more_horiz
Wiadomości

Omikron jeszcze bardziej zjadliwy niż delta? Naukowiec, który wyizolował koronawirusa, wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 08:05
- Koronawirus nabył większość możliwych mutacji, które w naszym modelowaniu przewidywały jego zwiększoną zdolność do transmisji między ludźmi - powiedział dr Maciej Tarkowski, immunolog z laboratorium wydziału chorób zakaźnych na uniwersytecie w Mediolanie. Podkreślił, że nowe mutacje wirusa, w tym omikron, są powodem do niepokoju.
Teraz poczekać, by móc ustalić, czy omikron jest jeszcze bardziej zjadliwy niż delta i czy ma większy potencjał przenoszenia - mówi dr Tarkowski
Teraz poczekać, by móc ustalić, czy omikron jest jeszcze bardziej zjadliwy niż delta i czy ma większy potencjał przenoszenia - mówi dr TarkowskiFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

- Teraz trzeba czekać, by móc ustalić, czy omikron jest jeszcze bardziej zjadliwy niż delta i czy ma większy potencjał przenoszenia. Oby jednak nie - dodał polski naukowiec z Lombardii. Przyznał, że powstawanie nowych wariantów to "istny totalizator".

Spytany o to, czy jest powód do zaniepokojenia, odparł: "Powód do niepokoju na pewno jest, ale trzeba jeszcze poczekać, by ustalić, czy to przeobrazi się w problem globalny i czy omikron wyprze deltę".

"Musimy uzbroić się w cierpliwość"

- Wcześniej w tym roku był przypadek nowego wariantu wirusa w San Diego w USA, który szerzył się w tysiącach, ale ostatecznie nie rozprzestrzenił się - zauważył doktor Tarkowski.

To zaś może jego zdaniem oznaczać, że rację mają eksperci we Włoszech i w RPA, którzy na razie uspokajają. - Ale rację ma też Światowa Organizacja Zdrowia, bo, jako że stoi na straży zdrowia w wymiarze globalnym, musi ostrzegać i słusznie nadała temu wirusowi rangę VOC, czyli wariantu niepokojącego - ocenił.

- Musimy uzbroić się w cierpliwość. Rozumiem, że dla wszystkich - również dla mnie - którzy już zaplanowali podróże i wizyty na święta lub potrzebują pewności co do dni bez restrykcji, ta cierpliwość jest wystawiona na ciężką próbę - przyznał.

Za kilka tygodni badania powiedzą nam, w jakim kierunku ten nowy wariant zmierza - podkreślił.

Co ze szczepieniami dzieci?

Odnosząc się do kwestii szczepienia dzieci, rozważanej obecnie w Europie, dr Tarkowski powiedział: "Niestety okazuje się, że dzieci również są bardzo narażone na konsekwencje zakażeń SARS-CoV-2".

Czytaj także:

Dlatego rozumiem, że decyzja o uwzględnieniu tej grupy w szczepieniach ma podstawy, ponieważ wirus nadal mutuje - przyznał.

Maciej Tarkowski jest w grupie zespołu badawczego, który wyizolował włoski szczep koronawirusa. Umożliwiło to porównanie jego odmiany z wirusem wyodrębnionym od chorych z Chin i dalsze badania nad tym, jak oba warianty mutują.

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także