more_horiz
Wiadomości

Napaść Rosji na Ukrainę. 15. dzień walk [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 01:35
15 dnia wojny na Ukrainie udało się wywieźć ponad 30 tys. cywilów z oblężonych miast. Według umowy z Rosjanami otwartych miało być sześć korytarzy, a udało się utworzyć trzy. Zobacz, jak wyglądały działania wojsk.
Wojna na Ukrainie. Relacja live
Wojna na Ukrainie. Relacja liveFoto: Diego Herrera/Xinhua News Agency/Forum

» LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

04:36

Minęło 15 dni od ataku Rosji na Ukrainę. Zobacz minuta po minucie, jak wyglądały działania wojenne.

04:18

Posłuchaj
00:50 Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę głównym tematem nieformalnego szczytu UE w Wersalu.mp3 Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę głównym tematem nieformalnego szczytu UE w Wersalu. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 
04:18

W polskich szkołach jest już 11,5 tysięcy dzieci, które przyjechały w ostatnich dniach z Ukrainy

04:17

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: atak na szpital w Mariupolu jest przerażający, ta bezsensowna przemoc musi się zakończyć

04:15

NEXTA zamieszcza zdjęcia uchodźców na granicy ukraińsko-słowackiej.

04:13

W ostatnim czasie rosyjskie media kilkukrotnie zarzucały Stanom Zjednoczonym, że opracowują broń biologiczną w ukraińskich laboratoriach. Wczoraj wieczorem taki zarzut powtórzyło rosyjskie MSZ. Resort twierdzi, że rosyjskie wojska na Ukrainie odnalazły dokumenty, które potwierdzają te oskarżenia.

Sprawę skomentowała na Twitterze rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Napisała, że rosyjskie oskarżenie to dezinformacja i sianie spiskowych teorii. Jej zdaniem takie zarzuty mają posłużyć Rosjanom do stworzenia pretekstu do ataku na Ukrainę. Jednocześnie przestrzegła ukraińskie władze przed atakami chemicznymi lub biologicznymi ze strony Rosji. "Jeżeli Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie" - podkreśliła.

04:12

Posłuchaj
00:47 11616089_1.mp3 Więcej żołnierzy WOT do pomocy uchodźcom. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 
03:54

Rosjanie prowadzą również ostrzał miasta Mikołajów na południu Ukrainy. "Strzelają do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków, albo przygotowują się do ataku" - poinformował mer tego miasta, Ołeksandr Sienkewycz w mediach społecznościowych.

03:53

Rosyjskie pociski spadły na przedmieścia Sumy i osiedla mieszkaniowe w mieście Ochtyrka. W mediach społecznościowych opublikowano nagrania.

03:47

Od początku wojny Rosja straciła 56 myśliwców i 82 śmigłowce - poinformowało The Kyiv Independent

03:42

Cztery rosyjskie samoloty Su-25, dwa śmigłowce i dwa pociski manewrujące w rejonie Kijowa. To bilans strat rosyjskiej armii w dniach 8-9 marca.

03:40

Departament Handlu USA poinformował, że obywatele USA wysyłają do Ukrainy tysiące kamizelek kuloodpornych i miliony sztuk amunicji. 

03:32

Rosyjskie samoloty bombardują przedmieścia Sumy, miasta na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy ze środy na czwartek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki w mediach społecznościowych.

Rosyjskie pociski spadły także na osiedla mieszkaniowe w mieście Ochtyrka, na południe od Sumy.

03:27

Warto przypominać takie historie: "Każdy tu dokonuje swojego wyboru". Polska dziennikarka uratowała kilkadziesiąt osób spod ostrzału artylerii.

03:23

Japońska firma Nintendo zawiesiła sprzedaż swoich produktów w Rosji.

03:20

Reuters, powołując się na wysoko postawionego przedstawiciela ukraińskiej administracji zajmującego się cyberbezpieczeństwem, poinformował, że Ukraiński rząd przygotowuje się na ewentualną potrzebę przeniesienia za granicę swoich serwerów z ważnymi danymi.

03:11

Sześć ukraińskich szpitali otrzymało właśnie pomoc z Polski. Informuje o tym Polska Misja Medyczna, która w dalszym ciągu zbiera pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Dzięki zebranym do tej pory pieniądzom Polska Misja Medyczna wysłała leki i środki opatrunkowe do sześciu ukraińskich szpitalu.

03:10

"Jestem bardziej niż zdumiony faktem, że administracja Bidena sprzeciwia się dostarczeniu polskich MiG-ów ukraińskim pilotom, żeby mogli bronić swojej ojczyzny" - napisał w mediach społecznościowych wpływowy amerykański senator z Partii Republikańskiej Lindsey Graham

03:06

Kanadyjski snajper Wali, który przyjechał na Ukrainę, chce zabijać 40 Rosjan dziennie - informuje Nexta.

02:59

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba spotka się w Antalyi z Siergiejem Ławrowem. Turcja zaoferowała mediację między Ukrainą a Rosją.

02:56

Ukraina uruchamia stronę internetową do śledzenia naruszeń praw człowieka przez Rosję. Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że zebrane informacje zostaną wykorzystane jako dowód przeciwko Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości.

02:52

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekaże 1,4 miliarda dolarów na pomoc dla Ukrainy. Wsparcie ma zaspokoić pilne potrzeby państwa i złagodzić gospodarcze skutki wojny.

Władze Funduszu zatwierdziły wypłatę środków dla Ukrainy w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania. Wysokość wsparcia odpowiada połowie kwoty, jaką Ukraina wpłaciła na MFW.

02:49

António Guterres, Sekretarz generalny ONZ stwierdził, że atak na szpital w Mariupolu jest "przerażający". - Ta bezsensowna przemoc musi się skończyć - dodał.

02:45

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w środę podczas walk pod Kijowem zniszczono 6 rosyjskich czołgów i 1 wóz bojowy BMP. 

02:44

W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad milion dzieci uciekło z terenów objętych konfliktem do krajów sąsiednich - poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell.

- Od początku inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów - oświadczyła w środę Russell.

02:42

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że podczas ataku na szpital w Mariupolu 17 osób zostało rannych, w tym pracownicy szpitala i matki.

02:37

Brytyjczycy rozważają podarowanie Ukraińcom przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Starstreak - ogłosił minister obrony Wielkiej Brytanii. Poinformował, że jego kraj do tej pory dostarczył do Ukrainy 3 615 ręcznych wyrzutni przeciwpancernych NLAW. Wcześniej pojawiała się informacja o 2 tys. sztuk tego sprzętu.

02:24

Dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich o ataku na szpital dziecięcy. "Mariupol staje się putinowską Srebrenicą".

 

02:17

Biały Dom opublikował na Twitterze film, którego adresatem są obywatele amerykańscy. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki tłumaczy, jaki wpływ na USA będzie miał zakaz importu rosyjskiej ropy.

02:10

 - W wojnie na Ukrainie prawdopodobnie uczestniczą najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych, a władze w Moskwie niemal na pewno utrzymują z nimi kontakt - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w nocy ze środy na czwartek aktualizacji wywiadowczej.

02:10

 - W wojnie na Ukrainie prawdopodobnie uczestniczą najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych, a władze w Moskwie niemal na pewno utrzymują z nimi kontakt - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w nocy ze środy na czwartek aktualizacji wywiadowczej.

02:07

Wolontariusze pomagają na granicy polsko-ukraińskiej.

Posłuchaj
00:44 11616040_1.mp3 Uchodźcom pomagają wolontariusze wydając ciepłe posiłki, przenosząc bagaże, służąc cennymi informacjami czy pracując jako tłumacze.

 

02:05

Magazyn Time opublikował grafikę ośmieszającą rosyjską armię i jej symbol.

02:01

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie leja po wybuch bomby w pobliżu szpitala w Mariupolu.

01:58

Skala ataków rosyjskich wojsk. Zobacz mapę:

01:45

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski wystąpił w telewizji CNN. Opowiedział m.in. o pogłębiającym się kryzysie uchodźczym, który szczególnie dotyka Polskę.

01:42
01:41

Kolejny specjalny pociąg z uchodźcami przyjechał do Olkusza (Małopolskie). Stamtąd przybysze z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, zostali rozwiezieni m.in. do Katowic i Krakowa.

01:38

McDonald, Coca-Cola i Starbucks wycofują się z Rosji. Jak zareagowali mieszkańcy Moskwy?

01:34

Bomby spadły na miasto Ochtyrka. Tak wygląda zrujnowane miasto:

01:30

Zdjęcie mężczyzn wynoszących ciężarną kobietę ze zbombardowanego przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu:

01:23

Z Sumy ewakuowano ok. 50 tys. osób w ciągu dwóch dni - informuje NEXTA.

01:23

Alarmy powietrzne w Charkowie i Sumach.

01:22

Zdjęcie ostrzelanego samochodu z kartkami informującymi, że są w nim ewakuowane dzieci:

01:05

"Wall Street Journal": znany rosyjski producent samochodów Łada wstrzymuje produkcję. Przyczyną są problemy z otrzymaniem potrzebnego wyposażenia, wynikające z nałożonych na Rosję sankcji

00:52

Posłuchaj
00:54 11615909_1.mp3 Pentagon zamyka sprawę MIG-ów dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
00:46

pap kijów 1200.jpg
Zełenski: to, co dzieje się na Ukrainie, może spotkać inne narody. Giniemy także za was
00:45

"Głos Wielkopolski" przygotował poradnik dla uchodźców z Ukrainy. Bezpłatną jednodniówkę w języku ukraińskim będzie dziś można dostać w Poznaniu.

00:42

Alarmy bombowe w w Połtawie, Kropywnyckim, Winnicy i Czerkasach w centralnej Ukrainie.

00:42

Sekretarz stanu USA Antony Blinken porównał głodzenie ukraińskich miast do oblężenia Leningradu przez Niemców w czasie II wojny światowej.

00:15
Posłuchaj
00:26 11615953_1.mp3 Zełenski: zbombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu to dowód ludobójstwa (IAR)
00:14

Jak obecnie wygląda sytuacja na froncie?

00:12

- Ukraina nie jest w stanie sama powstrzymać wojny z Rosją i państwa muszą działać teraz, zanim będzie za późno - mówił Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Ukraiński prezydent ponowił apel o wprowadzenie strefy zakazu lotów.

00:06

- Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - powiedziała rzecznik Białego Domu Jen Psaki, komentując rosyjskie twierdzenia na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie.

00:05

MSW Ukrainy sporządziło listę marek, które mimo wybuchu wojny zdecydowały się nie zamykać działalności biznesowej w Rosji.

00:03

- Zbombardowanie przez Rosjan szpitala położniczego w ukraińskim porcie Mariupol jest zbrodnią wojenną - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. - To ostateczny dowód na to, że dochodzi do ludobójstwa na Ukraińcach - dodał.

00:02

1,4 miliarda dolarów - taką kwotę otrzyma Ukraina od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

00:00

Iga Świątek solidaryzuje się z Ukrainą. Młoda tenisistka podała, że podczas turnieju Indian Wells w USA będzie grać ze wstążką w ukraińskich barwach.

23:59

Firma Sony wstrzymuje sprzedaż konsol PlayStation na terenie Rosji - podała telewizja CNBC.

23:43

Serwis YouTube wprowadził sankcje na twórców z tego kraju - nie będą oni mogli zarabiać na tworzeniu materiałów.

23:41

Do Polski przyleciała wiceprezydent USA Kamala Harris.

23:40

Brytyjski premier po rozmowie z prezydentem Ukrainy zapowiedział zaostrzenie sankcji i zwiększenie pomocy wojskowej.

23:06

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę wieczorem na Twitterze, że rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło użycie na Ukrainie systemu TOS-1A, w którym używane są rakiety termobaryczne.

23:03

W wyniku kolejnego rosyjskiego ataku bombowego na Żytomierz, w środkowej Ukrainie, uszkodzony został dom mieszkalny i obiekty infrastruktury – kotłownia i budynki szpitali – poinformował w środę mer Serhij Suchomłyn. Ranna jest starsza kobieta.

Według mera bomba zniszczyła kotłownię, która dostarcza ciepło do 1/3 miasta. W wyniku wybuchów wybite zostały szyby w dwóch szpitalach - miejskim i dziecięcym.

22:17

Rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby powiedział, że ewentualne przekazanie przez Polskę myśliwców MIG-29 nie wpłynie znacząco na zwiększenie potencjału bojowego Ukrainy, która walczy z rosyjską inwazją.

John Kirby dodał, że - zdaniem departamentu obrony - najlepszym sposobem militarnego wsparcia Ukrainy jest przekazywanie uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego.

Wskazał też, że przekazanie myśliwców MIG-29 Ukrainie może zostać uznane przez stronę rosyjską za "działanie eskalacyjne" ze strony NATO.

22:16

Co najmniej 18 placówek medycznych zostało zaatakowanych w ostatnich dniach na Ukrainie - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przedstawiciele organizacji podkreślają, że rosyjskie działania są zagrożeniem nie tylko dla życia, lecz także dla zdrowia ogromnych społeczności na Ukrainie.

22:15

Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów i mogą przygotowywać się do ofensywy - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz, cytowany w środę wieczorem przez agencję Ukrinform.

- Strzelają teraz do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków albo przygotowują się do ataku - powiedział mer.

22:04

W związku z działaniami bojowymi bez energii elektrycznej jest ponad 720 tys. mieszkańców Ukrainy, a bez gazu ponad 230 tys. - poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo energetyki.

Jak dodano, najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie donieckim, gdzie bez elektryczności jest ponad 235 tys. abonentów. Mariupol jest całkowicie odłączony od energii elektrycznej.

22:03

Siły zbrojne Ukrainy wyparły wojska rosyjskie z miasteczka Dergacze położonego na północny zachód od Charkowa – poinformował w środę wieczorem w komunikatorze Telegram szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

Według niego siły ukraińskie mają "pełną kontrolę nad terytorium".

22:02

Wielu rosyjskim pilotom zestrzelonych nad Ukrainą samolotów wojskowych nie otwierają się spadochrony - pisze w środę agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

Ukraińcy sugerują, że to celowe działanie, aby piloci nie mogli się skutecznie katapultować i trafić do niewoli na przesłuchanie. 

21:46

Europa musi bronić podstawowych wartości; to co dzieje się teraz na Ukrainie, może spotkać również inne narody; giniemy również za was - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że nie ma zamiaru opuszczać Kijowa.

21:38

Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiły rosyjski atak na szpital dziecięcy w Mariupolu. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki określiła go mianem barbarzyństwa.

21:36

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska podziękowała polskiej Pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Dudzie za zaangażowanie w pomoc ukraińskim dzieciom chorym na nowotwory. Tylko wczoraj do Polski z Ukrainy przyjechało 73 dzieci wymagających leczenia onkologicznego.

21:18

Posłuchaj
00:52 dragi.mp3 Włoski premier: uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest koniecznością. Korespondencja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

21:01

Kryzys humanitarny, wywołany przez Rosję podczas trwającej agresji zbrojnej na Ukrainę, był w środę jednym z tematów rozmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

20:59

Rośnie liczba uchodźców przybywających do Niemiec z Ukrainy. Do tej pory policja federalna zarejestrowała 80 035 osób, które uciekły przed rosyjską inwazją. We wtorek ich liczba wynosiła 64 tys. Eksperci są zdania, że "będzie to największe wyzwanie humanitarne dla Niemiec od czasu II wojny światowej".

20:58

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy siły rosyjskie ogłaszają rozdawanie rosyjskich paszportów i umorzenie długów za rachunki za usługi komunalne - informuje  portal Ukraińska Prawda.

Natomiast w okupowanym Melitopolu Rosjanie w radiu ogłaszają początek kampanii siewnej i mówią, że rolnicy będą mieć dostęp do rosyjskiego rynku. 

Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch przekazał, że w Melitpolu Rosjanie zorganizowali rozdawanie pomocy humanitarnej na pokaz; transmitowano to w telewizji.

20:54

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk powiedział, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem RFN Olafem Scholzem, ale "to było jak rozmowa ze ścianą".

Scholz wykluczył wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, co ambasador określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

20:53

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow zapewnił, że Mariupol nie zostanie zostawiony samemu sobie, a władze znajdą sposób na ewakuację ludzi.

- W niedalekiej przyszłości armia będzie wiedziała, jak rozwiązać ten problem. Nie mogę teraz wiele powiedzieć, ale na pewno nie porzucimy swoich na pastwę losu. Ich samych w takim nieszczęściu, w jakim znalazło się dzisiaj miasto Mariupol - powiedział Daniłow.

Przypomniał jednocześnie, że strona rosyjska nie wypełniła swoich zobowiązań co do utworzenia korytarza humanitarnego z miasta.

20:45

Ostrzelane auto podczas ewakuacji z Irpienia

20:31

Mimo uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych ewakuacja cywilów w środę w wielu miastach Ukrainy nie odbyła się - pisze ukraińska redakcja BBC. 

Szef frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija poinformował, że w ciągu doby udało się ewakuować ponad 40 tys. kobiet i dzieci. "Próbowaliśmy 100 tysięcy, ale nie wyszło" - dodał. 

Rosyjscy wojskowi m.in. przeszkodzili ewakuacji z Mariupola, w obwodzie kijowskim Rosjanie na posterunku w miejscowości Stojanka przeszkodzili w ewakuacji kilku tysięcy cywilów z Buczy i Hostomla, którzy jechali 50 autobusami.

Udało się ewakuować mieszkańców Enerhodaru i Worzela.

20:16

Żołnierze rosyjscy ostrzelali ewakuujących się z Czernihowa cywilów, głównie kobiety i dzieci; jedna osoba zginęła - poinformował w mediach społecznościowych Ratan Ahmedow, mer położonej w obwodzie czernihowskim Koriukówki, do której zmierzali cywile.

20:07

Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

"To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu - napisał Kułeba na Twitterze. - Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana".

20:02

Przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO i Ukrainy o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że logistyka jest głównym problemem w tej sprawie.

19:35

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow poinformował, że od początku wojny zginęło w kraju 67 dzieci. Polityk ponowił apel o ustanowienie zakazu lotów nad Ukrainą.

19:20

Pojmani na Ukrainie żołnierze armii rosyjskiej wezwali w środę podczas konferencji prasowej w Kijowie przywódców swojego kraju do "zaprzestania bezsensownej i podstępnej wojny z Ukrainą" - podała agencja Ukrinform.

W konferencji wzięło udział siedmiu żołnierzy zwiadu, którzy po utracie sprzętu wojskowego na bagnach i po krótkiej walce z żołnierzami ukraińskimi zdecydowali oddać się do niewoli.

19:03

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wypowiedział się przeciwko wysłaniu polskich MiG-ów na Ukrainę, a także po raz kolejny wezwał Rosję do zawieszenia broni i wycofania wojsk z Ukrainy – informuje w środę portal Tagesschau.

- Musimy bardzo dokładnie przemyśleć faktyczne działania. I na pewno nie obejmują one samolotów bojowych - podkreślił kanclerz dodając, że "rozwiązanie militarne nie ma sensu".

19:02

Dziewiętnastoletni brytyjski żołnierz z ceremonialnego regimentu zajmującego się ochroną królowej Elżbiety II porzucił jednostkę i wyjechał na Ukrainę, aby walczyć przeciwko rosyjskim wojskom - ujawnił w środę dziennik "The Sun".

Brytyjski rząd obawia się, że jeśli któryś żołnierzy pozostających w czynnej służbie zostałby schwytany przez rosyjskie oddziały, będzie to propagandowo wykorzystane przez Kreml jako rzekomy dowód na przystąpienie Wielkiej Brytanii do wojny.

Według doniesień brytyjskich mediów, do tej pory około 150 byłych żołnierzy wyjechało, aby walczyć po stronie Ukrainy.

18:58

Rosyjskie propozycje utworzenia korytarzy humanitarnych, prowadzących z Ukrainy do Rosji, jest absurdalna - oświadczył w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss. 

- To oburzające, sugerować Ukraińcom, by szukali schronienia u tych samych władz, które zademonstrowały taką pogardę dla ich życia - powiedział Blinken.

18:54

W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zyskały ok. 20 km terytorium pod Charkowem i są 15 km od Mikołajowa, ale w innych częściach Ukrainy nie poczyniły żadnych postępów - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Według analizy władz USA, Rosjanom nadal nie udało się odizolowanie Czernihowa od reszty kraju i nie dokonali postępów wokół Kijowa.

18:51

Ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu - oświadczył w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken, komentując sprawę ewentualnego przekazania Ukrainie polskich samolotów MiG 29.

18:46
18:44

W wyniku ataku na szpital w Mariupolu rannych zostało 17 osób - informuje portal Nexta. 

Serwis, powołując się na władze miasta, informuje, że od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło ponad 1200 osób, głównie cywilów.

 - Ci, którzy pozostali w mieście, nie mają dostępu do wody, elektryczności, brakuje żywności. Mieszkańcy topią śnieg, aby zdobyć wodę - powiedział mer Mariupola.

18:38

Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Iziumu w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób – poinformował w środę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską, która ostrzeliwała miasto.

"Cały dzień miasto było ostrzeliwane. Dziesiątki autobusów nie mogły dojechać do miasta, by zabrać mieszkańców" – napisał Syniehubow w Telegramie. 

Szef władz obwodowych wskazał również, że do miasta – z tych samych powodów – nie udało się dostarczyć pomocy humanitarnej.

18:21

Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych - przekazało w środę Biuro Praw Człowieka ONZ, podkreślając, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie "o wiele wyższe".

ONZ podkreśla, że większość cywilów poniosło śmierć w wyniku ostrzałów z powietrza. Jak dodano, niekompletne są dane dotyczące m.in. Wołnowachy, Mariupola i Iziumu, gdzie mogły zginąć setki ludzi.

Na zdjęciu poniżej lej po bombie po ataku na szpital w Mariupolu.

18:18

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził w środę opinię, że niedawne słowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi o wojnie na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji. Tak najbliższy współpracownik papieża odniósł się do wypowiedzi Cyryla, który uzasadniał wojnę walką z "paradami gejów".

18:11

Co najmniej 10 osób, w tym dwoje niemowląt, zginęło w wyniku rosyjskich ataków lotniczych w obwodzie żytomierskim – poinformowało w środę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Chodzi o serię ataków bombowych, do których doszło wieczorem we wtorek. Prokuratura wskazuje, że atakowano domy mieszkalne, obiekty infrastruktury krytycznej oraz przedsiębiorstwa.

18:10

Oddział położniczy szpitala w Mariupolu po rosyjskim bombardowaniu

18:09

Rosyjskie fake newsy, dotyczące Ukrainy, są skuteczne w Rosji, ale mają "zerową skuteczność" poza nią, natomiast Władimir Putin nie ma pełnej informacji, bo armia boi się go informować o porażkach – uważa dziennikarz śledczy Bellingcat Christo Grozev.

17:53

W związku z dużą liczbą szukających w Niemczech ochrony kobiet z Ukrainy, pojawiają się kolejne ostrzeżenia przed wyzyskiem i przymusową prostytucją. Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann wyraził obawę, że trudna sytuacja Ukrainek może prowadzić do ich wykorzystywania.

17:44

Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu do rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

"Zgadzamy się co do potrzeby zapewnienia skutecznych tras ewakuacji ludności cywilnej" - napisał Zełenski. "Podnieśliśmy również kwestię kluczowego dla Ukrainy członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał.

17:32

Rosyjskie wojska zmniejszyły intensywność natarcia, obecnie przegrupowują się i zmieniają strategię - powiedziała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Malar ostrzegła też, że obywatele Ukrainy powinni być przygotowani na to, iż jakieś terytorium kraju może dostać się pod rosyjską okupację, ale ukraiński rząd nigdy nie skapituluje.

Dodała, że specjalna operacja informacyjna Rosji będzie miała na celu przekonanie obywateli Ukrainy, że rząd skapitulował.

17:05

Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej - poinformował w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg.

17:05

Mariupol – bezpośredni atak bombowy na szpital położniczy. Pod gruzami są ludzie, dzieci - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Władze Mariupola poinformowały wcześniej o zbombardowaniu szpitala dziecięcego i położniczego.

17:04

- Narodowy Bank Polski rozmawia z innymi bankami centralnymi na temat otwarcia linii swapowych o wzajemnej wymianie walut - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

17:04

Weszły w życie kolejne, unijne sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Decyzja poranna ambasadorów krajów członkowskich dotycząca czwartego pakietu restrykcji została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

16:54

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch. Prezydent wyraził gotowość wspierania inicjatyw pokojowych ONZ na napadniętej przez Rosję Ukrainie.

16:54

Rosyjski pocisk utkwił w dachu budynku mieszkalnego w Charkowie - poinformowała w środę ukraińska agencja UNIAN. Zdjęcie pocisku zostało zamieszczone na Telegramie przez Antona Heraszczenkę, doradcę ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy.

16:52

W momencie rozpoczęcia ewakuacji z Demidowa w obwodzie odeskim siły rosyjskie rozpoczęły ostrzał. Jeden policjant zginął, dwie osoby zostały ranne - poinformował w środę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

16:52

Odcięcie od informacji to jedna z broni, której używają Rosjanie - podkreśla w rozmowie z PAP ukraiński historyk i dziennikarz Roman Kabaczij. Jak wskazał, na Ukrainie zasięgu nie ma m.in. w rejonie Buczy, gdzie zgodnie z relacją mieszkańców przecinano kable telekomunikacyjne.

16:52

Papież Franciszek zapłacił za paliwo dla ciężarówek, wożących pomoc ze Lwowa dla mieszkańców Kijowa - poinformował w środę papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. We Lwowie organizuje on pomoc dla ludności Ukrainy. Jak powiedział watykańskim mediom, co chwilę widzi uchodźców przybywających ze wschodniej części kraju.

16:51

Ewakuacja z podkijowskich miejscowości Bucza i Hostomel została w środę zerwana przez Rosjan – poinformowały władze Buczy, na które powołuje się portal Hromadske.

16:32

Dwie trzecie atakowanego przez Rosjan Czernihowa na północy Ukrainy jest bez ogrzewania i ciepłej wody - poinformował w środę mer tego miasta Władysław Atroszenko.

16:32

Z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi - podała w środę stacja BBC, oceniając to jako pierwszą skuteczną masową ewakuację od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według NEXTY - zginęło 21 osób.

16:21

Cztery osoby zginęły w środę w Charkowie w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię budynku komendy obwodowej policji - poinformował szef charkowskiej policji Serhij Bołwynow.

16:18

- Wielka Brytania wydała już prawie tysiąc wiz uchodźcom z Ukrainy i ta liczba rośnie szybko - przekonywał w środę posłów premier Boris Johnson, odpierając zarzuty, że brytyjska pomoc dla nich jest "najwolniejsza i najbardziej zbiurokratyzowana w Europie".

16:06

Agenci ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (ukr. DBR) i celnicy zatrzymali Rosjan próbujących wywieźć z Ukrainy obce waluty i antyki. Skonfiskowano równowartość prawie miliona dolarów i starą ikonę - podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na DBR.

16:04

Światowy Program Żywnościowy ONZ będzie organizować konwoje z pomocą Ukrainie. Przebywający z wizytą w Polsce szef agendy David Beasley przyznał w środę, że operacja ta nie będzie łatwa, jednak WFP postara się dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących.

16:04

- Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając jej wszelkiej możliwej pomocy. Takiej, jakiej udzielić możemy - powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau, pytany dlaczego w sprawie MiG-ów wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

16:04

Już ponad 70 uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Domu Pielgrzyma i w tzw. halach noclegowych na Jasnej Górze, ta liczba stale rośnie - poinformowali w środę przedstawiciele sanktuarium.

16:00

Rosyjskie bombardowanie całkowicie zniszczyło szpital dziecięcy w Mariupolu - informują ukraińskie siły zbrojne.

15:59

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie. Uczynił to w Berlinie po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

15:42

W kierunku oblężonego Mariupola, w obwodzie donieckim, zmierza rosyjska kolumna wojskowa - poinformowała w środę ukraińska agencja UNIAN.

"W pobliżu położonego nad Morzem Azowskim miasta toczą się obecnie zacięte walki" - przypomniano

15:41

- Napływ imigrantów jest wielkim wyzwaniem dla naszego państwa, ale jest też korzystny dla polskiej gospodarki, oznacza przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, zwiększenie potencjału pracy - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński.

15:40

NEXTA, powołując się na Reutersa, opublikowała zdjęcia rosyjskiego sprzętu, który został zniszczony w ostatnich walkach.

15:38

Ukrainskie wojska zestrzeliły kolejny rosyjski pocisk.


15:37

"To jest Julia Zdanowska. Miała 21 lat. Jedna z najlepszych wśród młodych matematyków w Europie, zwyciężczyni Europejskich Igrzysk Matematycznych w 2017 r. Zginęła pod ostrzałem w Charkowie".

15:35

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w środę w wywiadzie dla CBC News, że atak Rosji na kanały zaopatrzenia w krajach, które wspierają Ukrainę bronią i amunicją, byłby niebezpieczną eskalacją wojny w Europie Wschodniej.

15:24

Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę. Koncentrują się na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa - poinformował sztab ukraińskich sił zbrojnych.

15:21

- 500 mln euro dla państw, które przyjmują uchodźców, to jest zdecydowanie za mało. Potrzebne są dodatkowe środki - ocenił w środę w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, odnosząc się do pomocy finansowej Unii Europejskiej.

15:18

Rosjanie wkroczyli do Skadowska, usunęli komputery z budynku rady miejskiej i ostrzegli przed organizacją proukraińskich wieców - poinformowała agencja Ukrinform, cytując Ołeksandra Jakowliewa, burmistrza 18-tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.

15:18

Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

15:17

Wielka Brytania zwiększa dostawy broni dla Ukrainy, która ma jej pomóc w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

15:12

- Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców. Na ten moment do szkół w Polsce zapisało się 11,5 tys. osób - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

15:11

- Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy kosztować będzie ok. 200 mln zł miesięcznie - przekazał w Sejmie wstępne szacunki przygotowane przez NFZ wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że to duże wyzwanie, ale można założyć, że nie wszyscy przybywający z Ukrainy będą z takiej opieki korzystać.

15:10

- Wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę są przyjmowani w Polsce i otrzymują niezbędną pomoc. Traktujemy wszystkich przybyłych w ten sam sposób i tak pozostanie - powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau.

15:10

Senat podjął uchwałę, w której wzywa państwa Unii Europejskiej do solidarnego wsparcia przyspieszonego procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską.

15:07

Embargo USA na import rosyjskiej ropy i gazu przyniesie negatywne skutki ekonomiczne rosyjskim eksporterom, szczególnie produktów naftowych - ocenił w środowym komentarzu Ośrodek Studiów Wschodnich.

15:05

W zajętej przez Rosjan czarnobylskiej elektrowni jądrowej są problemy z dostawami prądu. Uszkodzona jest linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że awaria nie ma wpływu na bezpieczeństwo.

Czytaj więcej: Brak prądu w elektrowni w Czarnobylu. MAEA: awaria nie ma wpływu na bezpieczeństwo

15:04

UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.

15:04

Autobusy wciąż czekają, nie możemy ewakuować ludności cywilnej z powodu wybuchów na przedmieściach Iziumu. Pomimo zobowiązań ze strony rosyjskiej, ostrzał wciąż trwa - przekazał w środę szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

15:03

Pytanie, czy NATO powinno dostarczyć Ukrainie polskie samoloty MIG-29, nie jest obecnie przedmiotem dyskusji - poinformowały w środę służby prasowe niemieckiego rządu.

15:03

Rząd Słowacji wyraził w środę zgodę na przyjazd 2100 żołnierzy NATO, którzy utworzą grupę bojową, wzmacniającą wschodnią flankę Sojuszu. Zgoda dotyczy 100 Polaków, 700 Niemców, 600 Czechów, 400 Amerykanów i 200 Holendrów.

15:03

Jak piszą w komentarzu po 13 dniach walk na Ukrainie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, Andrzej Wilk i Piotr Żochowski, Rosja nastawiła się na długotrwałą operację, mającą nie tylko charakter militarny, lecz w coraz większym stopniu pacyfikacyjny. Świadczy o tym rosnące zaangażowanie Rosgwardii, czyli wojsk wewnętrznych pełniących rolę oddziałów pacyfikacyjnych.

15:03

Austria jest gotowa do przyjęcia ukraińskich uchodźców, którzy przebywają obecnie w Polsce. Taką deklarację złożył w Wiedniu kanclerz Austrii Karl Nehammer, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

14:47

Obecnie Lwów stał się tymczasowym domem dla ponad 200 tysięcy mieszkańców centralnej i wschodniej Ukrainy, którzy uciekli przed bombardowaniem i ostrzałem rakietowym. Władze miasta zaapelowały do organizacji międzynarodowych o współpracę w tworzeniu mobilnych ośrodków tymczasowego pobytu z wyposażonymi węzłami sanitarnymi i gastronomicznymi.

14:35

Ze wstępnych informacji wynika, że od początku blokady Mariupola przez Rosjan zginęło 1300 mieszkańców miasta - napisał w środę na Facebooku doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

14:32

Po 13 pełnych dniach walk na Ukrainie, Ośrodek Studiów Wschodnich ocenia, że armia ukraińska powstrzymuje ofensywę lądową i przeciwdziała uderzeniom rakietowo-powietrznym na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną. Autorzy raportu, Andrzej Wilk i Piotr Żochowski zauważają, że Rosja prowadzi mobilizację w Kraju Krasnodarskim, na okupowanym Krymie i części Donbasu.

14:30

W zajętej przez Rosjan czarnobylskiej elektrowni jądrowej są problemy z dostawami prądu. Uszkodzona jest linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu.

14:09

- Podkarpacie wciąż ma charakter recepcyjny. Naszym zadaniem jest przyjęcie uchodźców, udzielenie im pomocy i przetransportowanie do innych regionów kraju, gdzie przygotowane zostały dla nich miejsca tymczasowego pobytu - powiedział rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

14:08

Senat podjął uchwałę, w której wzywa państwa Unii Europejskiej do solidarnego wsparcia przyspieszonego procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską. Stwierdzono w niej, że jest to moralny obowiązek obecnego pokolenia Europejczyków.

14:06

Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział premier Mark Rutte. Szef rządu odniósł się w ten sposób do wtorkowego wpisu ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego na Twitterze, że Niderlandy popierają członkostwo jego kraju w UE.

14:04

Posłuchaj
00:54 buszko - spec - korytarze .mp3 Udało się utworzyć część korytarzy humanitarnych z oblężonych przez Rosjan ukraińskich miast - relacja Pawła Buszko (IAR)

 

14:02

Za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Enerhodaru, Sum, Mariupola, Wołnowachy, Iziumu, oraz korytarza z podkijowskich miast: Worzlela Buczy, Borodianki i Hostomela. Jak poinformował przedstawiciel ukraińskiego prezydenta Oleksij Arestowycz, część tych korytarzy udało się uruchomić.

14:00

Premier Estonii opowiedziała się za konfiskatą majątków Rosjan, które w ramach sankcji zostały zamrożone w Unii Europejskiej. Kaja Kallas powiedziała podczas sesji plenarnej w Europarlamencie, że pieniądze z zamrożonych aktywów powinny być przeznaczone na odbudowę Ukrainy po wojnie.

13:58

- W naszym interesie leży wstrzymanie ognia, zwrot naszych terytoriów, a trzeci punkt to oczywiście rozwiązanie wszystkich kwestii humanitarnych - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przed spotkaniem z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Jak podkreślił, armia rosyjska doprowadziła na Ukrainie do katastrofy humanitarnej.

13:56
Rosyjska baza w pobliżu Dergaczy w obwodzie charkowskim została rozbita przez siły ukraińskie - poinformowała w środę BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) Rosyjska baza w pobliżu Dergaczy w obwodzie charkowskim została rozbita przez siły ukraińskie - poinformowała w środę BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
13:49

Nad wsią Jasnohirka w obwodzie donieckim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk balistyczny Iskander - poinformowała ukraińska policja.

13:47

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez w środowym wystąpieniu w parlamencie zarzucił Rosji, że jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę podjęła działania służące wywindowaniu cen paliw na europejskich rynkach. To pierwsza tego typu deklaracja szefa centrolewicowego rządu.

13:47

Podległy MSW Rumunii Główny Inspektorat ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) opublikował w środę listę schronów wojennych dla ludności cywilnej, “z których w razie wystąpienia konieczności można skorzystać” -  podała bukaresztańska telewizja PRO TV na swojej stronie internetowej.

13:32

Pięcioro cywili zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ostrzeliwania we wtorek przez siły rosyjskie dzielnic mieszkalnych w obwodzie ługańskim – poinformowała policja ukraińska na Telegramie. "W obwodzie ługańskim to była najstraszniejsza doba podczas tej wojny” - poinformowano. 

13:32

Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa - oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

13:31

Parlament Nowej Zelandii jednogłośnie zatwierdził w środę ustawę pozwalającą nakładać sankcje na osoby i podmioty z Rosji powiązane z niesprowokowaną rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował dziennik "New Zealand Herald".

13:29

160 Rosjan zostanie objętych nowymi, europejskimi sankcjami - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze. Chodzi o czwarty pakiet restrykcji, który został zatwierdzony dziś przez ambasadorów z krajów członkowskich.


Posłuchaj
00:49 morawiecki - spec - sankcje - darmoros .mp3 Premier Mateusz Morawiecki ocenił w Wiedniu, że jest duży postęp we wzmacnianiu pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Przyznał jednak, że potrzeba szerszych restrykcji nakładanych na Moskwę, w tym planu odcięcia się od rosyjskich surowców energetycznych - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

13:27

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że Państwowa Straż Pożarna przejęła dziś rano koordynację pomocy uchodźcom na Dworcu Centralnym.

13:26

Służba Graniczna Ukrainy każdego dnia zatrzymuje mężczyzn, którzy chcą uniknąć służby wojskowej. Jak poinformował portal nowiny24.pl, w ciągu kilkunastu dni wojny Państwowa Służba Graniczna Ukrainy przekazała informacje o kilku grupach mężczyzn zatrzymanych przy zachodnich granicach tego kraju, także z Polską, którzy chcieli uciec ze swojej ojczyzny. Większości starali się pomóc przestępcy. Stawki płacone przemytnikom za ułatwienie przekroczenia granicy wynoszą od 3 tysięcy dolarów lub tyle samo euro za osobę.

12:55

Czterech żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko, zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim na Ukrainie - podała w środę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę.

12:55

Funkcjonariusze rosyjskiej Gwardii Narodowej nielegalnie zatrzymali ponad 400 obywateli Ukrainy w okupowanym rejonie Chersonia - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

12:55

Blisko 60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa na północy Ukrainy - powiedział mer miasta Władysław Atroszenko portalowi Suspilne.

12:46

Po ataku Rosji na Ukrainę rząd Japonii przestał unikać wyrażeń mogących rozgniewać Moskwę i powrócił do ostrej retoryki w sprawie wysp, o które się z nią spiera; premier Fumio Kishida określił je jako "przyrodzone terytorium Japonii" - pisze w środę dziennik "Asahi Shimbun”.

12:43

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki.

12:41

Decyzja o przekazaniu mysliwców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

12:30

Czarnobylska elektrownia atomowa oraz pobliskie miasto Sławutycz zostały odcięte od ukraińskiej sieci energetycznej i nie mają zasilania - wynika z komunikatu Ukrenergo. 

12:14

W ciągu ostatniej doby granicę z Ukrainą przekroczyło 14 500 osób, spośród nich 12 tysięcy to obywatele tego kraju - informuje tamtejsza straż graniczna. Jak dodaje, większość z powracających do kraju Ukraińców to mężczyźni, którzy chcą zaciągnąć się do wojska. 

W ciągu 12 dni wojny z Rosją do zaatakowanego kraju wróciło w sumie około 167 tysięcy Ukraińców. 80 procent z nich to mężczyźni.

12:12

Kanclerz Austrii Karl Nehammer: stworzenie korytarzy humanitarnych to obowiązek Rosji.

12:12

Premier Mateusz Morawiecki: decyzja o przekazaniu samolotów na Ukrainę powinna być podjęta jednomyślnie przez państwa NATO. 

12:11

Premier Mateusz Morawiecki: wojsko rosyjskie dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych, przedstawimy na nie dowody; sankcje muszą być realne i miażdżące dla Rosji.

12:01
12:00

Rosyjski koncern Sachalin Energy oferuje dostawy LNG do Azji po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę - informuje Bloomberg. Głównym udziałowcem koncernu jest Gazprom. 

11:53

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, ponowił swój apel o zwiększenie dostaw broni z Niemiec dla Ukrainy. Kliczko powiedział, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci “hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni”.

11:52

Według państwowych służb kryzysowych w ciągu ostatniej doby w obwodzie czernichowskim zgłoszono 18 pożarów, jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. W wyniku działań wrogich wojsk 102 miejscowości pozostają bez prądu. Prace na rzecz przywrócenia dostaw elektryczności są prowadzone tam, gdzie to możliwe - podał Ukrinform.

11:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że zagraniczni partnerzy będą odpowiedzialni za katastrofę humanitarną, jeśli nie ustanowią nad jego krajem strefy zakazu lotów. Podkreślił, że "poziom zagrożenia jest teraz maksymalny, ale Ukraińcy w ciągu ostatnich dwóch tygodni pokazali, iż się nie poddadzą".

11:47

Do Czech dotarło do tej pory około 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy - wynika z szacunków ministerstwa spraw wewnętrznych w Pradze. Uciekającym przed wojną wydano dotąd ponad 90 tysięcy wiz humanitarnych.

11:46

"Polska jest wciąż obiektem agresji hybrydowej realizowanej przez reżim Łukaszenki" - ostrzega na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

11:42

Waszyngton łagodzi sankcje wobec Wenezueli na dostawy ropy na amerykański rynek | REUTERS

11:41

Bellingcat stara się ustalić dokładną geolokalizację nagrania, na którym widać elementy bomby kasetowej. Jak pisze portal na Twitterze, film ma pochodzić z Odessy. 

11:37

W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który - jak się podejrzewa - jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną - ujawnił w środę minister transportu Grant Shapps.

O wejściu w życie rozporządzenia zakazującego rosyjskim samolotom wchodzenia w brytyjską przestrzeń powietrzną Shapps poinformował we wtorek. 

11:34

Posłuchaj
00:46 usa chiny a rosja - spec - sajewicza .mp3 Chińskie firmy, które zignorują amerykańskie sankcje wobec Rosji, same mogą być poddane ograniczeniom ze strony USA - pisze amerykański dziennik "New York Times". Chińskie władze zapowiedziały, że będą bronić interesów chińskich firm i obywateli. - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

11:33

Dzisiejszej nocy Rosjanie kontynuowali ostrzał ukraińskich miast i celów cywilnych. Pociski artyleryjskie i rakietowe spadły na Czernihów i pobliskie osiedla. 

Rosyjskie pociski wywołały pożar dziesięciu domów w okolicznych wsiach oraz uderzyły w główną ulicę Czernihowa, gdzie zabiły jedną osobę i raniły dwie. Informacje na ten temat przekazała czernihowska obwodowa administracja wojskowa. Z powodu walk w regionie 102 osiedla pozostają bez prądu.

11:33

W związku z działaniami Kremla uniemożliwiającymi pracę dziennikarską "New York Times" wycofuje wszystkich swoich korespondentów z Rosji - poinformowała gazeta. W ubiegłym tygodniu używanie słów "wojna" i "inwazja" w kontekście Ukrainy zostało zakazane przez regulatora mediów, Roskomnadzor. W Rosji nie będzie żadnego korespondenta "NYT" po raz pierwszy od ponad 100 lat - zauważyła telewizja CNN.

11:32

PILNE | ukraińscy cywile opuszczają Irpin po dniach ciągłej walki - informuje BBC. 

11:30

"Choć amerykańskie restrykcje formalnie ograniczono do rynku USA, to jest bardzo prawdopodobne, że pośrednio wpłyną one na redukcję obrotu rosyjską ropą w innych krajach" - pisze o amerykańskim embargu na rosyjską ropę Ośrodek Studiów Wschodnich w najnowszej analizie poświęconej wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjom dla świata. 

11:25
11:22

Stany Zjednoczone nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu Victoria Nuland, podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

11:12

Chińskie władze winią NATO i USA za eskalację napięć między Ukrainą i Rosją. Takie słowa padły podczas dzisiejszej konferencji prasowej chińskiego MSZ. Chiny ostrzegły też Stany Zjednoczone, aby nie podważały "praw i interesów" Chin w ich relacjach z Rosją.

11:12

Chińskie firmy, które zignorują amerykańskie sankcje wobec Rosji, same mogą być poddane ograniczeniom ze strony USA - pisze amerykański dziennik "New York Times", powołując się na sekretarz handlu Ginę Raimondo. Chińskie władze zapowiedziały zaś, że będą bronić interesów chińskich firm i obywateli.

11:12

Mieszkańcy Charkowa kolejną noc spędzili w schronach. Miasto jest pod ostrzałem rosyjskiej artylerii (PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK) Mieszkańcy Charkowa kolejną noc spędzili w schronach. Miasto jest pod ostrzałem rosyjskiej artylerii (PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK)
10:46

Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie - poinformowało BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

10:46

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że UE będzie w stanie zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji szybciej niż się spodziewano. Państwa UE kupiły już tyle gazu LNG, że tej zimy poradzą sobie bez rosyjskiego gazu - powiedziała w środę w programie telewizji ARD i ZDF.

10:45

Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii (PAP) Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii (PAP)
10:43

Ukraińska partia Sługa Narodu (z poparciem której kandydował na prezydenta Wołodymyr Zełenski) wzywa do rozmów na temat "konkretnego układu, który może zapewnić Ukrainie całkowite bezpieczeństwo, dopóki NATO nie jest gotowe nas przyjąć".

"Powinien on się różnić od Memorandum Budapeszteńskiego i przewidywać konkretne polityczne, gospodarcze i wojskowe kroki państw gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy” - wyjaśniono. Państwami tymi mogłyby być USA, Turcja i kraje sąsiadujące z Ukrainą, również Rosja. 

Kreml musiałby w prawnie wiążący sposób zadeklarować uznanie dla ukraińskiej państwowości i gwarancję, że nie będzie zagrażał Ukrainie.

10:40

Do Lwowa dociera coraz więcej uchodźców z oblężonych i ostrzeliwanych przez Rosjan miast. Na zachód Ukrainy uciekają mieszkańcy najbardziej niszczonych ośrodków, między innymi Charkowa, Kijowa i Czernichowa. W drodze do Lwowa jest między innymi specjalny pociąg ewakuacyjny z Sum.

10:39

W projekcie deklaracji na unijny szczyt w Paryżu jest poparcie dla europejskiego wyboru i europejskiej perspektywy Ukrainy, ale nie ma wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty.


Posłuchaj
00:51 ukraina - ue - spec - plomecka .mp3 Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument przygotowany na rozpoczynające się jutro, dwudniowe spotkanie z udziałem europejskich liderów we francuskiej stolicy (IAR)

 

10:24

W środę po wznowieniu handlu na rynku walutowym, repo i pieniężnym, kurs rubla do dolara spadł w Moskwie po otwarciu o 7,8 proc. do 113,88 za dolara - podał Bloomberg.

10:24

Rosjanie ostrzeliwują prywatne domy w obwodzie mikołajowskim, żytomierskim, sumskim, charkowskim i ługańskim, a w wyniku działań wojennych zginęło w ciągu minionej doby kilkadziesiąt osób - informuje Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

10:23

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku "Welt" pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. - Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało - podkreślił.

10:22

Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. Powodem są jego niezmiennie bliskie relacje z prezydentem Władimirem Putinem i brak jasnego zdystansowania się do zbrodni wojennych, popełnianych przez Rosję na Ukrainie.

»CZYTAJ WIĘCEJ: Schroeder z aktem oskarżenia. Prokuratura: chodzi o zbrodnie przeciwko ludzkości«

09:49

W projekcie deklaracji na unijny szczyt w Paryżu jest poparcie dla europejskiego wyboru i europejskiej perspektywy Ukrainy, ale nie ma wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty. 

09:42

SOS Wioski Dziecięce przyłączają się do apelu o pilne utworzenie korytarzy humanitarnych. Około 4 milionów dzieci mieszka w strefach największego ryzyka w Ukrainie. - Siły rosyjskie otwierają ogień do autobusów wypełnionych ludźmi oraz do pieszych podczas ewakuacji, dlatego zwracamy się z apelem o pilne otworzenie korytarzy humanitarnych, pozwalających na bezpieczną ewakuację z objętych ostrzałem terenów - podkreśla Viktoria Gudova z SOS Wiosek Dziecięcych Ukraina. 


00:30 sos wioski dzieciece .mp3 Viktoria Gudova z SOS Wioski Dziecięce: każdy dzień bez drogi ucieczki oznacza dla milionów ukraińskich dzieci śmiertelne niebezpieczeństwo. Umożliwienie bezpiecznej drogi ewakuacji to jedyna szansa na ratunek i zapewnienie schronienia cywilom (IAR)

 

09:40

Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity na Ukrainie - poinformowały w środę Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

09:39

PILNE | Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.


09:39

W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy - Ukrinform

09:38

Ok. 200 tys. uchodźców dotarło do Warszawy - szacuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pytany o krytyczną ocenę sytuacji na Dworcu Centralnym wyjaśnił, że nie jest to i nie będzie punkt recepcyjny taki, jak przygotowano na Torwarze, gdzie jest miejsce na 500 osób czy w halach Expo na Żeraniu i w Nadarzynie, gdzie liczba osób sięga 10 tys. ( Ok. 200 tys. uchodźców dotarło do Warszawy - szacuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pytany o krytyczną ocenę sytuacji na Dworcu Centralnym wyjaśnił, że nie jest to i nie będzie punkt recepcyjny taki, jak przygotowano na Torwarze, gdzie jest miejsce na 500 osób czy w halach Expo na Żeraniu i w Nadarzynie, gdzie liczba osób sięga 10 tys. ( PAP/Rafał Guz)
09:32

- Działania NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych doprowadziły napięcia między Rosją a Ukrainą do punktu krytycznego - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na konferencji prasowej w środę.

09:25
Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania z europejskimi przywódcami w związku z reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę. Po wczorajszych wizytach w Londynie i w Oslo, dziś szef polskiego rządu spotka się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Główne tematy rozmów to koordynacja pomocy dla Ukrainy, wsparcie dla uchodźców oraz zaostr Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania z europejskimi przywódcami w związku z reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę. Po wczorajszych wizytach w Londynie i w Oslo, dziś szef polskiego rządu spotka się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Główne tematy rozmów to koordynacja pomocy dla Ukrainy, wsparcie dla uchodźców oraz zaostrzenie sankcji wobec Rosji, między innymi w sektorze energetycznym (PAP, IAR)
09:21

Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego - oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu.

Korytarze humanitarne mają być otwarte od godz. 9 do 21 (8-20 czasu polskiego). Trasy ewakuacji i termin zatwierdził też Czerwony Krzyż.

09:20
09:17

Ogólne straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego do 9 marca to ponad 12 tys. żołnierzy - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

09:16
09:13

OFIARY CYWILNE |  Kolejne ofiary wtorkowych rosyjskich bombardowań:

  • W rosyjskim ostrzale miasta Malin w obwodzie żytomierskim zginęło pięcioro cywilów, wśrod nich dwoje niemowląt
  • Pociski artyleryjskie spadły też na budynek w obwodzie charkowskim. Zginęły dwie osoby - dorosły i siedmioletnie dziecko
  • Dziesięć osób zginęło i 10 kolejnych odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj
09:00

Fitch obniżył rating Rosji do poziomu C - śmieciowego. Eksperci ostrzegają, że krajowi grozi niewypłacalność, a w wyniku zakazu sprzedaży walut na ulice Moskwy mogą wrócić cinkciarze Fitch obniżył rating Rosji do poziomu C - śmieciowego. Eksperci ostrzegają, że krajowi grozi niewypłacalność, a w wyniku zakazu sprzedaży walut na ulice Moskwy mogą wrócić cinkciarze (fot. fifg/ Shutterstock)

»CZYTAJ WIĘCEJ o konsekwencjach inwazji na Ukrainę dla rosyjskiej gospodarki«

08:48

Mer miasta Enerhodar na południowym wschodzie Ukrainy poinformował o czasowym wstrzymaniu ognia, które pozwoli na ewakuację cywilów. Dmyto Orłow zapowiedział, że korytarzem zostanie przetransportowana pomoc humanitarna, a w drodze powrotnej autobusy zabiorą cywilów, którzy chcą wyjechać z miasta, ostrzeliwanego przez Rosjan. Mają oni trafić do pobliskiego Zaporoża.

08:46
08:45

Dziesięć osób zginęło i 10 kolejnych odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Hajdaj powiadomił, że we wtorek żołnierze rosyjscy ostrzelali liczne budynki mieszkalne w mieście, i podał adresy, pod którymi znaleziono zabitych i rannych.

08:44

Posłuchaj
00:29 lwow - lidia - .mp3 Dziesiątki tysięcy uchodźców z bombardowanych przez Rosjan miast szukają schronienia na zachodzie Ukrainy. Na lwowski dworzec docierają też transporty uchodźców z okrążonych miast, którzy zostali wyprowadzeni korytarzami humanitarnymi. Pani Lidia uciekła z Charkowa. Rozmawiał z nią nasz reporter Paweł Pawlica (IAR)

 

08:33

RAPORT Z GRANICY | od początku rosyjskiej inwazji, z terytorium Ukrainy do Polski przybyło 1 330 000 uchodźców. Wśród z nich 93 procent to obywatele Ukrainy - informuje Straż Graniczna. 

W tej grupie obywatele Polski stanowią 1 procent, a 6 procent to obywatele prawie stu innych państw. We wtorek granicę ukraińsko-polską przekroczyło 125 800 osób. Dziś do godziny 7.00 przez granicę przeszło 33 500 osób.

08:32

Ukraina do końca roku wprowadza zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa - poinformował w środę ukraiński rząd.

08:17

Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie na Facebooku. 

08:04

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w mieście Malin w obwodzie żytomierskim Ukrainy - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat biura prasowego ministerstwa spraw wewnętrznych. Do ataku doszło o godz. 20.50 we wtorek. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych. Zginęło dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku.

Pocisk trafił też w budynek mieszkalny w wiosce Doneć w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zginęły dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko.

07:55

Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy informują, że w godzinach od 8 do 21 (czasu polskiego) ma być tam utworzony korytarz humanitarny, który pozwoli na ewakuację cywilów z Sum do Połtawy. Dmytro Żywicki, szef sumskiej lokalnej administracji wojskowej, poinformował, że takie warunki uzgodniła z Rosjanami ekipa negocjacyjna, która pracowała całą noc.

07:45

Blisko 6 tys. wolontariuszy Czerwonego Krzyża pracuje na Ukrainie i są oni obecni we wszystkich obwodach - poinformował szef Czerwonego Krzyża Ukrainy Maksym Docenko.

07:39

Zdewastowany przemysł naftowy Wenezueli nie będzie w stanie wypełnić luki powstałej w wyniki embarga na rosyjską ropę - ostrzega Forbes. 

07:36

McDonald's, Coca-Cola, Pepsi i Starbucks wstrzymują sprzedaż swoich produktów w Rosji - CNBC, Reuters

07:32

"Obwód czernihowski. Obrona terytorialna Sił Zbrojnych Ukrainy nadal bije rosyjskich najeźdźców" - poinformował sztab wojsk ukraińskich na Twitterze. 

07:28

Skutki ostrzału Iziumia w obw. charkowskim: 

07:25

Dmytro Żywycki, szef obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy, poinformował, że ewakuacja ludności cywilnej z Sum, głównego miasta regionu, będzie kontynuowana w środę. Ludzie przejadą korytarzem humanitarnym do Połtawy - podała agencja Ukrinform.

"Całą noc pracowała grupa negocjacyjna i działanie korytarza humanitarnego z Sum do Połtawy zostało przedłużone dzisiaj, 9 marca, w godz. 9-21 (godz. 8-20 czasu polskiego) - napisał Żywycki w komunikatorze Telegram. 

07:23

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy nadal ostrzeliwane są obiekty niezbędnej dla funkcjonowania infrastruktury, w tym elektrociepłownia, a także domy mieszkalne - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na policję regionu.

07:23

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w obwodzie kijowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeksija Kułebę. "Obwód kijowski - alarm przeciwlotniczy. Zagrożenie atakiem rakietowym. Wszyscy natychmiast do schronów” - napisał Kułeba na Telegramie.

07:22

Wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia na Ukrainie; we wtorek podejmowano głównie ataki rakietowo-bombowe na cywilną infrastrukturę - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab zaznaczył, że siły rosyjskie nadal koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa i Czernihowa, próbują stworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a kontynentalną częścią Rosji oraz zająć obwód ługański i doniecki w ich granicach administracyjnych.

07:20

Posłuchaj
00:50 plomecka - pomoc dla ukrainy - spec .mp3 Unia przeznaczyła około miliarda euro na potrzeby uchodźców z Ukrainy. O przekazaniu połowy tej sumy na pomoc humanitarną dla Ukrainy i krajów członkowskich, które przyjęły osoby uciekające przed wojną Komisja Europejska informowała już wcześniej. Wczoraj zaproponowała kolejne wsparcie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

07:05
Ochtyrka to nie jedyne miasto, które jest wciąż bombardowane. We wtorek rosyjskie pociski spadły także na Charków Ochtyrka to nie jedyne miasto, które jest wciąż bombardowane. We wtorek rosyjskie pociski spadły także na Charków (fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK)
06:47

Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny obniżyła w nocy rating Rosji, tym razem z poziomu B do C. Jest to kolejny tak zwany poziom śmieciowy.

06:46

Bank centralny Rosji zakazał bankom sprzedaży twardych walut klientom, wprowadził też limit wypłat z prywatnych kont dewizowych, który wynosi 10 tys. dol. Wyższe sumy pobierane z depozytów będą zamieniane na ruble po aktualnym kursie.

06:46

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - czytamy w oświadczeniu koncernu.  

06:45

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj "nie pozwoli na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji" - podaje w środę nad ranem Ukrinform.

06:44

Wobec hipotezy masowego napływu uchodźców z Ukrainy do Włoch lokalne władze muszą przygotować dla nich miejsca pobytu. Takie zalecenie wydało MSW w Rzymie. Resort w okólniku, cytowanym przez Ansę, apeluje o maksymalne zaangażowanie burmistrzów i urzędów w terenie.

06:43

Z Sum, na północnym wschodzie Ukrainy, ewakuowano bezpiecznie we wtorek w dwóch falach około 5 tys. osób - podała w środę rano kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

06:43

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa poinformowała we wtorek (czasu lokalnego), że zarząd MFW zdecydował się zaaprobować w środę 1,4 mld dol. specjalnych funduszy pomocowych dla Ukrainy, by pomóc jej w walce z rosyjską inwazją.

06:38

Posłuchaj
00:51 cegla - ewakuacja - spec .mp3 Z oblężonego Charkowa na wschodzie Ukrainy udało się w ostatnich dniach ewakuować tysiąc osób. Poinformowało o tym Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które zorganizowało wywóz cywilów. Część z Ukraińców trafiła już do Polski - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

06:36

Z oblężonego Charkowa na wschodzie Ukrainy udało się w ostatnich dniach ewakuować tysiąc osób. Poinformowało o tym Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które zorganizowało wywóz cywilów. Część z Ukraińców trafiła już do Polski.

Zobacz także

Zobacz także