more_horiz
Wiadomości

Tysiące nowoczesnych pocisków przeciwpancernych. Pomoc USA i Wlk. Brytanii dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:20
Ukraina w ostatnich dniach otrzymała od USA i Wielkiej Brytanii tysiące nowoczesnych pocisków przeciwpancernych. Transporty z pomocą wojskową przybywają do Kijowa drogą lotniczą. Mają podwyższyć zdolności bojowe ukraińskiej armii.
Rozładunek pomocy wojskowej dostarczonej przez USA na Ukrainę na Międzynarodowym Lotnisku Boryspol pod Kijowem, 25 stycznia 2022 r.
Rozładunek pomocy wojskowej dostarczonej przez USA na Ukrainę na Międzynarodowym Lotnisku Boryspol pod Kijowem, 25 stycznia 2022 r.Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Jak informuje, powołując się na swoje źródła, Jurij Butusow z ukraińskiego portalu cenzor.net, w tym miesiącu na Ukrainę przybyło 700 amerykańskich przeciwpancernych rakiet Javelin, a także 2200 brytyjskich przeciwpancernych ręcznych wyrzutni NLAW.

Jest to skuteczna broń najnowszej generacji. Broń przybyła w dwóch lotniczych brytyjskich transportach i trzech amerykańskich samolotach.

Jak czytamy, obecnie Ukraina posiada już 1200 rakiet Javelin, wraz ze 150 systemami do ich odpalania, ale też 2200 systemów NLAW.

Ponadto Ukraina ma 7800 przeciwpancernych pocisków kierowanych rodzimej produkcji - Stugna, Korsar i Barier. W ocenie ekspertów dostarczana z Zachodu nowoczesna broń przeciwpancerna zdolna jest osłabić rosyjski potencjał w przypadku ewentualnej agresji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:51 Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR).mp3 Ukraina otrzymała od USA i Wielkiej Brytanii tysiące nowoczesnych pocisków przeciwpancernych. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: "NATO i UE są jednomyślne". Szefowa Kancelarii Prezydenta w PR1 o sytuacji na Wschodzie

***

Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP) Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Zobacz także

Zobacz także