more_horiz
Wiadomości

Tragiczny bilans zamieszek w Kazachstanie. Zginęło już ponad 160 osób

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:36
Co najmniej 164 osoby zginęły w wyniku zamieszek w Kazachstanie. Wśród ofiar jest dwoje dzieci. Najwięcej osób - 103 - zginęło w Ałmaty - podają media, powołując się na ministerstwo zdrowia.
W wyniku zamieszek w Kazachstanie zginęły co najmniej 164 osoby
W wyniku zamieszek w Kazachstanie zginęły co najmniej 164 osobyFoto: Forum/PAVEL MIKHEYEV

Zamieszki wybuchły 2 stycznia po tym, jak władze ogłosiły podwyżkę cen paliw. Demonstranci demolowali budynki rządowe, redakcje państwowych stacji telewizyjnych, sklepy i bankomaty. W ciągu tygodnia służby bezpieczeństwa zatrzymały prawie 6 tysięcy osób. Są wśród nich obcokrajowcy.

Brutalne starcia

5 stycznia prezydent Kasym-Żamart Tokajew zdymisjonował rząd. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy. Kazachskie służby porządkowe dostały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszy, szczególnie do tych osób, które są uzbrojone. 

Podczas starć siły bezpieczeństwa używały granatów świetlnych i hukowych oraz gazu łzawiącego, otwierali też ogień w stronę demonstrantów. Protestujący atakowali policjantów, podpalali samochody. Część sił bezpieczeństwa w niektórych miastach stanęła po stronie protestujących.

W większości regionów policja i wojsko kontrolują już sytuację. Jednak w kilku miastach, w tym w Ałmaty, nadal dochodzi do pojedynczych starć protestujących z siłami porządkowymi.

Rosyjska interwencja

Na prośbę prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa do Kazachstanu przylecieli żołnierze sojuszniczych państw, zrzeszonych w poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sekretariat organizacji podał, że kontyngent będzie liczył około 2,5 tysiąca osób. Jednak, według rosyjskich mediów, w Kazachstanie jest już ponad 2600 żołnierzy państw ODKB.

Agencja Interfax napisała, że Rosja kontynuuje przerzut wojsk do Kazachstanu, wykorzystując siedemdziesiąt samolotów Ił-76 i pięć An-124. Jak poinformowała agencja Ria Novosti, rosyjskie oddziały ochraniają budynki rządowe, placówki dyplomatyczne Federacji Rosyjskiej i część portów lotniczych.

Posłuchaj
00:43 11491745_1.mp3 W Kazachstanie podczas zamieszek zginęło ponad 160 osób. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także