more_horiz
Wiadomości

Ostrzelano Zaporoską Elektrownię Jądrową. Zełenski: to nuklearny terroryzm [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 05:20
W wyniku ataku w elektrowni jądrowej w Energodarze w obwodzie zaporoskim wybuchł pożar. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o celowe ostrzeliwanie budynków kompleksu oraz o "nuklearny terroryzm". Poniżej przedstawiamy zapis relacji z kolejnej doby wojny na Ukrainie.
Pożar w elektrowni jądrowej w Zaporożu. W Polskim Radiu 24 na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Pożar w elektrowni jądrowej w Zaporożu. W Polskim Radiu 24 na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.Foto: Dmytro Smolyenko/Forum; Twitter.com/@nexta_tv

W nocy z czwartku na piątek Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największa w Europie - została zaatakowana przez wojska Federacji Rosyjskiej. W wyniku ostrzału w pobliżu kompleksu wybuchł pożar, którego gaszenie zakończono nad ranem. Podczas ataku trafiony został m.in. budynek jednego z sześciu reaktorów. Dyrekcja elektrowni poinformowała, że promieniowanie jest w normie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o celowe ostrzeliwanie budynków elektrowni oraz o "nuklearny terroryzm". Także szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wezwał Rosję, by zaprzestała ataku, umożliwiła pracę strażakom oraz ustanowiła strefę bezpieczeństwa. "Jeśli dojdzie do eksplozji, będzie ona dziesięć razy silniejsza, niż w Czarnobylu!" - ostrzegł.

Wcześniej w pobliżu Energodaru od wielu godzin toczyły się zacięte walki, w trakcie których Rosjanie próbowali zdobyć elektrownię i atakować jej infrastrukturę. Ukraińskie ministerstwo energii poinformowało także, że rosyjscy żołnierze strzelali do strażaków próbujących ugasić pożar.

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ZAPIS RELACJI:

06:08

Dziękujemy za śledzenie relacji.

05:40

W związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko zaapelował o interwencję Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Domagamy się nie tylko profesjonalnej oceny tego zdarzenia, ale także prawdziwej interwencji NATO i krajów, które posiadają broń jądrową" - napisał na Facebooku.

Minister poinformował także, że Rosjanie ostrzeliwali elektrownię z ziemi i z powietrza.05:34

Rada Ministrów Ukrainy poinformowała, że o godz. 6.20 lokalnego czasu ugaszono pożar w budynku edukacyjno-szkoleniowym w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

05:26

Wypłata funduszy przez Bank Światowy - zorganizowana wyjątkowo szybko jak na bank rozwoju - zapewniłaby Ukrainie gotówkę niezbędną do sfinansowania działań obronnych przed rosyjską inwazją.

Źródło agencji Reutera przekazało, że plan pomocy ma poparcie Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich demokracji, które mają przeważającą większość praw głosu w Banku Światowym. Rzecznicy instytucji oraz departamentu skarbu USA odmówili komentarza.

05:24

Agencja Reutera przekazała, że Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro. Według źródeł agencji ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji, co może nastąpić na początku przyszłego tygodnia.

05:21

Ukraińskie służby ratownicze poinformowały w piątek rano w komunikacie prasowym na Facebooku, że strażacy mogli w końcu wejść na miejsce pożaru, który wybuchł na skutek rosyjskiego ostrzału elektrowni atomowej.

Służby podały także, że w pożarze budynku szkoleniowego elektrowni nie było ofiar śmiertelnych.

05:17

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że ze wstępnych badań przeprowadzonych w budynku edukacyjno-szkoleniowym znajdującym się na terenie elektrowni, wynika, że w wyniku pożaru zniszczeniu uległo kilka pięter budynku (pow. 2 tys. m kw.)Do gaszenia zaangażowano ponad 40 osób i 10 pojazdów.

05:02
04:57

W Brukseli w piątek rano odbędzie się narada ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, a po południu państw Unii Europejskiej. Spotkania zwołane w trybie pilnym będą poświęcone wyłącznie atakowi Rosji na Ukrainę.

04:53

Ukraińskie służby ratownicze poinformowały, że wojska rosyjskie uniemożliwiają ukraińskim jednostkom ugaszenie pożaru, który wybuchł po ostrzale elektrowni atomowej. "Okupant nie pozwala ukraińskim jednostkom ratownictwa na rozpoczęcie gaszenia pożaru" - napisano na Facebooku.

Wcześniej informowano, że służby ratunkowe zostały wpuszczone na teren zaatakowanego obiektu.

04:40

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał Rosję do natychmiastowego zatrzymania ataku na Zaporoską Elektrownię Atomową.

Jak wskazał, "lekkomyślne" działania Władimira Putina są "zagrożeniem dla całej Europy". Podkreślił także, że Wielka Brytania "zrobi wszystko, co może", by zapewnić, że "sytuacja nie będzie się dalej pogarszała". 

04:39

Reaktory elektrowni w Zaporożu są bezpiecznie wyłączane - oświadczyła amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Potępiła jednak rosyjskie działania wojenne wokół elektrowni i wezwała do ich zaprzestania.

04:21

Intel i Cisco poinformowały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji. Podobnie Apple, który oświadczył, że zawiesił sprzedaż iPhone'ów i innych produktów do tego kraju.

W związku z brakami części coraz więcej producentów samochodowych wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach w Rosji, łącznie z Avtovaz - największą rosyjską firmą z tego sektora, kontrolowaną przez francuskie Renault.

Także Nissan przekazał, że zawiesza sprzedaż samochodów do Rosji, a japońska Toyota - że od piątku zatrzymuje produkcję w swojej rosyjskiej fabryce i bezterminowo przestaje eksportować pojazdy do tego kraju. Również kanadyjski dostawca motoryzacyjny Magna powiedział, że przerywa pracę sześciu zakładów w Rosji.

04:18

Kolejne firmy ogłosiły wstrzymanie swojej działalności w Rosji. Wśród nich znalazły się m.in. Ikea, hiszpańska marka odzieżowa Mango czy brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo.

Google oznajmił, że wstrzymał sprzedaż reklam online (dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube oraz zewnętrznych partnerów). Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap.

Także Accenture - firma z branży doradztwa finansowego - oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

04:14

Prezydent Joe Biden ogłosił nowe sankcje dla rosyjskich oligarchów, w tym zakaz podróżowania.

04:05

Jak poinformował Biały Dom, Joe Biden wraz z Wołodymyrem Zełenskim wezwali Rosję do zaprzestania walk w obszarze Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego w apelu do Rosji, by zaprzestała działań wojennych w obszarze i pozwoliła na dostęp strażaków i ratowników" - napisano w komunikacie

Wcześniej Biden rozmawiał z szefem Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) na temat sytuacji w elektrowni.

04:02

Lokalne władze poinformowały, że udało im się wysłać strażaków do elektrowni atomowej oraz że bezpieczeństwo jądrowe zostało "zagwarantowane". "Dyrektor elektrowni powiedział, że bezpieczeństwo jądrowe zostało już zagwarantowane. Według pracowników zakładu pożar objął budynek szkoleniowy i laboratorium" - poinformował na Facebooku Ołeksandr Staruch, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

04:01

Ukraińskie służby ratownicze przekazały, że pożar, do którego doszło w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej wybuchł poza obrębem elektrowni - ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium.

03:12
03:10

Sekretarz stanu USA Antony Blinken skierował słowa do narodu rosyjskiego, w których zapewnił, że sprzeciw Rosjan wobec wojny jest widoczny.

02:59

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że nie odnotowano żadnych zmian w poziomach promieniowania w elektrowni jądrowej w Zaporożu.

02:53

Strażacy zostali wpuszczeni na teren elektrowni atomowej.

02:50

Wysoki rangą urzędnik USA poinformował, że Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o ukraińskiej elektrowni jądrowej.

02:42

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że jest świadoma sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz że jest w kontakcie z władzami Ukrainy.

02:38

Annalena Baerbock podkreśliła, że potępienie działań Władimira Putina przez Zgromadzenie Ogólne ONZ było bardzo ważne, ponieważ wykazało izolację, w jakiej znajduje się rosyjski przywódca.

"Właściwie nie popiera go żaden kraj, który sam nie jest dyktaturą" - zaznaczyła szefowa MSZ.

02:38

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock uważa, że po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję nie można traktować dłużej rosyjskiego przywódcy Władimira Putina w kategoriach partnera politycznego.

"Obecnie nie jest on (Władimir Putin - red.) dla nas partnerem" - podkreśliła szefowa MSZ w wywiadzie udzielonym stacji RTL/ntv. Dodała też, że "teraz najważniejszym celem jest zakończenie cierpienia i barbarzyństwa związanego z wojną".

02:33

Rzecznik elektrowni Andrij Tuz powiedział ukraińskiej telewizji, że pociski spadły bezpośrednio na elektrownię i spowodowały pożar jednego z sześciu reaktorów zakładu. - Ten reaktor jest w remoncie i nie działa, ale w środku znajduje się paliwo jądrowe - wskazał.

Dodał, że strażacy nie mogą zbliżyć się do ognia, ponieważ teren jest cały czas pod rosyjskim ostrzałem.

02:28

Rosjanie mają coraz większe kłopoty z dostępem do alternatywnych źródeł informacji. W kraju przestały działać radio Echo Moskwy oraz telewizja Deszcz. Z problemami funkcjonują także strony internetowe części niezależnych mediów, a niektóre z nich zostały zablokowane.

Rosyjskie organy ścigania ostrzegają protestujących oraz media, że za nawoływanie do demonstracji oraz rozpowszechnianie informacji sprzecznych z oficjalną narracją grożą kary.

02:27

W Rosji trwają pojedyncze protesty przeciwko wojnie z Ukrainą. W kolejnych dniach osoby publiczne związane z kulturą, nauką, biznesem i środowiska branżowe publikują apele o przerwanie działań zbrojnych. 

Jak poinformował portal OWD-info, minionej doby w Rosji zatrzymano 409 uczestników antywojennych akcji. Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej do aresztów trafiło 8 100 osób - najwięcej w Moskwie (3 808) i w Petersburgu (2 764). Łącznie do tej pory demonstrowali mieszkańcy 124 miast. 

02:23

Przedstawiciel rządu powiedział agencji Associated Press, że w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu - która zapewnia około 25% produkcji energii na Ukrainie - wykryto podwyższony poziom promieniowania.

02:15

Nowojorska Metropolitan Opera zrezygnowała ze współpracy z rosyjską śpiewaczką Anną Netrebko. Jak poinformował dyrektor placówki Peter Gelb, opera nie będzie dłużej współpracować z artystami lub instytucjami, które wspierają lub są wspierane przez Władimira Putina.

Anna Netrebko była od lat twarzą Metropolitan Opery i śpiewaczką uwielbianą przez nowojorskich melomanów. Jej problemy rozpoczęły się już w 2014 roku, kiedy fotografowała się z przywódcą Rosji, wspierała jego politykę i przekazała dużą darowiznę na rzecz opery w Doniecku, mieście kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Posłuchaj
00:56 11602738_1.mp3 Nowojorska opera zerwała współpracę z Anną Netrebko - relacja Małgorzaty Kałuży (IAR) 
02:03

Twórcy serwisu GlobalCheck oraz dziennikarze AFP przebywający w Moskwie poinformowali, że w nocy z czwartku na piątek mieli problemy z wejściem na strony internetowe Facebooka oraz niezależnych mediów, takich jak Meduza, Deutsche Welle, RFE-RL oraz rosyjskojęzyczne BBC.

01:53

Ostrzał i pożar w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Na żywo relacja z kamer przemysłowych znajdujących się na terenie obiektu.

01:47
01:40

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w mediach społecznościowych, że rosyjska armia strzela ze wszystkich stron do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

"Pożar już wybuchł. Jeśli się rozwinie, będzie 10 razy większy niż Czarnobyl! Rosjanie muszą NATYCHMIAST przerwać ogień i pozwolić strażakom, ustanowić strefę bezpieczeństwa!" - zaapelował.

01:10

Stan wyjątkowy w Czechach pozwoli m.in. na przyspieszenie procesu rejestracji uchodźców i wydawania im wiz. Oprócz tego samorządy będą mogły sprawniej organizować miejsca noclegowe, ponieważ nie będą musiały rozpisywać w tym celu przetargów. Stan wyjątkowy usprawni również zaopatrywanie placówek socjalnych i medycznych.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan, do Czech trafia każdego dnia około pięciu tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Posłuchaj
00:47 11602686_1.mp3 Stan wyjątkowy w Czechach - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 
01:10

W Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Rząd wprowadził go na okres 30 dni w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Jak zapewnił premier Petr Fiala, stan wyjątkowy nie będzie miał żadnego wpływu na życie mieszkańców Czech i nie doprowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich, tak jak miało to miejsce podczas pandemii.

01:08

Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w komunikacie, że przeciwnicy opóźniają lądowanie spadochroniarzy w rejonie Odessy i prowadzą pozorowane działania, które mają na celu odwrócenie uwagi obrońców.

01:02

Mer Enerhodaru (obwód zaporoski - red.) Dmitrij Orłow wezwał do natychmiastowego zaprzestania ostrzału elektrowni jądrowej.

Posłuchaj
00:40 11602748_1.mp3 Pożar w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - relacja Pawła Buszki (IAR) 
00:57

W wyniku ostrzału w elektrowni jądrowej w Zaporożu wybuchł pożar.

00:52

Premier Petr Fiala oznajmił, że obywatele kraju włączający się do walki po stronie ukraińskiej nie będą odpowiadać karnie. Choć czeskie prawo zabrania wstępować do obcych armii, prezydent może udzielić wyjątku, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Prezydent i premier zgodzili się, że w związku z rosnącą liczbą ochotników, najwłaściwszym rozwiązaniem będzie stosowanie abolicji.

00:47

Czeskie ministerstwo obrony dostarczy na Ukrainę kolejną partię broni i amunicji (m.in. broń maszynową i szturmową). Chodzi o wsparcie o wartości 17 milionów koron, czyli około trzech milionów złotych. Jest to dar od czterech czeskich firm zbrojeniowych.

Republika Czeska przekazała dotąd uzbrojenie o łącznej wartości 650 milionów koron (ponad 120 milionów złotych - red.).

Posłuchaj
00:59 11602673_1.mp3 Czechy dostarczą na Ukrainę kolejną partię uzbrojenia - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 
00:45

Zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę. Zacznie badać i zbierać dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanych przez Rosjan w tym kraju. Poinformowało o tym biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy. - Rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą zostać ukarani - powiedział prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan.

00:40

Premier Justin Trudeau przekazał, że Kanada uruchomi program tymczasowego zakwaterowania dla Ukraińców przebywających na terytorium kraju.

00:36
00:23

Stany Zjednoczone ogłaszają, że na następne 18 miesięcy przyznają "tymczasowy status chroniony" Ukraińcom przebywającym w ich kraju. Tym samym znoszą groźbę deportacji do ogarniętej wojną ojczyzny.

00:14
00:08

Pozostawanie polskiego ambasadora w Kijowie jest ważne z powodu intensywnych kontaktów między prezydentami Andrzejem Dudą oraz Wołodymyrem Zełenskim. - Myślę, że dzwonią do siebie niemal co wieczór - ocenił w rozmowie z amerykańskim portalem Bartosz Cichocki.

00:07

Ambasador Bartosz Cichocki uważa, że stolica Ukrainy nie zostanie zdobyta przez Rosjan. - Kijów jest nie do zdobycia. To się nie stanie. Jest tak silnie broniony. Na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem - powiedział w BuzzFeed News.

Jak dodał, od czasu, gdy zaczęła się rosyjska napaść na Ukrainę, ambasador ani razu jeszcze nie spał w schronie - mimo że eksplozje słychać w ukraińskiej stolicy codziennie. Przyznał jednak, że ma stale pod ręką torbę z najpotrzebniejszymi dokumentami, a także hełm i kamizelkę kuloodporną.

00:03

- Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami - powiedział w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

23:51
23:35

Kanclerz Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. - Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie - powiedział Scholz w telewizji ZDF.

23:15
23:14

"Kiedy Rosjanie nie mogą osiągnąć prawdziwych celów, skupiają się na fałszywym przekazie telewizyjnym. Po zdobyciu wieży telewizyjnej w Chersoniu planują przedstawienie: wojska rosyjskie niosą pomoc humanitarną, podczas gdy fałszywi »miejscowi« sprowadzeni z Krymu inscenizują fałszywe »demonstracje« na rzecz »jednoczenia« regionu Chersoniu z Krymem" - pisze Dymytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ.

23:10

Wiec antywojenny w rosyjskim Nowosybirsku. Protestujący Rosjanie ryzykują karą więzienia. 

23:05

"Cud nad Dnieprem?" - pyta "Washington Examiner" w tytule artykułu, poświęconego agresji Putina na Ukrainę. Porównuje tę wojnę obronną narodu ukraińskiego do batalii, jaką Polacy pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyli w 1920 roku z Sowietami.

23:00

Prowadzony przez Chiny Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych zamraża pożyczki dla Rosji i Białorusi.

Jak zauważa Euromaidan Press, w oświadczeniu AIIB posłużył się sformułowaniem "wojna na Ukrainie", podczas gdy oficjalnie Chiny wciąż mówią o "specjalnej operacji wojskowej" opisując działania Rosji.

22:57

Operujący na Morzu Śródziemnym francuski lotniskowiec Charles de Gaulle został skierowany do misji odstraszania. Jego samoloty będą wykonywać zadania rozpoznawcze nad Polską, krajami bałtyckimi i Rumunią - poinformowała minister sił zbrojnych Francji Florence Parly.

22:44

Liczba Rosjan zatrzymanych za udział w wiecach antywojennych sięga już 8 tysięcy - przekazał portal Nexta.

22:42

Chcę zwrócić się bezpośrednio do narodu ukraińskiego: wasze bohaterstwo i poświęcenie dla kraju stanowi inspirację dla całego świata - podkreślił w skierowanym do Ukraińców przesłaniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

22:40

Mer Enerhodaru informuje, że konwój rosyjskiego sprzętu wojskowego wyruszył w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W mieście słychać głośne strzały - podaje portal Nexta.

22:35

Wróg zajął wieżę telewizyjną w Chersoniu - informuje policja ukraińska i ostrzega przed propagandowym przekazem Rosjan.

22:29

Pentagon utworzył nowy kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, który ma zapewnić, że nie dojdzie do niezamierzonego konfliktu między siłami obydwu państw - podała telewizja NBC News, powołując się na pracownika resortu.

Jeszcze trzy dni wcześniej wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony mówił, że mimo amerykańskiej oferty Rosjanie nie byli zainteresowani utworzeniem takiego kanału komunikacji.

22:29

W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono fregatę Hetman Sahajdaczny, flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej - informuje serwis Euromaidan PR. Dodano, że fregata przechodziła w Mikołajowie naprawę i była niezdolna do służby.

22:26

W czwartek wieczorem na przejściu granicznym w Hrebennem panuje znacznie większy ruch niż w ciągu dnia. Nie zmienił się tylko widok matek z małymi dziećmi na rękach. - Podróż była męcząca, ale na Ukrainie jest o wiele straszniej - przyznaje jedna z nich.

22:26

Sejmowa komisja obrony powołała nadzwyczajną podkomisję do rozpatrzenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Do piątkowego popołudnia posłowie mają przesyłać propozycję poprawek, a komisja miałaby się zająć nimi w poniedziałek.

22:24

Cichanouska, liderka białoruskich sił demokratycznych, wskazała, że Białorusini wyjeżdżają walczyć po stronie Ukrainy, pomagają uchodźcom i dostarczają im sprzęt oraz leki. Dodała, że matki białoruskich żołnierzy przekonują synów, by nie uczestniczyli w wojnie - i zaczyna im się to udawać. 

22:24

Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że jest zachwycona bohaterską postawą Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Posłuchaj
00:27 11602498_2.mp3 Cichanouska do Zełenskiego: Pańskie działania to wzór jedności i kierowania państwem i narodem. My, Białorusini, sprzeciwiamy się reżimowi, który oddał część naszej suwerenności po to, by stać się częścią agresji wobec Was. Jesteśmy przeciwko wojnie (IAR)
22:22

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W specjalnym nagraniu zaznaczyła, że sprzeciwia się wprowadzeniu rosyjskiej armii na Białoruś, a stamtąd - na teren Ukrainy.

22:17

Od ponad 6 godzin toczą się walki w Buczy i na obrzeżach miasta Worzel.

22:05

Polskie MSZ potępiło zbombardowanie przez siły rosyjskie Babiego Jaru na Ukrainie - miejsca pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

22:04

Zarządzająca pobliską elektrownią atomową firma "Enerhoatom" informuje, że Rosjanie opanowali wieżę telewizyjną w Enerhodarze i nadają fałszywe wiadomości o tym, że ukraińscy żołnierze się poddają.

22:03

Władze Enerhodaru informują, że siły rosyjskie ostrzeliwują budynki mieszkalne. Rannych zostało co najmniej dwóch cywilów. Mer miasta Dmytro Orłow wezwał mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Miasto atakuje rosyjska kolumna zmechanizowana, mają tam też działać dywersanci.

22:03

Na ulicach miasta Enerhodar na południu Ukrainy trwają zacięte walki z wojskami rosyjskimi. Według ukraińskich mediów Rosjanie są w odległości czterech kilometrów od tamtejszej, największej w Europie, Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

22:02

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w wielu miejscach Ukrainy. Między innymi w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Żytomierzu, Dnieprze, w Wasylkowie w obwodzie kijowskim czy w Słowiansku w obwodzie donieckim.

21:59

Szef BBN Paweł Soloch: koordynujemy działania z innymi państwami w zakresie pomocy uchodźcom. Nasze państwo wzięło na siebie w pierwszych dniach ciężar przyjęcia uchodźców. Udało się to także dzięki wsparciu społeczeństwa.

21:58

Szefa BBN Paweł Soloch po naradzie prezydenta z rządem: jutro Andrzej Duda odwiedzi punkt recepcyjny na przejściu granicznym w Korczowej.

21:57
21:55

Premier Ukrainy Denys Szmyhal rozmawiał z szefową KE Ursulą von der Leyen. Podziękował za decyzję o przyznaniu Ukrainie wsparcia finansowego w wysokości 1,2 mld euro.

Podkreślił, że Ukraińcy dowiedli - "nie słowami, ale czynami" - że stanowią część wspólnoty europejskiej. Z szefową KE dyskutował o kolejnych krokach na drodze do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. 

21:47

Putin chce zniszczyć europejskie dziedzictwo i kulturę, zetrzeć ją z powierzchni ziemi - uważa minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Zaznaczył, że Rosjanie celowo niszczą zabytkowe śródmieścia ukraińskich miast.

Minister wyliczył zabytki, które ucierpiały w rosyjskich atakach. W Charkowie - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz budynki uniwersyteckie; w podkijowskim Iwankowie - muzeum znanej na całym świecie malarki Marii Prymaczenko; w Kijowie - budynek akademii sztuk pięknych.

"Szalony dyktator straszy, że zniszczy Katedrę Mądrości Bożej w Kijowie, pochodzący z XI wieku zabytek umieszczony na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO" - podkreślił ukraiński minister kultury.

21:34

Nagranie zrujnowanej w bombardowaniach Borodzianki w obwodzie kijowskim. 

21:33

USA wprowadzają sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Więcej w relacji Marka Wałkuskiego. 

Posłuchaj
00:51 11602448_1.mp3 USA obejmują sankcjami kilkudziesięciu Rosjan, w tym oligarchów. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
21:31

Dziś kraje Unii Europejskiej wyraziły zgodę na czasową - gwarantującą pełnię praw - ochronę uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Decyzję podjęli ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich. O szczegółach w relacji Beaty Płomeckiej.

Posłuchaj
00:47 11602432_1.mp3 Zgoda w UE na czasową ochronę uchodźców z Ukrainy gwarantującą pełnię praw. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
21:26

- Rozmawiałem dzisiaj z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i przekazałem mu, że Turcja z zadowoleniem przyjęła postęp w rozmowach Ukrainy z Rosją na temat korytarzy humanitarnych - poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

21:21

Biały Dom rozważa wizytę wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii w najbliższych tygodniach - podał portal The Hill. Celem wizyty miałoby być okazanie solidarności z tymi krajami oraz z Ukrainą w obliczu rosyjskiej inwazji.

21:18

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki udzielił wywiadu BuzzFeedNews.

21:06

"Nasze asy bohatersko bronią naszego nieba. Ale Rosja ma przewagę. Drodzy partnerzy, którzy jeszcze nie dostarczyli Ukrainie samolotów wojskowych: jak można spać, kiedy ukraińskie dzieci są bombardowane w Mariupolu, Chersoniu, Charkowie, innych miastach? Możecie podjąć tę decyzję już teraz. Zróbcie to!" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

21:05

Ukraińska policja informuje o zatrzymaniu w czwartek 14 osób podejrzewanych o sabotaż. 

21:01

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi wezwał do natychmiastowego zaprzestania walk w Enerhodarze na Ukrainie i powstrzymanie się od przemocy w pobliżu leżącej nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

21:01

Na budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych w Kijowie znaleziono oznaczenia podobne do tych, które stosowały wojska rosyjskie dla określenia celów ataku - przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikasa.

20:57

Dziś odbyła się druga runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich. W tym samym czasie Rosjanie ostrzeliwali kolejne miasta. Informacje o sytuacji na Ukrainie w ósmym dniu wojny zebrał Wojciech Cegielski.

Posłuchaj
00:51 11602334_1.mp3 Negocjacje rosyjsko-ukraińskie, kolejne bombardowania. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
20:52

W Mińsku w prawosławnej katedrze Świętego Ducha zostały zatrzymane kobiety modlące się o pokój i powstrzymanie wojny na Ukrainie.

Do świątyni weszli milicjanci i ubrani po cywilnemu przedstawiciele służb, którzy zatrzymali co najmniej trzy kobiety.

20:35

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwyconą rozmowę, w której rosyjski żołnierz opowiada swojemu koledze, że pod Hostomlem, w pobliżu Kijowa, część ich kolumny została rozbita "w proch" przez Ukraińców.

- Wszyscy jechaliśmy jedną kolumną: najpierw krasnojarcy, nasi jako drudzy, za nami kemerowcy, kemerowski specjalny oddział szybkiego reagowania. Krasnojarców (Ukraińcy) rozbili w ogóle w proch z czołgów i moździerzy. Naszych też rozbili. Kemerowcy zdążyli wyskoczyć i się ukryć - ale i u nich jeden zabity, trzech rannych. O naszych w ogóle nic nie wiadomo - mówi rosyjski żołnierz.

20:33

Władze USA ogłosiły nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom, ich rodzinom i firmom. Wśród objętych restrykcjami osób są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

"Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własności zostaną zablokowane" - podał w komunikacie Biały Dom. 

20:29

Pomimo trwającej inwazji i rosyjskich bombardowań, ukraińscy deputowani zebrali się dziś na sesji w parlamencie.

20:27

"Ukraina stawia totalny opór. W miastach i wioskach ludzie blokują kolumny pojazdów opancerzonych, atakują ciężarówki z zaopatrzeniem i pojmują rosyjskich żołnierzy. Fala informacyjna produkowana przez Ukraińców zalewa cały świat. Cały świat jest po naszej stronie" - napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

20:19

Ukraińcy rozpoczęli naprawę sprzętu zdobytego na wrogu.

20:19

Zgodnie z ustaleniami UE, uchodźcy z Ukrainy zostaną objęci "czasową ochroną" na rok. Będzie istniała możliwość przedłużenia jej do trzech lat.

20:08

Wielka Brytania nakłada sankcje na rosyjskich oligarchów: Aliszera Usmanowa i Igora Szuwałowa.

20:07

Jen Psaki: USA nie planują wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. To może doprowadzić do wojny z Rosją.

20:04

Brytyjska królowa Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" na pomoc dla uchodźców z Ukrainy - poinformowała koalicja 15 brytyjskich organizacji charytatywnych, które koordynują wsparcie.

20:00

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że monitorowana jest też dostępność miejsc w warszawskich szkołach dla ukraińskich dzieci. 

19:59

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę udzielono w stolicy 2,5 tysiąca noclegów uchodźcom. Jak dodał, ostatniej doby liczba ta się podwoiła. - Bardzo wielu warszawiaków udostępniło swoje mieszkania na własną rękę. Musimy weryfikować wszystkie lokalizacje - podkreślił.

19:56

Jen Psaki: USA przekazują Ukrainie w czasie rzeczywistym informacje o ruchach rosyjskich wojsk.

19:54

Jen Psaki: chcemy przyspieszyć dywersyfikację dostaw energii w Europie, żeby mogła uniezależnić się od Rosji. 

19:53

Jen Psaki: podjęliśmy szereg kroków, aby zdegradować Rosję, jeśli chodzi o lidera dostaw energetycznych.

19:46

Jutro spotkanie prezydentów USA i Finlandii.

19:45

Polski MSZ odradza podróże do Rosji.

19:42

Projekt ustawy o obronie ojczyzny po pierwszym czytaniu w Sejmie trafił do Komisji Obrony Narodowej.

Projekt zwiększa poziom wydatków na obronność i liczebność polskiego wojska, wprowadza nowe mechanizmy finansowania armii, nowe formy służby wojskowej oraz zmiany w systemie awansów i wynagrodzeń.

19:41

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski informuje o nowych ustaleniach Pentagonu ws. rosyjskich ruchów na Ukrainie.

19:39
19:37

"W obliczu rosyjskich ataków na naszą infrastrukturę potrzebujemy generatorów, aby utrzymać Starlinki i usługi ratujące życie w sieci - jakieś pomysły?" - napisał na Twitterze wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow, oznaczając w poście Elona Muska.

"Aktualizacja oprogramowania w celu zmniejszenia chwilowego zużycia energii, dzięki czemu Starlink może być zasilany z gniazdka zapalniczki samochodowej. Włączenie funkcji roamingu w telefonie komórkowym, dzięki czemu antena z matrycą fazowaną może utrzymywać sygnał podczas jazdy samochodem" - odpisał właściciel SpaceX.

19:34

Zwierzęta ewakuowane z azylu z okolic Kijowa dotarły do poznańskiego zoo. Do Poznania ewakuowano m.in. lwy, tygrysy i karakale.

19:28

MSW Ukrainy informuje o zatrzymaniu 25 szabrowników.

19:26

Zarząd woj. lubuskiego zdecydował przekazać 500 tys. zł na zakup środków medycznych, które zostaną przekazane do partnerskich obwodów z Ukrainy: sumskiego i iwanofrankowskiego.

19:25

W województwie kujawsko-pomorskim jest dostępnych od ręki 2321 miejsc dla uchodźców z Ukrainy, dotychczas zakwaterowano 921 osób.

19:24

Warszawa zerwała współpracę z miastami partnerskimi w Rosji. Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, na mocy której Warszawa wypowiedziała umowy partnerskie z Moskwą, Petersburgiem, Smoleńskiem, Niżnym Nowogrodem oraz Groznem.

19:23

Władze Kanady wyślą na Ukrainę kolejny transport broni i sfinansują unowocześnienie systemu analizy zdjęć satelitarnych dla ukraińskiej armii. Jednocześnie wprowadzane są 35-procentowe cła na towary importowane z Rosji i Białorusi. Dla uciekających z Ukrainy przewidziano program imigracji.

19:21

Kolejne wybuchy w Enerhodarze. W pobliżu miasta znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

19:18

Stany Zjednoczone przeznaczą 10 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy i krajów wschodniej flanki NATO. Niespełna połowę tych środków otrzyma Pentagon na wsparcie militarne Ukrainy. Reszta zostanie przeznaczona głównie na działalność humanitarną, pomoc uchodźcom i wsparcie sojuszników. Więcej w relacji naszego korespondenta Marka Wałkuskiego.

Posłuchaj
00:51 11602228_1.mp3 Joe Biden wnioskuje o 10 miliard USA na pomoc Ukrainie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
19:16

Według Sztabu Generalnego Ukrainy morale i stan psychiczny białoruskich wojskowych są bardzo niskie. "Oficerowie i żołnierze nie chcą odgrywać roli rosyjskich najemników. Znaczna ich część domagała się rozwiązania umów, z których większość wygasa w maju" - czytamy we wpisie na Facebooku ukraińskiego sztabu.

19:16

Sztab generalny poinformował, że na terenie Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, w zalesionym terenie znajduje się 38. samodzielna brygada szturmowa.

19:15

Według informacji Sztabu Generalnego Ukrainy, jednostki wojskowe z Białorusi otrzymały rozkaz przekroczenia granicy Ukrainy. 

19:14

Rada nadzorcza rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil wystąpiła przeciwko wojnie z Ukrainą. W dokumencie cytowanym przez dziennik Nowaja Gazieta i agnecję RBK, członkowie rady nadzorczej wyrażają głębokie zaniepokojenie przedłużającymi się tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie.

19:09

- Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa - oświadczył Podolak.

19:09

- Strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale wkrótce odbędzie się trzecia tura rozmów - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, po zakończeniu drugiej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich.

Strona rosyjska zapowiedziała, że trzecia runda rozmów odbędzie się "w najbliższych dniach". Podolak wymienił zaś początek następnego tygodnia.

19:07

Trwają walki o Hostomel. Jak informują ukraińskie służby, w czwartek zniszczono już 10 wrogich wozów bojowych na terenie miejscowej huty szkła.

19:05
19:04
19:02

Ponad 500 zagranicznych lekarzy i pielęgniarek jest gotowych udzielać pomocy medycznej na Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.

Według informacji tamtejszego MZ osoby te pochodzą z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Azerbejdżanu, Izraela, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Indii, Jordanii i Brazylii.

19:01

- Domagamy się dalej idących sankcji, w szczególności pełnego zamknięcia systemu SWIFT dla Rosji. Niestety niektóre państwa w UE nie dotrzymały słowa i okazuje się, że dwa największe banki zostają nadal otwarte - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w TVP Info.

18:59

Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej mówił o kontaktach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

- Codziennie rozmawiam z Andrzejem Dudą. To jeden z tych przywódców, z którym mam takie stosunki, że pyta: "Co teraz robisz?". Ja mówię, co robię, a on pyta: "Jak ci mogę pomóc?" - powiedział prezydent Ukrainy.

- Gdy dzwoni do mnie prezydent Duda, ja równolegle łączę się z naszymi wojskowymi, by lepiej koordynować polską pomoc - dodał, opowiadając o ostatniej ofercie polskiego prezydenta dotyczącej dostaw krwi dla rannych. 

18:55

MSW w Rzymie: od początku wojny przybyło do Włoch ponad 6600 uchodźców z Ukrainy.

18:48

Strony rosyjska i ukraińska uzgodniły, że wkrótce odbędzie się trzecia tura negocjacji - przekazał Reuters.

18:47

"Druga runda negocjacji dobiegła końca. Jest decyzja tylko o organizacji korytarzy humanitarnych" - przekazał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

18:43

Z inicjatywy marszałek Elżbiety Witek Kancelaria Sejmu prowadziła zbiórkę, w której uczestniczyli posłowie, pracownicy parlamentu i pracujący w Sejmie dziennikarze. Wśród darów dla uchodźców z Ukrainy i tych, którzy zostali w kraju, są m.in. zestawy pościeli oraz - z zasobów Straży Marszałkowskiej - sto zestawów zawierających kamizelki i obuwie taktyczne oraz hełmy.

18:41

Prezydent Ukrainy apeluje o pomoc wojskową do krajów NATO. Wołodymyr Zełenski mówił dziennikarzom w Kijowie, że jego kraj potrzebuje samolotów bojowych.

18:40

Gruzja i Mołdawia złożyły formalne wnioski o członkostwo w Unii Europejskiej.

18:39

- Unia Europejska otwiera się na uchodźców z Ukrainy - mówił w Brukseli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Dziś unijne kraje jednomyślnie zaakceptowały przepisy o "czasowej ochronie" dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną. 

Posłuchaj
00:21 11602107_1.mp3 Bartosz Grodecki: UE szeroko otwiera się na uchodźców z Ukrainy (IAR)
18:33

Rośnie liczba ofiar ataków lotniczych na Czernihów. Spod gruzów wydobyto już ciała 33 osób - podały ukraińskie służby ratownicze. Wcześniej informowano o wydobyciu 28 ciał.

18:28

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania - poinformowała agencja Unian.

Według agencji do ataku doszło o godz. 18.30 (17.30 czasu polskiego).

18:27

Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne włączają się do pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiera informacje na ten temat w specjalnej zakładce na stronie resortu nazwanej "Dla Ukrainy".

18:25

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą: cieszę się, że do takiego spotkania doszło, bo to samorządy są teraz na pierwszej linii. Pomagamy Ukraińcom, jak możemy, a sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.

18:24

Łódzka Fundacja Happy Kids sprowadziła do Polski ponad tysiąc podopiecznych domów dziecka z Ukrainy.

18:22
18:20

Na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Władimir Putin zapewniał, że "operacja na Ukrainie przebiega zgodnie z planem i harmonogramem".

18:15
18:12

Pociąg relacji Krościenko-Tarnów, którym jechali uchodźcy z Ukrainy, wypadł z szyn. Nie było zagrożenia dla podróżnych. Kontynuują oni podróż zastępczym składem.

18:09

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z premierem Rumunii Nicolae Ionelem Ciuca. Rozmawiano o wsparciu Ukrainy, solidarności i pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną.

18:06

Nagranie z atakowanego przez Rosjan Energodaru.

18:05

Mieszkaniec Mińska, który samotnie protestował przeciw wojnie na Ukrainie, spędzi 30 dni w więzieniu - informuje portal Nexta.

17:59

Ponad 40 osób zginęło w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu - informuje portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów.

Według portalu władze miasta mówią o katastrofie humanitarnej oraz apelują do władz i żołnierzy ukraińskich o utworzenie "zielonego korytarza".

17:58

22 osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego Czernihowa. Rosjanie zbombardowali tam osiedle mieszkaniowe.

Posłuchaj
00:37 11602014_1.mp3 22 cywili zginęło w wyniku ostrzału Czernihowa. Relacja Pawła Buszki (IAR)
17:57

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której wzywa wszystkie instytucje unijne i państwa członkowskie do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej.

Posłuchaj
00:55 11601870_1.mp3 Sejm przyjął uchwałę popierającą europejskie dążenia Ukrainy. Relacja Witolda Banacha (IAR)
17:54
17:53

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w Sejmie, że Polacy, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy, otrzymają podatkową pomoc. - Rząd już pracuje nad przepisami w tej sprawie - zapewnił.

Wprowadzone mają być także ulgi dla obdarowywanych obywateli Ukrainy, aby mogli "w pełni skorzystać z ofiarności Polaków".

17:51

Jak zapewnia Dowództwo Generalne, "wszystkie samoloty MiG-29 polskich Sił Powietrznych przebywają na swoich macierzystych lotniskach".

17:51

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy do bazy noclegowej dla uchodźców zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie.

17:50

- Rząd w trybie pilnym pracuje nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy - poinformował przewodniczący Komitetu Łukasz Schreiber.

17:49
17:49

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowały, że "zatrzymały zdrajcę zamieszanego w atak rakietowy na wieżę telewizyjną w Kijowie". "Przekazał on wrogowi informacje niezbędne do przeprowadzenia ataku" - napisano.

17:46

Zełenski: jeśli miałoby nas zabraknąć, to kolejna będzie Estonia, potem Łotwa, potem Litwa. Dalej Gruzja, Polska, aż do granic muru berlińskiego.

17:45

"Najeźdźcy rosyjscy ostrzelali i zatopili statek towarowy pod banderą Panamy" - przekazała Służba Graniczna Ukrainy.

17:41

- Usiądź ze mną przy stole negocjacyjnym, jestem wolny. Tylko nie w odległości 30 metrów, jak Macron, Scholz - jestem sąsiadem! Nie gryzę. Jestem normalnym człowiekiem, usiądź ze mną, porozmawiaj, czego się boisz? - takie słowa skierował Wołodymyr Zełenski bezpośrednio do Władimira Putina. 

17:39

Zełenski: jestem gwarantem konstytucji. Ukraina chce sama decydować o sobie i ma do tego prawo.

17:38

Zełenski: gdybym nie był prezydentem, walczyłbym teraz w obronie terytorialnej. Nie strzelałbym pewnie lepiej niż inni, ale poszedłbym walczyć i wykonywałbym rozkazy.

17:37

Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej: chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem, to jedyny sposób na zatrzymanie wojny.

17:32

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ostrzegają przed dezinformacją. "Wróg wdarł się na niektóre strony władz regionalnych i samorządowych i rozsiewa za ich pośrednictwem kłamstwa o rzekomej »kapitulacji i podpisaniu traktatu pokojowego z Rosją«. Oświadczamy - to KŁAMSTWO!" - napisano.

17:28

Rosja nie przestaje atakować ukraińskich miast. Pociski artyleryjskie spadają zarówno na położony na wschodzie Charków, jak i na Mariupol na południu. Informacje o sytuacji na Ukrainie zebrał nasz korespondent Wojciech Cegielski. 

Posłuchaj
00:56 11601883_1.mp3 Rosja kontynuuje ostrzał ukraińskich miast. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

17:25

Rosjanie całkowicie lub częściowo zniszczyli ponad 160 placówek oświaty, szkół i przedszkoli na Ukrainie - przekazał ukraiński minister edukacji i nauki Serhij Szkarłet.

"Każdego dnia rosyjski wróg otwarcie i systematycznie kieruje rakiety, bomby i ogień artyleryjski na pokojowe miasta i infrastrukturę cywilną" - napisał Szkarłet.

17:22

Jutro w Brukseli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych, poświęconym agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Ponadto, minister Rau spotka się z szefem MSZ Litwy Gabrieliusem Landsbergisem i minister SZ Wielkiej Brytanii Liz Truss.

17:19

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju. Uchwalone przepisy ułatwią formalności związane z nieodpłatnym przekazywaniem sprzętu za granicę przez MON i RARS.

17:16

Ukraińskie media zamieściły zdjęcie z drugiej tury negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Rozmowy toczą się w pobliżu Brześcia, a więc granicy białorusko-ukraińsko-polskiej.

17:14

Unia Europejska ma otrzymać wniosek o członkostwo we Wspólnocie od Mołdawii - poinformował przedstawiciel Unii, cytowany przez agencję Reutera. Prezydent Maia Sandu podpisała wniosek.

Wcześniej o przyjęcie do UE wnioskowała Gruzja, a przed nią walcząca z rosyjską inwazją Ukraina. 

17:11

Uniwersytet Śląski zawiesza współpracę z partnerami z Rosji do czasu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

17:09

OBWE wyśle misję na Ukrainę. 45 z 57 państw członkowskich poparło wniosek o wysłanie na Ukrainę misji eksperckiej, mającej zbadać doniesienia dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

17:08

Trwa druga tura negocjacji ukraińsko-rosyjskich. - Strona ukraińska uważa za kluczowe natychmiastowe przerwanie ognia, rozejm i korytarze humanitarne - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

16:58

UE | Jest zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o "czasowej ochronie" uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Porozumieli się w tej sprawie ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

16:57

WęgryWęgry nie popierają propozycji Komisji Europejskiej, by udzielić tymczasowej ochrony osobom uciekającym z Ukrainy, gdyż już obowiązują jasne reguły azylowe, a Węgry przyznają status uchodźcy wszystkim – oświadczył szef kancelarii premiera Gergely Gulyas w czwartek na konferencji prasowej.

16:55

Dezinformacja | Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed coraz mocniejszą dezinformacją, także na terenie naszego kraju. Jak ją rozpoznać?

16:54

RosjaGenerał Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41 Armii Centralnego Okręgu Woskowego Rosji, został zabity podczas wojny na Ukrainie – poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na organizację weteranów w obwodzie kirowskim Braterstwo Bojowe.

Suchowiecki został zastępcą dowódcy 41 Armii jesienią 2021 r. Wcześniej dowodził 7. Dywizją desantowo-szturmową w Noworosyjsku. Uczestniczył w działaniach bojowych na Północnym Kaukazie, w Abchazji i w Syrii. Nagrodzono go za udział w aneksji Krymu.

16:53

Polska | Obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Kielcach. Decyzję w tej sprawie podjęli w czwartek miejscy radni. Rada przyjęła także stanowisko potępiające agresję rosyjską na Ukrainę.

Wprowadzenie w mieście bezpłatnej komunikacji dla obywateli Ukrainy zaproponował prezydent Kielc Bogdan Wenta.

16:46

Polska | Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę odnotowujemy siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników - poinformował rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnych płk Marek Pietrzak.

Jak przekazał w komunikacie płk Pietrzak, Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. "W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników" - podał.

16:46

Posłuchaj
00:56 11601795_1.mp3 Z Przemyśla odjechał dziś do Lwowa pociąg z ludźmi wracającymi na Ukrainę. To przeważnie mężczyźni, którzy jadą walczyć za swój kraj. (IAR)

 

16:34

Rosja | Niezależna rosyjska telewizja Dożd zablokowana z powodu publikacji o wojnie z Ukrainą; zawiesza działalność - powiadomiła w czwartek dyrektorka stacji Natalia Sindiejewa. Wyjaśniła, że powodem są planowane przepisy o karach do 15 lat więzienia za "fake newsy" o wojnie.

16:32

GruzjaGruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - przekazał w czwartek premier Irakli Garibaszwili. W poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w UE podpisał prezydent tego napadniętego przez Rosję kraju, Wołodymyr Zełenski.

- Gruzja jest państwem europejskim i cały czas wnosi cenny wkład w obronę i rozwój (Europy - red.) - podkreślił gruziński premier po podpisaniu oficjalnego wniosku.

16:30

Polska | "Były prezydent Ukrainy P. Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie. Nieprawdziwa jest też informacja o startach samolotów bojowych z PL na UKR. PL pomaga w ogromnym zakresie w innych obszarach" - przekazał na Twitterze rzecznik polskiego rządu Piotr Müller

16:29

Ukraina | "Za każdym razem, gdy rosyjscy kłamcy powiedzą, że nie zrzucają bomb na ukraińskie miasta pokaż im zdjęcie budynku mieszkalnego w Borodziance, w obwodzie kijowskim. Rosjanie bombardowali to miasteczko przez dwa dni, zabijając wielu cywilów. Zatrzymajcie tę barbarzyńską Rosję. Działajcie!" - napisał na Twitterze Dmytro Kuleba.

16:25

Ukraina | Czernihów - w wyniku nalotu, doszło do niemal całkowitego zawalenia się budynków mieszkalnych. Spod gruzów wyciągnięto 22 ciała ofiar

16:21

Posłuchaj
00:15 11601672_1.mp3 Wiceminister finansów Artur Soboń: Polacy wspierający Ukraińców otrzymają podatkową pomoc (IAR)

 

16:19

PolskaSejm wzywa wszystkie instytucje unijne i państwa członkowskie do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej - głosi przyjęta w czwartek przez aklamację uchwała izby. Posłowie wyrazili też podziw dla niezłomnej postawy Ukraińców w walce z bestialską agresją.

W uchwale, przedstawionej przez Prezydium Sejmu, zwrócono uwagę, że "wojsko i społeczeństwo Ukrainy kolejny dzień stawiają bohaterski opór wobec niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, stanowiącej jedno z najpotężniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego".

16:19

FrancjaPrezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w czwartek Pałac Elizejski. Przekazał też, że celem Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.

Rozmowa z Putinem odbyła się na jego prośbę - zaznaczył premier Francji Jean Castex w telewizji TF1.

"Sytuacja w strefie konfliktu jest bez wątpienia wyjątkowo niekorzystna. (...) Zdaje się, że Putin okopał się na swoich pozycjach, tj. żądaniach demilitaryzacji Ukrainy i jej kapitulacji" - powiedział francuski premier. "Jest to oczywiście nieakceptowalne" - stwierdził.

Ponadto, według anonimowego przedstawiciela francuskich władz, na którego powołuje się agencja Reutera, Macron w rozmowie z Putinem miał mu powiedzieć, że ten "popełnia ogromny błąd" atakując Ukrainę, a także "sam siebie oszukuje".

16:16

Ukraina | Charków - jedno z najbardziej zniszczonych w wyniku agresji Rosji miast Ukrainy. Niektóre dzielnice mieszkalne są wręcz zrównane z ziemią, a budynki legły w gruzach po bombardowaniach i atakach rakietowych. 

Charków - jedno z najbardziej zniszczonych miast na Ukrainie Charków - jedno z najbardziej zniszczonych miast na Ukrainie
16:12

UkrainaTrzy osoby zginęły, a cztery zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie szpitalu w Wasylówce w obwodzie zaporoskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis administracji obwodu zaporoskiego na Telegramie.

16:06

Wielka BrytaniaAmbasada Ukrainy poinformowała w czwartek po południu, że padła ofiarą cyberataku, wskutek czego nie działa jej strona internetowa ani poczta elektroniczna.

"Ze względu na ciągłe ataki cybernetyczne na Ambasadę Ukrainy w Wielkiej Brytanii, nasza oficjalna strona internetowa i poczta elektroniczna obecnie nie działają. Aby się z nami skontaktować, należy skorzystać z adresu: ukrembassyuk@gmail.com - zapytania ogólne, ua.consul.gb@gmail.com - porady konsularne, media.ukrembassyuk@gmail.com - zapytania do mediów" - przekazała ambasada na Twitterze i na Facebooku.

16:03

UkrainaDoradca Zełenskiego na Twitterze: rozpoczęły się rozmowy ukraińsko-rosyjskie.

16:02

Kanada | Rząd pozbawił Rosję statusu najbardziej uprzywilejowanego kraju w handlu. Jednocześnie na agresora nałożono 35-procentową stawkę celną

16:00

Posłuchaj
00:47 11601686_1.mp3 Brytyjczycy mają problemy z wprowadzeniem w życie sankcji przeciwko rosyjskim oligarchom. Informatorzy dziennika "Times" ostrzegają, że nim to się stanie, miną tygodnie lub nawet miesiące. Adam Dąbrowski/IAR

 

15:55

UEWedług Ursuli von der Leyen, Unia Europejska jest gotowa zmniejszyć swoje uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła o tym podczas wizyty w Bratysławie.

Zapewniła, że unijne państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy otrzymają wsparcie finansowe i materialne. Oznajmiła też, że jeśli dojdzie do pogorszenia się sytuacji na Ukrainie, Unia jest gotowa przyjąć kolejne sankcje wobec Moskwy.

15:55

NiemcyTysiące głównie młodych ludzi wyszło w czwartek w południe na ulice Hamburga, aby zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Demonstrację zorganizował ruch klimatyczny FFF (Fridays for Future - Piątki dla Przyszłości) i inne organizacje młodzieżowe – informuje portal dziennika "Die Welt".

W demonstracji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób – potwierdziła policja.

15:50

UkrainaW Buczy koło Kijowa od czterech godzin trwają walki z siłami rosyjskimi - poinformował mer miasteczka Anatolij Fedoruk w czwartek, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Bucza to ukraińskie miasto. Trwają walki na podejściach do niego. Wróg przebił się na niektórych kierunkach, nadal trwają walki uliczne. Siły zbrojne Ukrainy stawiają godny opór. Wypychają wroga z miasta na otwarte pole, aby go tam zniszczyć. (...) Walki nie ustają od czterech godzin" - powiedział Fedoruk.

15:48

FrancjaPrezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w czwartek Pałac Elizejski. Przekazał też, że celem Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.

15:45

Nepal | Zagraniczni dyplomaci uczestniczyli w demonstracji przeciw wojnie na Ukrainie. Demonstracje i protesty sprzeciwiające się rosyjskiej agresji odbywają się już w niemal każdym zakątku świata.

Nepal, Katmandu Nepal, Katmandu
15:44

PolskaWarszawskie teatry wspólnie wezmą udział w koncercie charytatywnym dla ukraińskich obywateli, którzy w obliczu wojny potrzebują pomocy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (5 marca) o 20.00 na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wezmą w nim udział artyści prawie trzydziestu stołecznych scen.

15:41

Ukraina | Ambasador Polski w Kijowie jest jednym z ostatnich zachodnich dyplomatów, który pozostał na Ukrainie. 

15:38

Polska | Firma CD Projekt, specjalizująca się w produkcji gier komputerowych, zdecydowała o zawieszeniu dystrybucji swoich produktów na terenie Rosji i Białorusi. Decyzja dotyczy także platformy "GOG" udostępniającej gry użytkownikom z terytorium obydwu państw.

15:34

Polska |Zespół "Mazowsze" solidarny z napadniętą przez Rosję Ukrainą. W przyszły piątek (11 marca) podczas koncertu orkiestry zespołu z pianistą Szymonem Nehringiem będzie prowadzona zbiórka na rzecz ofiar wojny. W sali widowiskowej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" wybrzmią utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.

15:32

Francja | "Najgorsze dopiero przed Ukrainą. Putin chce przejąć cały kraj" - przekazał - cytowany przez agencję AFP - doradca prezydenta Francji Emmanuela Macrona, po rozmowie z Władimirem Putinem.

15:30

Ukraina | Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu; ludzie, którzy trafili do wojska, zostaną użyci jako "mięso armatnie" do ataku na Kijów i Odessę - poinformował na Facebooku generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych.

15:24

Posłuchaj
00:49 11601550_1.mp3 Prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 10 miliardów USD na wsparcie militarne i pomoc humanitarną dla Ukrainy. Relacja: Marek Wałkuski/IAR

 

15:21

Holandia | Zespół rozpoznawczy Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze w czwartek wyruszył do Ukrainy, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie, przekazał Karim Khan, naczelny prokurator MTK.

15:17

NiemcyLiderzy SPD Lars Klingbeil i Saskia Esken wystosowali do byłego kanclerza Gerharda Schroedera ultimatum, w którym domagają się jego rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych. Klingbeil powiedział w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z Eskenem, że oczekuje "szybkiej" odpowiedzi.

15:14

Ukraina | Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał rozporządzenie gwarantujące podpisanie umów z Unią Europejską i Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju dot. udzielenia wsparcia finansowego Ukrainie

15:12

Gruzja | Władze kraju złożyły wniosek o przyjęcie do państw wspólnoty Unii Europejskiej - informuje agencja AFP

15:11

Białoruś | Hakerzy zaatakowali także systemy na Białorusi. Na dworcu w Mińsku ustawiły się ogromne kolejki pasażerów, których cyfrowe bilety i karty nie działają na stacjach transportu publicznego.

15:08

Ukraina | Ukraińska delegacja wyjechała na rozmowy pokojowe z Rosją. Jak poinformował jeden z członków delegacji Dawid Arachamija - plan minimum, którego domagać się będzie Kijów to utworzenie korytarzy humanitarnych dla atakowanych przez Rosję ukraińskich miast.

Wcześniej m.in. władze oblężonego Mariupola zwróciły się z apelem o umożliwienie ewakuacji z miasta rannych, kobiet i dzieci.

14:52
14:45

Pierwsi cudzoziemcy przybywają na Ukrainę, by uczestniczyć w jej obronie przed wojskami rosyjskimi - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

14:44

Z rosyjskiego rynku wycofują się zachodnie firmy. Część zagranicznych przedsiębiorstw podejmuje taką decyzję w związku z sankcjami, ale są i tacy, którzy w ten sposób wyrażają solidarność z Ukrainą. 

14:44

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas spotkania z samorządowcami, że wojna na Ukrainie wywołała także kryzys w Polsce - kryzys uchodźczy. Podkreślił, że Polska i polskie społeczeństwo, przyjaciel i sąsiad Ukrainy, pomaga ofiarom rosyjskiej agresji.

14:44
14:34

Film przedstawiający zniszczoną dzielnicę mieszkalną Czernihowa.

14:32

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zarzucił rosyjskiemu szefowi MSZ Siergiejowi Ławrowowi szerzenie dezinformacji na temat rzekomej ochrony państwa udzielanej "nazistowskim marszom z pochodniami".

- Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi - oznajmił Kułeba w komentarzu dla portalu "Ukraińska Prawda".

14:32

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a cztery odniosły obrażenia w ataku rosyjskiego lotnictwa na dwie szkoły i prywatne domy w Czernihowie, na północy Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Wiaczesław Czaus.

14:29

Spółki Skarbu Państwa wysyłają ponad 150 autobusów, busów i samochodów na wschód Polski - poinformował minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Pojazdy te pomogą w transporcie ukraińskich uchodźców.

14:29

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że Polska działa na rzecz wprowadzenia twardych sankcji na Rosję.

14:29
14:24

Stan na froncie na 3.03 godz. 11:00.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich

14:22

3 osoby zginęły, a 7 zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Jakowliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Zniszczono ponad 30 domów.

14:10

Najnowsza mapa działań wojennych na wschodnim froncie.

14:09

Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego - podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

14:09

Hiszpański portal El Debate, szeroko opisujący wojnę na Ukrainie i masową ucieczkę jej mieszkańców do Polski, przypomniał w czwartek, że Rosję komunistyczną, do której dziedzictwa odwołuje się prezydent Władimir Putin, pokonali w 1920 roku Polacy.

14:08

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nie wyklucza prowokacji ze strony Rosji. Jak napisał na Twitterze, w przygranicznej rosyjskiej wsi Popowka Rosjanie wymierzyli wyrzutnie rakietowe we własne terytorium. "Znając barbarzyńską naturę działań Rosji, obawiamy się, że może to być prowokacja, a o autorstwo tych działań może potem może być oskarżona Ukraina" - napisał Dmytro Kułeba.

14:07

Ukraińsko-polską granicę cały czas przekraczają uchodźcy. Wielu z nich ma ze sobą zwierzęta, które również wymagają pomocy. Zapewniają ją wolontariusze. Na Ukrainę wyruszył również kolejny konwój mający zabrać zwierzęta z jednego ze schronisk i bezpiecznie przewieźć je do Polski.

13:54

Polska ambasada w Paryżu interweniowała w sprawie fałszywych informacji we francuskich mediach o polskiej pomocy dla Ukrainy. Wczoraj na portalach internetowych dziennika Le Figaro i radia France Inter pojawiły się mapy pokazujące, że Polska w żaden sposób nie pomaga Ukrainie.

13:54

- Zachód musi zapewnić, że rosyjska gospodarka zostanie sparaliżowana, tak aby prezydent Władimir Putin nie mógł kontynuować swojej inwazji na Ukrainę - powiedziała w czwartek w Wilnie brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

13:46
13:42
13:41

W okolicy Wołnowachy w obwodzie donieckim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski bombowiec Su-34 - poinformował w czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:41

Wywodząca się ze Szwecji międzynarodowa firma meblowa IKEA zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi. Ma to związek z rosyjską agresją na Ukrainę.

13:32

- Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej; to muszą być powszechne sankcje - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

13:31
13:24

Wielka Brytania nie będzie w stanie objąć sankcjami Romana Abramowicza i innych rosyjskich oligarchów przez "tygodnie lub miesiące", bo rząd nie zebrał dających się obronić przed sądem dowodów na ich powiązania z reżimem Władimira Putina - podał w czwartek "The Times".

13:24

W nocy ze środy na czwartek na głównym dworcu kolejowym w Berlinie zapanował chaos. Coraz więcej uchodźców napływało do stolicy pociągami, czego efektem były przepełnione schody ruchome i perony. Wielu berlińczyków przybyło, aby przyjąć ludzi - pisze w czwartek dziennik "Bild".

13:17

Zniszczenia w Kijowe.

12:59

Rosyjskie wojska ostrzelały rakietami dzielnicę mieszkalną Czernihowa na północy Ukrainy; są zniszczenia – podał w czwartek portal Hromadske. Władze obwodu chersońskiego informują z kolei o zajęciu przez Rosjan siedziby regionalnej administracji.

12:59

Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.

12:55

Francuskie służby zatrzymały kilkunastu żołnierzy ukraińskiego pochodzenia należących do Legii Cudzoziemskiej, którzy chcieli przedostać się na Ukrainę.

Komendant Legii Cudzoziemskiej poinformował, że większość zatrzymanych żołnierzy otrzymała wcześniej pozwolenie na opuszczenie koszarów, ale bez możliwości przekroczenia francuskiej granicy

Od początku wojny na Ukrainie odnotowano nieobecność 25 żołnierzy ukraińskiego pochodzenia. W sumie w szeregach Legii Cudzoziemskiej jest ich ok. 700.

12:46

Rosyjskie okręty płynące w stronę Odessy widziane z Krymu.

12:30

Węgierski rząd podejmuje kroki, by zapewnić zatrudnienie uchodźcom z Ukrainy w związku z tym, że w kraju brakuje rąk do pracy - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Jak przekazał, liczba wakatów na Węgrzech wynosi niemal 80 tys., a najwięcej z nich jest w sektorze budowlanym.

12:15

Zdaniem szefa CDU Friedricha Merza dostawy broni na Ukrainę wyczerpują możliwości wojskowego wsparcia Niemiec i NATO w walce z Rosją.

- Jesteśmy na granicy tego, co jest możliwe od strony militarnej - powiedział Merz w czwartek w programie ARD "Morgenmagazin".

12:15

Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim - podał w czwartek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

12:12

Francuskie władze zajęły jacht Igora Sieczina, szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft, uznawanego za osobę bardzo blisko współpracującą z Władimirem Putinem.

12:05

Rosyjskie siły przeprowadziły nalot na wioskę Hatne pod Kijowem - podaje regionalna policja. Kilka domów zostało uszkodzonych w znacznym stopniu, na razie nie wiadomo, czy są ofiary. Na miejscu jest policja i służby ratunkowe.

11:56

- Japonia zamrozi aktywa rosyjskich oligarchów – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida, cytowany przez agencję Kyodo. Według źródeł unijnych Tokio nałoży też sankcje na oligarchów białoruskich i inne podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

11:55
11:45

Rosję czeka bardzo ciężki kryzys gospodarczy, co najmniej przez trzy lata z powodu "wydarzeń na Ukrainie" – oświadczył rosyjski, powiązany z Kremlem biznesmen Oleg Deripaska, cytowany przez agencję Interfax.

11:44

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wezwała w czwartek na sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie do szybkiego przeprowadzenia śledztwa w sprawie łamania przez Rosję praw człowieka w czasie wojny na Ukrainie.

- W tym przypadku mamy do czynienia z najpoważniejszymi naruszeniami praw człowieka - powiedziała.

11:44

W obliczu sankcji nałożonych na rosyjski sektor bankowy po inwazji Rosji na Ukrainę coraz więcej rosyjskich firm chce otworzyć konta w chińskich bankach państwowych - informuje agencja Reutera, powołując się na pragnącego zachować anonimowość pracownika jednego z nich. Rośnie zainteresowanie kontami walutowymi denominowanymi w juanach.

11:41

Nalot w Mikołajewie.

11:32

Zniszczony rosyjski sprzęt w obwodzie Czernihów.

11:28
11:22

Druga runda rozmów ukraińsko-rosyjskich może zacząć się "w ciągu najbliższych godzin" – podała w czwartek białoruska rządowa agencja informacyjna BiełTA, cytowana przez Reutera, powołując się na stojącego na czele rosyjskiej delegacji Władimira Miedińskiego.

11:21

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek na Facebooku, że do Odessy na południu kraju zmierzają cztery rosyjskie okręty i trzy kutry rakietowe.

11:21
11:20

Radni Mariupola na Ukrainie alarmują, że miasto jest stopniowo odcinane od świata podczas rosyjskiej inwazji. Jak piszą, Rosja celowo ostrzeliwuje infrastrukturę strategiczną, w związku z czym brakuje wody, ogrzewania i prądu, utrudniona jest też ewakuacja i dostawy.

11:20

Polska ponawia apel o wykluczenie z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT wszystkich rosyjskich banków - podkreślił w Brukseli ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

11:07
11:05

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przy okazji wizyty poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

11:05

Największy państwowy fundusz majątkowy świata - Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny poinformował, że wartość jego inwestycji w Rosji spadła o około 90 procent w porównaniu z końcem 2021 roku.

11:05
10:56

- Nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością; dla nas to największy skarb - powiedział w czwartek w komunikacie wideo opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:55

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedzi Belgię, Polskę, Mołdawię i kraje bałtyckie. Wizyty zaplanowane są pomiędzy 3 a 8 marca.

10:46
10:45
10:44

Litewska Prokuratura Generalna wszczęła dochodzenie w sprawie agresywnych działań Rosji na Ukrainie. Celem śledztwa jest zebranie i udokumentowanie zeznań, które pomogą ścigać sprawców agresji.

10:35

- Główne punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie są na Dworcu Zachodnim i Dworcu Wschodnim; w czwartek zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

10:34

Bank Pekao SA włącza się w pomoc Ukrainie. Prezes banku Leszek Skiba powiedział, że przygotowano rozwiązania dla klientów indywidualnych, jak i firm.

10:33

Odcinek trasy kolejowej Uherce - Krościenko jeszcze dziś zostanie przywrócony do ruchu. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, otwarcie tej trasy ułatwi podróż Ukraińcom uciekającym przed wojną.

10:27
10:23

Ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy.

10:21

Zajęcie przez rosyjskie wojska czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie to terroryzm nuklearny - napisała strona ukraińska w piśmie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), cytowanym w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

10:21

Ambasador Afganistanu w Warszawie podziękował polskim władzom za ewakuację Afgańczyków z Ukrainy.

10:12

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski myśliwiec Su-30 nad Irpieniem w obwodzie kijowskim – poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

W pobliżu stolicy trwają walki – podaje agencja UNIAN, powołując się na wojskowych.

10:12

Chiny były poinformowane o planowanym przez Rosję ataku na Ukrainę - pisze dziennik "New York Times", powołując się na informacje wywiadowcze.

10:07
10:03
10:01

- Będziemy ciężko pracować, pomagać i wspierać wszystkich, także polski rząd w działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo Polski; wszystkie działania i słowa muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polaków i naszego państwa - powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk.

10:00

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w związku z rosyjskimi ostrzałami zginęły 34 osoby, a 285 zostało rannych, w tym 10 dzieci - poinformowały w czwartek służby ds. sytuacji nadzwyczajnych tego obwodu.

10:00
10:00

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zachęca do niekupowania produktów wyprodukowanych w Rosji i Białorusi.

09:59
09:59

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział, że wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z paraolimpiady to dobra decyzja. Według niego wykluczenie tych reprezentacji powinno nastąpić już wcześniej.

09:51
09:49

Kolejny specjalny pociąg humanitarny z Ukrainy dotarł w czwartek nad ranem do Olkusza (Małopolskie). Jak przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przyjechało nim około 800 uchodźców.

09:49

- Wszyscy polscy dyplomaci, którzy chcieli wyjechać z Kijowa dostali na to zgodę; pozostało ich na Ukrainie bardzo niewielu i są to ochotnicy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Jak dodał, jest decyzja o podtrzymaniu polskiej obecności w Kijowie. - Nasza obecność ma tam znaczenie - mówił.

09:48
09:48

- Na Ukrainie mamy do czynienia z wojną w najbrutalniejszej formule, nieliczącą się z życiem cywilów, przypominającą okupację niemiecką na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

09:47

Zdaniem minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser uchodźcy z Ukrainy powinni mieć możliwość decydowania, w którym państwie UE chcą szukać schronienia. - Ludzie z Ukrainy będą teraz jeździć głównie tam, gdzie mają wielu przyjaciół, krewnych i znajomych - powiedziała w czwartek radiu Deutschlandfunk.

09:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartkowej odezwie do obywateli, że Ukraińcy zniszczyli plany wroga opracowywane przez lata w jeden tydzień.

Prezydent Zełenski: nie można dziś pozostawać neutralnym 
09:44

Ukraiński sztab generalny sił zbrojnych wzywa Ukraińców do pozbawiania wroga zaplecza logistycznego. Jak pisze sztab, podstawowym celem jest zniszczenie tyłów kolumn najeźdźców. "Ukraina zaczyna teraz totalny opór" - napisano w komunikacie.

09:44

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków w ukraińskim Charkowie zginęło 34 cywilów - podają miejscowe służby ratunkowe.

W Mariupolu w obwodzie donieckim brakuje prądu i wody - podały władze tego obwodu.

09:43

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak powiedział, że najbardziej skuteczne wobec Rosji są sankcje finansowe, technologiczne i dotyczące aktywów państwa oraz obywateli.

Zaznaczył, że wszystkie rosyjskie banki powinny być odcięte od systemu SWIFT. Przypomniał, że jest to jednak "miecz obosieczny".

09:30

- Po ewakuacji sierocińca w Odessie na południu Ukrainy około 120 dzieci - w tym sześciodniowe niemowlę - ucieka do Berlina. Sieroty wyruszyły w podróż pięcioma autobusami wraz z opiekunami - powiedział w środę wieczorem naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy Abraham Wolff agencji dpa.

09:26
09:21
09:21

- Wystąpiłem do prezydencji francuskiej, byśmy wspólnie podjęli konkluzje, które ustaliłyby wspólne stanowisko krajów UE, jeśli chodzi o pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

09:20

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rząd Francji w czwartek zalecił swoim obywatelom, by opuścili terytorium Rosji tak szybko, jak to możliwe.

- Najgorsze jeszcze przed nami - ostrzegł minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

09:20
09:18
09:18

Irpień w pobliżu Kijowa, zniszczony przez rosyjskie ataki.

09:16

Rosyjskie wojska zaatakowały bazę paliwową w Czernichowie pod Kijowem, doszło do pożaru. Ogień gasi 25 strażaków, nad obiektem unoszą się kłęby czarnego dymu. 

09:02

- Nikt oprócz nas nie wierzył, że Ukraińcy wytrzymają cały tydzień wojny z Rosją - napisał w czwartek na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

09:02

Najnowsza mapa przedstawiająca sytuację na wschodnim froncie.

08:59

Płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

08:59

Niemcy chcą dostarczyć więcej broni na Ukrainę. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło dostawę 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela".

08:58

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej utworzyła Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Jej zadaniem jest pomoc osobom, które przybyły na Pomorze Zachodnie z ogarniętej wojną Ukrainy. Żołnierze pracować będą w dwóch punktach na terenie miasta.

08:58

- Rosja ucieka się do straszenia najróżniejszymi rzeczami; takie wypowiedzi mają służyć osłabieniu gotowości Zachodu do tego, aby nakładać kolejne sankcje - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

- Nie powinniśmy dawać się na to łapać - dodał.

08:57
08:57
08:57

Ponad 600 mieszkańców obwodu sachalińskiego na rosyjskim Dalekim Wschodzie podpisało petycję antywojenną.

08:36

- Projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy jest jeszcze szlifowany na poziomie rządu; zapewne w czwartek lub piątek zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

08:35
08:34

W ukraińskich wsiach i miasteczkach, w których stoją rosyjskie wojska, natychmiast zaczyna dochodzić do maruderstwa, kradzieży i zabójstw – napisał na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

08:30

Ukraińska kolej poinformowała w czwartek na Telegramie, że od tej chwili wszystkie pociągi ze wschodu na zachód Ukrainy będą ewakuacyjne.

Sprzedaż biletów na nie została wstrzymana; opłata za przejazd nie będzie pobierana. Pierwszeństwo w korzystaniu z tych pociągów mają kobiety, dzieci i ludzie starsi.

08:29

- Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie; chciałbym uspokoić, bo pewne informacje pojawiły się, że chociażby z polskich lotnisk mają startować samoloty w celach bojowych, dementuję te informacje - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

08:20

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców o przypuszczanie ataków na kolumny pojazdów z zaopatrzeniem dla sił rosyjskich. "Jeżeli wróg nie ma paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego, będzie bezbronny" - zaznaczył.

08:20

Nocne wybuchy w Kijowie to efekt działań obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom rosyjskim - poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy.

08:14
08:13

Biuro burmistrza potwierdziło, że rosyjskie okręty morskie "przypływają do Odessy".

08:04

W nocy rosyjskie wojska ostrzeliwały z artylerii dzielnice mieszkalne Kijowa i innych ukraińskich miast - informuje sztab generalny ukraińskiej armii.

"Ósmy dzień heroicznego oporu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji zbrojnej. Siły zbrojne Ukrainy kontynuują obronę i kontrofensywę, blokują siły okupacyjne na różnych kierunkach" - napisał sztab generalny na Facebooku. Informuje, że nieprzyjaciel kontynuuje ofensywę między innymi w regionie nowoajdarskim i w okolicy Mariupola.

08:04

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński powiedział, że w naszym kraju mogą być ludzie szerzący dezinformację na temat wojny na Ukrainie i napływających do Polski uchodźców. Dodał, że na pewno są obecni w przestrzeni internetowe.

Jan Mosiński 
07:58

W Charkowie na wschodzie Ukrainy w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta – poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

07:54
07:45

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreśla wojsko.

07:35

Rosyjski agresor próbuje prowadzić działania ofensywne na terytorium Ukrainy – podał w porannym komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Trwa ósmy dzień rosyjskiej agresji.

07:33
07:28

- Aby odstraszyć Putina od inwazji na państwa NATO, należy ustanowić stałą obecność wojsk USA w Polsce, Rumunii i państwach bałtyckich - powiedział najwyższy rangą Republikanin w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów Mike Rogers. Pentagon rozważa takie posunięcia.

07:28

Około 15 tysięcy ludzi podczas wojny mieszka na stałe na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform.

07:12
07:10

Ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy uruchomiło aplikację ostrzegającą przed atakami lotniczymi, która jest już dostępna na Google Play i AppStore - podaje w czwartek rano portal Nexta.

07:10

Para pobrała się w bunkrze w miejscowości Awanhard w obwodzie odeskim na Ukrainie - poinformowały lokalne władze.

Ceremonia zaślubin rozpoczęła się w urzędzie, ale po chwili wszyscy musieli przenieść się do schronu w związku z alarmem przeciwlotniczym.

07:09

Posłuchaj

00:32 11600193_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: od początku agresji Rosjanie stracili 9 tys. żołnierzy (IAR) 
07:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że od rozpoczęcia inwazji zgięło około 9 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Oświadczył, że jest dumny z heroicznego oporu Ukrainy.

06:59
06:56

Rosyjskie straty wg ukraińskiej strony.

06:53

Zniszczony sprzęt wojskowy i domy na południe od lotniska Antonow w Hostomelu.

06:50

Agencje Moody's i Fitch poinformowały w nocy ze środy na czwartek, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję obniżyły rating tego kraju odpowiednio z poziomu B3 do Baaa3 i z poziomu BBB do B. We wtorek S&P obniżył jej notę do BB+.

06:44
06:42

Pogrążonej w wojnie Ukrainie pomagają studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W murach uczelni trwa szycie siatek maskujących dla mieszkańców Lwowa.

06:41

Osiem osób zginęło w rosyjskich ostrzale w mieście Izium w obwodzie charkowskim na Ukrainie - podały lokalne władze w nocy ze środy na czwartek. W Sumach na północy kraju w wyniku uderzenia rakiety rannych zostało pięć osób.

06:41

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, by ten zaapelował do prezydenta Putina o zakończenie wojny.

06:32

W Rosji od ośmiu dni trwają antywojenne protesty. Jak informują rosyjskie media niezależne, władze nasilają represje wobec przeciwników wojny z Ukrainą.

Zobacz także

Zobacz także