more_horiz
Wiadomości

To była "kwestia czasu". Wariant Omikron dotarł do USA

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 05:51
Wariant Omikron koronawirusa jest już w Stanach Zjednoczonych. Wykryto go u mieszkańca Kalifornii, który powrócił niedawno z Republiki Południowej Afryki. 
Wariant Omikron koronawirusa dotarł już do Stanów Zjednoczonych
Wariant Omikron koronawirusa dotarł już do Stanów ZjednoczonychFoto: EJ Nickerson/Shutterstock

Tym samym USA są 24 krajem, w którym odnotowano OmikronaO wykryciu pierwszego przypadku omikrona poinformował podczas konferencji prasowej w Białym Domu główny epidemiolog kraju, doktor Anthony Fauci. - Wiedzieliśmy, że to jest tylko kwestia czasu - powiedział.

Zarażony koronawirusem nowego typu Amerykanin jest w przedziale wiekowym 18-49 lat i mieszka w San Francisco. 

22 listopada wrócił do Stanów Zjednoczonych z RPA, 29 listopada przeprowadzono u niego test na COVID-19, który dał pozytywny wynik.

Omikron w USA. Fauci: zaszczepcie się

Od tego czasu pacjent przebywa w izolacji. U osób, z którymi miał kontakt wirusa jak dotąd nie wykryto. Biały Dom apeluje do Amerykanów by szczepili się przeciwko COVID-19 ponieważ jest bardzo prawdopodobne, iż obecnie funkcjonujące szczepionki dają pewną ochronę przed Omikronem. - Wiemy co powinniśmy robić by się ochronić - zaszczepcie się jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i weźcie dawkę przypominającą, jeśli minął już odpowiedni czas - powiedział Fauci.

- Noście też maski w pomieszczeniach zamkniętych z większą liczbą ludzi - apelował.

W tym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma przedstawić zaktualizowany plan walki z pandemią. Obejmuje on miedzy innymi nałożenie na podróżujących do kraju obowiązku poddania się testowi na COVID-19 na 24 godziny przed wejściem na pokład samolotu, a nie jak dotychczas w ciągu 3 dni poprzedzających podróż.

Posłuchaj
00:54 Pierwszy przypadek omikrona w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).mp3 Pierwszy przypadek omikrona w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także