more_horiz
Wiadomości

Koronawirus na świecie. Liczba zakażeń rośnie, rozważane są obowiązkowe szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 23:30
Pandemia koronawirusa w Europie nie zwalnia. Kolejne kraje decydują się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń, część rozważa rozpoczęcie obowiązkowych szczepień. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 172 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 259 milionów.
Poza Europą sytuacja znacznie się poprawiła, ale w Korei Płn. zanotowano właśnie 4 tys. nowych zachorowań, najwięcej od początku pandemii
Poza Europą sytuacja znacznie się poprawiła, ale w Korei Płn. zanotowano właśnie 4 tys. nowych zachorowań, najwięcej od początku pandemiiFoto: ERIC GAILLARD/Forum

Kolejne europejskie kraje rozważają wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. To skutek wciąż rosnącej liczby nowych zakażeń na kontynencie. Europa jest obecnie epicentrum wirusa, a Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by także osoby zaszczepione nosiły maski i utrzymywały dystans społeczny.

Austria kilka dni temu wprowadziła całkowity lockdown w kraju, a władze zapowiedziały, że od wiosny szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Dwutygodniowy lockdown zapowiedziano właśnie na Słowacji. Niemcy, Czesi i Słowacy zastanawiają się także nad wprowadzeniem obowiązku szczepień dla niektórych grup społecznych. We wszystkich tych krajach znacznie wzrosła liczba nowych zachorowań, a w Niemczech jest ona rekordowo wysoka.

Kolejne ograniczenia we Włoszech, trzecia dawka w Portugalii

Włochy wprowadziły kolejne ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych dla niezaszczepionych. Portugalia z kolei, która jest jednym z najlepiej zaszczepionych krajów na świecie, będzie podawać trzecią, dodatkową dawkę dla niemal 25 proc. populacji. W piątek nowe restrykcje ma ogłosić Holandia.

Poza Europą sytuacja znacznie się poprawiła, ale w Korei Północnej zanotowano właśnie 4 tys. nowych zachorowań, najwięcej od początku pandemii. Nowa Zelandia ogłosiła z kolei, że jej granice pozostaną zamknięte przez najbliższych pięć miesięcy.

Ponad 5 mln zgonów z powodu COVID-19

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 172 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 259 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Posłuchaj
00:52 11418198_2.mp3 Sytuacja epidemiczna w Europie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także