more_horiz
Wiadomości

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji. Rau: zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 11:38
- Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego, którego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa - poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji.
Zbigniew Rau: zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego
Zbigniew Rau: zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiegoFoto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT

- Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie - mówił szef polskiego MSZ podczas wspólnej konferencji z Siergiejem Ławrowem.

Obniżyć napięcie

Jak wskazał, "sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją". - Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie - podkreślił. - W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego - dodał. - Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo - przekazał.

Posłuchaj
00:18 11559051_1.mp3 Zbigniew Rau: polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie. (IAR)

Dodał, że "jego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". - Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami - wskazał Rau.

Rau: mamy świadomość powagi

- Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład - podkreślał szef polskiego MSZ. - Mamy świadomość powagi wyzwań stojących przed nami w najbliższym czasie. Jako przewodniczący OBWE chcę podkreślić z całą mocą, że zamierzamy kontynuować nasze wysiłki mające na celu doprowadzenie do jak najszybszej i pokojowej deeskalacji - oświadczył Rau podczas wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem.

- Nie mamy jednak złudzeń, że dotrzymanie podjętych zobowiązań i trwałe zakończenie tego kryzysu będzie wymagało przywrócenia do rozmów ducha kompromisu, woli politycznej i konstruktywnego zaangażowania wszystkich stron - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. 

Konflikty na obszarze OBWE

- Omówiliśmy problemy przedłużających się konfliktów na obszarze OBWE; muszę stwierdzić, że sytuacje konfliktowe wokół Naddnieprza, Naddniestrza i na Kaukazie Południowym wciąż mają potencjał eskalacji i ograniczają rozwój tych regionów - ocenił Zbigniew Rau. 

Rau podkreślał, że OBWE, któremu przewodniczy, została powołana, aby rozwiązywać problemy, jak te, z którymi mamy obecnie do czynienia. - Musimy wykorzystać okazję, jaką stwarza fakt, że w OBWE zasiadają wszystkie państwa regionu, czyniąc z niej najbardziej inkluzyjne i reprezentatywne forum debaty nad wyzwaniami tej części świata - mówił.

Posłuchaj
00:22 11559123_1.mp3 Zbigniew Rau o nowej platformie do dialogu w ramach OBWE (IAR)

 

Rozmowa z Ławrowem dotyczyła większości z punktów agendy OBWE, w tym konfliktu na i wokół Ukrainy. - Z punktu widzenia zaangażowania OBWE kluczowe są rozmowy w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Jako przewodnictwo jesteśmy gotowi we wszystkim wspierać ten format, w jego wysiłkach mających na celu przełamanie obecnej patowej sytuacji - zapewnił. Dodał, że w tym kontekście bardzo istotną rolę pełni specjalna misja monitorująca OBWE, która - jak mówił Rau - jest jedyną formą obecności międzynarodowej w sferze konfliktu. - Liczymy na przedłużenie mandatu misji i zapewnienie możliwości jej pełnej implementacji - powiedział Rau.

Czytaj także:

as

Zobacz także

Zobacz także