more_horiz
Wiadomości

Nowy wariant koronawirusa wykryty w Wielkiej Brytanii. "Omikron to wysoce zaraźliwa odmiana"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:35
W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa - Omikron. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że zostały podjęte natychmiastowe działania.
Obydwa przypadki zakażenia związane są z podróżą do Afryki Południowej
Obydwa przypadki zakażenia związane są z podróżą do Afryki PołudniowejFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

- Jeden znaleziono w Chelmsford, drugi w Nottingham. Obie osoby się izolują, podobnie jak członkowie ich gospodarstw domowych. Trwają kolejne badania, szukamy osób, które miały kontakt z zakażonymi - powiedział bytyjski minister zdrowia. Dodał, że oba przypadki są ze sobą powiązane.

Londyn zdecydował o zamknięciu granic dla kolejnych czterech państw Afryki. To Angola, Mozambik, Zambia i Malawi. W sumie zakaz podróżowania dotyczy już 10 afrykańskich krajów. Przybywać stamtąd mogą tylko mieszkańcy Królestwa, ale i tak przejść muszą dziesięciodniową kwarantannę w hotelu.

Co zrobi Boris Johnson?

Wieczorem odbędzie się konferencja prasowa premiera Borisa Johnsona, naczelnego lekarza kraju i głównego doradcy naukowego rządu. Mają przedstawić dalsze kroki.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nowy wariant koronawirusa, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego" zagrożenie dla Europy. Nowa odmiana uznawana jest za wysoce zaraźliwą.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

koz

Zobacz także

Zobacz także