Japonia odwołuje ostrzeżenie przed tsunami. Stan zagrożenia utrzymywał się przez 14 godzin

2022-01-16, 07:48

Japonia odwołuje ostrzeżenie przed tsunami. Stan zagrożenia utrzymywał się przez 14 godzin
Odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołów.Foto: Mimadeo/shutterstock

Japońska Agencja Meteorologiczna odwołała stan zagrożenia tsunami, który wprowadzono po wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai na południowym Pacyfiku. Spodziewano się fal wysokości 3 metrów, w związku z czym ewakuowano 210 tys. osób. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.

Informację o odwołaniu stanu zagrożenia opublikowano na stronie internetowej JMA, która jest rządową agencja meteorologiczna podlegająca ministerstwu gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki.

Jak podaje agencja Kyodo wciąż istnieje możliwość podwyższenia poziomu wód na wybrzeżach japońskich wysp.

Masowe ewakuacje

Wcześniej w niedzielę podano, że co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami.

Nakaz dotyczył mieszkańców szeregu obszarów w północno-wschodnich prefekturach Aomori, Iwate i Miyagi, Chiba, Kochi, a także południowo-zachodnia Miyazaki i Kagoshima.

Ponadto odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołu.

Japońska agencja meteorologiczna ogłosił groźbę tsunami w nocy z soboty na niedzielę w związek z erupcją podwodnego wulkanu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai w Królestwie Tonga.

Ryzyko nie zniknęło

Według agencji ryzyko gwałtownej zmiany sytuacji może utrzymywać się w nadchodzących dniach. Na wybrzeżu w różnych rejonach Japonii agencja zarejestrowała fale o wysokości do 1,2 metra.

Ostatnio ostrzeżenie przed tsunami wydano w Japonii w listopadzie 2016 roku, gdy północno-wschodnią część kraju nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 - przypomina Kyodo.

Fala dotarła też na Kasprowy Wierch

Jak podało w sobotę wieczorem IMGW, fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu, dotarła na Kasprowy Wierch.

"Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano" - podało IMGW.

Czytaj także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej