more_horiz
Wiadomości

Unijna agencja ostrzega: wariant Omikron wysokim zagrożeniem dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 11:52
Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego" zagrożenie dla Europy. Nowa odmiana uznawana jest za wysoce zaraźliwą.
ECDC: wariant Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy
ECDC: wariant Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla EuropyFoto: Gabriel Petrescu/Shutterstock

ECDC wskazuje na "znaczną niepewność dotyczącą zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron". Agencja ocenia, że "ogólny poziom ryzyka" dla państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego "jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".

Jak zaznaczono, biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem, oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, pojawia się "wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez Omikron w UE i EOG".

"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży" - można przeczytać w raporcie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Wariant Omikron

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała pochodzącą od greckiej litery nazwę Omikron.

W opinii ekspertów WHO, Omikron stanowi odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Organizacja przekazała, że dotychczas na świecie odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Agencja AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także