more_horiz
Wiadomości

Nieoficjalnie: premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec. Znamy termin

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:25
Premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel w czwartek w Berlinie - dowiedziało się nieoficjalnie w źródłach rządowych Polskie Radio. Spotkanie ma być elementem ofensywy dyplomatycznej, którą w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią prowadzi szef polskiego rządu.
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w czwartek premier uda się na rozmowę z niemiecką kanclerz
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w czwartek premier uda się na rozmowę z niemiecką kanclerzFoto: PAP/AA/ABACA

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę złożył wizyty w Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Przywódcy państw bałtyckich jednoznacznie poparli Polskę w obronie granic i zadeklarowali gotowość współpracy w odparciu hybrydowej agresji Białorusi na Polskę. Spotkania premiera z kolejnymi przywódcami państw europejskich zapowiedział w sobotę jego rzecznik Piotr Müller. To reakcja na zaostrzanie się sytuacji na granicy Polski z Białorusią, która jest równocześnie granicą Unii Europejskiej.

Szczyt V4

Dziś o zagrożeniu hybrydowym ze strony Białorusi premier rozmawia w Budapeszcie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie Mateusz Morawiecki uda się na rozmowy do Zagrzebia, gdzie spotka się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Nieoficjalnie wiadomo, że kolejne zagraniczne wizyty szefa rządu odbędą się w środę i w piątek.

Wcześniej Mateusz Morawiecki o kwestii napływu migrantów rozmawiał również między innymi z premierem Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu. - Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem, już dzisiaj do Białorusi dociera dużo mniej migrantów - twierdzi rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegłym tygodniu polski premier spotkał się w Warszawie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Podczas rozmów uzgodniono, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Presja migracyjna

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Czytaj również:

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ostatni wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie i kłody drewna. Niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Zobacz także: szef MSZ Zbigniew Rau w "24 pytaniach"

Zobacz także

Zobacz także