more_horiz
Wiadomości

Misja Baltic Air Policing. NATO wzmacnia obronę powietrzną krajów bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 16:26
W ramach misji Baltic Air Policing NATO wzmacnia obronę powietrzną krajów bałtyckich. Z informacji, które podało litewskie ministerstwo oborny wynika, że dziś amerykańskie myśliwce wylądowały w Estoni. Z kolei do Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, stacjonującego na Litwie w czwartek dołączą Duńskie Siły Powietrzne.
Amerykanie wysłali do Estonii myśliwce F-15
Amerykanie wysłali do Estonii myśliwce F-15Foto: Shutterstock/AMMHPhotography

Amerykanie wysłali do Estonii myśliwce F-15, które wraz z belgijskimi siłami będą stacjonować w bazie Amari. Z kolei Duńczycy na Litwie wzmocnią polski kontyngent, który od początku grudnia kieruje misją Baltic Air Policing.

Do bazy lotniczej w Szawlach przylecą cztery myśliwce F-16 Fighting Falcon, należące do Duńskich Sił Powietrznych. Decyzja o wysłaniu dodatkowych samolotów na Litwę i do Estonii wynika z potrzeby odstraszania zagrożeń i wzmocnienia bezpieczeństwa wschodnich sojuszników NATO - czyli krajów bałtyckich oraz Polski, Rumunii i Bułgarii - zwraca uwagę w komunikacie litewski resort obrony.

Ceremonia wzmocnienia misji

Związane jest to z działaniami Moskwy, która eskaluje napięcie na granicy z Ukrainą. Oficjalna ceremonia wzmocnienia misji w bazie w Szawlach odbędzie się w piątek.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik bierze udział w misji Baltic Air Policing po raz dziesiąty. Patrole lotnicze pełnione są przy wykorzystaniu czterech myśliwców F-16 Fighting Falcon.

Misja Baltic Air Policing jest prowadzona odkąd Litwa, Łotwa i Estonia zostały w 2004 roku członkami NATO. Kraje bałtyckie nie dysponują bowiem własnym lotnictwem wojskowym.

Posłuchaj
00:37 11522814_1.mp3 Do bazy lotniczej w Szawlach przylecą cztery myśliwce F-16 Fighting Falcon, należące do Duńskich Sił Powietrznych (IAR)

Czytaj więcej:

Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

 

nj

Zobacz także

Zobacz także