Barbados stał się republiką. Królowa Elżbieta II już nie panuje w tym państwie

2021-12-01, 05:04

Barbados stał się republiką. Królowa Elżbieta II już nie panuje w tym państwie
Barbados ogłosił się republiką. Przy okazji ceremonii premier państwa ogłosiła pochodzącą z wyspy wokalistkę Rihannę Bohaterką Narodową. Foto: PAP/EPA/BARBADOS TODAY HANDOUT

Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa Barbados. W uroczystości proklamowania republiki uczestniczył jej syn książę Karol. Dotychczasowa gubernator generalna Sandra Mason została zaprzysiężona na pierwszego prezydenta.

W poniedziałek o północy czasu miejscowego Barbados wypowiedział przysięgę wierności brytyjskiej królowej Elżbiecie II i zerwał unię personalną z Wielką Brytanią, po raz pierwszy w historii ogłaszając się republiką.

Posłuchaj

Barbados stał się republiką. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Barbados republiką

Barbados stał się republiką 55 lat po ogłoszeniu niepodległości. W stolicy kraju, Bridgetown, na placu, z którego w zeszłym roku został usunięty pomnik słynnego brytyjskiego admirała Horatio Nelsona, odbyła się oficjalna ceremonia proklamowania republiki. Uczczono to salwą i odśpiewano hymn. W obecności księcia Karola opuszczono flagę Królowej. Pierwszą prezydent Barbadosu została Sandra Mason, dotychczasowa gubernator generalna kraju i była ambasador w Wenezueli, Kolumbii, Chile i Brazylii.

Wypowiedzenie wierności brytyjskiej królowej zostało uczczone fajerwerkami i występami artystycznymi. Orkiestra składała się z ponad stu muzyków, grających na tradycyjnych blaszanych bębnach steel pan. Wydarzenie było transmitowane w internecie, a na całej wyspie rozstawiono ekrany, by mieszkańcy mogli uczestniczyć w wydarzeniu. W uroczystości w Bridgetown uczestniczyły setki osób.

Podczas uroczystości premier Barbadosu, Mia Mottley, ogłosiła słynną barbadoską piosenkarkę Rihannę bohaterką narodową. Szefowa rządu zwróciła się artystki, parafrazując słowa jej piosenki "Diamonds": "Abyś dalej lśniła jak diament i przynosiła zaszczyt swojemu narodowi przez swoje dzieła i czyny". Artystka przyjęła oferowany jej zaszczyt.

Królowa Elżbieta II już nie "włada" Barbadosem

Flaga, herb i hymn Barbadosu pozostaną takie same, ale niektóre terminy ulegną zmianie - pisze Suleiman Bulbulia, felietonista gazety "Barbados Today". Określenia "królewski" i "korona" przestaną być używane, co znaczy np., że Królewskie Służby Policyjne Barbadosu staną się Służbami Policyjnymi Barbadosu, a ziemie koronne - państwowymi. Według Bulbulii to "początek nowej ery", w której każdy obywatel Barbadosu może zostać głową swojego państwa.

Barbadoskie dążenie do stania się republiką rozpoczęło się ponad dwie dekady temu. W październiku parlament wyspy wybrał swojego przewodniczącego większością dwóch trzecich głosów.

Pierwsze angielskie statki przybyły na Barbados w 1625 roku. Barbados ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku, ponad trzy wieki po przybyciu angielskich osadników i przekształceniu wyspy w bogatą kolonię cukrową, opartą na pracy setek tysięcy afrykańskich niewolników. Ogłaszając się republiką, prawie 400 lat później, kraj ten zerwał ostatnie kolonialne więzy.

Czytaj również:

Barbados pozostanie w Commonwealth

Barbados to państwo zajmujące wyspę o tej samej nazwie. Jest położone w archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Jest to najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Na Barbados mieszka około 285 tysięcy ludzi.

Proklamowanie republiki nie wymagało zgody Wielkiej Brytanii, a wyspa pozostanie członkiem Wspólnoty Narodów (Commonwealth), krajów, które język, kultura i wartości oraz historyczne więzy łączą z Wielką Brytanią.

Proklamacja republiki przez karaibskie państwo to rzadkie wydarzenie. Ostatni raz dokonały tego Gujana, Dominika oraz Trynidad i Tobago w latach 70.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej