmy do Łukaszenki, aby przestał wykorzystywać migrantów. To niezwykle nieludzki, bezduszny proceder! - zaznaczyła.

Czytaj również:Odnosząc się do pytania o potencjalne zaangażowanie NATO w kryzys, powiedziała, że nie chce spekulować o roli sojuszu.

- O tym musi zdecydować sam Sojusz, wszyscy jego członkowie. Powiem jednak, że NATO bardzo uważnie przygląda się rozwojowi wypadków na polsko-białoruskiej granicy - powiedziała dziennikowi Dunnigan.

fc

Zobacz także

Zobacz także