more_horiz
Wiadomości

Skutki ew. rosyjskiej inwazji. Arabia Saudyjska i USA chcą chronić rynek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 07:02
Sposoby łagodzenia negatywnych skutków gospodarczych ewentualnej rosyjskiej napaści na Ukrainę były tematem przewodnim rozmów specjalnych wysłanników Białego Domu z władzami Arabii Saudyjskiej. O rozmowach poinformowała rzecznik Rady Bezpieczeństwa Krajowego Emily Horne. 
Arabia Saudyjska i Rosja chcą chronić gospodarkę przed skutkamj rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Arabia Saudyjska i Rosja chcą chronić gospodarkę przed skutkamj rosyjskiej inwazji na UkrainęFoto: PRSIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Uczestnicy rozmów, jakie odbyły się w czwartek w Rijadzie, opowiedzieli się za "podejściem opartym na ścisłej współpracy" dla minimalizowania presji, jaką wywołałaby rosyjska inwazja.

Bezpieczeństwo energetyczne

W dyskusji koncentrowali się zwłaszcza na bezpieczeństwie energetycznym - wynika z komunikatu amerykańskiej dyplomacji.

W rozmowach wziął udział specjalny doradca Departamentu Stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein, a także koordynator ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Brett McGurk.

Możliwa inwazja

W ocenie czynników amerykańskich zagrożenie rosyjską inwazja jest wciąż wysokie. Moskwa zgromadziła u granic Ukrainy od 100 tys. do 130 tys. wojskowych i dyslokowała ciężkie uzbrojenie, a czwartkowe doniesienia wywiadu wskazują, iż sygnałem do ataku może stać się np. rosyjska prowokacja np. z udziałem broni chemicznej.

***

Podejmowane przez Zachód próby uregulowania konfliktu nie przyniosły dotąd żadnego widomego rezultatu. Biały Dom zagroził Kremlowi surowymi sankcjami, gdyby doszło do rosyjskiego ataku na sąsiednie państwo.

as

Zobacz także

Zobacz także