more_horiz
Wiadomości

Pierwszy dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 01:30
W czwartek nad ranem rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę. Pierwszego dnia walk zginęło do tej pory 137 ukraińskich żołnierzy i cywilów, a 316 osób zostało rannych. Poniżej przedstawiamy zapis relacji z tych dramatycznych wydarzeń.
Najcięższe walki toczą się teraz na wschodzie Ukrainy
Najcięższe walki toczą się teraz na wschodzie UkrainyFoto: PAP/PAP

01:57

W Brukseli od około pięciu godzin trwa szczyt Unii Europejskiej, który zdecyduje o nałożeniu sankcji na Rosję za jej atak na terytorium Ukrainy. Tuż po rozpoczęciu obrad przywódcy 27 krajów Wspólnoty przyjęli ogólne konkluzje, w których potępili atak Rosji, podkreślając, że agresja to złamanie prawa międzynarodowego, a Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

01:56

Tak wygląda piątkowa okładka magazynu "Time"

01:55

Po sieci krąży nagranie, które pokazuje walki i spowodowany nimi wielki pożar w miejscowości Sumy.

01:53

Do tymczasowych ośrodków dla uchodźców w Mołdawii trafiło w czwartek, czyli w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponad 4,2 tys. osób - podały władze w Kiszyniowie. Przybysze zamieszkali w namiotach wojskowych.

01:50

Stany Zjednoczone i Albania złożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającej do wycofania rosyjskich oddziałów. Głosowanie ma się odbyć dzisiaj.

W projekcie rezolucji Rada Bezpieczeństwa potępia "w najostrzejszych słowach agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, z naruszeniem artykułu 2, ustęp 4 Karty Narodów Zjednoczonych", stanowiącego, że państwa członkowskie nie mogą atakować innych krajów. W tekście padają żądania względem Rosji dotyczące "natychmiastowego zaprzestania stosowania siły przeciwko Ukrainie" i "natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich sił wojskowych z terytorium Ukrainy z uwzględnieniem granic uznawanych przez społeczność międzynarodową".

01:46

Z najnowszych zdjęć satelitarnych prywatnej firmy Maxar Technologies wynika, że Rosjanie gromadzą siły niedaleko polskiej granicy. "Rosja zgromadziła wojska, broń pancerną, artylerię i ponad 50 transporterów ciężkiego sprzętu na poligonie w Brześciu" - informuje Jack Detsch, korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj więcej:

01:44

"Rosja kontynuuje naloty na Kijów" - przekazał na Twitterze "The Kyiv Independent". "Miejscowi gromadzą się na stacjach metra" - czytamy.

01:41

- Administracja USA sądzi, że prezydent Władimir Putin ma większe ambicje od zajęcia Ukrainy - powiedziała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapytana o ostateczne cele rosyjskiego przywódcy po rozpoczęciu inwazji na sąsiedni kraj.

01:30

Biskupi z diecezji leżących w południowo-wschodniej części Polski na wspólnym spotkaniu w Rzeszowie wyrazili niepokój i współczucie w związku z inwazją wojsk rosyjskich na teren Ukrainy oraz zaapelowali o zorganizowanie pomocy dla uchodźców.

01:25

"Chwała Ukrainie! Wywiady USA i Wielkiej Brytanii ujawniły plany Putina wobec Ukrainy. Zdemaskowaliśmy jego próby zaaranżowania »fałszywej flagi«, sfingowanych ataków, aby uzasadnić inwazję. Odsłoniliśmy jego plany zamordowania ukraińskich przywódców i urzędników wyższego szczebla. Ten atak był od dawna planowaną, niesprowokowaną, okrutną agresją. Żadna ilość rosyjskiej dezinformacji nie ukryje tego faktu przed społecznością międzynarodową" - napisał na Twitterze Richard Moore, szef MI6, czyli brytyjskiego wywiadu.

01:24

- Prezydent Wołodymyr Zełenski jest "głównym celem" rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

01:21

Ukraińska Rada Najwyższa w czwartek wieczorem wydała komunikat, w którym wezwała "wszystkich obywateli do działań". Ponadto pojawiły się jasne zalecenia, by:

 • gasić światła w domach
 • zasłonić wszystkie okna
 • wyłączyć oświetlenie uliczne

Wszystko po to - jak czytamy - by zabudowania nie były widzialne w ciemności dla wroga.

01:17

Posłuchaj
00:48 11582779_1.mp3 Tak rozpoczęła się inwazja na Ukrainę. Przypominamy relację Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

01:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek ubolewanie, że jego kraj "został sam" w walce z rosyjską armią, która dzień wcześniej rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

- Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją - powiedział Zełenski w nagraniu wideo.

01:02

Tak noc spędzają mieszkańcy Kijowa. Koczują w tunelach metra.

00:59

- Jesteśmy oburzeni wiarygodnymi doniesieniami, że rosyjscy żołnierze przetrzymują pracowników zakładów w Czarnobylu jako zakładników - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

00:58

Białoruski portal opozycyjny Nexta poinformował na Twitterze, że w rejonie Czarnobyla zostały odnotowane anomalne skoki poziomu promieniowania.

00:45

- USA są gotowe na przyjęcie ukraińskich uchodźców uciekających przed inwazją - zadeklarowała Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu. - Choć zapewne większość z nich będzie chciała udać się do Europy i krajów sąsiednich - stwierdziła.

00:42

W Rosji policja zatrzymała ponad 1700 osób za udział w antywojennych demonstracjach. Pikiety i marsze przeciwko wojskowej agresji na Ukrainę odbywały się w 51 miastach. Najwięcej Rosjan wyszło na ulice Moskwy, gdzie policja zatrzymała około 900 osób.

00:27

00:25

00:21

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina "została pozostawiona sama sobie" w walce z Rosją.

00:19

Telewizja CNN, powołując się na dane wywiadowcze, poinformowała, że około godz. 2.00 czasu polskiego Moskwa może rozpocząć masowe bombardowanie Kijowa.

00:14

Prezydent Ukrainy mówi o rosyjskich "grupach sabotażowych" w Kijowie.

00:09

"Pomóżcie (naszej) armii dostawami broni i amunicji, poprzyjcie wysłanie na Ukrainę sił pokojowych ONZ" - zaapelował Zełenski do obradujących w Brukseli przywódców UE.

"Ukraina potrzebuje międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, jasnej europejskiej perspektywy oraz szybkich i konkretnych działań" - napisał Zełenski.

00:09

Prezydent Wołodymyr Zełenski chce skierowania sił pokojowych ONZ na Ukrainę. Ukraiński przywódca napisał o tym w czwartek wieczorem na komunikatorze Telegram. Domaga się on także wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego Swift i embarga na dostawy rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

00:05

- Są informacje, że wróg oznaczył mnie jako cel numer jeden, a moją rodzinę - jako cel numer dwa - przekazał Wołodymyr Zełenski.


00:00

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi poinformowała w czwartek, że amerykańscy kongresmeni planują przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci broni defensywnej o wartości 600 mln dolarów.

23:53

Prezydent Ukrainy poinformował o 137 zabitych po pierwszym dniu walk - przekazała agencja AFP.

23:52

23:49

Nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w związku z sytuacją wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie i nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi.

23:48

Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony Blinken przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z polskim ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym OBWE Zbigniewem Rauem na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Potępiliśmy rosyjski atak na Ukrainę, który był zaplanowany z wyprzedzeniem, niesprowokowany i nieuzasadniony" - oświadczył na Twitterze Blinken.

"Zadeklarowaliśmy dalszą współpracę w celu nakłonienia Rosji do zaprzestania działań militarnych na Ukrainie i natychmiastowego wycofania swoich sił" - dodał sekretarz stanu USA.

23:47

Największe polskie organizacje pomocowe rozpoczęły zbiórki pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. Chcą przede wszystkim kupić najbardziej potrzebne artykuły dla osób mieszkających w strefach, gdzie toczą się walki.

Polska Misja Medyczna zapowiedziała, że za zebrane pieniądze kupi środki medyczne, w tym opatrunki. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej z kolei dostarczyło do Charkowa pierwszy transport z zestawami higienicznymi, generatorami, latarkami i kuchenkami. PCPM zbiera pieniądze na kolejne transporty.

23:44

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) podało, że około 100 tysięcy osób uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji.

23:42

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem o planowanym wirtualnym szczycie NATO, spotkaniu B9 i oczekiwanych działaniach w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

23:23
23:21

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w czwartek pakiet ułatwień wizowych dla Ukraińców przebywających w tym kraju, co ma im pomóc w przedłużeniu lub tymczasowej zmianie typu wizy.

23:21
23:20

»Inwazja na Ukrainę. Podsumowanie najważniejszych faktów:«

 • W nocy czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" na Ukrainie
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie w kraju stanu wojennego
 • W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę NATO zdecydowało o aktywowaniu planów obronnych i wzmocnieniem wschodniej flanki
 • 57 Ukraińców zginęło, a 169 zostało rannych od początku trwającej od rana rosyjskiej inwazji na Ukrainie
 • Do Medyki na Podkarpaciu przyjechał pociąg z uchodźcami z Ukrainy. Ponadto polskie MSZ uruchomiło infolinię dla obywateli polskich i posiadaczy Karty Polaka. Numer infolinii to +48 22 523 88 80
 • Z terytorium Republiki Białorusi zostały wystrzelone cztery rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim
 • Przywódcy UE zgodzili się na nowy pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, z kolei Biden zapewnił, że wszystkie aktywa, jakie Rosja posiada w USA, będą zamrożone
 • Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich, ale wciąż trwają walki. Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem, z kolei po zaciętej walce ukraińska kontrola nad czarnobylskim terenem została utracona. Najcięższe walki toczą się teraz na wschodzie kraju
23:15
22:58
22:50
22:47
22:45

Prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zadzwonił w czwartek wieczorem do prezydenta Rosji Władimira Putina i zażądał natychmiastowego przerwania rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował Pałac Elizejski.

Dla Macrona jednym z ważniejszych problemów UE jest kryzys energetyczny i migracyjny  
22:37

- Kilkuset uchodźców z Ukrainy może być przyjętych przez Radom. Pojawiają się kolejne propozycje ze strony prywatnych przedsiębiorców, którzy deklarują gotowość ich przyjęcia – powiedział po czwartkowych obradach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent miasta Radosław Witkowski.

22:33
22:32

Kilka tysięcy osób wzięło w czwartek udział w manifestacji "Solidarni z Ukrainą" na Starym Rynku w Bydgoszczy, aby zaprotestować przeciwko agresji Rosji na to państwo. Obecnych było wielu Ukraińców, ale i Białorusinów pracujących i uczących się w mieście.

22:30

Rosyjskie wojska zbliżają się do stolicy Ukrainy, a Moskwa dąży do przesunięcia swoich sił w głąb kraju - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA, cytowany przez Agencje Reutera.

22:25

"Wyrażamy uznanie dla determinacji i odwagi narodu ukraińskiego" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jak zapewnił, Unia Europejska jest zjednoczona w solidarności z Ukrainą.

22:22

- Sytuacja, w której Niemcy powołują się na doktrynę niewysyłania broni w rejon konfliktu, jest sytuacją nieakceptowalną i nieprzystającą do dzisiejszych okoliczności - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

22:22
22:20

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który przyjaźni się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, napisał krótki komentarz na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Unikał w nim słów takich jak "atak" czy "inwazja" - podał portal dziennika "Die Welt".

22:14
22:14
22:10

Władze Szwecji zdecydowały w czwartek o wstrzymaniu deportacji na Ukrainę oraz zawieszeniu wydawania decyzji w sprawie wniosków o azyl od obywateli tego kraju. Powodem jest niepewność w związku z atakiem Rosji.

22:10

Obywatele Rosji nie będą mogli posiadać w brytyjskich bankach kwoty większej niż 50 tysięcy funtów - poinformowało w czwartek MSZ w Londynie, doprecyzowując szczegóły najnowszego pakietu sankcji.

22:08
22:05

- W kilku miejscach na granicy polsko-ukraińskiej mamy korki, czas oczekiwania wynosi kilka godzin - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Zaznaczył, że na razie tylko promil przyjeżdżających potrzebuje pomocy punktów recepcyjnych.

22:03
22:02

"Zostałem powitany przez Andrzeja Dudę w Warszawie w drodze powrotnej na Ukrainę z USA. Polski przywódca wyraził podziw Polski dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, które skutecznie odpierają rosyjską agresję. Praktyczna pomoc Warszawy: dodatkowa broń, pieniądze, pomoc humanitarna" - napisał Dmytro Kułeba.

22:01
22:00
21:59

- Atak rosyjskich wojsk na Ukrainę, który odbywa się także z Białorusi, wskazuje jednoznacznie także na Białoruś jako agresora – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

21:58

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin, grożąc użyciem broni jądrowej, musi zrozumieć, że NATO również jest sojuszem nuklearnym.

21:49
21:47

Kanada wprowadza drugą część sankcji przeciwko Rosji - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. Są to m.in. sankcje wobec rosyjskich elit. Kanada przygotowuje już kolejne sankcje.

21:47

Przywódcy UE zgodzili się na nowy pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową, dodatkowe wykazy osób z Rosji i nowe kryteria umieszczania na liście

21:41

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, utworzyła specjalne centrum operacyjne do monitorowania konfliktu na Ukrainie, a także uruchomiła funkcję, dzięki której użytkownicy w tym kraju mogą zablokować swoje profile w mediach społecznościowych dla bezpieczeństwa.

Przedstawiciel Mety zapewnił, że firma zapłaci orzeczoną przez CMA karę w wysokości 1,5 mln funtów 
21:39

Przywódcy 27 krajów potępili atak Rosji na Ukrainę, podkreślając, że był on niesprowokowany i nieuzasadniony. Przyjęli oni wspólną deklarację na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli poświęconym sytuacji na wchodzie.

21:38

Nowy film, prawdopodobnie z przedmieść Charkowa.

21:37

Pod hasłem: "Achtung Russia! Stop Wojnie!" przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się manifestacja zorganizowana przez stołeczny Klub "Gazety Polskiej".

21:33
21:31

Amerykański resort finansów: sankcje obejmą banki posiadające 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji.

21:26

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. Zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie.

21:20

W odpowiedzi na wydalenie w połowie lutego Barta Gormana, drugiego co do rangi dyplomaty amerykańskiego w Moskwie, rząd USA postanowił uznać jego rosyjskiego odpowiednika w Waszyngtonie Siergieja Trepelkowa za persona non grata, poinformował w czwartek wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

21:20

Bloomberg: w reakcji na groźbę sankcji rosyjski rynek stracił na wartości 200 miliardów rubli.

21:19

Rosyjska policja zatrzymuje uczestników antywojennych protestów. Wśród zatrzymanych są obrońcy praw człowieka, dziennikarze i komentatorzy. W całym kraju zatrzymanych zostało ponad 1600 osób, w 51 miastach.

21:18
21:18
21:14

Parlament Mołdawii uchwalił w czwartek wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego na 60 dni w związku z rozpoczętą tego dnia inwazją Rosji na Ukrainę.

21:14

Rosyjski wojskowy samolot transportowy An-26 rozbił się w czwartek w obwodzie woroneskim na południowym zachodzie Rosji. Cała załoga zginęła - podała agencja Interfax, powołując się na biuro prasowe Zachodniego Okręgu Wojskowego.

21:13
21:12

- Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau.

21:11

Szef MSZ Ukrainy po rozmowie m.in. z prezydentem Dudą i ministrem Rauem: będziemy kontynuować walkę; sankcje UE wobec Rosji muszą być dla niej nie do zniesienia

21:03

OBWE w związku z rosyjską inwazją zarządziła ewakuację swojego personelu z Ukrainy

21:03

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą przed piątkowym szczytem przywódców państw Sojuszu, który został zwołany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

20:57
20:56

Kanclerz Niemiec: Rosja nie powinna być w tej chwili odcięta od systemu SWIFT

20:56

Unia Europejska umieści na swej liście sankcji więcej osób w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dodał, że decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu finansowego SWIFT, będzie należeć do przywódców "27".

20:52
20:48

W Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt z udziałem unijnych przywódców dotyczący sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę.

20:47

Szef MON Mariusz Błaszczak rozmawiał na temat sytuacji na Ukrainie z szefami resortów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki - poinformował w czwartek resort obrony. Ministrowie rozmawiali także z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

20:42

Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowały władze miejskie.

20:25

Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:24

Transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem tłoczeń. Spółki PKN Orlen, Grupa Lotos, PERN monitorują sytuację i jak zapewniają, są przygotowane na każdy scenariusz.

20:24
20:23
20:21
20:21
20:15

Brytyjski premier: Putin nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi ze swoich rąk.

20:09
20:06

- Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej, bycia częścią globalnej gospodarki, narzucimy Rosji poważne sankcje, już widzimy jak upadł rubel - powiedział prezydent USA Joe Biden.

20:06

Andrzej Duda: jako prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom

20:05
20:05

- Musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcji na Rosję - powiedział premier Mateusz Morawiecki, wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się nadzwyczajny szczyt unijny.

20:04

- Rosjanom nie udał się blitzkrieg – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku. Dodał, że napastnicy "skąpią się we własnej krwi".

20:03

Premier Słowenii zaapelował w Brukseli o pomoc dla Ukrainy i perspektywę członkostwa w Unii. Janez Jansza poinformował, że wraz z polskim premierem Mateuszem Morawieckim napisał w tej sprawie list do przewodniczącego Rady Europejskiej.

20:02
19:59

Mateusz Morawiecki w Brukseli: musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcje na Rosję. Musimy być silni, zjednoczeni i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji. 

- Oczy całego wolnego świata są skierowane na nas; jesteśmy w sytuacji bez precedensu od 75 lat. Trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO, by powstrzymać agresywne działania Rosji - mówił premier.

19:58

Biden ogłasza sankcje finansowe i eksportowe. Mówi, że odetną one połowę rosyjskiego importu technologii - podał Marek Wałkuski.

19:52
19:47
19:46

Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie – poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Wiktor Laszko na Facebooku. Nie podał konkretów.

19:45

"W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę polskie MSZ uruchomiło infolinię dla obywateli polskich i posiadaczy Karty Polaka. Działa roboczy zespół KPRM-MSZ-MSWiA koordynujący działania wspierające Polaków na Ukrainie" - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Numer infolinii to +48 22 523 88 80

19:41

MSZ Estonii zwróciło się w czwartek do swych obywateli przebywających na Białorusi, aby jak najszybciej opuścili ten kraj.

19:40
19:34
19:30

Dziennikarz agencji Bloomberga: Putin zostanie objęty nowymi sankcjami USA

19:25

Oprócz sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę Unia Europejska nałoży też sankcje na Białoruś za ułatwienie inwazji - powiedział wysoki rangą unijny dyplomata.

19:25
19:23

1083 osoby zatrzymała w czwartek policja w 48 miastach Rosji na akcjach protestu przeciwko wojnie z Ukrainą - podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Ponad 500 osób zatrzymanych zostało w Moskwie.

19:23

Premier przybył do Brukseli na nadzwyczajny szczytu UE ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę.

19:23
19:21

W Moskwie marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę.

19:19
19:19

Coraz goręcej na ulicach Moskwy.

19:17
19:16

Tłum protestujących przeciwko wojnie przed Wielkim Gostinym Dworem w Petersburgu.

19:13

W środowisku informacyjnym coraz częściej mamy do czynienia ze zmanipulowanymi, zafałszowanymi publikacjami – ostrzega Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zalecając uważne i krytyczne podejście do pojawiających się treści i przekazów.

19:12

W bankach w Moskwie są problemy z wypłatą większej ilości gotówki, klienci skarżą się też na kolejki do bankomatów.

19:10
19:06

Jutro w Brukseli o 15:00 spotykają się ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Oczekuje się, że zatwierdzą oni sankcje uzgodnione dziś przez przywódców 27 krajów na pilnie zwołanym szczycie przez szefa Rady Europejskiej. To spotkanie rozpoczyna się o 20:00.

19:05
19:04

"Stany Zjednoczone i UE zdecydowanie potępiają, niesprowokowany i nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę. Wspólnie z partnerami na całym świecie nałożymy poważne koszty i pociągniemy Rosję do odpowiedzialności" - napisał Antony Blinken.

19:02
18:58

Joe Biden: przywódcy G7 uzgodnili "niszczycielski" pakiet sankcji na Rosję.

18:57

Reuters: Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.

18:54

Na 3 do 5 tys. osób organizatorzy szacują liczbę uczestników demonstracji, która od godz. 17 w czwartek trwa przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej w Warszawie. Protestujący solidaryzują się z Ukrainą.

18:54

Rząd zwolni z kwarantanny osoby przekraczające granicę RP z Ukrainą w związku z trwającym tam konfliktem zbrojnym.

18:54
18:50

Kanclerz Scholz: to nie jest wojna Rosji, lecz wojna Putina.

18:49
18:41

Doradca prezydenta Zełenskiego: siły rosyjskie zajęły lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

18:40

- Po zaciętej walce nasza kontrola nad czarnobylskim terenem została utracona. Nie jest znany stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika jądrowych odpadów – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:39

Osiemnaście odrzutowców transportowych Ił-76 wyleciało z Pskowa w kierunku Kijowa – poinformował szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew powołując się na źródła we władzach ukraińskich.

- Rosjanie chcą zająć Kijów, żeby już dziś stworzyć marionetkowy rząd - dodał Grozew.

18:33
18:32

Rosjanie zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu, a jej personel przetrzymują jako zakładników.

"Zagraża to bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy, ale także Europy" - napisała w mediach społecznościowych doradca dowódcy Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Alena Szewcowa.

18:29

Lasy Państwowe są gotowe udostępnić w każdej chwili dla uchodźców wojennych z Ukrainy wszystkie leśne ośrodki, w których są miejsca noclegowe - poinformował rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.

18:28
18:27

Rząd Japonii przygotowuje zestaw surowych sankcji i kontroli eksportowych przeciwko Rosji po jej inwazji na Ukrainę; zostaną ogłoszone w piątek – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida.

18:27

Kanclerz Austrii Karl Nehammer podczas konferencji z premierem Bawarii Markusem Soederem poinformował o treści swojej niedawnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jak miał przekazać Nehammerowi Zełenski, Ukraina obawia się o swoje dalsze istnienie jako państwo, a także o życie swoje i współobywateli.

18:20
18:15

Boris Johnson: nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych

18:12

"Wojska rosyjskie zdobyły elektrownię atomową w Czarnobylu. Podobno członkowie personelu stacji zostali wzięci jako zakładnicy" - pisze białoruska dziennikarka Hanna Liubakova.

18:11

Nieoficjalnie: rosyjskie wojska zajęły elektrownię w Czarnobylu

18:04

"Ten kryzys stanowi poważne zagrożenie dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach, którego konsekwencje daleko wykraczają poza Europę" – napisali we wspólnym oświadczeniu przywódcy G7, dodając, że prezydent Rosji Władimir Putin ponownie sprowadził wojnę na kontynent europejski.

18:04
17:53

Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w czwartek po południu.

- Toczą się walki – poinformowano.

17:52

W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą słyszano w czwartek serię głośnych wybuchów - donosi obecny na miejscu korespondent Agencji Reutera.

17:51

Program 1 Polskiego Radia od dziś nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim - "Wiadomości w języku ukraińskim". Można ich słuchać na antenie codziennie po godz. 10.00 i po godz. 17.00. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Zasoby Archiwum powstawały wraz z historią Polskiego Radia, tj. od 1925 roku 
17:48

»Inwazja na Ukrainę. Podsumowanie najważniejszych faktów:«

 • W nocy czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" na Ukrainie
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie w kraju stanu wojennego
 • Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zapowiedziały wzmocnienie sankcji wobec Rosji
 • W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę NATO zdecydowało o aktywowaniu planów obronnych i wzmocnieniem wschodniej flanki
 • Władze miejskie Kijowa ogłosiły alarm przeciwlotniczy, zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów oraz wprowadziły godzinę policyjną
 • Od początku inwazji rosyjskie siły zbrojne dokonały ponad 30 ataków rakietowych i artyleryjskich, których celem była zarówno infrastruktura wojskowa, jak i cywilna
 • Liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę to przeszło 50 osób - poinformował Ołeksij Arestowicz - doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
 • Do Medyki na Podkarpaciu przyjechał pociąg z uchodźcami z Ukrainy
 • Z terytorium Republiki Białorusi zostały wystrzelone cztery rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim
 • Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Walki trwają w całym kraju, rosyjskie wojska próbują zająć elektrownię w Czarnobylu
17:39
17:34

Minister gospodarki Niemiec: nie będziemy dostarczać broni na Ukrainę.

17:32
17:30

Nasze wojsko prowadzi zacięte walki na przedmieściach Chersonia. Wróg naciera z terenu okupowanego Krymu, próbuje przemieścić się w stronę Melitopola. Na północy agresor powoli przesuwa się w głąb obwodu czernihowskiego, ale tam napotyka zdecydowany opór. W obwodzie żytomierskim przygotowana jest solidna obrona. W Hostomlu blokowany jest rosyjski desant - wskazał Wołodymyr Zełenski.

17:26
17:25

Stany Zjednoczone wysłały w czwartek na Litwę i do Estonii myśliwce F-35. Zadecydowano także o przedłużeniu obecności wojsk amerykańskich w regionie - poinformowało w czwartek litewskie ministerstwo obrony.

17:24

Ukraiński prezydent domaga się wykluczenia Rosji z systemu SWIFT i ustanowienia zakazu lotów nad Ukrainą.

17:21
17:20

Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.

17:18

Rosjanie kontynuują atak na Wyspę Węży na Morzu Czarnym z powietrza, przy użyciu lotnictwa bojowego – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

17:18

Przybywający w czwartek do Rumunii uchodźcy z Ukrainy deklarują, że zamierzają udać się koleją do Polski lub Czech, podaje bukaresztański portal Hotnews.

17:18

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wezwał członków Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) do pilnego spotkania w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i spodziewaną falą migracji rodzin z dziećmi.

17:14

W Brukseli rozpoczęło się spotkanie unijnych ambasadorów w sprawie sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. To spotkanie przygotowujące nadzwyczajny szczyt z udziałem przywódców 27 krajów, który zaplanowany jest na 20.00.

17:13

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, wprowadziło po południu (od 15.00) status natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy.

17:08
16:59

Na Ukrainie w mieście Wuhłedar pod ostrzałem znalazł się szpital, a w Mariupolu Gradami ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne - poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:58

Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie - przekazały władze Turcji, zaznaczając, że nie ma ofiar na pokładzie jednostki.

16:42

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował o zakończeniu walk na podkijowskim lotnisku Hostomel.

"Lotnisko Hostomel zostało oczyszczone, ale pas startowy jest bardzo zniszczony. Oznacza to, że ani nasze samoloty, ani ich samoloty nie wylądują" - przekazał sztab.

16:31

Moskiewska policja zatrzymała protestujących przeciwko agresji na Ukrainę.

16:28

Po oficjalnym oświadczeniu Izraela o poparciu dla Ukrainy przedstawiciel Rosji przy ONZ potępił izraelską okupację Wzgórz Golan i oświadczył, że Rosja nie uznaje zwierzchności Izraela nad tym terytorium.

16:27

Samorząd Chorzowa przygotował 500 miejsc dla uchodźców. Władze miasta partnerskiego Chorzowa, Tarnopola, wyraziły przekonanie, że pomoc w formie przyjęcia tamtejszych uchodźców, dzieci i kobiet, będzie niezbędna.

16:27

Kancelaria premiera wydała w czwartek alert ws. dezinformacji. Zaapelowała do użytkowników mediów o weryfikacje informacji przed dalszym ich podaniem.

16:24

Do Medyki na Podkarpaciu przyjechał pociąg z uchodźcami z Ukrainy.

16:23

Policja w Nowosybirsku zatrzymała pięć kobiet protestujących przeciwko wojnie z Ukrainą na głównym placu miasta. 

16:21

Wołodymyr Zełenski potwierdził, że rosyjskie wojska próbują przejąć Czarnobylską Elektrownię Jądrową. "To wypowiedzenie wojny Europie" - napisał ukraiński prezydent.

16:17

W ramach współpracy NATO Dania wyśle w marcu dwa myśliwce F-16 do Polski, a także dodatkowych 200 żołnierzy do Estonii

16:17

Na terenie kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie charkowskim na Ukrainie znajdują się uzbrojeni ludzie, na tamie stoją czołgi - przekazało ukraińskie ministerstwo energetyki.

16:16

MSZ Ukrainy poinformowało, że rozpoczęło ewakuację ambasady ukraińskiej w Moskwie. Wcześniej resort wezwał swoich obywateli, by opuścili terytorium Rosji.

16:13

W Kijowie wprowadzono godzinę policyjną.

16:13

Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson zasugerował w orędziu do obywateli, że nie powtórzy błędów polityki ustępstw Wielkiej Brytanii sprzed drugiej wojny światowej.

16:11

Czechy wycofują zgodę na działalność rosyjskich konsulatów w Karlowych Warach i Brnie. Zawieszają też działalność swoich konsulatów w Petersburgu i Jekaterynburgu

16:04

W okolicach miejscowości Bojarka pod Kijowem miejscowi myśliwi wznieśli barykady na drodze prowadzącej do stolicy. Na obu pasach drogi w odległości kilku metrów od siebie ustawiono betonowe bloki. Przy pomocy wypełnionych piaskiem worków wzniesiono improwizowany punkt kontrolny obsadzony kilkoma uzbrojonymi myśliwymi.

16:03

Ukraińska straż graniczna: Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej 

15:59

W sieci pojawiają się filmy nagrane przez cywilów, którzy znaleźli się w strefach ostrzeliwanych przez rosyjskie samoloty bojowe.

15:55
Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia - poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

"Siły Gwardii Narodowej, które ochraniają składy niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, stawiają zaciekły opór" - napisał.

15:48

Ukraiński sztab informuje też o ciężkich walkach za miejscowościami Szczastia i Stanica Ługańska. Według niego rosyjskie wojska wielokrotnie podejmowały próbę ataku, Szczastia znajduje się jednak pod kontrolą ukraińskiego wojska. Jak podał sztab, strona rosyjska odniosła poważne straty i wycofała się, a kilku Rosjan wzięto jako jeńców.

15:47

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował o trwających walkach o lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Walki toczą się też o Heniczesk, Skadowsk i Czaplynkę.

15:46

Od początku inwazji rosyjskie siły zbrojne dokonały ponad 30 ataków rakietowych i artyleryjskich, których celem była zarówno infrastruktura wojskowa, jak i cywilna - przekazał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:42

Polska Misja Medyczna (PMM) kupi i wyśle środki pierwszej pomocy medycznej na wschodnią Ukrainę. Będą to opatrunki i antybiotyki.

Samochód z środkami medycznymi wyjedzie na granicę ukraińską prawdopodobnie w sobotę. Na granicę w Krościenku w Bieszczadach podjadą ratownicy z Iwano-Frankowska i przejmą transport.

15:41

"Apeluję do wszystkich instytucji zajmujących się ochroną praw człowieka o zaangażowanie i zdecydowaną reakcję" - wezwał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w oświadczeniu dotyczącym sytuacji na Ukrainie.

15:39

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnia, że Polska przyjmie wszystkich ukraińskich uchodźców, którzy przybędą na naszą granicę.

Posłuchaj
00:55 11581153_1.mp3 Szef MSWiA: przyjmiemy wszystkich uchodźców z Ukrainy. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

15:37

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił, że jego kraj nie włączy się w działania zbrojne na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Zapewnił jednak, że Bukareszt jest gotowy do udzielenia pomocy humanitarnej swojemu sąsiadowi.

15:35

"My, wierzący, nie tracimy nadziei na przebłysk sumienia osób, w których rękach leżą losy świata" - napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Watykan uważa, że jest jeszcze czas na "dobrą wolę, negocjacje i mądrość", które "oszczędzą światu szaleństwa i grozy wojny". 

15:33

Minister spraw zagranicznych i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako zbrodnię przeciwko ludzkości. - Potępiamy w najsilniejszych możliwych słowach ten akt agresji - powiedział.

15:31

CNN: rosyjskie wojska zajęły lotnisko w Hostomelu pod Kijowem

15:28

Cztery rakiety balistyczne zostały wystrzelone w czwartek z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy - poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

15:27

Władze miejskie Kijowa ogłosiły alarm przeciwlotniczy i zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów. - Cztery stacje metra, przez które nie kursują teraz pociągi, przeznaczono na schrony - poinformował mer Witalij Kliczko.

15:24

W Rosji uaktywniają się przeciwnicy wojny z Ukrainą. W Moskwie i Jekaterynburgu działacze obywatelscy zorganizowali pojedyncze pikiety.

W serwisach społecznościowych antywojenne oświadczenia publikują znani aktorzy i prezenterzy, między innymi: Maksim Gałkin, Olga Buzowa, Iwan Urgant i Nastia Kamieńskich. Do tworzenia ruchów antywojennych, które będą w stanie powstrzymać wojnę, wezwał laureat Pokojowej Nagrody Nobla - szef dziennika Nowaja Gazieta Dmitrij Muratow.

15:23

W obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy trwają walki w rejonie miejscowości Achtyrka, wojska rosyjskie zajęły część trasy Kijów-Moskwa i weszły do miasta Sumy - poinformował szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki. Zapewnił, że siły ukraińskie odpierają atak.

15:22

W Charkowie otwarto schrony przeciwbombowe, by mieszkańcy mogli z nich w razie potrzeby skorzystać. Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow wezwał ludność do słuchania sygnałów alarmowych.

14:29

Premier w Sejmie: dziś Rosja wybrała wojnę. Ukraina walczy o wolność całej Europy

14:27

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie: Putin wybrał drogę terroru. Demony II wojny światowej na nowo odżyły. Oprócz sankcji trzeba pracować nad wzmocnieniem wschodniej części NATO. Toczą się na ten temat intensywne rozmowy

14:25

Ukraina zamknęła wszystkie przejścia graniczne z Białorusią na czas nieokreślony - poinformowała białoruska straż graniczna.

14:23

Sejm przyjął przez aklamację oświadczenie potępiające rosyjską agresję na Ukrainę

14:22

Mer Lwowa Andrij Sadowy przekazał, że we Lwowie jest spokój i nie ma żadnych ataków, natomiast w okolicach Lwowa doszło do ataków na terenie baz wojskowych.

14:19

Komitet Matek Żołnierzy Rosji otrzymuje informacje o przerzucaniu poborowych w kierunku rosyjsko-ukraińskiej granicy - podało radio Echo Moskwy. Wiceprzewodniczący Komitetu Andriej Kuroczkin cytowany przez rozgłośnię oświadczył, że poborowi niedawno wcieleni do armii są "wysyłanie w rejony przygraniczne na ćwiczenia".

14:01

Przemieszczająca się pod Charkowem kolumna rosyjskich wojsk została zniszczona przez sily ukraińskie - informuje na Twitterze serwis Euromaidan PR. Wojsko ukraińskie zestrzeliło tez jeden rosyjski śmigłowiec atakujący lotnisko wojskowe w Hostomelu - podał portal Ukraińska Prawda.

13:57

- Wydarzenia na Ukrainie są punktem zwrotnym w historii Europy i naszego kraju - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

13:55

"Jesteśmy świadkami bezprecedensowego aktu agresji podjętego przez Rosję" - oświadczył na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezińśki. 

13:52

Posłuchaj
00:55 narto - plany obronne .mp3 NATO aktywuje plany obronne w reakcji na atak Rosji na Ukrainę - poinformował sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg dodał, że wzmocniona zostaje także wschodnią flankę. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

13:51

Ukraiński samolot wojskowy z 14 osobami na pokładzie rozbił się 20 kilometrów od Kijowa. Służby ratunkowe próbują ustalić "ile osób zginęło"

13:50

PILNE | Mer Lwowa poprosił Polaków o udzielenie pomocy humanitarnej. Andrij Sadowy zaapelował o wsparcie podczas spotkania z prezydentami kilku polskich miast

13:45

»Inwazja na Ukrainę. Podsumowanie najważniejszych faktów:«

 • W nocy czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" na Ukrainie
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie w kraju stanu wojennego. Jego decyzja została potem przegłosowana w parlamencie
 • Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zapowiedziały wzmocnienie sankcji wobec Rosji
 • Liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę to przeszło 50 osób - poinformował Ołeksij Arestowicz - doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, wśród ofiar jest ponad ponad 40 żołnierzy i około 10 cywilów
 • W Odessie ofiarami rosyjskiej agresji padło 18 osób. Jak podaje Reuters, osoby te zginęły w wyniku ostrzału rakietami
 • W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, NATO zdecydowało o aktywowaniu planów obronnych i wzmocnieniem wschodniej flanki. Mowa jest o dodatkowych siłach na morzu, lądzie i w powietrzu
 • Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w województwach podkarpackim i lubelskim uruchomione zostaną punkty recepcyjne. Będą one gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy
13:31

PILNE | Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział kolejne sankcje, które mają "spętać" rosyjską gospodarkę. 

13:28

- To nie tylko atak na Ukrainę, to atak na demokrację na całym świecie. Chodzi o prawo kraju do wyboru własnej przyszłości, a tego prawa Wielka Brytania zawsze będzie bronić - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w orędziu wygłoszonym po ataku Rosji na Ukrainę.

Wcześniej Boris Johnson napisał na Twitterze, że Władimir Putin "wybrał drogę rozlewu krwi i destrukcji za sprawą niesprowokowanego ataku na Ukrainę". 

13:24

Od 1 marca oddział kardiologiczny w Szpitalu Miejskim w Siedlcach przestanie być oddziałem covidowym. W związku z sytuacją na Ukrainie wojewoda mazowiecki wydał zalecenie, by placówka zaczęła się przygotowywać na ewentualne przyjęcie chorych i rannych z tego kraju. Na przyjęcie rannych uchodźców z Ukrainy jest gotowy również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

13:16

Na ulicach Kijowa od rana tworzyły się ogromne korki spowodowane przez ewakuujących się ze stolicy Ukraińców Na ulicach Kijowa od rana tworzyły się ogromne korki spowodowane przez ewakuujących się ze stolicy Ukraińców. (fot.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
12:55

Centrum Kijowa jest wyludnione - powiedział Polskiemu Radiu specjalny wysłannik Polska Press Marcin Mamoń. Dodał, że w stolicy Ukrainy spadły pociski, ale z tego co wie - chodziło o lotniska i instalacje wojskowe.

ukraina, rosja, 1200 pap.jpg
"Pełen chaos informacyjny". Marcin Mamoń o pierwszej fazie wojny
12:47

PILNE | NATO aktywuje plany obronne - poinformował sekretarz generalany Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie otrzymuje większe uprawnienia. To ma pozwolić mu na większą elastyczność w korzystaniu z zasobów Sojuszników. 

12:46

Rosyjska armia próbuje wedrzeć się do obwodu kijowskiego i żytomierskiego - podaje ukraińska straż graniczna. Jak dodają pogranicznicy, rosyjskie śmigłowce atakują lotnisko międzynarodowe Kijów-Hostomel. Ukraińska armia podała, że zestrzeliła trzy z nich.

12:40

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w województwach podkarpackim i lubelskim uruchomione zostaną punkty recepcyjne. Będą one gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

12:39

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca przekazał, że na razie nie ma napływu uchodźców z Ukrainy, a przejścia graniczne funkcjonują normalnie. Zaznaczył jednocześnie, że przygotowano procedury na taką ewentualność i powstały specjalne sztaby przy wojewodach lubelskim i podkarpackim.

00:25 deszczyca - setka .mp3 Ambasador Ukrainy w Polsce poinformował, że służby na przejściach granicznych są uprzedzone o możliwym zwiększonym ruchu (IAR)
12:34

Agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka, poinformowała, że "na okupowanym Krymie zaobserwowano przemieszczający się w kierunku centralnej Ukrainy rosyjski konwój wojskowy z namalowaną z boku pojazdów literą Z".

mid-epa09778301_2 1200.jpg
Media: w stronę centralnej Ukrainy zmierza rosyjski konwój wojskowy. Wyjechał z Krymu
12:32

Kanclerz Niemiec zapowiada, że Rosja zapłaci "gorzką cenę" za atak na Ukrainę. Kanclerz Olaf Scholz mówił, że atak Rosji jest jej poważnym błędem. 


00:28 niemcy - setka - scholz .mp3 Olaf Scholz: rosyjski atak na Ukrainę to rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Putin przyniósł cierpienie i zniszczenie swoim najbliższym sąsiadom, naruszył suwerenność i granice Ukrainy, naraził życie niezliczonych niewinnych mieszkańców braterskiej Ukrainy. I wreszcie, podał w wątpliwość pokój na naszym kontynencie. Dla tego wszystkiego nie ma uzasadnienia. To jest wojna Putina (IAR)

 

12:29
12:22
12:21

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje specjalny "pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych". - Będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą - poinformował w rozmowie z wp.pl: Minister Zdrowia Adam Niedzielski. 

12:14

- Maski zostały zerwane (...) stosunek Finlandii do Rosji przechodzi na inny poziom - powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto. 

12:12

W czwartek po południu tracą indeksy najważniejszych giełd w Europie - podaje The Spectator Index

12:11

Analitycy PKO BP zwracają uwagę, że w wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę na światowych rynkach zaczęły drożeć surowce. Innym skutkiem jest odpływ kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów, takich jak dolar czy frank.


NYSE wall street giełda free shutterstock 1200.jpg
Wojna na Ukrainie a światowa gospodarka. Analitycy: kapitał przepływa do bezpiecznych aktywów
12:09

Drogi wyjazdowe z Kijowa w kierunku zachodnim zapełniły się w czwartek rano samochodami. Zdjęcia i filmy pokazują auta jadące ciasno zderzak w zderzak w stronę granicy z Polską, mimo że ukraińskie władze nakłaniają mieszkańców do pozostania w domach.

12:01

Niemcy zadeklarowały udzielenie wsparcia swoim sąsiadom, w tym Polsce, w momencie napływu uchodźców, spowodowanego atakiem Rosji na Ukrainę.

11:59

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i gotowość do pomocy Ukraińcom w związku z atakiem Rosji. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski hierarcha stanowczo potępił "działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa". Arcybiskup Gądecki wyraził też solidarność ze wszystkimi Ukraińcamiw ich ojczyźnie i w Polsce.

11:57

PILNE | NATO podejmie dodatkowe kroki w celu ochrony sojuszników w obliczu rosysjkiej inwazji na Ukrainę - donosi AFP. 

11:49
11:44

W Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Opierając się na źródłach na miejscu, Reuters podaje, że w stolicy Ukrainy około południa czasu lokalnego było słychać jedną eksplozję. Był to kolejny już wybuch od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.

11:42

Indeksy na giełdach w Zachodniej Europie w czwartek o godz. 10.15 odrobiły część spadków, które zostały wywołane informacją o napaści Rosji na Ukrainę. W Warszawie WIG20 jest na poziomie zbliżonym do tego tuż po otwarciu. Na rynku walutowym widać było stabilizację kursów.

11:36
11:34
11:31

PILNE | Prezydent Czech Milosz Zeman wezwał do odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.

11:31

Rosja może dostać wsparcie wojskowe od Białorusi - zapowiedział Aleksander Łukaszenka. 


00:30 jastrzebski - spec .mp3 Przed świtem rosyjska armia uderzyła na Ukrainę. Rosyjskie wojska zaatakowały ukraińską granicę na całej, kontrolowanej przez siebie długości, w tym z terytorium Białorusi - podawały światowe agencje i służby graniczne Ukrainy - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

11:21

Mołdawia zamyka przestrzeń powietrzną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - informuje The Spectator Index. 

11:19

W pobliżu Charkowa rosyjskie pociski spadły na m.in. na blok mieszkalny - poinformował na Twitterze Alexander Lourie. 


11:16

Biuro prezydenta Ukrainy: ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji. Są też ofiary cywilne rosyjskiej agresji - mniej niż 10. 

11:14

PILNE | Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o oddawanie krwi.

10:43
10:40

Rosja dokonuje inwazji lądowej na Ukrainę. Ukraińskie wojsko donosi, że w okolicach Charkowa zniszczyło 4 rosyjskie czołgi. Czołgi poruszały się praktycznie w samym Charkowie - drugim co do wielkości mieście Ukrainy. Zostały zniszczone na obwodnicy miasta.

10:35

Gosiewska 1200 PAP.jpg
"Putin morderca, Putin terrorysta". Dramatyczny apel wicemarszałek Gosiewskiej w Sejmie
10:32

Szacuję, że w tej chwili koszt wojny hybrydowej ze strony Rosji to ok. 1 proc. polskiego PKB, czyli o tyle wzrost może wzrost spowolnić - powiedział szef PFR Paweł Borys w rozmowie z WP.pl. - W perspektywie trzech, czterech kwartałów wzrost gospodarczy raczej będzie spadał w kierunku ok. 3 proc. - dodał.

10:26

Będziemy reagować adekwatnie do zagrożenia i jeżeli zajdzie taka potrzeba wzmocnimy patrole - powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Dodała, że funkcjonariusze SG będą pomagać ewentualnym uchodźcom i przyjmować wnioski o ochronę międzynarodową.

10:21

W centrum Humania w obwodzie czerkaskim na Ukrainie spadł pocisk; jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - poinformował szef obwodowej administracji Ołeksandr Skyczko. Trwa ewakuacja ludności.

10:15
10:14

Litwa zamierza wprowadzić stan wyjątkowy. Prezydent Gitanas Nauseda zapowiedział, że podpisze dziś odpowiedni dekret w tej sprawie. Zapowiedział też, że Litwa będzie chciała uruchomienia artykułu 4. NATO.

10:12
10:11
10:06

Także w Warszawie, w pierwszych minutach czwartkowej sesji, indeksy giełdowe notowały największe spadki od początku pandemii z połowy marca 2020 r. Po ataku Rosji na Ukrainę WIG20 spadł o ponad 8 proc. 

10:05

Rosyjskie indeksy giełdowe spadły o 30-35 proc. pod wpływem wojny na Ukrainie – poinformował w czwartek portal rbc.ru. Indeks giełdy moskiewskiej spadł o 28,9 proc. do 2193 punktów, czyli do poziomu z marca 2020 r.

Bank Rosji nakazał maklerom od godz. 11 czas moskiewskiego (9 czasu polskiego) do odwołania wstrzymać krótką sprzedaż na rynku giełdowym i pozagiełdowym.

10:01

- W ciągu najbliższych godzin, w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy - poinformował w czwartek rano wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

uchodźcy 1200 PAP.jpg
Polska reaguje na agresję Rosji na Ukrainę. Powstaną punkty dla uchodźców
09:59

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował w Programie 3 Polskiego Radia, że Polska ma wystarczające zapasy gazu na okres zimowy.

00:29 kowalczyk-setka .mp3 W ocenie Henryka Kowalczyka należy przyspieszyć uzupełnienie zapasów w ciągu lata i jak najszybciej dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe (IAR)

 

09:57

Chińskie władze po raz kolejny zaapelowały o deeskalację konfliktu na Ukrainie. Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying uznała za "tendencyjne" wykorzystywanie w obecnej sytuacji słowa inwazja.

09:54

Prezydent Mołdawii Maia Sandu zapowiedziała wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z sytuacją na sąsiedniej Ukrainie. Nad ranem szereg ukraińskich miast znalazło się pod ostrzałem rosyjskich rakiet, później do kilku obwodów wkroczyły siły lądowe.

09:51

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z praw Ukraińskie MSZ poinformowało, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym - głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ. (PAP)
09:48
09:42

Inwazja na Ukrainę. Podsumowanie najważniejszych faktów: 

 • W nocy czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" na Ukrainie. Jak powiedział w nocnym wystąpieniu, operacja ma na celu "ochronę ludności"
 • W Kijowie było słychać kilka eksplozji - donosił korespondent Polskiego Radia na Ukrainie Paweł Buszko. Agencje informowały też też o wybuchach w Charkowie i Odessie.
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie w kraju stanu wojennego. Jego decyzja została potem przegłosowana w parlamencie
 • Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy zareagują w zjednoczony i zdecydowany sposób. Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności
 • Atak na Ukrainę potępiły władze UE. Charles Michel i Ursula von der Leyen zapowiedzieli ostre sankcje przeciwko Rosji
 • - Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje - oświadczył premier Mateusz Morawiecki
 • Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia - oświadczył prezydent Andrzej Duda
 • W Warszawie trwa zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb
 • W Brukseli rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Europejskiej. Jej rzecznik Eric Mamer poinformował na Twitterze, że chodzi o przygotowanie do wieczornego unijnego szczyt z udziałem przywódców 27 krajów
 • Jak donoszą ukraińscy pogranicznicy - rosyjskie wojska wjechały na teren Ukrainy od strony okupowanego Krymu. Widziano tam kolumnę czołgów i transporterów opancerzonych
 • Do co najmniej ośmiu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków. 9 osób jest rannych
09:25

Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apeluje o sankcje wobec Rosji - przekazał ambasador Ukrainy w Turcji.

Zgodnie z paktem z 1936 r., Ankara sprawuje kontrolę nad cieśninami i może ograniczyć przepłynięcia okrętów wojennych.

09:24

"Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą infrastrukturę wojskową, w naszą straż graniczną. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy" - przekazał w czwartek nad ranem prezydent Wołodymyr Zełenski (PAP) "Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą infrastrukturę wojskową, w naszą straż graniczną. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy" - przekazał w czwartek nad ranem prezydent Wołodymyr Zełenski (PAP)
09:23

Będziemy obserwować sytuację na Ukrainie i uczestniczyć we wszystkich międzynarodowych akcjach zarówno Unii Europejskiej, jak i Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

09:22
09:07

Rosyjskie wojska wjechały na teren Ukrainy od strony okupowanego Krymu - poinformowała w czwartek straż graniczna. Separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej donoszą o zajęciu miast Szczastia i Stanica Ługańska. Strona ukraińska informuje o walkach w tym rejonie i ewakuacji mieszkańców.


Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się w czwartek rano czasu polskiego Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się w czwartek rano czasu polskiego (fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH)
08:50

Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ofiar jest 17-latek zabity w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.

08:49

W Donbasie na Ukrainie wysadzono w powietrze most przez rzekę Donec, żeby nie dopuścić do przejazdu rosyjskich czołgów - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

08:21

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział w Polskim Radiu 24, że na Moskwę trzeba nałożyć sankcje w pełnej skali, które powstrzymają dalszą agresję.

00:23 sellin - setka .mp3 Wiceminister Jarosław Sellin przekonywał, że atak na Ukrainę, to tak naprawdę wojna wypowiedziana całemu Zachodowi (Polskie Radio 24, IAR)

 

08:19
08:11

Jens Stoltenberg potępił w imieniu NATO rosyjski atak i nazwał go bezmyślnym. - To rażące naruszenie prawa międzynarodowego i poważne zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa - mówił Jens Stoltenberg.

08:06

Trwa cyberatak na infrastrukturę cyfrową Ukrainy - poinformował wicepremier tego kraju i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

08:05

Już nie tylko Polska, ale także Słowacja będzie wnioskować o uruchomienie art. 4. traktatu NATO. 

08:01

"Przyszłość Europy może zależeć od tego jak zareagujemy w najbliższych godzinach" - napisał w komunikacie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

00:52 bvaltowie - spec - .mp3 Przywódcy krajów bałtyckich potępiają atak na Ukrainę i zapewniają o swoim wsparciu dla władz w Kijowie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

07:59

"Od dziś w stolicy Ukrainy nie działają szkoły i przedszkola. Szpitale, przychodnie i cały system opieki zdrowotnej działa w trybie gotowości. Osoby odpowiedzialne zostały zobowiązane do zapewnienia ludności dostępu do schronów" - czytamy w oświadczeniu wydanym w czwartek przez sztab kryzysowy władz Kijowa.

07:55

"Włoski rząd potępia atak Rosji na Ukrainę. Jest on nieuzasadniony i niemożliwy do usprawiedliwienia. Włochy są blisko z narodem i instytucjami Ukrainy w tej dramatycznej chwili" - podkreślił premier Włoch Mario Draghi w oświadczeniu cytowanym przez media.

07:55

Kanclerz Austrii Karl Nehammer potępił zbrojny atak Rosji na Ukrainę. "W tych trudnych godzinach myślami jesteśmy z narodem ukraińskim" - podkreślił szef rządu w oświadczeniu cytowanym przez agencję APA.

07:54

Czeski premier Petr Fiala oświadczył w czwartek, że uważa inwazję Rosji na Ukrainę za całkowicie nieuzasadniony akt agresji przeciwko niepodległemu państwu oraz że działanie to nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony UE i NATO.

07:48

Cena baryłki ropy naftowej na światowych rynkach skoczyła powyżej 100 dolarów po raz pierwszy od 2014 roku - informuje Reuters. 

07:46
07:41

"Nikt nie ucieka. Armia, dyplomaci, wszyscy pracują. Ukraina walczy, Ukraina będzie się bronić. Ukraina wygra" - oświadczył na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. 

Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał także Ukraińców na całym świecie do "szerzenia prawdy o inwazji Putina" i do naciskania na rządy, by zareagowały. 

07:36

Ukrainę może czekać zapaść gospodarcza większa niż w 2014 r. W najbardziej negatywnym scenariuszu PKB Ukrainy w br. może spaść nawet o 50 proc.

shutt Kijów 1200.jpg
W wyniku wojny PKB Ukrainy może spaść nawet o połowę. Scenariusze dla gospodarki
07:33

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że polskie służby odnotowują pierwsze sygnały rozpoczęcia wojny w cyberprzestrzeni. Od wczoraj wzmożone ataki hakerskie występują zarówno na terenie Ukrainy jak i Polski.

00:21 muller - setka .mp3 Rzecznik rządu zapewnił, że polskie służby monitorują sytuację, aby zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IAR)

 

07:32

Wrogie wojska zajęły dwie miejscowości w obwodzie ługańskim przy granicy z Rosją - podaje ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Trwają pożary obiektów wojskowych. Zajęto m. Horodyszcze i Mełowe w obwodzie ługańskim. Służby informują o wybuchu w wieży telewizyjnej w Łucku. Ostrzelano lotnisko w Łucku.

07:31

forum-0664550939(1).jpg
Korespondent Polskiego Radia z Kijowa: w mieście wyją syreny, mieszkańcy schodzą do schronów
07:30

Ukraińcy w panice wyjeżdżają z Kijowa - informuje Wojciech Cegielski. 

07:25

"Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji" - oświadczył polski MSZ. 

07:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o sytuacji w swoim kraju z władzami USA, Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej. 

Wezwał do budowania koalicji anty-putinowskiej. Wezwał także do pomocy finansowej i obronnej Ukrainie. "Świat musi zmusić Rosję do pokoju" - oświadczył. 

07:19

Będą kolejne unijne sankcje na Rosję. O 20.00 w Brukseli specjalny szczyt UE. 

07:17

Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał w BBN z rządem, dowódcami polskich sił zbrojnych i szefami służb specjalnych - informuje BBN na Twiterze. 

07:15

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła pięć rosyjskich samolotów i jeden helikopter nad wschodnią Ukrainą w pobliżu Ługańska - informuje liveuamap.com. 

07:01
06:58

Potwierdzają się wcześniejsze informacje The Spectator Index. Ukraińska straż graniczna podała, , że ok. godz. 5. rano (godz. 4. w Polsce) granica Ukrainy na odcinku graniczącym z Rosją oraz Białorusią "została zaatakowana przez wojska rosyjskie wspierane przez Białoruś”. Atak na granicę był prowadzony przy pomocy artylerii, sprzętu ciężkiego i broni strzeleckiej.

06:55

Złoty osłabił się po napaści Rosji na Ukrainę. W czwartek w stosunku do euro ok. godz. 6.30 złoty tracił ponad 6 groszy, a w stosunku do dolara - ponad 8 groszy.

06:55

Ambasador RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski powiedział, że świat nie zgadza się na agresję Rosji. 


00:23 szczerski setka .mp3 W rozmowie z w TVP Info Krzysztof Szczerski zaznaczył, że świat powinien pokazać, że nie akceptuje tej agresji (IAR)

 

06:53

BBC podało, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski samolot nad wschodnią Ukrainą. 

06:52

Premier: musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje.

06:45

Rosyjska giełda wstrzymała wszystkie transakcje - poinformował na Twitterze Reuters. 

06:42

Polski konsulat w Odessie jest ewakuowany - przekazał rzecznik MSZ Łukasza Jasina. - Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi - podkreślił. Wcześniej przekazał, że MSZ pozostaje w kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie.

06:39

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o zaprzestanie agresji wobec Ukrainy. Powiedział, że działania zbrojne muszą zostać natychmiast wstrzymane.

- Prezydencie Putin, w imię ludzkości sprowadź swoje wojska z powrotem do Rosji. W imię ludzkości nie pozwól na rozpoczęcie w Europie czegoś, co może się okazać najgorszą wojną od początku stulecia - powiedział Sekretarz generalny ONZ.


06:37

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył , że świat powinien natychmiast odłączyć Rosję od systemu SWIFT i przekazać Ukrainie broń. Minister napisał na Twitterze, że w związku z rosyjskim atakiem na jego kraj świat musi działać natychmiast. "Stawką jest przyszłość Europy i świata" - stwierdził szef ukraińskiego MSZ.

06:36

PILNE | Portal The Spectator Index poinformował o wkroczeniu wojsk na Ukrainę od strony Białorusi

06:30

Ukraińskie ministerstwo obrony: wróg rozpoczął intensywny ostrzał naszych oddziałów na wschodzie, a także wojskowych centrów kontroli i lotnisk

06:24

Polska chce uruchomienia art. 4. Traktatu Waszyngtońskiego. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze. 

06:22
06:21
06:19

W Kijowie wyją syreny alarmowe - donosi korepondent Polskiego Radia Paweł Buszko. W obawie przed atakiem z powietrza, mieszkańcy ukraińskiej stolicy przenoszą się z mieszkań do schronów.

06:11

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przedstawił listę działań, jakie należy wykonać, aby powstrzymać Rosję. Wskazał m.in. na zdecydowane sankcje, pełną izolację Rosji czy wsparcie dla Ukrainy.

05:58

PILNE | Prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju.

05:56
05:47

O godz. 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podaje Interfax-Ukraina. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad.

Czytaj więcej:

05:46

Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

05:46

Jak dowiedział się korespondent Polskiego Radia na Ukrainie Paweł Buszko, polska ambasada w Kijowie nie planuje na razie ewakuacji personelu.

05:46

Z lotniska Boryspil pod Kijowem są ewakuowani pasażerowie i pracownicy.

05:35

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wezwała Radę Bezpieczeństwa do pilnego działania i przyjęcia rezolucji ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

05:33

Atak na magazyny w mieście Swatowo w obwodzie ługańskim.

05:31

- Nie ma czyśćca dla zbrodniarzy wojennych, oni idą prosto do piekła - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwracając się do swojego rosyjskiego odpowiednika.

05:30

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potępiła "przerażający, nieprowokowany atak", jaki Rosja przypuściła na Ukrainę i zapewniła, że Wielka Brytania będzie nadal stać po stronie Ukrainy.

05:15

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie. Media informują też o rosyjskim desancie morskim w Mariupolu i Odessie.

05:14

Rosyjskie siły specjalne próbują zająć lotnisko w Kijowie.

05:10

Müller: w związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady

05:09

Wojska rosyjskie przekroczyły granicę w pobliżu Charkowa - podaje UNIAN.

04:56

Nowe zdjęcia z Ukrainy:

Pojawiły się również nagrania, jak ludzie uciekają z Kijowa:

04:54

Amerykański senator Marco Rubio: desant na Mariupol, rosyjskie siły próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem w Kijowie, siły lądowe wkraczają na Ukrainę z Rosji, Białorusi, Krymu

04:52

- Trwa wstępny ostrzał Ukrainy, który będzie trwał kilka godzin - podała reporterka telewizji Fox News Jennifer Griffin, powołując się na źródło w administracji USA. Dodała, że po nim rosyjskie wojska lądowe wejdą na Ukrainę ze wszystkich stron.

04:32

Biden: świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak

04:32

Prezydent Rosji powiedział, że w przypadku zagranicznej ingerencji Rosja zareaguje natychmiast. Dodał, że za przelew krwi będzie odpowiedzialny naród ukraiński. Stwierdził, że ogłosił początek "specjalnej operacji wojskowej", by "zdemilitaryzować" i "zdenazyfikować" Ukrainę.

04:25

Przedstawiciel NATO powiedział agencji Reuters, że wszystko wskazuje na rozpoczęcie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

04:21

W okolicach lotniska Boryspil pod Kijowem słychać strzały - informują media.

04:11

Wybuchy w Charkowie i Kijowie.

04:10

Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów.

04:08

- Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną, wysyła siły do Donbasu i ustawia wojska w formacje gotowe do walki - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Wezwała Rosję, by "odeszła od skraju przepaści".

03:56

PILNE | Putin: zdecydowaliśmy się na specjalną operację militarną w Donbasie. Celem jest demilitaryzacja Ukrainy

03:49

Ukraina donosi o nowym dużym cyberataku na instytucje finansowe

03:48

Sekretarz generalny ONZ: jeśli rzeczywiście rosyjska operacja się wkrótce zacznie, mówię Putinowi: powstrzymaj swoje wojska

03:47

Rosyjscy dowódcy wojskowi udali się do centrów dowodzenia i rozpoczęły się cyberataki przeciwko Ukrainie - podała telewizja ABC, powołując się na źródła wojskowe. Ma to być znak nadciągającego ataku.

03:36

Nie działają kluczowe strony internetowe ukraińskiego rządu. Cyberataki przeprowadzono między innymi na resorty spraw zagranicznych, infrastruktury i edukacji oraz kancelarię premiera. Nie wiadomo, kto za nimi stoi.

03:14

PILNE | Loty samolotów cywilnych w przestrzeni powietrznej Ukrainy są ograniczone "ze względu na potencjalne zagrożenie dla lotnictwa cywilnego" - podała agencja Reuters, powołując się na komunikat ukraińskich służb lotniczych.

03:12

Kongres Polonii Amerykańskiej dobitnie potępia uznanie przez Kreml niepodległości separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy. Wzywa do wycofania stamtąd wojsk rosyjskich, przestrzega przed eskalacją konfliktu i apeluje do Waszyngtonu o zaostrzenie sankcji.

03:07
Posłuchaj
00:58 11578565_1.mp3 Prezydent Ukrainy apeluje do Rosjan o pokój - relacja Pawła Buszko (IAR)
03:06

Ukraina zamknęła lotniska w Charkowie, Zaporożu, Dnieprze i Chersoniu, aby uniemożliwić ewentualne lądowanie samolotów sił rosyjskich. Pasy startowe zostały zablokowane przez pojazdy. Lotniska będą zamknięte dla wszystkich samolotów do godz. 8.50 czasu obowiązującego w Kijowie.

02:54

Wiceprezydent Brazylii Hamilton Mourao w złożonym oświadczeniu wykluczył możliwość uznania przez jego kraj niepodległości samozwańczych separatystycznych republik we wschodniej Ukrainie.

02:47

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił sankcje wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej zarządu.

02:29

Rosja częściowo zamknęła przestrzeń powietrzną w rejonie Rostowa nad Donem, na południowy wschód od swojej granicy z Ukrainą "w celu zapewnienia bezpieczeństwa" lotów lotnictwa cywilnego - podaje agencja Reuters, powołując się na lokalne służby lotnicze.

02:25

Brama Brandenburska w Berlinie w barwach niebiesko-żółtych - czyli wyraz solidarności dla Ukrainy.

02:17

Starcia w Mariupolu.

02:05

- Wydaje się, że wszystko to, co widzimy na miejscu, świadczy o tym, że Rosja zaangażuje się w poważną agresję na Ukrainę - powiedział Blinken. Dodał, że obecnie nie jest w stanie precyzyjnie określić czasu ani miejsca ataku.

01:40

Rosja dokona inwazji jeszcze tej nocy? Tak twierdzi sekretarz stanu USA.

01:39

Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizuje kolejne nadzwyczajne posiedzenie w sprawie konfliktu między Rosją a Ukrainą, drugie w ciągu trzech dni, "ze względu na rozwój sytuacji militarnej" w regionie - podała agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

01:06

Po raz kolejny padło kilka rządowych ukraińskich stron. Prawdopodobnie to ponowny cyberatak.

01:01

"Jeszcze dziś wieczorem (czasu nowojorskiego) możliwe kolejne pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z rozwojem sytuacji na wschodzie Ukrainy" - podał Krzysztof Szczerski na Twitterze.

00:59

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies przedstawiają kolejne ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformowała agencja Reuters.

00:33

Francuscy obywatele, którzy obecnie przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić ten kraj - poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, powołując się na ogłoszony przez władze Ukrainy stan wyjątkowy.

00:30

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że zwrócił się z wnioskiem o zorganizowanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z apelem prorosyjskich separatystów o rosyjską pomoc wojskową.

00:29

- Biały Dom nie widzi obecnie bezpośredniego, konkretnego zagrożenia atakami cybernetycznymi skierowanymi na Stany Zjednoczone ze strony Rosji w świetle kryzysu na Ukrainie - poinformowała rzecznik Białego Domu Jen Psaki.

00:29

Lotnisko w Charkowie na Ukrainie zostało w środę wieczorem zamknięte na kilka godzin - poinformował personel portu lotniczego. Podobne decyzje zapadły na lotnisku w Dnipro.

00:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja zatwierdziła ofensywę na Ukrainę, a Władimir Putin nie opowiedział na zaproszenie do rozmów. - Ukraina nie chce wojny, ale nasz kraj będzie się bronić, jeśli będzie taka potrzeba - podkreślił.

23:42

Administracja prezydenta USA Joe Bidena jest w kontakcie z ukraińskimi władzami w sprawie ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki.

23:25

Szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba, zaapelował o zwołanie pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ.

23:11

Portal Avia News podał informację o zamknięciu lotniska w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Przerwa ma potrwać do czwartkowego poranka. Nie są znane oficjalne powody decyzji.

23:08

23:08

"ESET Research odkrył nowe złośliwe oprogramowanie typu data wiper użyte dziś na Ukrainie. Z danych telemetrycznych firmy ESET wynika, że zostało ono zainstalowane na setkach maszyn w tym kraju. Jest to następstwem dzisiejszych ataków DDoS na kilka ukraińskich stron internetowych. Pierwszą próbkę zaobserwowaliśmy dzisiaj około godziny 14:52 UTC / 16:52 czasu lokalnego. Znacznik czasowy kompilacji PE jednej z próbek to 2021-12-28, co sugeruje, że atak mógł być przygotowywany od prawie dwóch miesięcy" - poinformowała słowacka firma na Twitterze.

22:41

"Hełmy i granatniki dostarczono dzisiaj na Ukrainę z Polski! Pomoc obronna dla Sił Zbrojnych" - napisał Ołeksij Reznikow, szef ukraińskiego MON.

"Dziękuję naszym przyjaciołom, partnerom i dobrym sąsiadom za ich pomoc i wsparcie. I oczywiście osobiste podziękowania dla ministra obrony Polski Mariusza Błaszczaka" - dodał. "Ciąg dalszy nastąpi" - podsumował ukraiński minister.

22:38

"Powiedziałem wyraźnie mojemu przyjacielowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że może liczyć na nasze wsparcie, w tym na forum NATO i Unii Europejskiej" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

22:30

Brytyjski "The Telegraph" poinformował, że Rosja rozmieszcza przy granicy z Ukrainą mobilne krematoria. Mają one - jak czytamy - pomagać w ukrywaniu ofiar poległych na polach walki.

22:30

Brytyjski "The Telegraph" poinformował, że Rosja rozmieszcza przy granicy z Ukrainą mobilne krematoria. Mają one - jak czytamy - pomagać w ukrywaniu ofiar poległych na polach walki.

22:25

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że na Krymie w kierunku punktu kontrolnego Kalanchak zmierza 7-kilometrowy konwój rosyjskich wojsk.

22:22

Posłuchaj
00:49 11578279_1.mp3 Ukraina wprowadził stan wyjątkowy. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

22:17

Przedstawiciele DRL i ŁRL zwrócili się do Putina z prośbą o "pomoc w odparciu agresji Kijowa". Agencja TASS opublikowała zdjęcia obu oficjalnych pism liderów separatystycznych republik. Uwagę zwraca jednak data 22 lutego.

22:10

- Prezydent Rosji Władimir Putin improwizuje i musi dostosować swoją strategię wobec Ukrainy biorąc pod uwagę sankcje nałożone przez USA i ich sojuszników w tym tygodniu - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

21:56

Rosja zamknęła dwa przejścia graniczne na Krymie. - W ciągu ostatnich dwóch godzin władze okupacyjne nie wpuściły na czasowo okupowany Krym około 50 obywateli Ukrainy - przekazała Ludmiła Denisowa, pełniąca rolę rzecznika praw obywatelskich.

21:50

21:44

- Uważamy, że jest to początek inwazji. Dodatkowe siły z Rosji przemieszczają się w kierunku Ukrainy. To właśnie się dzieje - stwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do ruchów rosyjskich wojsk.

21:44

- Siły amerykańskie w Europie są w stanie wspierać swoich partnerów. Ćwiczenia Siber Strike były wcześniej planowane. Razem działamy, ćwiczymy i stajemy się lepsi z naszymi partnerami - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

21:24

Rosyjski obrońca praw człowieka Lew Ponomariow wezwał do tworzenia ruchów antywojennych. Część niezależnych komentatorów i twórców kultury skrytykowała Rosjan za bierność w obliczu zagrożenia wojną.

Z sondażu przeprowadzonego przez prokremlowskie Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej wynika jednak, że 73 procent obywateli Federacji "raczej popiera" decyzję Władimira Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Donbasu.

21:24

"Niepokojące doniesienia z Krymu dotyczące całej nocnej zmiany fabryki chemikaliów Titan w Armiańsku, która została ewakuowana z obiektu. To może być przygotowanie do kolejnej inscenizowanej prowokacji ze strony Rosji. Wydaje się, że Moskwa nie ma granic w próbach fałszowania pretekstów do dalszej agresji" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na Twitterze.

21:21

Portal NetBlocks podał, że potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o przerwie w dostawie prądu i zwiększonej aktywności wojskowej w Doniecku. Dane sieciowe - jak czytamy - wskazują na zauważalne zakłócenia w łączności z internetem.

21:19

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że nad Ukrainą krążą dwa samoloty zwiadowcze USA.

21:17

Stan wyjątkowy na Ukrainie przewiduje m.in. zakaz zgromadzeń i strajków, zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych, zakaz produkowania materiałów informacyjnych "mogących destabilizować sytuację w kraju" i możliwość zaprowadzenia godziny policyjnej.

Przewidziano również np. ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli.

21:15

Na znak solidarności z zagrożoną rosyjską inwazją Ukrainą w Berlinie podświetlono Bramę Brandenburską. Przybrała ona barwy ukraińskiej flagi.

21:01

Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni od północy 24 lutego. Obejmie on wszystkie obwody kraju oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, gdyż tam już obowiązuje szczególny reżim prawny.

20:52

Wielka Brytania tymczasowo wyśle do Polski swój najbardziej zaawansowany mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre, by wspomóc zabezpieczanie wschodniej flanki NATO - podał w środę dziennik "The Sun".

Sky Sabre, który zastępuje pochodzący jeszcze z lat 70. XX wieku system Rapier, wszedł do użycia w brytyjskiej armii dopiero pod koniec zeszłego roku i - jak podaje gazeta - do tej pory był wykorzystywany tylko do obrony Falklandów przed argentyńskim atakiem lotniczym.

20:50

Do Kijowa dostarczono pomoc wojskową dla Ukrainy od Łotwy, w tym rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger - poinformował w środę wieczorem ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Szef tamtejszego MON przekazał, że dostawa objęła też amunicję.

20:49

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk poinformował na Twitterze, że zaproponował francuskiej prezydencji Unii Europejskiej "wypracowanie wspólnego stanowiska, wzywającego środowiska sportowe do odebrania Rosji praw do organizacji międzynarodowych wydarzeń sportowych".

20:46

- Atak na główne ośrodki miejskie, w tym Kijów jest wciąż możliwy - powiedział podczas briefingu prasowego Ned Price. Rzecznik Departamentu Stanu USA wskazał, że Stany Zjednoczone obawiają się przerażających naruszeń praw człowieka, okrucieństw i potencjalnych zbrodni wojennych

- Rosja zgromadziła siły, ciężkie uzbrojenie i żołnierzy potrzebnych do inwazji na Ukrainę. Inwazja jest bliska. Może się zacząć dzisiaj, jutro albo w najbliższych dniach - mówił Ned Price.

20:40

Do 20:00 siły prorosyjskie w Donbasie 75 razy ostrzelały ukraińskie pozycjeNa terytorium kontrolowanym przez Ukrainę spadło 250 niekierowanych pocisków rakietowych, 247 pocisków artyleryjskich oraz 586 pocisków moździerzowych.

Jeden ukraiński żołnierz zginął, jeden został ranny. W miejscowości Zełenopilla w obwodzie donieckim pocisk artyleryjski trafił w przedszkole. Przebywające w nim dzieci były ukryte w piwnicy, żadne z nich nie zostało ranne.

20:33

Agencja AFP opublikowała na Twitterze zdjęcia z rosyjskich terenów przygranicznych. Widać na nich wojskowe ciężarówki i "żołnierzy w przydrożnej kawiarni".

20:30

Niemal wszyscy uczestnicy środowej debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w tym sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres, ostro potępili działania Rosji w Donbasie, wskazując na wielkie potencjalne konsekwencje rosyjskiej inwazji. Jedynie Chiny wypowiedziały się w neutralnym tonie.

Drugi Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ stosunkiem głosów 157 do 7 zatwierdził projekt rezolucji, wzywającej Izrael do zaprzestania eksploatacji palestyńskich zasobów naturalnych 
20:14

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Wczoraj, po bliskich konsultacjach naszych rządów, Niemcy ogłosiły, że wstrzymają certyfikację gazociągu. Dziś rozkazałem mojej administracji nałożyć sankcje na Nord Stream 2 AG i członków jego zarządu" - oznajmił Biden w oświadczeniu.

20:01

Europosłowie apelują do szefa UEFA o wykluczenie Rosji z międzynarodowych turniejów piłki nożnej. Jest między innymi apel o zmianę miejsca finału Ligi Mistrzów, który jest planowany na 28 maja w Sankt Petersburgu. Pod listem do Aleksandra Ceferina podpisało się około 60 deputowanych, w tym ośmioro z Polski.

19:50

Kolejne kraje potępiają wysłanie rosyjskich wojsk na Ukrainę i uznanie przez Kreml dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Władimira Putina skrytykował prezydent Turcji, a rosyjskiego ambasadora na rozmowę wezwały władze Czech. Na Rosję nakładane są też kolejne sankcje.

19:42

W najbliższym czasie na 30-dniowe ćwiczenia wezwanych zostanie 14,2 tys. rezerwistów obrony terytorialnej - zapowiedział w środę dowódca Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy generał Jurij Hałuszkin.

19:41

"Dziś w Powidzu wylądowały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache. To kolejne wsparcie sojusznicze w obliczu zaostrzających się agresywnych działań Rosji" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak.

19:35

W Moskwie w środę policja zatrzymała ponad 10 aktywistów, z których część brała udział w jednoosobowych pikietach przeciwko wojnie z Ukrainą. Część zatrzymanych po prostu znajdowała się na miejscu protestu.

19:24

- 80 proc. rosyjskich sił zgromadzonych na granicy z Ukrainą znajduje się na pozycjach, które uznalibyśmy za wysunięte, gotowe do działania - powiedział dziennikarzom wysoki rangą funkcjonariusz resortu obrony podczas odprawy poza kamerą w Pentagonie. Jego słowa cytuje nie tylko Reuters, ale także CNN. - Rosyjskie siły wojskowe rozstawione wokół Ukrainy i Białorusi są tak gotowe, jak tylko mogą do inwazji - dodał.

19:15

UE będzie gotowa do wprowadzenia drugiego pakietu sankcji przeciw Rosji, w tym kontroli eksportu, jeśli rosyjskie wojska wyjdą poza ukraińskie regiony kontrolowane przez wspieranych przez Moskwę separatystów - powiedział w środę agencji Reutera wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

19:14

Na terytorium ambasady Rosji w Kijowie spuszczono rosyjską flagę państwową - podała w środę agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej rosyjskie media poinformowały o ewakuacji dyplomatów Rosji z Ukrainy. Agencja TASS dodała, że na terenie placówki nie widać żadnej aktywności.

19:13

Około 800 amerykańskich żołnierzy z bazy w Vicenzy na północy Włoch poleci na Łotwę, gdzie wzmocni zdolności defensywne wschodniej flanki NATO - podała w środę agencja Ansa, powołując się na dowództwo sił USA. To rezultat eskalacji kryzysu i groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

18:58

Reuters podaje, że "administracja Bidena planuje ogłosić sankcje na Nord Stream 2 AG, firmę odpowiedzialną za budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2". Ma to być "część kar nałożonych przez USA na Rosję".

18:57

Według agencji Reutera, która powołuje się na wysokiego rangą przedstawiciela administracji USA, 80 proc. rosyjskich oddziałów w pobliżu ukraińskiej granicy jest gotowych do ataku.

18:45

Polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział podczas debaty, że "jesteśmy na skraju wielkiego kryzysu bezpieczeństwa o potencjalnie bezprecedensowej skali".

- Nie możemy być cicho wobec tego. Polska jest za tymi, którzy wybierają wolność ponad niewolę - dodał.

Посол Польщі в ООН Кшиштоф Щерський 
18:41

Do Doniecka zbliżają się dwa konwoje wojskowe od strony rosyjskiej granicy - podała w środę agencja Reutera. Jeden z konwojów składa się z dziewięciu czołgów i wozu bojowego. Drugi - z ciężarówek i cystern z paliwem. Na pojazdach wojskowych nie ma żadnych emblematów.

18:07

Przedstawiciele USA ostrzegli władze ukraińskie o zbliżającym się ataku Rosji na pełną skalę - podała w środę telewizja CNN. Według USA, na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Wcześniej tę samą informację podał "Newsweek", dodając, że atak ma nadejść w ciągu najbliższych 48 godzin.

18:07

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że Kijów nie planuje operacji militarnej w Donbasie. Szef ukraińskiej dyplomacji obarczył Rosję odpowiedzialnością za największy kryzys bezpieczeństwa w powojennej Europie i zaapelował do krajów członkowskich ONZ, by nie uznawały niepodległości separatystycznych regionów.

17:54

Posłuchaj
00:55 11577895_1.mp3 Decyzja ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji zatwierdzona przez ministrów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

17:53

Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna dostarczaniu broni Ukrainie zagrożonej przez Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie gazety "Bild". Tylko 22 proc. respondentów było za dostawami broni, a aż 68 proc. - przeciw.

17:52

"Przeprowadziłem produktywny dialog z Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. Będziemy nadal wyraźnie koordynować nasze wysiłki w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji i deeskalacji konfliktu" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na swoim Twitterze.

17:34

Według serwisu internetowego Ukrinform wojska rosyjskie 59 razy ostrzelały dziś pozycje ukraińskie. Zginął jeden żołnierz, a dwóch zostało rannych.

17:33

Na stronie internetowej Rady Najwyższej Ukrainy zamieszczono projekt ustawy o stanie wyjątkowym. Przewiduje on między innymi wprowadzenie kontroli dokumentów, ograniczenie swobody rozpowszechniania informacji, a także możliwość wprowadzenia godziny policyjnej.

17:24

17:21

Rząd Hiszpanii wezwał w środę wszystkich swoich obywateli przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia terytorium tego kraju. W imieniu gabinetu Pedro Sancheza o tymczasowy wyjazd Hiszpanów z Ukrainy zaapelował szef MSZ Jose Manuel Albares.

17:20

Wydarzenia na Ukrainie każą nam powtórzyć, że nadużycia i przemoc nie mogą być tolerowane - powiedział premier Włoch Mario Draghi.

Szef EBC Mario Draghi 

17:18

Posłuchaj
00:52 11577792_1.mp3 Jutro w Brukseli kolejny, nadzwyczajny szczyt UE ws. Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

17:10

17:02

- Obawiam się, że Rosja zaczęła swoją taktykę salami, to znaczy, że nie zatrzyma się na obu samozwańczych "republikach", ale pójdzie dalej na zachód - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TVP World, odnosząc się do rozwoju sytuacji na Ukrainie. - Kreml próbuje ustanowić nowy porządek polityczny, w którym brutalna siła dominuje nad prawem, pokojem i demokracją, co jest niezwykle martwiące - ocenił premier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że groźba ataku Rosji na Ukrainę jest coraz bardziej realna 
17:01

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas debaty na temat kryzysu wokół Ukrainy potępił uznanie przez Rosję separatystycznych republik w Donbasie. Dodał, że rozszerzenie wojny może oznaczać konsekwencje i kryzys humanitarny "o skali i dotkliwości nieznanej od wielu lat".

16:59

Może minąć co najmniej kilka miesięcy, zanim ewentualnie podjęta zostanie decyzja w sprawie przyszłości niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 - informuje w środę agencja dpa, powołując się na rzecznika rządu Niemiec Steffena Hebestreita.

Te słowa stoją jednak w sprzeczności z wczorajszym komunikatem Białego Domu, którego przedstawiciele przekazali, że gazociąg Nord Stream 2 na pewno nie zostanie uruchomiony.

Zobacz także:

16:54

16:52

"Przewodniczący Michel zwołał na jutro posiedzenie Rady Europejskiej, o które wnioskował premier Morawiecki. UE musi w jednoznaczny sposób pokazać, że nie ma zgody na agresję Rosji. Potrzebne są wspólne, daleko idące sankcje, które mogą powstrzymać Rosję" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

16:49

Prezydent Rosji Władimir Putin kompletnie oszalał, a skoro podczas wojny krymskiej w XIX wieku "skopaliśmy tyłek" carowi Mikołajowi I to zawsze możemy to zrobić ponownie - powiedział w środę podczas nieformalnej rozmowy z żołnierzami brytyjski minister obrony Ben Wallace.

16:46

"Ważne jest, abyśmy nadal byli zjednoczeni i zdeterminowani oraz wspólnie określali nasze wspólne podejście i działania. Dlatego zapraszam na nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w czwartek 24 lutego, które odbędzie się w Brukseli i rozpocznie się o godz. 20" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

16:45

Decyzja ambasadorów unijnych krajów o nałożeniu sankcji wobec Rosji została zatwierdzona przez ministrów państw członkowskich w procedurze pisemnej. Była to tylko formalność. Teraz, jak poinformowała kierująca pracami Unii Francja, dokumenty czekają na publikację w Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić jeszcze dziś. Wraz z publikacją sankcje wejdą w życie.

16:44

Zmasowany atak DDoS na Ukrainę rozpoczął się o godz. 16.00 czasu polskiego. Szef tamtejszego resortu cyfryzacji Mychajło Fedorow przekazał, że oprócz ministerstw i innych instytucji publicznych problemy zgłaszają również banki.

16:40

- Żadne państwo nie będzie w stanie stać na uboczu tego kryzysu, jeśli nie powstrzymamy planów Rosji - ostrzegł w środę szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dodał, że świat ma ostatnią szansę, by powstrzymać rosyjską inwazję.

16:35

- To, co dzieje się teraz na Ukrainie to ostateczny policzek ze strony Rosji i jednoznaczne wycofanie się z porozumień mińskich - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas przemówienia na Forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

16:34

16:33

Charles Michel zwołał na czwartek nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej poświęcony Ukrainie.

Czytaj więcej:

16:23

Przedszkole i budynki mieszkalne zostały ostrzelane w znajdujących się pod kontrolą władz w Kijowie miejscowościach Zełenopilla i Mykołajiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę miejscowa policja.

16:22

- Nazywanie żołnierzy Rosji na Ukrainie "siłami pokojowymi", to "odrażająca perwersja" - oświadczyła w środę minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne. Dodała, że jeżeli Rosja będzie rozwijała swoją agresję wobec Ukrainy, Australia nie zawaha się nałożyć kolejnych sankcji.

16:22

Ukraiński minister cyfryzacji potwierdził medialne doniesienia. - Rozpoczął się zmasowany atak DDoS na nasze państwo - zaalarmował.

Kijów o cyberataki obwinia Rosję. Ukraina doświadczała ich już wcześniej.

16:20

Portal NetBlocks poinformował o zmasowanym ataku DDoS na strony internetowe ukraińskich resortów. Nie działają witryny tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Służby Bezpieczeństwa i Gabinetu Ministrów.

16:06

Francuscy politycy i komentatorzy krytykują byłego premiera François Fillona za to, że pomimo kryzysu na Ukrainie nie zrezygnował z pracy w rosyjskich koncernach. Fillon zasiada obecnie w zarządach powiązanych z Kremlem firm petrochemicznych Sibur i Zarubeżnieft. 

16:02

- W przypadku rosyjskiej inwazji Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego - oświadczył ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.

Turcja, która jest członkiem NATO i przez Morze Czarne graniczy m.in. z Ukrainą i Rosją, występuje przeciwko sankcjom, niemniej uważa za nieakceptowalne uznanie przez Moskwę tych dwóch separatystycznych "republik".

15:51

Posłuchaj
00:50 11577637_1.mp3 Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w Kijowie: Ukraino, Litwa jest z Tobą. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

15:49

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wydało oświadczenie, w którym opowiedziano się za integralnością terytorialną Ukrainy. Jak podkreśla dziennik "Haarec", w oficjalnym stanowisku resortu nie wspomniano bezpośrednio o rosyjskim zagrożeniu dla Ukrainy.