more_horiz
Wiadomości

Omikron przy granicy z Polską. Kolejny kraj potwierdza obecność nowej mutacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 17:04
Czeskie laboratoria potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa.  Stacje sanitarno-epidemiologiczne zostały zobowiązane do priorytetowego sekwencjonowania próbek pobranych od zakażonych koronawirusem, którzy przebywali w Afryce, Izraelu i Hongkongu.
Czechy: potwierdzono wystąpienie nowego wariantu koronawirusa
Czechy: potwierdzono wystąpienie nowego wariantu koronawirusaFoto: Shutterstock/Gonzalo Bell

Jak ustaliły czeskie media, osobą zakażoną nowym wariantem koronawirusa jest 60-letnia kobieta z Liberca, która brała udział w wyprawie fotograficznej do Afryki. Kierująca służbami sanitarnymi Pavla Svrczinova przekazała, że wraz z 60-latką podróżowało osiem innych osób pochodzących z Pragi oraz regionów: ołomunieckiego i środkowoczeskiego.

Dotąd nie ma jednak informacji o kolejnych osobach, u których wykryto by nowy patogen.

Istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się na świecie nowej odmiany koronawirusa. Ostrzegając przed tym Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji. Jednocześnie WHO zaapelowała do 194 państw członkowskich o przyspieszenie szczepień grup wysokiego ryzyka

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało o prawie 9300 nowych zakażeniach koronawirusem odnotowanych w ciągu doby. Jest to największy niedzielny przyrost infekcji od początku pandemii. Jednym z zakażonych jest minister zdrowia Adam Vojtiech, który od wczoraj przebywa w izolacji.

Obowiązek szczepień

Ustępujący gabinet Andreja Babisza pracuje nad wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla przedstawicieli wybranych profesji oraz seniorów. Projekt poparł obradujący dziś centralny sztab kryzysowy. Obowiązek szczepień zyskał też akceptację prezydenta Milosza Zemana. 

Posłuchaj
01:05 Czechy.mp3 Czechy: potwierdzono wystąpienie nowego wariantu koronawirusa. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Czytaj także:


es

Zobacz także

Zobacz także