more_horiz
Wiadomości

Omikron łagodniejszy od delty, ale są i złe wiadomości. Znamy nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 18:51
Dane naukowców z londyńskiego Imperial College London wskazują, że omikron może być nieco łagodniejszy od delty. Tyle, że jednocześnie jest bardziej zaraźliwy, narażając na hospitalizację i zgon więcej ludzi.
Brytyjscy naukowcy potwierdzają: omikron jest bardzo zaraźliwy
Brytyjscy naukowcy potwierdzają: omikron jest bardzo zaraźliwyFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Rekordowe niemal 120 tysięcy przypadków i 147 zgonów - to dzisiejszy bilans epidemii w Zjednoczonym Królestwie.

Z kolei amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało, że obecnie 73 proc. wszystkich nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych powiązanych jest z wariantem omikron. Szybko rośnie liczba nowych przypadków m.in. w Nowym Jorku, gdzie obowiązują ścisłe restrykcje.

Posłuchaj
00:58 11469793_1.mp3 Adam Dąbrowski o wpływie omikrona na sytuację epidemiczną w Wlk. Brytanii (IAR) 

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, omikron - nowy wariant koronawirusa - rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że zachorować mogą nawet zaszczepieni, zalecił też wprowadzanie obostrzeń sanitarnych.

***

Z powodu rosnących zakażeń brytyjski rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń, a to wszystko za sprawą apelu rządowych naukowców. Jak wynika z informacji podawanych w mediach w Anglii częściowy lockdown może pojawić się zaraz po Bożym Narodzeniu.

Czytaj także:

kmp

Zobacz także

Zobacz także