more_horiz
Wiadomości

"Turcja może być mediatorem". Mustafa Sentop o konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 23:28
Ewentualna agresja Rosji na Ukrainę będzie przegraną dla każdego państwa, którego dotknie - powiedział w TVP przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Turcji Mustafa Sentop. Jak dodał, w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego mediatorem może być Turcja, bo "dotyczy to też naszego regionu, północy Turcji".
Turcja jest gotowa mediować między Ukrainą i Rosją
Turcja jest gotowa mediować między Ukrainą i RosjąFoto: shutterstock.com/Aleksandra Ignateva

Przebywający z oficjalną wizytą w Polsce Mustafa Sentop pytany był w TVP1 i TVP Info o kryzys migracyjny występujący m.in. na przygranicznym pasie z Białorusią.

Kryzys na granicy. Sentop: to globalny problem

- To jest globalny problem i to dopiero jego początek, ten problem na całym świecie będzie się powiększał. Jest ryzyko globalnego kryzysu - ocenił Sentop.

Jak mówił, Turcja planuje kontrolować, nadzorować i opanować nielegalną migrację, z którą się sama boryka.

- Głównym źródłem nielegalnej migracji w przypadku Turcji jest Syria. Mamy bardzo długą granicę z Syrią - 950 km - i nie można podchodzić do takiego kryzysu mówiąc: róbcie, co chcecie, to jest wasz problem. Mamy humanitarny problem, ale to nie nasze państwo. Przyjęliśmy Syryjczyków, oczywiście pracujemy nad tym, by doprowadzić region do takiego poziomu, żeby bezpieczeństwo zostało osiągnięte, a Syryjczycy mogli powoli wracać do swego kraju - dodał.

Agresja Rosji na Ukrainę? "Nic nie jest niemożliwe"

Pytany o to, czy możliwa jest agresja Rosji wobec Ukrainy, przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji odpowiedział, że "żyjemy w takim świecie, że nie możemy powiedzieć, że coś jest niemożliwe".

- Z drugiej strony uważam, że to byłby bardzo duży błąd, który sprowokowałby kolejny kryzys, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w danym regionie. Z tego powodu powinniśmy nie poprzez broń i operacje militarne, tylko poprzez rozmowy, porozumienie i negocjacje, siadając do stołu, rozwiązać tego typu potencjalne kryzysy - powiedział Sentop.

- Nasz prezydent Recep Tayyip Erdogan wyraził swoje niezadowolenie w tej kwestii, po czym Rosja wstępnie powiedziała, że jest gotowa do rozmów. By móc uzyskać i zachować pokój na świecie, należy zapraszać wszystkie państwa do wypowiadania swego zdania na ten temat. Cisza nie załatwi niczego - ocenił.

Czytaj również:

Turcja chce być mediatorem

- Możemy być też mediatorem w tych lub podobnych kwestiach, ponieważ dotyczy to również naszego regionu - północy Turcji - podkreślił Mustafa Sentop.

- Naszym zdaniem będzie to przegrana dla każdego z państw, którego będzie dotyczyć taka interwencja (...). Ukraina nie jest członkiem NATO, ale jest na granicy z NATO. Patrząc z tej perspektywy, jest ryzyko, że taka ewentualna interwencja, konflikt, nie zatrzyma się na tej granicy, ale będzie się rozpowszechniał. Wtedy zaszkodzi każdemu - podkreślił.

jmo

Zobacz także

Zobacz także