more_horiz
Wiadomości

Czwarty lockdown w Austrii. Kanclerz: przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:56
Od poniedziałku 22 listopada przez 10 lub 20 dni w Austrii będzie obowiązywał ogólnokrajowy całkowity lockdown. Rząd chce w ten sposób stłumić czwartą falę pandemii koronawirusa.
W Austrii niecałe 66 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19
W Austrii niecałe 66 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19Foto: Forum/Reuters/LEONHARD FOEGER

Austriacy mają zakaz opuszczania domów z wyjątkiem sytuacji, w których muszą zaspokoić niezbędne potrzeby, takie jak wyjście po zakupy spożywcze, uprawianie sportu czy wizyta u lekarza. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, jednak władze zwróciły się do rodziców, by w miarę możliwości pozostawili dzieci w domu. Pracownikom biur zalecana jest praca zdalna. Odwołano jarmarki bożonarodzeniowe, zamknięto restauracje.

- Przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki - mówił w piątek do zaszczepionych kanclerz Alexander Schallenberg na antenie państwowej telewizji ORF.

Czytaj także:

Walka z epidemią

Całkowity lockdown potrwa do 12 grudnia, przez 20 dni, ale po 10 dniach rząd ma zdecydować o ewentualnym zniesieniu ograniczeń, jeżeli sytuacja się poprawi.

Po wygaśnięciu lockdownu obostrzenia będą nadal obowiązywać osoby niezaszczepione. Dodatkowo rząd zapowiedział, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Decyzje zostały oprotestowane w sobotę na ulicach stolicy kraju, Wiednia, gdzie demonstrowało ok. 40 tys. osób, w tym przedstawiciele partii i środowisk skrajnie prawicowych - podała tamtejsza policja.

Jak zauważa AP, lockdown zaczął obowiązywać w Austrii w czasie, gdy średnia dzienna liczba zgonów spowodowanych SARS-CoV-2 potroiła się w ostatnich tygodniach, a część szpitali alarmuje, że ich oddziały intensywnej terapii są na granicy maksymalnego obłożenia.

Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej

Czwarty lockdown

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Austrii niecałe 66 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, co, jak zauważa AP, stanowi jeden z najniższych wskaźników szczepień wśród państw Europy Zachodniej. Według tego samego źródła, w piątek zanotowano rekordową od początku pandemii liczbę 15 809 nowych infekcji koronawirusem.

To czwarty całkowity lockdown w Austrii od początku pandemii. Nowe restrykcje spotkały się ze sprzeciwem społecznym. W weekend przeciwnicy obostrzeń protestowali między innymi w Wiedniu. Demonstranci oprotestowali także obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Austria jako pierwszy kraj w Europie zdecydowała się na takie rozwiązanie. Szczepienia będą obowiązkowe w tym kraju od lutego.

st

Zobacz także

Zobacz także