more_horiz
Wiadomości

Spotkanie prezydentów USA i Rosji. Łomanowski: to sukces Putina

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:25
Na wtorek zaplanowano wideo spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina. Głównym tematem będzie koncentracja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. - Można powiedzieć, że to sukces Putina. Biden nie planował spotkania z nim - powiedział w audycji "Północ - Południe" na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Łomanowski. Publicysta "Rzeczpospolitej" dodał, że na wideo spotkaniu może być poruszony temat małej ilości dyplomatów w obu krajach.
Władimir Putin i Joe Biden
Władimir Putin i Joe BidenFoto: KEVIN LAMARQUE/FORUM

Sytuacja na Wschodzie jest coraz bardziej napięta. Dziennik "The Washington Post" dotarł do materiałów amerykańskiego wywiadu, z których wynika, że na granicy rosyjsko-ukraińskiej obecnie przebywa nawet około 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Docelowo ma ich tam być około 175 tys. To druga koncentracja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą w tym roku.

Inwazja na Ukrainę może nastąpić na początku 2022 roku. Te informacje potwierdza niemiecki tabloid "Bild". Gazeta pisze, że Rosja chce zająć 2/3 obszaru Ukrainy atakując z terenu Rosji, Krymu i być może Białorusi. Tym informacją zaprzecza Kreml, zarzucając prowokację Ukrainie i NATO.

W związku z zaognieniem się konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej, we wtorek ma dojść do wideo spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Można powiedzieć, że to sukces Putina. Biden nie planował spotkania z nim - powiedział Andrzej Łomanowski. - Tylko że to sukces trochę dwuznaczny. Putin bardzo chciał spotkać z Bidenem w cztery oczy i porozmawiać z nim. Tymczasem został dopuszczony tylko na ekran monitora - dodał.

Publicysta zaznaczył, że mimo iż dojdzie do spotkania, nie musi ono być poświęcone wyłącznie Ukrainie.

- Na pewno pojawi się wątek koncentracji wojsk rosyjskich wokół Ukrainy - stwierdził. - Dla Rosji tematem numerem 1 jest zamknięcie konsulatów - dodał.

Andrzej Łomanowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że "elita rosyjska burzy się, ponieważ amerykanie ogłosili, że z powodu małej ilości pracowników dyplomatycznych w Moskwie, Rosjanie po wizy amerykańskie muszą jeździć do Warszawy".

- Kreml jest pod naciskiem ludzi domagających się normalizacji tych stosunków, bo chcą normalnie wyjeżdżać - powiedział. - Z drugiej strony Putin chce prowadzić politykę imperialną - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
18:05 PR24_mp3 2021_12_06-12-38-35.mp3 Andrzej Łomanowski o spotkaniu Biden-Putun ("Północ-Południe"/ PR24)

***

Audycja: "Północ-Południe"

ProwadzącaTadeusz Płużański

GośćAndrzej Łomanowski ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji12.38

bf

Zobacz także

Zobacz także