more_horiz
Wiadomości

Kolejny dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie. Rosjanie bombardowali strategiczne obiekty [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 22:45
Rosyjskie oddziały, szturmujące Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wysadziły w powietrze przebiegający w pobliżu tego miasta gazociąg, wysadzono także bazę paliwową. Poniżej przedstawiamy zapis relacji z kolejnego dnia walk.
Zapis relacji z kolejnego dnia inwazji Rosji na Ukrainę
Zapis relacji z kolejnego dnia inwazji Rosji na UkrainęFoto: PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Zapraszamy też do śledzenia relacji z czwartego dnia inwazji. [KLIKNIJ TUTAJ]

05:36

Dziękujemy za śledzenie relacji.

05:03

Na Ukrainę wyjeżdża pierwszy transport ze środkami pomocy medycznej zorganizowany przez Polską Misję Medyczną i Polski Zespół Humanitarny. Na granicę ma dotrzeć przed południem.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, transport zawiera wszystko, co jest potrzebne do natychmiastowego opatrzenia ran i pomocy na SOR-ach, w tym opatrunki, bandaże i gaziki jałowe. To natychmiastowa pomoc dla szpitala w Iwano-Frankiwsku.

Transport dojedzie na granicę w Krościenku. Odbiorą go ratownicy ukraińskiego Polskiego Czerwonego Krzyża i Centrum Ratunkowego.

05:00

System obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy już działa w Odessie - podaje Nexta za ukraińskimi władzami.

04:54

Liczba rezerwistów Wojsk Obrony Terytorialnej, który zaciągnęli się do walki z Rosjanami, osiągnęła 37 tys. Dziękuję za wsparcie! Razem do zwycięstwa – napisał w sobotę późnym wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny na Facebooku.

W ostatnich dniach ukraińskie i międzynarodowe media informowały o zgłaszaniu się tysięcy ochotników i rezerwistów do służby wojskowej. W wielu miastach czekano w kolejkach przed punktami poboru. Po agresji Rosji procedury rekrutacyjne zostały maksymalnie uproszczone. W piątek Radio Swoboda informowało, że wielu zgłaszających się mężczyzn, ale też kobiet ma doświadczenie wojskowe zdobyte w minionych latach podczas walk na wschodzie Ukrainy, często są to grupy osób, które znają się nawzajem i razem przeszli szlak bojowy.

04:42

Prawie 300 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy i uciekać z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, powołując się na Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Z tych szacunków wynika, że 160 tysięcy osób uciekło przed wojną w bezpieczniejsze rejony Ukrainy, a 116 tysięcy do krajów sąsiednich - przede wszystkim do Polski, ale także do Rumunii i Mołdawii.

ONZ obawia się, że uchodźców z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę może być znacznie więcej - nawet do 5 milionów. - To może być największy kryzys uchodźczy naszych czasów - ostrzegła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greefield.

04:36

Japonia w koordynacji z pozostałymi członkami grupy G7 zdecyduje, czy nakładać dalsze sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę – ogłosił w niedzielę szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Wcześniej kraje zachodnie zapowiedziały odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT.

- Musimy odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wpływ na rynki finansowe i kroki podejmowane przez kraje zachodnie – oświadczył w programie telewizyjnym Hayashi, zapytany o stanowisko Japonii wobec zablokowania rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT.

04:30

Kolejne sankcje na Rosję i pomoc Ukrainie, także wojskowa - to tematy dzisiejszej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych 27 krajów (początek około 18.00). Zwołał ją szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, by uzgodnić jednolite stanowisko całej Wspólnoty.

04:00

- Trwają walki o lotnisko pod Wasylkowem, około 20 km od Kijowa, i z tego powodu strażacy nie mogą przystąpić do gaszenia bazy paliwowej ostrzelanej przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi - poinformował w niedzielę nad ranem szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

"Wojska rosyjskie przeprowadziły uderzenie rakietowe na bazę paliwową we wsi Kriaczky (...). Wybuchł pożar, który można zobaczyć nawet z Kijowa. Walki trwają i dlatego Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie może przystąpić do gaszenia (...)" - napisał Kułeba na Facebooku.

Dodał, że bezpośrednie uderzenie przez pocisk w zbiornik z paliwem grozi katastrofą ekologiczną. "Robimy wszystko, żeby do tego nie dopuścić" - zapewnił szef administracji obwodowej.

03:57

"Rosjanie chcą wszystko zniszczyć, ale trzymamy pozycje. Ataki ciągle trwają" - informuje Rada Najwyższa Ukrainy.

03:55

Ukraina zwołuje nadzwyczajną sesję ONZ w związku z wetem Rosji wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ domagającej się wstrzymania ofensywy zbrojnej i natychmiastowego wycofania wszystkich oddziałów z Ukrainy.

03:49
03:37

Posłuchaj
00:52 11588850_1.mp3 Włosi protestują przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę (Piotr Kowalczuk/IAR)

 

03:25

O 15.00 w Brukseli nadzwyczajna narada ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów poświęcona konsekwencjom rosyjskiego ataku na Ukrainę. Szefowie resortów mają omówić przygotowania na masowy napływ uchodźców.

03:18

Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - poinformowała w niedzielę nad ranem ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Trafili w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe" - przekazało biuro prasowe Służby.

03:04

Przejście graniczne Ukrainy z Polską:

02:58

Rosyjskie oddziały, szturmujące Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wysadziły w powietrze przebiegający w pobliżu tego miasta gazociąg - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę ukraińska agencja prasowa UNIAN.

Na razie nie wiadomo, czy chodzi o regionalną instalację przesyłu gazu ziemnego, czy też jest to część gazociągu prowadzącego z Rosji na zachód Europy.

02:54

Kraje bałtyckie o północy lokalnego czasu zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Wczoraj o takim zamiarze poinformowały najpierw Łotwa i Estonia, później dołączyła do nich Litwa.

Wczoraj estońska premier Kaja Kallas napisała, że nie ma miejsca na samoloty agresora na demokratycznym niebie. Minister gospodarki i infrastruktury Estonii Taavi Aas powiedział, że Europa musi być zjednoczona i stanowczo odpowiedzieć na rosyjską inwazję. Estończycy wskazują, że "Polska, Czechy i kraje bałtyckie zamykają przestrzeń w geście solidarności z Ukrainą".

02:49
02:46

Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy.

"Według stanu na godz. 1.20 (godz. 0.20 w Polsce) w rezultacie zmasowanego bombardowania Kijowa wszystkimi dostępnymi w Federacji Rosyjskiej rodzajami broni artyleryjskiej i rakietowej, pociski trafiły w miejsce przechowywania odpadów radioaktywnych kijowskiej filii »Zjednoczenia Radon«. Powiadomił o tym przez telefon personel przedsiębiorstwa, który przebywa w schronie z powodu trwającego zmasowanego ostrzału. Nie ma możliwości, by ocenić skalę zniszczeń" - napisano w komunikacie służby prasowej.

Państwowa Inspekcja ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy przekazała, że ocena sytuacji radiacyjnej zostanie przeprowadzona, kiedy tylko zakończy się ostrzał.

"Zjednoczenie Radon" zajmuje się transportem i przechowywaniem odpadów radioaktywnych.

02:38

Ukraińskie służby podają, że Rosjanie zaatakowali 9-cio piętrowy blok. W wyniku ataku zginęła kobieta a reszta mieszkańców została ewakuowana przez służby.

02:36

Rząd Portugalii wyraził zgodę na wysłanie broni dla Ukrainy walczącej z rozpoczętą w czwartek rosyjską inwazją. Ogłosił też zakaz wydawania obywatelom Rosji tzw. złotych wiz umożliwiających pobyt stały w Portugalii osobom spoza UE.

W sobotnim komunikacie ministerstwo obrony w Lizbonie podało na Twitterze, że uzbrojenie zostanie wysłane na prośbę władz Ukrainy.

Resort sprecyzował, że wśród broni i sprzętu wojskowego, jaki zostanie skierowany na Ukrainę, są m.in. karabiny automatyczne G3, granaty i amunicja różnego kalibru, noktowizory, przenośne radiostacje oraz kamizelki kuloodporne i hełmy.

02:13

Nexta donosi, że referendum na Białorusi zaplanowane na 27 lutego pozwoli Rosji na rozmieszczenie broni jądrowej w tym kraju.

02:06
02:05

- W wyniku ataku artyleryjskiego przeprowadzonego przez siły rosyjskie na miasto Sumy, na północy Ukrainy, zginął mężczyzna - podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, cytowana w nocy z soboty na niedzielę przez agencję Ukrinform. Ranna została kobieta.

Ostrzelane zostało jedno z osiedli mieszkaniowych w Sumach.

Według przedstawiciela MSW Ukrainy Antona Heraszczenki, zniszczone zostały dwa domy mieszkalne - podała agencja Interfax-Ukraina

01:58

Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze "wszystkich kierunków" - podała w nocy z soboty na niedzielę w komunikacie ukraińska armia, dodając, że wróg napotyka na "zdecydowany opór".

Z komunikatu wynika, że ukraińscy żołnierze odparli potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Natomiast pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskim jednostkom, po zaciętych walkach, udało się posunąć na przód.

Ukraińska armia poinformowała także o zaciętych walkach na przedmieściach Kijowa i w obwodzie ługańskim. Według mediów mieszkańcy ukraińskiej stolicy mają przed sobą "ciężką noc".

01:48
01:48

Ukraiński premier Denys Szmyhal napisał w sobotę wieczorem na Twitterze, że Ukraina jest wdzięczna za ostatnią rundę sankcji nałożonych na Rosję przez USA oraz ich sojuszników. "Dziękujemy naszym przyjaciołom za zobowiązanie się do odłączenia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT" - podkreślił szef rządu.

01:46

Minister obrony Rumunii Vasile Dincu zapowiedział w sobotniej rozmowie z bukaresztańską telewizją Digi24 rychłe przybycie do tego kraju prawie 1000 francuskich żołnierzy w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

01:41

- Władze Rosji miały ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych, by ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły operacji zbrojnej na Ukrainie, która nie idzie tak, jak zakładano - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie siły nie czynią takich postępów, jakie planowały. Zmagają się z problemami logistycznymi i silnym oporem ukraińskim. Siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach, a pewna liczba rosyjskich żołnierzy została wzięta do niewoli przez siły ukraińskie. Rosyjski rząd podobno ograniczył dostęp do kilku platform mediów społecznościowych, próbując ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły sytuacji na Ukrainie" - napisało ministerstwo obrony w zamieszczanej na Twitterze aktualizacji wywiadowczej.

01:30
01:21
 
01:13

Ponad 3 tysiące osób zatrzymała w ostatnich trzech dniach w Rosji policja podczas protestów przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

Najwięcej zatrzymań, blisko 2 tysiące, było w czwartek, w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę na brutalność, z jaką rosyjskie siły porządkowe rozpędzają demonstracje przeciwników militarnej agresji na Ukrainę.

01:08

Moment eksplozji magazynu ropy w Wasylkowie:


01:04

Rosyjskie wojska bombardują Kijów i Charków. W obu miastach słychać potężne eksplozje, wyją też syreny alarmowe. W ostatnich godzinach ukraińscy politycy ostrzegali, że Rosja może rozpocząć bardzo intensywny ostrzał stolicy kraju.

Syreny alarmowe zawyły w Kijowie tuż przed północą miejscowego czasu. Po tym jak dobę wcześniej Rosjanom nie udało się zdobyć miasta za pomocą czołgów, teraz bombardują je z powietrza. Według relacji obecnych na miejscu dziennikarzy, miastem wstrząsnęły co najmniej dwie potężne eksplozje, jedna z nich prawdopodobnie w rejonie jednego z mostów.

Część mieszkańców uciekła do schronów, inni koczują w piwnicach czy podziemnych parkingach, a tłumy spędzają kolejną noc na stacjach metra. W ciągu dnia na ulicach Kijowa ustawiały się długie kolejki chętnych po broń.

00:59

Rosja uznała oficjalnie śmierć pierwszego rosyjskiego oficera. Szef Dagestanu Sergiej Melikow złożył kondolencje rodzinie - podaje NEXTA.

00:56

Przewodniczący SPD Lars Klingbeil wezwał w sobotę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera (także SPD) do zerwania relacji biznesowych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Nie robi się interesów z agresorem, z podżegaczem wojennym, jakim jest Putin - oświadczył Klingbeil.

Szef socjaldemokratów napisał na Facebooku: "Od Gerharda Schroedera oczekuję w tych dniach jasnej postawy. Miał rację, potępiając wojnę na Ukrainie, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Ale ta wojna jest prowadzona wyłącznie przez Putina. A zatem może być tylko jeden logiczny wniosek: nie robi się interesów z agresorem, z podżegaczem wojennym, jakim jest Putin. Jako były kanclerz Niemiec nigdy nie działa się całkowicie prywatnie. A już na pewno nie w takiej sytuacji jak teraz. Konieczne jest zatem zerwanie stosunków handlowych z Putinem".

Schroeder znajduje się pod presją także w swoim rodzinnym Hanowerze. Jak informuje gazeta "Rheinische Post", tamtejsza CDU wystąpiła do rady miejskiej z inicjatywą odebrania mu honorowego obywatelstwa miasta, jeśli nie zrezygnuje z pełnionych funkcji w rosyjskich firmach.

00:55
00:53
00:53

Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie - poinformował w sobotę Elon Musk, szef firmy SpaceX, która dostarcza Internet za pośrednictwem konstelacji satelit. O taką możliwość zaapelował wcześniej wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

00:46
00:36
00:31

- Silny wybuch nastąpił w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu mostu Patona w Kijowie - podała agencja Ukrinform. Doszło tam też do pożaru. Portal Ukraińska Prawda informuje o rosyjskim ataku rakietowym na Wasylków, miasteczko w pobliżu ukraińskiej stolicy.

Według Ukrinformu, władze Kijowa wydały ostrzeżenie, że w nocy Rosjanie mogą przeprowadzić na miasto atak z powietrza. Ogłoszony został alarm przeciwlotniczy.

Ukraińska Prawda pisze, powołując się na świadków, że siły rosyjskie zaatakowały Wasylków pociskami rakietowymi. W mieście wybuchły pożary, które są widoczne nawet z oddalonego o 20 km Kijowa.

00:30
00:23

- W walkach pod Kijowem zginął generał Magomed Tuszajew, dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej - poinformowała w sobotę późnym wieczorem agencja Interfax-Ukraina, cytując ukraińskie ministerstwo obrony.

Tuszajew zginął podczas walk o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Jego oddział został rozbity przez siły ukraińskie. Był zaufanym człowiekiem czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ministerstwo obrony poinformowało, że ukraińska Gwardia Narodowa i specjalna jednostka Alfa walczą jeszcze z niedobitkami oddziału Tuszajewa.

00:19
00:19

- Przy punktach recepcyjnych po polskiej stronie obecni są medycy - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Nie mamy informacji ze strony ukraińskiej o pilnej potrzebie podjęcia działań medycznych. Karetki na teren obcego państwa wjeżdżają za zgodą służb tego państwa - dodał resort.

00:13

- W wyniku naszych sankcji Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem - powiedział wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Dodał, że USA wraz z UE i innymi sojusznikami zdecydowały się zastosować wobec Rosji "model irański".

Przedstawiciel Białego Domu w ten sposób określił podczas briefingu prasowego efekt nowych zapowiedzianych sankcji wspólnie z UE, obejmujących wyłączenie części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebranie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla.

- Rząd Putina zostaje wykopany z międzynarodowego systemu finansowego - oznajmił oficjel. Zapowiedział, że skutki sankcji będą natychmiastowe, a rubel zaliczy potężny spadek. Restrykcje wciąż nie są gotowe, lecz powinny wejść w życie w najbliższych dniach.

00:11

Posłuchaj
00:51 11588626_1.mp3 Francja zwiększy dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy (IAR)

 

00:09

Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w sobotę na Twitterze, że "10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku" lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy. "Przerwijcie bombardowanie teraz!" - napisał szef rządu.

W ataku rannych zostało ponadto sześciu Greków, w tym dziecko. Resort spraw zagranicznych Grecji poinformował, że wezwał na poniedziałek ambasadora Rosji w Atenach, by złożyć protest.

23:54
23:53

Ambasada Ukrainy w Izraelu rozpoczęła rekrutację chętnych do walki z rosyjskim wojskiem. W sobotę placówka dyplomatyczna opublikowała post na Facebooku w języku ukraińskim, w którym wzywa ochotników do przyłączenia się do walki z Rosjanami.

"Drodzy rodacy, bracia i wszyscy zatroskani obywatele Izraela i obywatele innych krajów znajdujący się dziś w Izraelu, ambasada rozpoczęła tworzenie list ochotników, którzy chcą uczestniczyć w walce z rosyjskim najeźdźcą" – poinformowano.

Szacuje się, że około pół miliona Izraelczyków pochodzi z Ukrainy, a dziesiątki tysięcy przybyły w ciągu ostatnich kilku lat po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

23:52
23:50

Sport z udziałem Rosji jest teraz niewyobrażalny - uważa brytyjski premier. Pytany o decyzję Polaków i Szwedów, by odmówić grania z Rosjanami w barażach piłkarskich mistrzostw świata, Boris Johnson stwierdził: "To smutne, bo takiej sytuacji nie mieliśmy od dawna".

Szef rządu podkreślił, że "wydaje mu się niewyobrażalne, by utrzymywać teraz normalne stosunki sportowe z putinowską Rosją".

23:44
23:39

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do Alaksandra Łukaszenki podczas sobotniej rozmowy telefonicznej, by "jak najszybciej wydalił rosyjskie wojska" z Białorusi - poinformował Pałac Elizejski.

"Prezydent Republiki położył nacisk na powagę decyzji, która zezwoliłaby Rosji na rozlokowanie broni nuklearnej na terenie Białorusi. Prezydent zwrócił się do prezydenta Białorusi, by jak najszybciej zażądał wycofania ze swego kraju rosyjskich wojsk, które prowadzą jednostronną i niesprawiedliwą wojnę z Ukrainą" - głosi komunikat.

23:33

Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego Banku Centralnego - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiego. Ursula von der Leyen podkreśliła, że to zamrozi jego transakcje.

- To uniemożliwi Bankowi Centralnemu likwidację swoich aktywów - dodała szefowa Komisji informując, że nowe propozycje restrykcji zostaną przedstawione unijnym krajom.

23:27
23:24

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Sprzęt pożarniczy będzie zbierany do poniedziałku w komendach miejskich i powiatowych PSP.

Jak poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, zbiórka sprzętu będzie prowadzona do godz. 12 w poniedziałek w komendach miejskich i powiatowych PSP.

23:20

Międzynarodowa grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności - poinformowali na Twitterze hakerzy. Tego samego dnia, kolektyw internetowych włamywaczy przekazał, że zablokował co najmniej sześć rosyjskich rządowych stron internetowych.

"Anonymous ciągle prowadzi działania prowadzące do tego, by rosyjskie rządowe witryny internetowe były zablokowane. Przekazujemy także informacje mieszkańcom Rosji, by w końcu mieli oni dostęp do wiadomości nieskażonych putinowską państwową cenzurą" - zapewniała grupa na swoim profilu na portalu społecznościowym.

"(...) działamy najlepiej jak możemy, by mieszkańcy Ukrainy mieli dostęp do internetu" - dodano.

23:12
23:11

Francja zwiększy dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy - poinformował Pałac Elizejski po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie sytuacji na Ukrainie. Paryż zapowiedział też zaostrzenie sankcji finansowych i gospodarczych wobec Rosji.

W oświadczeniu Pałacu Elizejskiego napisano, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa "zapadły ważne decyzje w związku z rozwojem sytuacji na Ukrainie". "Podjęto decyzję o dodatkowej dostawie sprzętu defensywnego dla ukraińskich władz oraz o zapewnieniu dostawy paliwa" - zakomunikowało biuro prezydenta Francji.

Francuskie władze zdecydowały się również na "zamrożenie aktywów finansowych rosyjskich osobistości" we Francji, i na podjęcie "nowych działań" w celu wykluczenia Rosji z systemu międzynarodowych transakcji finansowych SWIFT.

Pałac Elizejski zapowiedział też zwiększenie walki z prorosyjską propagandą związaną z wojną na Ukrainie w tradycyjnych mediach i w Internecie.

23:10

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uzgodnili podczas kolejnej rozmowy telefonicznej, że świat musi odizolować Rosję "całkowicie dyplomatycznie i finansowo".

Politycy zgodzili się co do słuszności podjęcia międzynarodowych kroków w kierunku wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Boris Johnson pochwalił także "niesamowite bohaterstwo i odwagę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego". Obaj przywódcy powiedzieli, że siły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina "spotykały się z większym oporem ukraińskim, niż przypuszczał".

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent Ukrainy również podzielili "wzajemną troskę" o rolę, jaką Białoruś odegrała do tej pory w rosyjskiej inwazji.

23:08

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ustalił na spotkaniu z gubernatorem Obwodu Lwowskiego Maxem Kozickim zasady wsparcia humanitarnego dla uchodźców z Ukrainy.


"Rząd i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będą wspierać również sieć obozów dla uchodźców wewnętrznych, prowadzonych przez archidiecezję lwowską pod opieką arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego" - napisał Michał Dworczyk na Twitterze.

22:44

Nocne uderzenie na Kijów:

22:37

Napięta sytuacja w Kijowie:

22:33

Anonymous: zhakowaliśmy nadajniki rosyjskiej telewizji

22:32

Kolejne doniesienia o wybuchach w Kijowie.

22:30

Pomoc Europy dla Ukrainy:

22:30

Szykuje się ciężka noc w Kijowie. Miasto ma zostać zaatakowane jak nigdy wcześniej. "Rosjanie uderzą wszystkim, co mają".

22:23

- Będziemy wywierać presję dyplomatyczną, by sankcje wobec Rosji były wzmocnione i objęły Białoruś. Będą one bardzo zbliżone, nie należy tutaj różnicować obu agresorów - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

22:23

MSW Ukrainy zaapelowało do mieszkańców Ukrainy o wyłączanie geolokalizacji w telefonach, by utrudnić działania Rosjanom atakującym ich kraj - informuje Ukrinform.

22:22

- Jest już delikatna jaskółka zmiany. Do tej pory rząd w Berlinie dość zachowawczo podchodził do tej sytuacji - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do decyzji Niemiec o wysłaniu Ukrainie broni przeciwpancernej i rakietowych systemów przeciwlotniczych.

22:17

- Dwa myśliwce Su-25, trzy Su-30 "Osa", dwa wojskowe samoloty transportowe Ił-76 oraz 11 śmigłowców bojowych, to niektóre z maszyn rosyjskich zniszczonych w ciągu ostatniej doby na Ukrainie - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

22:16

Polski producent gier komputerowych Techland przekazuje milion złotych na Polską Akcję Humanitarną - organizację niosącą pomoc humanitarną osobom dotkniętym konfliktem na Ukrainie.

22:08

Statek przewożący pojazdy do Sankt-Petersburga został przejęty na kanale la Manche przez patrole francuskiej żandarmerii i marynarki wojennej, w związku z podejrzeniem, że należy on do rosyjskiej firmy objętej sankcjami UE - poinformowały lokalne władze.

21:58
Posłuchaj
00:50 11588439_1.mp3 Przerwa w ofensywie Rosjan - relacja Pawła Buszko (IAR)
21:44

- Opór, jaki stawiają Ukraińcy w obliczu ataku Rosji to prawdziwy "opór europejski" - oświadczył szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Podkreślił, że "potrzebna jest stanowczość wobec tego, kto powoduje śmierć kobiet i mężczyzn".

21:42

- Obrona ukraińskiej armii spowodowała przerwę w natarciu Rosjan - poinformował Ołeksij Arestowycz z biura ukraińskiego prezydenta. Według informacji przekazanych przez Ołeksija Arestowycza, pauza w ofensywnych działaniach Rosjan wynika z poważnych strat, których zaznali.

Przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta poinformował, że jest to ok. tysiąca
zabitych i 2,5 tys. rannych rosyjskich żołnierzy. Ponadto Ukraińcy pojmali kilkuset jeńców.

21:40

"Ukraina bez Putina", "Pokój na świecie", "Ukraina w NATO. Już, natychmiast" - między innymi takie hasła skandowali uczestniczy demonstracji przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie pod ambasadą Rosji i Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Protestujący mieli ze sobą flagi Ukrainy, Białorusi i Polski.

21:39

"Osiem lat temu Rosja rozpoczęła brutalną okupację Krymu. Stany Zjednoczone potwierdzają niezachwiane poparcie dla Ukrainy i potępiają rosyjski niesprowokowany, nieuzasadniony i przeprowadzony z premedytacją atak. Krym to Ukraina" - napisano na Twitterze Ambasady USA w Polsce.

21:26

- Sytuacja w stolicy jest trudna i napięta - oświadczył mer Kijowa Witalij Kliczko. Działają dywersanci, Rosja ostrzeliwuje dzielnice mieszkalne. Od początku ataku w Kijowie zmarło sześciu cywilów, 14 wojskowych i członków obrony terytorialnej, 71 osób zostało rannych.

21:22

- W Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku zginęło dziecko; pięcioro poszkodowanych trafiło właśnie do szpitala - powiedział programowi TSN Serhij Czernyszuk ze szpitala Ochmatdyt.

21:22

- Na Ukrainie uruchomiono stronę internetową ułatwiającą szukanie mieszkania obywatelom, którzy byli zmuszeni do opuszczenia swego dotychczasowego miejsca zamieszkania - poinformowała ukraińska deputowana Halina Janczenko.

21:22

- 5 osób zginęło, a 6 zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie autobusu z pasażerami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko.

21:01

- Cieszy nas, że presja międzynarodowa przyniosła efekt. Musi on przyjść również w sankcjach - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował decyzję Niemiec o wysłaniu Ukrainie broni przeciwpancernej i rakietowych systemów przeciwlotniczych.

21:01

Około 600 osób wzięło udział w demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie przed ambasadą Rosji w Budapeszcie.

20:30

Wyłączenie ze SWIFT to za mało. UE musi uderzyć bezpośrednio w rosyjskie banki. Dopiero zamrożenie aktywów rosyjskich oligarchów oraz zakaz transakcji dla rosyjskich banków w euro uderzy w rosyjską gospodarkę - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

20:27

Ukraińskie koleje wyłączyły z ruchu centralny dworzec kolejowy w Kijowie z powodu trwającego w jego pobliżu ostrzału - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe ukraińskich kolei.

20:27

Biden: Putin przeliczył się w swoich kalkulacjach

20:23

Papież Franciszek rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała ambasada tego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Jak napisała na Twitterze, papież "wyraził głęboki ból z powodu tragicznych wydarzeń rozgrywających się" na Ukrainie.

20:22

Prawie 40 stron internetowych rosyjskiego rządu, największych mediów i banków unieruchomili policjanci, specjalizujący się w cyberprzestępczości oraz ochotnicy - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na MSW Ukrainy.

20:21

Duńska gazeta "Ekstra Bladet" poinformowała, że jej dziennikarz i fotograf zostali ranni podczas przygotowywania relacji ze wschodniej Ukrainy.

19:38

PILNE | Niemiecka armia przekaże Ukrainie tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze typu Stinger, aby pomóc jej w walce z rosyjską inwazją - poinformował rząd w Berlinie.

19:35

Anonymous: przechwyciliśmy rosyjską komunikację wojskową

19:35

Anonymous: przechwyciliśmy rosyjską komunikację wojskową

19:01

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

18:58

Wołodymyr Zełenski: Turcja i Azerbejdżan zaoferowały zorganizowanie negocjacji z Rosją

18:56

Putinowska armia ostrzeliwuje w Czernihowie na północy Ukrainy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad szpitale, przedszkola, budynki mieszkalne - przekazała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

18:54

Zaplanowany na niedzielę mecz Holandii z Rosją oraz poniedziałkowe spotkanie Wielkiej Brytanii z Białorusią w eliminacjach mistrzostw świata koszykarzy zostały odwołane przez międzynarodową federację (FIBA) w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

18:51

Ambasada RP w Moskwie odradza podróż do Rosji ze względu na zawieszenie połączeń lotniczych i ograniczenia w podróży drogą lądową - powiedział polskim mediom w Moskwie ambasador Krzysztof Krajewski.

18:50

- Koniecznością jest wszelkie możliwe wsparcie narodu ukraińskiego. W obecnym układzie geopolitycznym, międzynarodowym, Polska jest rzecznikiem - można powiedzieć - adwokatem interesów Ukrainy - podkreślił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek.

18:49

Niemiecki rząd federalny opowiada się za "ukierunkowanym i funkcjonalnym" ograniczeniem międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Takie stanowisko przedstawili wieczorem niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister gospodarki Robert Habeck.

Jak napisali we wspólnym oświadczeniu, "pod dużą presją" prowadzone są prace nad tym, jak ograniczyć konsekwencje odcięcia Rosji od SWIFT - "tak aby ten ruch dotknął właściwe osoby".

18:49

Wszystkie inne kraje UE deklarują wprost, że są za odcięciem Rosji od systemu SWIFT. Mam nadzieję, że lada moment usłyszymy taką deklarację również ze strony Niemców - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na briefingu prasowym po powrocie premiera z Berlina.

18:31

PILNE | Cyberpolicja wraz z wolontariuszami zablokowała strony okupanta. Internetowe zasoby rosyjskiego rządu, głównych mediów i banków pozostają niedostępne

18:30

PILNE | Armia ukraińska wysadziła wszystkie węzły kolejowe łączące Ukrainę z Rosją - podał portal Ukraińska Prawda

18:15

Polska w niedzielę rano zwoła nadzwyczajne posiedzenie OBWE w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - poinformowano na Twitterze na profilu polskiego przewodnictwa OBWE.

18:07

- Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, by dać sygnał, że Europa musi tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. - Dziś jest ten test - podkreślił.

18:06

- 19 cywilów zginęło w sobotę na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim - poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu Pawło Kyrylenko.

17:48

Agencja informacyjna krajów bałtyckich BNS zaprzestaje na Litwie świadczenia usług ambasadom Rosji i Białorusi - poinformowały władze agencji.

17:47

Pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych. Dwie osoby zginęły - podaje agencja Ukrinform.

17:44

Rosyjski myśliwiec Su-30SM został zestrzelony przez siły powietrzne Ukrainy w basenie Morza Czarnego - poinformowała agencja Ukrinform.

17:25

- Na przedmieściach Kijowa wciąż słychać strzały - relacjonuje w rozmowie z Polskim Radiem mieszkanka podkijowskiej Buczy Ołena Stepanenko. Jej blok został uszkodzony przez rosyjską rakietę. Mieszkańcy miasta chronią się na niższych piętrach bądź piwnicach domów.

Posłuchaj
00:54 11587862_1.mp3 Ukraina: relacja mieszkanki zbombardowanego bloku (IAR) - relacja Pawła Buszko (IAR)
17:24

Resort obrony Wielkiej Brytanii poinformował, że rosyjską ofensywę spowolniły prawdopodobnie tymczasowo poważne problemy logistyczne i silny opór Ukrainy. "Kijów pozostaje jej najważniejszym celem" - dodano.

17:06

- W Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy lokalne władze nie mają już kontroli nad budynkami administracyjnymi - poinformował mer miasta Iwan Fedorow. Sytuacja w Melitopolu pogorszyła się w ciągu ostatniej doby, zaczynają się problemy z żywnością i lekarstwami.

17:05

PILNE | W obwodzie charkowskim ostrzelano autobus z pasażerami: 1 zabity, 14 rannych

17:04

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już ok. połowy wojsk zgromadzonych przy granicy - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, najcięższy bój toczy się pod Charkowem.

16:17

- Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciw Rosji i żadnych nie zablokują - oświadczył premier Węgier Viktor Orban, odwiedzając granicę ukraińsko-węgierską.

16:10

Władze Ukrainy zaprzeczyły, by odmawiały podjęcia negocjacji z Rosją w sprawie zawieszenia broni, oznajmiły jednak, że nie zaakceptują ultimatów czy warunków nie do przyjęcia.

16:10

Oficjalna strona internetowa Kremla, kremlin.ru, przestała działać. Wcześniej donoszono o atakach cybernetycznych na kilka innych stron rządu i państwowych mediów w Rosji.

16:04

Belgia wyśle na Ukrainę 2 tys. sztuk broni maszynowej, a także 3800 ton paliwa. Poinformował o tym belgijski premier Alexander De Croo, który dodał, że jego rząd jest otwarty na dalsze prośby o pomoc ze strony Ukrainy.

15:49

Konsul honorowy Białorusi we Lwowie Ihar Draciak zrezygnował ze stanowiska na znak protestu przeciw udziałowi Białorusi w agresji na Ukrainę - poinformowało Radio Swaboda.

15:45

- Prezydent Andrzej Duda pozostaje w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - zapewnił szef BBN Paweł Soloch. Zachowanie ukraińskiego przywódcy ocenił jako "bardzo godne podziwu". - Zełenski chce bronić stolicy do końca - podkreślił.

15:41

Rosyjski okręt wojenny na Morzu Czarnym zestrzelił rosyjski samolot wojskowy w wyniku "bratobójczego ognia" - informuje NEXTA.

15:37

15 cywilów zginęło w rosyjskim ostrzale Wołnowachy w Donbasie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad i z artylerii - poinformowała administracja obwodu donieckiego.

15:34

Przejmujący apel Władimira Kliczki. "Jutro będzie za późno"

15:30

- Na kolejnej naradzie w BBN omówione zostały kwestie związane z koordynacją działań władz państwowych zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i zabezpieczenia sytuacji na granicy z Ukrainą i działań, które władze będą w związku z tym podejmowały - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

15:22

- Trwają przygotowania do wprowadzenia przeciwko Rosji sankcji obejmujących międzynarodowy system bankowy SWIFT - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

15:16

W Charkowie walki cały czas trwają.

15:15

- Wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję cywilnych obiektów są rejestrowane, a Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze - oświadczyła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa.

15:12

Resort obrony Ukrainy zaapelował do Ukraińców, by starali się uniemożliwiać rosyjskim okupantom uzupełnianie zapasów paliwa, amunicji czy artykułów spożywczych - podała agencja Ukrinform, powołując się na minister obrony Hannę Malar.

15:06

Przywódca Czeczenii i bliski człowiek Putina, Ramzan Kadyrow potwierdził, że siły z Czeczenii zostały wysłane do walki na Ukrainie - podał Reuters.

15:06

Andrzej Duda: Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. To się Ukrainie należy

15:05

Australia zawiesza nadawanie Russia Today

15:03

MSW Ukrainy wzywa mieszkańców kraju do zdejmowania tablic z nazwami ulic i numerami, by dezorientować atakujących ten kraj Rosjan.

14:52

Rumunia i Litwa zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

14:51

PILNE | Turcja zakazuje rosyjskim okrętom przekraczania Morza Czarnego

14:46

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się kolejna nadzwyczajna narada ws. Ukrainy z udziałem prezydenta, rządu i dowódców wojskowych. Andrzej Duda zwołał naradę w związku z trwającymi walkami na Ukrainie. Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele władz podsumowali ustalenia wczorajszego szczytu NATO.

14:37

- Węgry nie będą tutaj niczego blokować. To nie Węgry są tym państwem w UE, który blokuje sankcje - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do rozmów o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Wyraził nadzieję, że "drobna część" takich krajów będzie się zmniejszała "za chwilę do zera".

14:36

70 osób zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w Ochtyrce w obwodzie sumskim na Ukrainie - podały władze obwodowe. Ostrzelano osiedla mieszkalne i przeprowadzono punktowe rakietowe uderzenia w jednostkę wojskową - dodano.

14:26

Władze obwodowe w Czernihowie oświadczyły, że wojska rosyjskie używają do ostrzału miasta systemów rakietowych Grad. Wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach, a jeśli to niemożliwe - by zostali w domach.

14:24

- Istnieje prawdopodobieństwo prowokacji w okupowanym przez siły rosyjskie Doniecku - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat Służb Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na kanale Telegramu.

14:23

Dziś na Ukrainę wjedzie pociąg z wagonami szpitalnymi oraz czterema wagonami z pomocą humanitarną, przekazaną do obwodu lwowskiego, a w poniedziałek zostanie uruchomiony duży hub do pomocy humanitarnej dla rannych - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

14:22

- Włochy wzmocnią od niedzieli swoją obecność na wschodniej flance NATO w Rumunii - zapowiedział minister obrony Lorenzo Guerini. To, jak podkreślił, reakcja na "niedopuszczalną i nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę".

14:15

Służby bezpieczeństwa Mołdawii zablokowały dwa prokremlowskie portale internetowe. Jednym z nich jest mołdawska domena portalu Sputnik.

14:15

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu podczas rozmowy telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wezwał Rosję do zaprzestania działań militarnych na Ukrainie.

14:14

- W ciągu czterech godzin granicę z Polską przekroczyło kolejne 15 tys. uchodźców z Ukrainy. Oznacza to, że od początku wojny przekroczyło ją łącznie 115 tys. osób - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Podkreślił, że funkcjonariusze Straży Granicznej są zmobilizowani i pracują bez przerwy.

13:58

13:56

"Od pierwszych dni krwawej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Białoruś aktywnie wspiera agresora. Kolumny wojskowe atakowały nie tylko z terytorium Rosji, ale także z kraju, który stał się satelitą Federacji Rosyjskiej. Towarzyszy temu użycie lotnictwa wojskowego, artylerii, rakiet balistycznych i innego sprzętu (rozlokowanego) na terytorium Republiki Białorusi" – napisał w sobotę na Facebooku szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dajneko.

Do wpisu dołączył zdjęcie pisma, które przekazał kierownikowi białoruskiej służby granicznej gen. Anatolijowi Łappo.

13:52

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w sobotę o sytuacji wokół Ukrainy z prezydentami Mołdawii i Gruzji, Maią Sandu i Salome Zurabiszwili - poinformował Pałac Elizejski. Macron zapewnił te kraje o wsparciu Francji dla ich suwerenności i bezpieczeństwa - dodano.

13:51

Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla polskich, czeskich i bułgarskich linii lotniczych. Samoloty przewoźników należących do tych państw nie mogą wykonywać połączeń do Rosji, ani wykonywać lotów nad terytorium tego kraju. Wcześniej Rosja wydała podobny zakaz brytyjskim liniom lotniczym.

13:51

Również Łotwa ogłosiła zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji.

13:35

Premier Morawiecki w Berlinie: przyjechałem, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla, na decyzje Putina, by przestał atakować Ukrainę.

13:31

PKP wprowadza bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy. Od dziś Ukraińcy mogą podróżować pociągami TLK i Intercity na podstawie paszportu.

Zwolnienia z opłat obejmują przejazdy w klasie drugiej pociągami kategorii ekonomicznych TLK i Intercity w komunikacji krajowej. Będą obowiązywały przez najbliższe cztery tygodnie.
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że jest to wyraz solidarności z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. "Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom" - podkreślił.

PKP informuje także, że pociągi Intercity kursują między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik zapewnia, że jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Jak wskazuje, do Przemyśla zostało już wysłanych dodatkowych 20 wagonów. Informacje o zasadach podróżowania dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronie intercity.pl.

13:24

Estonia zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - napisała na Twitterze premier Kaja Kallas. "Zachęcamy wszystkie kraje UE do tego samego. Nie ma miejsca na samoloty państwa agresora na demokratycznym niebie" - stwierdziła szefowa estońskiego rządu.

13:20

13:18

Pod Lublinem w poniedziałek ruszy duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi.

13:18

W BBN trwa kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami. W nocy z piątku na sobotę Andrzej Duda kolejny raz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji na Ukrainie i możliwościach wsparcia.

13:17

We wszystkich miastach wojewódzkich na dworcach PKP zostały w sobotę uruchomione punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. W jednym z takich punktów na dworcu Warszawa Wschodnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy ws. działań stołecznego ratusza."Otworzyliśmy specjalny punkt na Pradze, na placu Hallera i w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie kierujemy ludzi z Dworca Centralnego" - powiedział.

"Staramy się odpowiadać na te wszystkie najważniejsze potrzeby, przede wszystkim informować" - mówił prezydent stolicy. "Potrzeba jest informacji od kwestii związanych z noclegiem, od kwestii związanych z zaopiekowaniem się dziećmi, padają pytania o szczepionki, padają pytania czasem o pomoc lekarską, a czasami są to proste pytania, gdzie można wymienić pieniądze" - wymieniał.

Poza tym, jak mówił Trzaskowski, ratusz ma noclegownie, gdzie kieruje ludzi, którzy nie mają gdzie spać. "Większość ludzi tutaj przyjeżdża do przyjaciół, do znajomych, ale zdarza się też tak, że przyjeżdżają bez żadnych znajomych i wtedy pomagamy im, jak możemy" - dodał. "W tej chwili również udzielamy pomocy psychologicznej" - przekazał.

13:16

Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu prasowego na przejściu granicznym w Medyce w woj. podkarpackim.

13:15

W Polsce mamy 120 szpitali, które zadeklarowały pomoc rannym z Ukrainy, łącznie 7 tys. miejsc – poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

13:08

Przed podróżą do Berlina: premier Ukrainy życzy polskiemu premierowi powodzenia.

12:55

Przekaz do kanclerza Olafa Scholza, z którym jedzie premier Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nauseda jest jeden: Rosja musi zostać ukarana za barbarzyństwo, którego dopuszcza się na Ukrainie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

W nocy z czwartku na piątek szefowie państw i rządów UE uzgodnili pakiet sankcji, głównie gospodarczych, ale też politycznych na Rosję. Podczas posiedzenia Rady Europejskiej była też dyskusja na temat ewentualnego odłączenia Rosji od systemu SWIFT, jednak - według doniesień medialnych - nie zgodziły się na to m.in. Niemcy.

Premier Mateusz Morawiecki wystosował w piątek list do liderów UE, w których zaapelował o wprowadzenie następujących sankcji: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit i oligarchów powiązanych z Putinem, usunięcie rosyjskich firm z indeksu MSCI i odcięcie ich od rynków kapitałowych, ostateczne zakończenie Nord Stream 2, odejście od kupowania węglowodorów od Rosji oraz dołączenie do sankcji osób Władimira Putina i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

CZYTAJ TAKŻE >>> 

12:48

Premier Morawiecki: rozmawiałem dziś ponownie z premierem Węgier i po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji wobec Rosji, w tym także o zablokowaniu systemu SWIFT.

12:43

"Nie wyobrażam sobie grania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji, gdy trwa agresja zbrojna na Ukrainie" - napisał na Twitterze Robert Lewandowski. Apel polskich piłkarzy może się okazać przełomowym sygnałem dla świata sportu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

12:41

W sobotę prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował za pomocą Twittera, że - w związku z eskalacją agresji rosyjskiej na Ukrainę - reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać meczu barażowego z Rosją.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

12:39

Ukraiński prezydent dodał, że orpócz Kijowa również inne ukraińskie miasta bronią się przed rosyjską agresją - Humań, Odessa, Chersoń, Mikołajów, Sumy, Czernihów, cały Donbas. Jak zaznaczył, "wszędzie tam, gdzie wróg zabija naszych ludzi Siły Zbrojne Ukrainy robią wszystko, żeby zatrzymać i zniszczyć okupantów".

12:39

Wołodymyr Zełenski powiedział, że w walkach w okolicach Kijowa i w samej ukraińskiej stolicy Rosja używała wielu typów uzbrojenia - rakiet, myśliwców, artylerii, sił pancernych i sił desantowych. Jak mówił, artyleria strzelała w kierunku dzielnic mieszkalnych Kijowa. Wołodymyr Zełenski dodał, że powinien to być ostateczny argument dla świata, aby razem z Ukrainą zatrzymać agresję.

12:36

Walki obronne nadal toczą się w rejonie Charkowa. W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe i doszło do przypadków przerwania obrony ukraińskiej, która jednak zniszczyła znaczną ilość rosyjskiego sprzętu pancernego - przekazały władze regionu.

Trwają walki w mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim - podał sztab.

Mer Czernihowa, miasta położonego na północny wschód od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią wezwał w sobotę mieszkańców, by przygotowali się do walk ulicznych z Rosjanami.

W nocy ukraińskie wojsko informowało o zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76, a także śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25.

12:36

Z okrętów na Morzu Czarnym Rosjanie odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sum, Połtawy i Mariupola - poinformowało również dowództwo ukraińskiej armii.

12:34

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał w piątek rano, że wojska rosyjskie kontynuują ofensywę po przegrupowaniu sił rezerwowych na obszarach graniczących z Ukrainą. Według sztabu dowodzenie lotnictwa taktycznego Rosji odbywa się ona z terytorium Białorusi i anektowanego Krymu.

12:34

Walki trwają na niemal całej długości granic Ukrainy - podkreślił doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podoljak.

Jak mówił, w Rosji tłumaczy się społeczeństwu, iż walki toczą się na ograniczonym obszarze, w okolicach Doniecka i Ługańska.

Jak podkreślał, Kreml próbuje obecnie oderwać terytoria ukraińskie w regionie Sum i Charkowa, na południu, a także zdestabilizować sytuację w kraju, sparaliżować działanie władz centralnych.

12:24

Rosjanie tymczasowo okupują Stanicę Ługańską, Krymskie i Markiwkę – poinformował szef ługańskich władz obwodowych w sobotę.

12:23

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu lwowskiego zdementowała w sobotę pojawiające się wcześniej informacje o rosyjskim desancie w okolicach położonego na zachodzie Ukrainy miasta Brody.

"Rozpowszechniane obecnie informacje o desancie sił Federacji Rosyjskiej w okolicach Brodów nie są prawdziwe" - przekazano w komunikacie lwowskiego oddziału SBU, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina. Wezwano również mieszkańców do zachowania spokoju.

O desancie liczącego ok. 60 żołnierzy rosyjskiego oddziału, który miał przybyć trzema śmigłowcami, informował wcześniej na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Dodał, że siły ukraińskie odparły atak Rosjan

12:18

Premier Mateusz Morawiecki oczekuje wprowadzenia bezwzględnie twardych sankcji - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller przed spotkaniem szefa polskiego rządu i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. KPRM poinformowała w sobotę przed południem, że premier Morawiecki jest w drodze do Berlina, gdzie wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

12:06

Na ulicach miasta Sumy trwają walki, pojawiły się wojskowe pojazdy - informuje tamtejsza administracja obwodowa.

12:01

Skutecznie odpieramy ataki Rosjan - powiedział w wygłoszonym oświadczeniu w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że kluczowe miasta wokół Kijowa są pod kontrolą rządu.

- Wytrwaliśmy i odparliśmy ataki wroga. Walki trwają. W wielu miastach i regionach naszego państwa. Ale wiemy, co chronimy – kraj, ziemię, przyszłość dzieci. To nasza armia kontroluje Kijów i kluczowe miasta wokół stolicy – powiedział Zełenski.- (Rosjanie) chcieli umieścić tu swoje marionetki, jak w Doniecku. Złamaliśmy ich plan - dodał.

Prezydent wyraził też przekonanie, że naród ukraiński zasłużył sobie na członkostwo w Unii Europejskiej oraz że taka decyzja byłaby bardzo ważnym elementem wsparcia.

12:00

Estonia zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

- Estonia przyłącza się do polskiej inicjatywy i zabrania wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z naszej przestrzeni powietrznej – powiedział w sobotę rzecznik estońskiego ministra gospodarki i infrastruktury.

11:44

Wołodymyr Zełenski przekazał, że Włochy poprą odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Poinformował go o tym w rozmowie telefonicznej premier Włoch Mario Draghi. Rzym wesprze też Ukrainę w zakresie pomocy wojskowej. - To nowa stronica w historii obu państw - napisał Zełenski. - Ukraina musi stać się częścią UE - dodał także.

11:18

- Patrząc z perspektywy, już po uderzeniu Rosji na Ukrainę, widać, że kilkunastomiesięczne przygotowania w zakresie energetyki miały osłabić opór Europejczyków - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com, komentując działania Rosji na rynku gazu.

Jak mówił, Rosjanie ograniczali handel gazem na rynku europejskim, wstrzymywali dopływ tego surowca na rynek europejski, nie zamawiali dodatkowych przepustowości w gazociągach biegnących na Zachód, opróżniali kontrolowane przez siebie magazyny w Europie, ograniczali możliwości zakupu gazu na platformie w Petersburgu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

11:04

Jak podaje agencja Reutera, w ocenie premier Litwy Ingridy Szimonyte zachodni partnerzy są coraz bliżej podjęcia decyzji o wstrzymaniu dostępu Rosji do globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT.

- Naszym celem jest, aby decyzja została podjęta jak najwcześniej. Nie mogę podać konkretnej daty. Z tego, co słyszę, wydaje się, że nie ma już silnej opozycji – powiedziała Szimonyte na konferencji prasowej w Wilnie.

Wcześniej szef MSZ Dmytro Kuleba poinformował, że decyzji ws. SWIFT nie będzie już blokował Cypr.

10:33

10:32

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował o desancie, do którego doszło w okolicy jego miasta w Brodach. Jak powiedział, wylądowały tam trzy helikoptery, jednak rosyjscy żołnierze (ok. 60) napotkali opór ukraińskich sił i wycofali się do lasu.


Telegram Telegram
10:27

Reprezentacja Polski nie zamierza grać z Rosją. Cezary Kulesza: koniec ze słowami, czas na czyny!

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

10:20

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował na Instagramie, że w mieście przestaje funkcjonować metro.


Telegram /KMDA Telegram /KMDA
10:18

Dobra wiadomość od ukraińskiego ministra spraw zagranicznych: Ukraina przekonała Cypr, by przestał blokować odsunięcie Rosji od SWIFT, międzynarodowego systemu bankowego.

10:14

Ustawiamy punkty kontrolne w stolicy, więc ruch w mieście będzie ograniczony i utrudniony; naziemny transport publiczny działa w skali potrzebnej do przewozu pracowników infrastruktury krytycznej - oświadczył w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko, cytowany przez portal RBK.

"Wojsko, policja, gwardia narodowa, obrona terytorialna i bataliony ochotnicze chronią nasze miasto. Ustawiamy punkty kontrolne w stolicy, więc ruch ograniczony i utrudniony" - tłumaczył Kliczko.

Wcześniej Kliczko poinformował na Telegramie, że w Kijowie działają grupy dywersyjne, a w strzelaninach ulicznych rannych zostało 35 osób, w tym dwoje dzieci.

10:05

- Ukraińcy jak na razie skutecznie udaremniają rosyjski plan zajęcia Kijowa - powiedział w sobotę w stacji Sky News brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Dodał, że wbrew rosyjskim twierdzeniom o zajęciu Melitopola, miasto nadal znajduje się w rękach ukraińskich.

Przedstawiając w sobotę rano dane brytyjskiego ministerstwa obrony na temat sytuacji na Ukrainie Heappey powiedział, że walki uliczne w Kijowie prowadzą "odosobnione grupy rosyjskich sił specjalnych i spadochroniarzy".

"Wyraźnie widać, że rosyjski plan polega na zajęciu Kijowa, ale w rzeczywistości Ukraińcy jak dotąd udaremniają jego realizację. Jest to niesamowity wysiłek z ich strony. To wprowadza wiele różnych wyzwań dla Rosji. Będą musieli zacząć zastanawiać się, w jaki sposób uzupełnić zapasy dla oddziałów, którym dotarcie do Kijowa zajęło więcej czasu niż zakładali, oraz dla tych, którzy zaangażowani są w bardzo poważne walki wokół innych ukraińskich miast" - wyjaśniał.

"Jest to więc wyzwanie dla Kremla, o którym nie jesteśmy pewni, czy brał pod uwagę, że będzie musiał się z nim mierzyć, a które potencjalnie może stać się dla Ukraińców okazją do jeszcze większej odpowiedzi na atak" - dodał wiceminister obrony.

10:03

Ukraiński minister zdrowia Wiktor Liaszko poinformował w sobotę, że w wyniku inwazji wojsk rosyjskich zginęło 198 osób, w tym troje dzieci. Rannych jest 1115 osób, w tym 33 dzieci. Minister zapewnił, że system ochrony zdrowia nadal działa.

W komunikacie na Facebooku Laszko zapewnił, że podległy mu resort "robi wszystko, co możliwe i niemożliwe, żeby w szpitalach było wszystko, co niezbędne".

09:55

Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND), Bruno Kahl, został zaskoczony atakiem Rosji podczas swojego pobytu na Ukrainie i z dużym trudem udało mu się wrócić na terytorium UE - piszą w sobotę niemieckie media.

09:48

Poranne powitanie z Kijowa także od polskiego ambasadora, Bartosza Cichockiego.

09:39

Burmistrz Czernihowa - 300-tysięcznego miasta na północy Ukrainy, oddalonego o około 80 km od granicy z Białorusią - wezwał w sobotę w nagraniu wideo mieszkańców, by przygotowali się do walk ulicznych z Rosjanami.

"Drodzy mieszkańcy Czernihowa. Wszyscy musimy przygotować się do walk ulicznych. Kto umie i wie, o czym mówię, niech przygotuje koktajle zapalające. Proszę mieszkańców Czernihowa, którzy nie są obojętni, aby przybyli na miejsce stacjonowania obrony terytorialnej i poprosili dowódców o wydanie broni i walczyli o nasze miasto" - powiedział burmistrz Władisław Artoszenko.

W piątek Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Czernihowie i przepompownię.

W piątek Rosjanie zaatakowali m.in. siedzibę czernihowskiego oddziału SBU. Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych W piątek Rosjanie zaatakowali m.in. siedzibę czernihowskiego oddziału SBU. Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

09:28

To kluczowy moment, aby raz na zawsze zamknąć wieloletnią dyskusję i zadecydować o członkostwie Ukrainy w UE - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

09:19

"Niestety w Kijowie są grupy dywersyjne. Doszło do kilku starć, strzelanin. Do godziny 6.00 rano (5.00 czasu polskiego) bilans rannych zostało 35 osób, w tym dwoje dzieci" - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

09:14

Rosyjska inwazja godzi w podstawy porządku międzynarodowego - napisał w mediach społecznościowych sekretarz do spraw publicznych japońskiego rządu. Japonia w ostrych słowach potępiła działania Rosji i zapowiedziała podjęcie działań w koordynacji z USA i innymi członkami społeczności międzynarodowej. Japońskie media potwierdziły zaś, że wczoraj na Morzu Czarnym rakietą został trafiony statek cargo należący do japońskiego armatora.

08:38

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się dzisiaj spotkanie w Berlinie.

- Premier Morawiecki wspólnie z prezydentem Litwy będą rozmawiać z kanclerzem Niemiec. Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji ‼ - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

08:35

Podczas porannego ostrzału Rosjan w Kijowie pocisk trafił w wielopiętrowy budynek mieszkalny na Prospekcie Łobanowskiego – podała agencja Interfax-Ukraina. Ze wstępnej informacji władz wynika, że nie ma ofiar i rannych.

"Według wstępnej informacji nie ma ofiar i rannych, trwa ewakuacja" – podała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Interfax podaje, że najprawdopodobniej w budynek trafił pocisk manewrujący.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych opublikowała nagranie, na którym widać wyrwę w budynku na wysokości jego wyższych pięter.

Atak skomentował na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, żądając od świata "całkowitego izolowania Rosji".

Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Fot. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

08:26

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zapewnił nad ranem, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały odparte. Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

Podolak zapewnił, że celem wojsk rosyjskich było "złamanie tej nocy obrony" Kijowa, przy użyciu desantu, a następnie wjazd sił pancernych i że "wszystkie ataki zostały absolutnie profesjonalnie odparte" przez siły ukraińskie.

Zapewnił, że w stolicy "absolutnie skutecznie działały oddziały obrony terytorialnej".

Wspomniał o próbie przejęcia przez Rosjan jednostki wojskowej w Kijowie, która jednak się nie udała.

08:06

Trwają walki w mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim i również na wschodzie kraju, w obwodzie charkowskim.

08:06

Rosjanie atakują lotniska, ich celem sa oddziały ukraińskie na wschodzie kraju i na północy obwodu kijowskiego. Dokonali ostrzałów lotniczych w rejonie Sum, Połtawy i Mariupola. Od strony Morza Czarnego wystrzelili pociski manewrujące Kalibr.

08:06

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał w piątek rano, że wojska rosyjskie kontynuują ofensywę po przegrupowaniu sił rezerwowych na obszarach graniczących z Ukrainą. Według sztabu dowodzenie lotnictwa taktycznego Rosji odbywa się ona z terytorium Białorusi i anektowanego Krymu.

08:05

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zapewnił nad ranem, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały odparte. Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

Podolak zapewnił, że celem wojsk rosyjskich było "złamanie tej nocy obrony" Kijowa, przy użyciu desantu, a następnie wjazd sił pancernych i że "wszystkie ataki zostały absolutnie profesjonalnie odparte" przez siły ukraińskie.

Zapewnił, że w stolicy "absolutnie skutecznie działały oddziały obrony terytorialnej".

Wspomniał o próbie przejęcia przez Rosjan jednostki wojskowej w Kijowie, która jednak się nie udała.

07:47

Elektrownię wodną w Kijowie kontrolują siły ukraińskie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki. Wcześniej omyłkowo podano informację o zajęciu jej przez Rosjan.

07:46

Prezydent Ukrainy poinformował, że od rana działa na froncie dyplomatycznym. I już rozmawiał z prezydentem Francji. Dodał, na Ukrainę zmierzają dostawy sprzętu i broni. - Antywojenna koalicja działa! - dodał.

07:43

- Jeżeli Rosji uda się szybko zawładnąć Ukrainą, zmienić tamtejszy rząd na prorosyjski, Zachód zasiądzie do stołu negocjacji. Ostatecznie odda Ukrainę w strefę wpływów Rosji. Im bardziej Ukraina będzie się opierać, tym większa szansa, że ten scenariusz się nie sprawdzi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

07:40

Walki o Wasylków dobiegają końca – poinformowała rano w sobotę mer miasta Natalia Bałasynowicz. Wasylków to niewielka miejscowość ok. 40 km na południowy zachód od Kijowa.

Według Bałasynowicz miasto pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich.

- Rosyjski desant wylądował na polach, w lasach i wsiach. Najstraszniej było na ulicy Dekrabystów, tam toczyły się walki, ulica płonęła. Chcieli zająć nasze lotnisko, żeby tu rozmieścić swoje wojska, ale nasza 40 brygada jest mocna i odparła atak – podała.

07:39

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki.

"Elektrownia wodna obecnie nie działa, personel jest w schronach" – podano.

Zaznaczono też, że elektrociepłownia funkcjonuje normalnie.

07:37

Stany Zjednoczone zaoferowały prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu ewakuację z Kijowa - informuje amerykański dziennik Washington Post. Według gazety ukraiński prezydent odmawia wyjazdy ze stolicy

Według amerykańskich władz obalenie Zełenskiego i zainstalowanie w Kijowie marionetkowego rządu jest głównym celem rosyjskiej inwazji. Washington Post pisze, że przedstawiciele USA od wielu tygodni ostrzegali prezydenta Ukrainy o możliwości zamachu. Przebywający w Kijowie w styczniu tego roku dyrektor CIA Bill Burns apelował, by poważnie traktował swoje bezpieczeństwo.

Powołując się na źródła w administracji Washington Post donosi, że w ostatnich dniach Amerykanie rozmawiali z Zełenskim na temat najbezpieczniejszych miejscach do schronienia, by zapewnić ciągłość funkcjonowania ukraińskiego rządu.

07:32

Agencja Interfax.ua, powołując się na ministerstwo energetyki, podała, że rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie 

07:08

"Wszystkim dobrego poranku! Ukraińcy!". Zełenski opublikował film z porannego Kijowa, sprzed siedziby administracji prezydenta. Zdementował nieprawdziwe informacje, jakoby wzywał do składania broni i że jakoby ma miejsce ewakuacji.

Podkreślił, że to nieprawda.

 - Nie składamy broni, bynajmniej. Będziemy bronić naszego państwa! – mówił. 

07:00

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe i doszło do przypadków przerwania obrony ukraińskiej, która jednak zniszczyła znaczną ilość rosyjskiego sprzętu pancernego - twierdzą władze regionu.

Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Siniehubow napisał w mediach społecznościowych, że zniszczono ponad sto jednostek sprzętu pancernego. "Kilka wrogich czołgów weszło do miasta, po czym zostały zniszczone i nasze wojska przejęły kontrolę" - relacjonował.

Dodał przy tym, że w mieście działają rosyjskie grupy dywersyjne. Poruszanie się po mieście w sobotę rano jest niebezpieczne, mimo że godzina policyjna już się skończyła.

W obwodzie charkowskim doszło do uszkodzeń gazociągów, sieci elektrycznych, wodociągów i innych ważnych obiektów infrastruktury - poinformował szef regionu. Zapewnił, że władze naprawiają szkody mimo ostrzałów.

06:58

Dowództwo ukraińskiej armii podało w sobotę rano, że Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sumy, Połtawy i Mariupola. 

06:49

Alarmy przeciwlotnicze także w Charkowie i Odessie.

06:47

Rosyjskie wojska próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem wojskowym w pobliżu miasta Wasylków na południe od Kijowa.

W zaciętych walkach zginęli i zostali ranni ukraińscy żołnierze - poinformowała lokalne media burmistrz miasta Natalya Bałasynowycz. - Mamy wiele ofiar. Niestety, jest ich 200 - dodała Bałasynowycz. Baza lotnicza znajduje się około 40 km od centrum Kijowa.

06:41

Syreny rozległy się w sobotę rano najpierw w Łucku i Równem, czyli dwóch miastach Wołynia. Potem alarm przeciwlotniczy ogłoszono we Lwowie. Około godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego) słychać było syreny w Czerkasach i Humaniu na Ukrainie naddnieprzańskiej. Dziesięć minut później - w Chersoniu na południu kraju.

06:40

W co najmniej sześciu miastach na Ukrainie - na zachodzie, w centrum i na południu - ogłoszono rankiem w sobotę alarm przeciwlotniczy - poinformował w sobotę rano portal "Ukraińska Prawda", powołując się na państwową służbę łączności specjalnej.

05:48

05:43

Poranne doniesienia z Charkowa.

05:40

"Biden upoważnia sekretarza stanu do natychmiastowego przekazania Ukrainie uzbrojenia o wartości do 35O milionów USD z zasobów Pentagonu. Dodatkowo - 250 milionów USD na pomoc wojskową, bez ograniczeń prawnych" - donosi na Twitterze nasz waszyngtoński korespondent Merek Wałkuski.

05:38

"Pożar na terenie zoo, gdzie toczyły się walki" - informuje NEXTA.

05:31

05:29

"W nocy rosyjscy okupanci nie zajęli żadnego ukraińskiego miasta. Kijów jest oczyszczany ze szczątków sabotażystów
Dziękujemy odważnym obrońcom Ukrainy!" - podały na Twitterze ukraińskie Siły Zbrojne.

05:25

NEXTA informuje, że w Charkowie słychać wystrzały z wyrzutni rakiet. "Odnotowano też serię eksplozji" - czytamy.

05:20

Mieszkający we Włoszech Ukraińcy - podobnie jak w innych krajach - wracają do swojej ojczyzny, by stanąć do walki. - Kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że plądrują twój dom, nie idziesz na kolację do restauracji, ale biegniesz go bronić - to słowa Jurija, który wyjechał z Rzymu.

05:19

W okolicach stacji metra Brestejska w Kijowie zniszczona została kolumna dwóch samochodów i dwóch ciężarówek z zestawem bojowym oraz czołgiem - przekazało Dowództwo Sił Lądowych Ukrainy.

05:13

NEXTA podaje, że w Łucku ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Jest to miasto na zachodzie Ukrainy bardzo blisko polskiej granicy.

05:11

W Kijowie nadal trwają walki - poinformował Paul Ronzheimer, reporter niemieckiego "Bilda".

05:05

W sieci krąży nagranie, które obrazuje, jak działa ukraińska obrona przeciwlotnicza.

04:59

Majątek Władimira Putina w Unii został zamrożony, a konta w europejskich bankach zablokowane. W nocy weszły w życie sankcje Wspólnoty w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym. Restrykcje uderzają także w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki - finansowy, energetyczny i lotniczy.

04:58

Dwóch sabotażystów zostało schwytanych w Koblewie pod Odessą - przekazała NEXTA, powołując się na słowa szefa rady odeskiej obwodowej administracji państwowej Sergieja Bratczuka. W mieście - jak czytamy - trwają walki i słychać eksplozje.

04:53

Ukraińskie media podają, że prezydent Wołodymyr Zełenski osobiście kieruje obroną Kijowa. Jest w stolicy i nie zamierza jej opuszczać.

04:51

"Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą i jej mieszkańcami, pomimo nieodpowiedzialnego stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, który nadużywa swojej władzy, by atakować sąsiada i podważyć porządek międzynarodowy. Stany Zjednoczone poruszą tę sprawę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności" - przekazał na Twitterze Antony Blinken, sekretarz stanu USA.


04:48

"Okupanci zajęli autostradę Kipty-Bachevsk w obwodzie sumskim. Nie pozwalają cywilom zjechać z drogi. Poinformowała o tym stacja nadawcza "Suspilne", powołując się na szefa administracji wojskowej" - przekazuje portal NEXTA.

04:47

W Winnicy wyją syreny alarmowe. To miasto w środkowej części Ukrainy. Prawdopodobnie spodziewany jest tam ostrzał rakietowy.

04:46

Posłuchaj
00:48 11586314_1.mp3 Rosja zawetowała w ONZ rezolucję w sprawie Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

04:34

NetBlocks informuje o poważnych zakłóceniach w łączności sieciowej firmy GigaTrans, nazwanej "głównym dostawcą Internetu" na Ukrainie.

04:31

- Zatrzymujemy tę "hordę" najlepiej jak potrafimy, sytuacja w Kijowie jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy i naszych obywateli - podał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Oleksij Daniłow.

04:19

W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wyją syreny.

04:16

Kolejny szturm rosyjskich wojsk na Kijów. Na nagraniach z kamer, które prowadzą transmisję na żywo słychać teraz liczne strzały i wybuchy.

03:59

Fox News informuje o strzelaninie w centrum Kijowa.

03:57

Rosyjskie wojska są coraz bliżej.

03:55

Na transmisji prowadzonej z centrum Kijowa coraz głośniej słychać strzały i wybuchy.

03:51

Siły Zbrojne Ukrainy przekazały, że na razie udaje im się powstrzymywać rosyjskie siły, które próbują wedrzeć się do miasta. Poinformowano również o udaremnieniu rosyjskiego ataku na jedną z elektrowni zasilających Kijów w energię.

03:50

Zagraniczne media informują, że główne natarcie sił rosyjskich na Kijów jest prowadzone od zachodu. Jednak wojsko rosyjskie ma prowadzić swoje działania tak, aby otoczyć całe miasto.

03:46

Wojsko ukraińskie poinformowało w sobotę nad ranem o odparciu ataku sił rosyjskich na jego pozycje w Alei Zwycięstwa, w Kijowie - jednej z głównych arterii miasta.

"Atak został odparty" - głosi wpis na stronie armii ukraińskiej na Facebooku. Nie podano dokładnej lokalizacji starcia.

Według Reutersa celem ataku była jednostka wojskowa.

03:45

W mediach społecznościowych pojawiło się też nagranie, które pokazuje, jak silnie odczuwalne są wybuchy nawet, gdy ktoś przebywa w schronie.

03:43

Tak wygląda sytuacja w jednym ze schronów w Kijowie.

03:36

Ukraińskie wojsko podało informacje, że odparło rosyjski atak na swoją bazę w Kijowie.

03:32

Z powodu toczących się walk mieszkańcy Kijowa proszeni są o pozostanie w domach lub schronach. 

03:31

"We współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami kontynuujemy naszą bezprecedensową reakcję na rosyjską inwazję na Ukrainę, nakładając surowe sankcje na rosyjskiego prezydenta Putina, ministra spraw zagranicznych Ławrowa, ministra obrony Szojgu i pierwszego wiceministra obrony Gierasimowa" - napisał na Twitterze Antony Blinken.

03:28

03:27

NBC informuje, że "urzędnicy amerykańscy mają nadzieję na stworzenie kanału komunikacji z rosyjskimi dowódcami, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowych starć wokół Ukrainy między siłami amerykańskimi i rosyjskimi". "Nie wiadomo, czy Rosja zgodzi się na taki kanał" - czytamy.

03:26

Około 150 śmigłowców transportowych i wojska lądowe znajdują się około 32 km od granicy białorusko-ukraińskiej w południowej części Białorusi - tak wynika ze zdjęć satelitarnych firmy Maxar opublikowanych przez Reutersa.

03:24

Reporterzy CNN informują, że coraz więcej wybuchów ma miejsce w głównych częściach Kijowa.

03:17

NEXTA informuje o kolejnych opancerzonych konwojach, które jadą z Białorusi na Ukrainę. 

03:15

Washington Post podał, że Stany Zjednoczone są przygotowane do ewakuacji Wołodymyra Zełenskiego, aby nie dostał się do niewoli lub nie został zabity przez nacierające siły rosyjskie. Jednak ukraiński prezydent ma odmawiać opuszczenia kraju.

03:14

Zagraniczne media informują o zmasowanym rosyjskim ataku na stolicę Ukrainy. Strzały i wybuchy słychać w zachodniej części Kijowa, w pobliżu elektrowni w północnym Kijowie, ale również bliżej centrum. Rosjanie atakują też elektrownię cieplną w Trościenku.

03:12

"Wysadzono most na Alei Zwycięstwa w Kijowie w pobliżu metra Berestiiska, rosyjskie wojska zmierzają w kierunku Szulyavki" - donosi NEXTA.

03:07

W kijowskim schronie podczas bombardowania przyszło na świat dziecko - podała w piątek ukraińska aktywistka, była posłanka Hanna Hopko. Zapewniła, że matka dziecka jest szczęśliwa po ciężkim porodzie.

"Mia urodziła się tej nocy w schronie, podczas bombardowania Kijowa. Jej mama jest szczęśliwa po tym ciężkim porodzie. Kiedy Putin zabija Ukraińców, wzywamy matki z Rosji i Białorusi do zaprotestowania przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Bronimy życia i ludzkości!" - podała na Twitterze Hopko.

Pod wpisem zamieściła też zdjęcie dziecka w objęciach kobiety.

03:06

Ciężkie walki toczą się w mieście Wasylki w obwodzie kijowskim, gdzie wojska rosyjskie próbują dokonać desantu z powietrza - poinformowało ukraińskie wojsko.

03:06

Dowództwo sił zbrojnych Ukrainy poinformowało o zestrzeleniu kolejnych samolotów i śmigłowców rosyjskich. 

Według informacji ukraińskiej armii śmigłowiec i samolot szturmowy Su-25 zostały zestrzelone krótko po północy w rejonie operacji sił zbrojnych Ukrainy za pomocą systemu rakietowego ziemia-powietrze SA-300.

Kolejny rosyjski samolot, myśliwiec szturmowy Su-25, został zestrzelony przez ukraińskiego pilota w pobliżu miasta Winnica na środkowej Ukrainie.

Trwają poszukiwania pilota.

03:03

Pojawiają się doniesienia, że pali się charkowska fabryka traktorów lub budynki znajdujące się w jej najbliższej okolicy.

03:02

Najnowsze zdjęcia z Kijowa.

02:58

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska

02:57

"The Kyiv Independent" informuje, że w Szulawce i w pobliżu miejskiego zoo odnotowano ponad 50 eksplozji. Ostrzał jest prowadzony z ciężkich karabinów maszynowych.

02:56

Mieszkańcy Kijowa kolejną noc spędzają w kanałach metra. Ciężko jednak o sen w takich warunkach.

02:54

Kolejne regiony pod ostrzałem.

02:48

Nexta podała pilną informację, powołując się na Państwową Służbę Łączności Specjalnej, że ukraińskie siły zestrzeliły kolejny rosyjski samolot. Tym razem jest to Ił-76, który spadł w pobliżu Białej Cerkwi.

02:38

Sytuacja w Kijowie staje się coraz gorsza. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne nagrania z ciężkich walk na obrzeżach miasta.

02:36

Reuters informuje o wielu wybuchach pocisków artyleryjskich w Kijowie w niewielkiej odległości od centrum miasta.

02:35

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują bardzo ostry ostrzał w pobliżu kijowskiego zoo.

02:33

- Około 60 sabotażystów zostało zabitych w Kijowie 25 lutego, w drugim dniu wojny Rosji - przekazał Wiktor Andrusiw, doradca ministra spraw wewnętrznych.

02:25

Zespoły CNN z Kijowa donoszą o głośnych eksplozjach na zachodzie i południu miasta. "Niebo jeszcze ciemne rozświetliło się serią błysków na horyzoncie" - czytamy.

02:20

Prezydent Rosji Władimir Putin dołączył do bardzo wąskiego grona despotów objętych sankcjami, takich jak Kim Dzong Un, Baszar al-Asad i Alaksandr Łukaszenka - napisano w komunikacie Departamentu Skarbu USA. Sankcjami objęci zostali też szef MSZ Siergiej Ławrow, szef MON Siergiej Szojgu i państwowy Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

02:19

Aleja Zwycięstwa w Kijowie. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które pokazuje płonący samochód. Słychać strzały.

02:17

Trwa atak na Kijów.

02:17

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu wojskowego ze spadochroniarzami na pokładzie. Ił-76 został miał zostać trafiony w pobliżu Wasylkowa, miasta położonego 40 km na południe od Kijowa.

Czytaj więcej:

Zobacz także

Zobacz także