more_horiz
Wiadomości

Doustny lek na COVID-19. EMA zatwierdziła preparat firmy Pfizer

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:00
Europejska Agencja Leków zatwierdziła lek Pfizera - Paxlovid - przeciw COVID-19. Teraz, by został on dopuszczony do obrotu na unijnym rynku, ostateczną zgodę musi wydać jeszcze Komisja Europejska.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19
Europejska Agencja Leków zatwierdziła Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19Foto: Shutterstock/george martin studio

Unijna agencja poinformowała, że Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w leczeniu na terenie Wspólnoty. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby.

Eksperci unijnej agencji wydali rekomendację na podstawie badań z udziałem pacjentów z COVID-19. Wykazały one, że leczenie Paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem narażającym ich na ciężki przebieg zakażenia. Pacjentów podzielono na dwie grupy - jedna zaczęła otrzymywać Paxlovid 5 dni po wystąpieniu objawów koronawirusa, druga otrzymywała placebo. Po miesiącu leczenia 8 pacjentów z ponad tysiąca, którzy otrzymali lek było hospitalizowanych przez okres dłuższy niż 24 godziny. Żadna nie zmarła. Natomiast z grupy ponad tysiąca osób, które otrzymywały placebo 66 trafiło do szpitali, zmarło 9 osób.

Czytaj więcej:

Zobacz również: Bolesław Piecha w "Salonie politycznym Trójki"

kp/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka

Zobacz także

Zobacz także