more_horiz
Wiadomości

Kiedy Rosja może zaatakować Ukrainę? "Na tę decyzję wpływ mogą mieć Igrzyska Olimpijskie w Pekinie"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 19:40
Wendy Sherman powiedziała, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę do połowy lutego. Zasugerowała również, że na tę decyzję wpływ mogą mieć Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Zastępczyni sekretarza stanu USA ostro także skrytykowała gromadzenie się rosyjskich wojsk przy granicach Ukrainy.
Wendy Sherman: nie mam pojęcia czy Putin podjął ostateczną decyzję, ale wszystkie znaki wskazują na to, że może użyć sił zbrojnych od teraz do połowy lutego
Wendy Sherman: nie mam pojęcia czy Putin podjął ostateczną decyzję, ale wszystkie znaki wskazują na to, że może użyć sił zbrojnych od teraz do połowy lutegoFoto: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK

Podczas wystąpienia na forum dyskusyjnym fundacji Jałtańska Strategia Europejska Wendy Sherman wskazała na szereg agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy - od zajęcia Krymu w 2014 roku po obecne zgromadzenie przez Rosję ponad 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą.

"Putin wydał rozkazy przygotowania planów inwazji"

Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim i jesteśmy wierni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - mówiła Wendy Sherman w rozmowie z byłą prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Zapytana o przewidywany scenariusz wydarzeń zastępczyni sekretarza stanu USA powiedziała, że Władimir Putin wydał rozkazy przygotowania planów inwazji, ale nie wie, czy ona nastąpi.

- Nie mam pojęcia czy podjął ostateczną decyzję, ale wszystkie znaki wskazują na to, że może użyć sił zbrojnych od teraz do połowy lutego. Wiemy, że Igrzyska Olimpijskie zaczynają się 4 lutego i prezydent Putin jest tam spodziewany. Myślę, że prezydent Xi Jinping nie byłby zachwycony, gdyby prezydent Putin wybrał ten moment na inwazję na Ukrainę - stwierdzała Wendy Sherman i po raz kolejny ostrzegła Rosję przez dotkliwymi konsekwencjami potencjalnej inwazji.

Czytaj więcej:

Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

nj

Zobacz także

Zobacz także