more_horiz
Wiadomości

Trybunał w Hadze zbada zbrodnie wojenne. Zespół prokuratorów udał się na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 23:35
Jak poinformowało biuro prasowe Prokuratury Generalnej w Kijowie, zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę. Zacznie badać i zbierać dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanych przez Rosjan w tym kraju.
Zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę
Zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na UkrainęFoto: DCStockPhotography/Shutterstock

Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysyłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice kraju z wielu kierunków. W piątek nad ranem pod ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej znalazła się stolica kraju, Kijów.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły zostać popełnione na Ukrainie. Poinformował o tym prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. Dodał, że do jego biura wpłynęły formalne wnioski o wszczęcie śledztwa w tej sprawie od 39 państw.

Postępowanie ma objąć okres od 21 listopada 2013 roku i dotyczyć zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa popełnionych na terytorium Ukrainy przez jakąkolwiek osobę. - Rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą zostać ukarani - powiedział Karim Khan.

Wcześniej prokurator przekazał, że śledztwo będzie dotyczyło domniemanych zbrodni popełnionych przed rosyjską inwazją, ale dodał, że "biorąc pod uwagę rozwój konfliktu w ostatnich dniach, chce, aby śledztwo to obejmowało również wszelkie nowe domniemane zbrodnie, podlegające jurysdykcji jego urzędu, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu na jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy".

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także