more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie władze: Rosja odrzuciła propozycje nowego rozejmu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 02:20
Rosja odrzuciła propozycje nowego rozejmu we wschodniej Ukrainie, a także propozycje wymiany jeńców i ponownego otwarcia punktów kontrolnych oraz rozbudowy wspólnego centrum łącznościowego - poinformowały ukraińskie władze. Kijów proponował w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, w skład której wchodzą te dwa państwa oraz OBWE, żeby zawieszenie broni obowiązywało od dzisiaj od północy.
Donbas, 2018 rok
Donbas, 2018 rok Foto: PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO

"Niestety wszystkie inicjatywy strony ukraińskiej zostały odrzucone przez Federację Rosyjską pod zmyślonymi pretekstami" - głosi oświadczenie delegacji Ukrainy do Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

W jej skład wchodzą, poza Ukrainą, Rosja i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Jak przypomniał Reuter, Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o blokowanie procesu pokojowego w rejonie Donbasu, gdzie wojska ukraińskie od 2014 r. walczą ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Walki spowodowały już tysiące ofiar śmiertelnych i olbrzymie zniszczenia.

Rozmowa z Bidenem

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z przywódcą USA Joe Bidenem. Tematem były m.in. możliwe formaty rozwiązania konfliktu w Donbasie.

"Zakończyłem 1,5-godzinną rozmowę z prezydentem USA. Prezydent poinformował mnie o treści negocjacji z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem. Również rozmawialiśmy o możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie i mówiliśmy o przebiegu wewnętrznych reform na Ukrainie" - napisał Zełenski na Twitterze.

Rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego odbyła się dwa dni po spotkaniu online prezydentów USA i Rosji.

Rozmowa Biden-Putin

Przywódcy USA i Rosji odbyli we wtorek dwugodzinną rozmowę, której najważniejszym tematem była sytuacja na Ukrainie. Jak podkreślił Jake Sullivan, strona amerykańska nie wierzy w to, że rosyjski prezydent podjął decyzję w sprawie ewentualnej inwazji na wschodnią część Ukrainy.

Jednocześnie doradca prezydenta USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone podejmą "konkretne kroki, jeśli będzie tego wymagała sytuacja". - Jesteśmy przygotowani na to, aby podjąć działania, jakich nie podjęliśmy w 2014 roku, gdy Rosja zajęła Krym - powiedział.

Dodał, że Stany Zjednoczone nie zaprzestaną dostaw "materiałów obronnych" stronie ukraińskiej.

Czytaj także:
ukraina wojsko flaga donbas 1200 free.jpg
Ukraina posiada pół miliona żołnierzy z doświadczeniem w działaniach bojowych

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także