more_horiz
Wiadomości

"Stoimy solidarnie u boku Litwy, Polski i Łotwy". Szefowa KE o kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:15
Jak poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, hybrydowy atak Białorusi jest wyzwaniem rzuconym całej Unii. Zapewniła ponadto, że Wspólnota jest solidarna z Polską, Litwą i Łotwą.
Von der Leyen: stoimy solidarnie u boku Litwy, Polski i Łotwy
Von der Leyen: stoimy solidarnie u boku Litwy, Polski i ŁotwyFoto: AA/ABACA/PAP

"Białoruś prowadzi hybrydowy atak na UE. Jest to wyzwanie rzucone całej Unii. Stoimy solidarnie u boku Litwy, Polski i Łotwy" - podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

"Unia Europejska podejmuje działania na czterech polach: wsparcie humanitarne, kontakty dyplomatyczne z krajami pochodzenia (migrantów), sankcje i ochrona granic" - dodała Ursula von der Leyen.

Spotkania premiera ws. kryzysu przy granicy

W związku z trudną sytuacją geopolityczną w regionie, premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie rozpoczął spotkania w krajach europejskich, w trakcie których rozmawia z przywódcami państw. W niedzielę szef rządu odbył pierwsze trzy wizyty - na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Przywódcy państw bałtyckich jednoznacznie poparli Polskę w obronie granic i zadeklarowali gotowość współpracy w odparciu hybrydowej agresji Białorusi na Polskę.

We wtorek w związku ze spotkaniem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki przebywa w BudapeszcieNa wspólnej konferencji V4 szef polskiego rządu ocenił, że "poziom solidarności, pozytywnej odpowiedzi na nasze obawy i refleksje", z którymi się spotkał, jest "budujący i bezprecedensowy".

Spotkania premiera z kolejnymi przywódcami państw europejskich zapowiedział jego rzecznik Piotr Müller. To reakcja na zaostrzanie się sytuacji na granicy Polski z Białorusią, która jest równocześnie granicą Unii Europejskiej.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także