more_horiz
Wiadomości

Siły prorosyjskie zaatakowały ukraińską wioskę. Pociski artyleryjskie trafiły w przedszkole

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 10:53
Jak poinformowały siły zbrojne Ukrainy, wspierane przez Rosję siły okupacyjne ostrzelały wioskę Stanica Ługańska w obwodzie ługańskim. Pociski trafiły w przedszkole. Z relacji wynika, że nie ma ofiar ani rannych. Ukraińska armia podkreśla, że bojówkarze w ciągu ostatniej doby osiem razy ostrzeliwali kontrolowane przez nich terytorium.
Prorosyjskie siły w obwodzie przygranicznym zaatakowały ukraińską wioską, trafiając m.in. w budynek przedszkola.
Prorosyjskie siły w obwodzie przygranicznym zaatakowały ukraińską wioską, trafiając m.in. w budynek przedszkola.Foto: Twitter/Liveuamap

Wcześniej przedstawiciele tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżyli siły ukraińskie o ostrzelanie ich pozycji ogniem moździerzowym, granatnikami i z broni automatycznej - poinformował Reuters, powołując się na agencję RIA Nowosti.

Ukraińska armia zaprzeczyła tym oskarżeniom. Przekazała równocześnie, że siły przeciwnika ostrzelały pozycje ukraińskich sił rządowych.

– Mimo tego, że nasze pozycje zostały ostrzelane z zabronionej (przez porozumienia mińskie) broni, w tym z użyciem artylerii 122 mm, ukraińskie wojsko nie otwierało ognia w odpowiedzi – przekazały agencji Reutera Siły Zbrojne Ukrainy.

Rosyjscy separatyści kilkukrotnie naruszyli rozejm

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy napisał w mediach społecznościowych, że siły przeciwnika osiem razy naruszyły rozejm w ciągu ostatnich 24 godzin, w tym dwa razy przy wykorzystaniu zabronionego przez porozumienia mińskie uzbrojenia.

Agencja zaznacza, że nie ma reakcji w tej sprawie OBWE, która monitoruje sytuację na wschodzie Ukrainy. Powołując się na świadków, Reuters przekazał także, że ostrzał artyleryjski w czwartek słychać było w pobliżu lotniska w Doniecku i we wsi Elenowka w obwodzie donieckim.

Ukraińska armia udostępniła fotografie z miejscowości Stanica Ługańska, na których widać budynek przedszkola trafiony pociskiem artyleryjskim. W wyniku ostrzału połowa miejscowości jest pozbawiona prądu.

Czytaj także: 

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu śmierć poniosło ok. 14 tys. ludzi.

Deeskalacja konfliktu Rosja-Ukraina? Poseł PiS: nie byłbym wielkim optymistą - zobacz zapis rozmowy w Polskim Radiu 24:

pg,Reuters,TVP

Zobacz także

Zobacz także