more_horiz
Wiadomości

Szesnasty dzień rosyjskiej inwazji. Porwanie mera Melitopola, nocy ostrzał Mikołajowa [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 00:13
Zakończył się szesnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe przeprowadziły ataki na zachodnioukraińskie miasta Łuck i Iwano-Frankowsk. Zaatakowano także Dniepr i Mikołajów. Okupanci porwali mera Melitopola. Poniżej przedstawiamy zapis piątkowej relacji.
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacji
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacjiFoto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

01:31

Wołodymyr Zełenski: chcę to jeszcze raz powiedzieć rosyjskim matkom. Szczególnie do matek poborowych. Nie wysyłajcie swoich dzieci na wojnę w obcym kraju. Ukraina nigdy nie chciała tej strasznej wojny, ale będzie się bronić tak bardzo, jak tylko będzie to konieczne.

01:27

Maxar twierdzi, że na jednym ze zdjęć widać rosyjski batalion artyleryjski prowadzące aktywny ostrzał w kierunku południowo-wschodnim.

01:26

Na zdjęciach widać było również długie kolumny samochodów przewożących ludzi próbujących uciec z Kijowa, a na jeszcze innym - pożary na lotnisku Antonowa.

01:26

Na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Technologies widoczne są domy mieszkalne i budynki ogarnięte płomieniami, a w mieście Moszun, na północny zachód od Kijowa, widać było rozległe zniszczenia i kratery po uderzeniach.

01:20

Najnowsze zdjęcia satelitarne udostępnione przez amerykańską firmę Maxar Technologies pokazują, że rosyjskie jednostki wojskowe nadal rozmieszczają się bliżej Kijowa i aktywnie ostrzeliwują obszary mieszkalne, a także lotnisko Antonowa. 

01:10

Na Ukrainie utworzono Komendę Koordynacyjną ds. Traktowania Jeńców - donosi Ukrinform. 

01:06

Rosyjskie lotnictwo na Ukrainie polega głównie na pociskach niekierowanych. Broń taka jest stosunkowo nieprecyzyjna i wystrzeliwana na oślep, a jej używanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

01:00

Wiceprezydent USA Kamala Harris odwiedziła Rumunię, gdzie rozmawiała z prezydentem Klausem Iohannisem.

00:49

Portal Nexta publikuje zdjęcia żołnierzy ukraińskich walczących na froncie wschodnim, w obwodzie ługańskim. Autor: Anatoly Stepanov. 

00:38

- Podczas gdy Putin kontynuuje swój bezlitosny atak, Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy nadal pracują nad zwiększeniem presji ekonomicznej na Putina i dalszą izolacją Rosji na arenie światowej - mówił prezydent USA Joe Biden, który rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.

00:22

Senat jednogłośnie przyjął z poprawkami ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.

00:19

Wołodymyr Zełenski: porwanie mera Melitopola jest zbrodnią wojenną przeciwko demokracji. Zapewniam, że sto procent mieszkańców wszystkich krajów demokratycznych będzie o tym wiedziało, a działania rosyjskich okupantów będą utożsamiane z działaniami terrorystów ISIS.

00:14

Deutsche Bank wycofuje się z Rosji. "Z całą stanowczością potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i wspieramy rząd niemiecki oraz jego sojuszników w obronie naszej demokracji i wolności" - napisał w oświadczeniu największy niemiecki bank. 

23:58

Nowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. - Dziś każdy na swój sposób przynosi chwałę Ukrainie. Pokazuje światu, kim jesteśmy i na co nas stać. Trzymajmy się! Wygramy! - mówił prezydent Ukrainy. 

23:54

Ukraiński resort obrony przekazał najnowsze informacje operacyjne. 

"Wojska rosyjskie zbombardowały wsie graniczne na terytorium Białorusi. Przeprowadzono podstępną prowokację, aby wciągnąć siły zbrojne Białorusi do wojny przeciwko Ukrainie" - czytamy. 

23:51

Włoska Gwardia Finansowa zatrzymała w porcie w Trieście wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenko. To krok w ramach zamrażania majątku oligarchów z Rosji, objętych sankcjami UE.

23:40

70 proc. terytorium obwodu ługańskiego jest okupowane przez Rosjan - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

23:26

Relacja siostry zakonnej Aksany z Łucka: o szóstej rano były trzy wybuchy na lotnisku. W tym samym miejscu, które bombardowano dwa tygodnie temu, na początku wojny. Cztery osoby zmarły, a sześć jest rannych. To wojskowi. Jutro obędzie się pogrzeb dwóch z nich. (...) Mamy co jeść. Dotarły do nas dary z Torunia. Bardzo dziękujemy. Niedawno wróciłyśmy z Kowla. Tam razem z Caritasem pomagałyśmy karmić potrzebujących ludzi. 

23:21

Jak informuje Rada Najwyższa Ukrainy - powołując się na władze obwodowe - w Mikołajowie pod ostrzałem znalazł się szpital onkologiczny.

23:15

Sky News opublikowało rozmowę z ukraińskim oficerem, który opowiada o bombardowaniu miasta Dniepr.

23:13

Rosyjski bank centralny poinformował, że Rosjanie otrzymujący przekazy pieniężne z zagranicznych banków będą mogli wypłacić pieniądze tylko w rublach. Jest to nowy tymczasowy środek, podjęty w celu radzenia sobie z zachodnimi sankcjami.

23:08

Rada Najwyższa Ukrainy udostępniła nagranie podsumowujące piątkowe ataki na ukraińskie miasta: Łuck, Dniepr, Iwano-Frankiwsk. Wideo kończy apel o zamknięcie nieba nad Ukrainą. 

23:05

Prezydent Andrzej Duda wyróżnił prezydenckim coinem starszego kaprala Macieja Mojsyma z Dowództwa Operacyjnego za postawę i opiekę nad dwoma rodzinami uchodźców z Ukrainy.

23:03

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie i wszystkim Litwinom z okazji Święta Odrodzenia Niepodległości. "Niech żyje wolna Litwa, wolna Polska i wolna Ukraina!" - podkreślił Duda.

23:01

Eksplozje w Łucku w obwodzie wołyńskim zabiły 4 osoby, 6 zostało rannych. Zniszczono także pobliskie lotnisko - donosi agencja Unian. 

22:58

Departament Skarbu USA ogłosił kolejną transzę sankcji personalnych przeciwko osobom z otoczenia Władimira Putina.

Do rosnącej listy osób objętych sankcjami ministerstwo dodało w piątek m.in. Tatianę Nawkę, żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, a także jego dzieci, Lizę i Nikołaja. Liza Pieskowa jest znana z działalności na Instagramie, gdzie często pokazywała swoje luksusowe życie. Była też stażystką w Parlamencie Europejskim, pracując dla Aymerica Chapraude'a, byłego posła Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Nikołaj pracował m.in. dla telewizji Russia Today. Sankcje oznaczają zamrożenie ich majątku znajdującego pod jurysdykcją USA.

22:55

W Krakowie odbywa się spotkanie ministrów ds. transportu Niemiec, Austrii, Francji, Czech, Ukrainy i Polski oraz Komisarz UE ds. transportu.

22:53

Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy ułatwiającej formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta RP.

22:52

- Władimir Putin nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego, musi zrezygnować z przejęcia całej Ukrainy, bo potrzebowałby do tego ponad 500 tys. żołnierzy - ocenił były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese, cytowany przez niemiecki portal RND.

22:49

22:22

Alarm przeciwrakietowy w mieście Jagodzin w obwodzie kijowskim - donosi Ukrinform.

22:21

Połączone komisje senackie rozpatrzą poprawki do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowanie nad ustawą odbędzie się bezpośrednio po posiedzeniu połączonych komisji i ogłosił przerwę do godz. 22.30.

22:13

Rosjanie zamienili Zaporoską Elektrownię Jądrową w bazę wojskowąNa terenie stacji umieszczono sztuki sprzętu wojskowego - twierdzi Enerhoatom, ukraiński koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, we wpisie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

22:04

Kobieta ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu urodziła córeczkę - informuje dziennikarka Olga Tokariuk.

21:58
21:53

Wojsko ukraińskie zniszczyło rosyjski punkt dowodzenia w Makarowie pod Kijowem - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

21:49

Rząd Bułgarii wydał zezwolenie na przybycie holenderskich myśliwców F-35, które będą brały udział w NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej kraju.

21:48

- Zaangażowanie syryjskich bojowników na Ukrainie stanowiłoby dalszą eskalację nieuzasadnionej, niesprowokowanej i zaplanowanej agresji - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał, że jak dotąd nie ma informacji, by Syryjczycy byli na Ukrainie.

21:38

Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększa wydatki na obronność i zwiększa liczebność Wojska Polskiego.

21:36

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że najprawdopodobniej dopiero jutro komisja sejmowa będzie pracowała nad ustawą rządową o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Marszałek otrzymała informację z Senatu, że przekaże on swoją uchwałę w sprawie ustawy jutro do 8.00.

21:35

Przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka, uzgodnili, że Moskwa dostarczy w najbliższej przyszłości swojemu mniejszemu sąsiadowi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy - podała agencja Reutera, powołując się na państwową białoruską agencję informacyjną Biełta.

21:34

Z Mołdawii w najbliższych dniach odlecą cztery czartery z ukraińskimi uchodźcami, którzy trafią m.in. do Polski.

21:32

Spotkanie liderów państw UE w Wersalu było "szczytem hańby" - pisze niemiecki "Welt". Według dziennikarzy kanclerz Olaf Scholz we Francji "nie pokazał się z dobrej strony. "Jest przeciwny embargu na ropę i gaz, jest przeciwny przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego i zasadniczo popiera drogę do mega zadłużenia Unii" - czytamy w komentarzu .

21:29

MSZ Ukrainy wzywa świat do reakcji na porwanie przez Rosjan mera Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy - Iwana Fedorowa.

21:17

Rosyjskie wojska otworzyły ogień do obiektów cywilnych w Mikołajowie - poinformował gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Zdaniem gubernatora w ten sposób Rosjanie odwracają uwagę od tego, jak się przemieszczają.

21:15

"Dziękujemy, że przyjmujecie Ukraińców jak swoich. Uratowani wrócą do kraju z waszym ciepłem w sercach" - pisze pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, zwracając się do krajów pomagających jej rodakom. 

21:12

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: znów nie udało się ewakuować mieszkańców Mariupola z powodu nieprzestrzegania przez Rosjan zawieszenia ognia. Jutro kolejna próba.

Posłuchaj
00:25 11620677_1 (1).mp3 Wereszczuk: cała Ukraina będzie jutro patrzeć na ewakuację Mariupola. Najpierw planujemy dostarczyć do miasta pomoc humanitarną. W drodze powrotnej chcemy ewakuować ludzi. Proszę wszystkich, by obserwowali i opisywali ten proces (IAR)
21:09

Unia Europejska ma także zabronić importu kluczowych towarów w sektorze hutnictwa, żelaza i stali z Rosji i zakazać nowych inwestycji europejskich w rosyjskim sektorze energetycznym. Takie będą propozycje Komisji Europejskiej do decyzji państw członkowskich.

21:09

Unia Europejska ma zakazać eksportu wszelkich towarów luksusowych do Rosji, co będzie ciosem dla tamtejszej elity. "Ci, którzy finansują machinę wojenną Putina, nie powinni dłużej cieszyć się swoim wystawnym stylem życia, podczas gdy bomby spadają na niewinnych ludzi na Ukrainie" - napisała Ursula von der Leyen.

21:07

Czeska Izba Poselska przyjęła przepisy dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Ustawa wprowadza miesięczny zasiłek w wysokości pięciu tysięcy koron, czyli ponad 900 złotych. Będzie można z niego korzystać maksymalnie przez pół roku. Posłowie zgodzili się też, aby uchodźcy mieli dostęp do rynku pracy bez pozwolenia wymaganego od obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej.

21:00

Ukraińska Prawda publikuje nagranie z udziałem żołnierzy z Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy.

20:56

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła w TVP Info, że weźmie udział w  jutrzejszej manifestacji Klubów "Gazety Polskiej" pod hasłem "Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci".

Posłuchaj
00:30 11620665_1.mp3 Elżbieta Witek mówiła, że weźmie udział w tym proteście nie jako marszałek Sejmu, ale jako matka, babcia, kobieta i Polka (IAR)
20:53

Pentagon: nie widzimy oznak wskazujących na rychłe wkroczenie wojsk białoruskich na Ukrainę.

20:51

Będziemy czekać aż Senat przekaże do Sejmu ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, jesteśmy gotowi pracować do samego rana, być może będziemy głosować nad tą bardzo potrzebną i pilną ustawą ok. godz. 1-2 w nocy - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

20:48

"Bruksela roi się od szpiegów m.in. z Rosji, a jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu" - informują belgijskie media. Z tego powodu Parlament Europejski zwrócił się do Belgii o większe wysiłki w zakresie kontrwywiadu. Belgijskie służby zamierzają zatrudnić do 2024 roku 1000 dodatkowych funkcjonariuszy.

20:43

obwodzie sumskim w niewoli przebywa 74 rosyjskich żołnierzy - poinformował szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki. Od początku inwazji do piątkowego wieczora wzięto do niewoli 104 rosyjskich żołnierzy, 29 zostało przewiezionych do obwodu połtawskiego, w środkowej Ukrainie, a jeden jeniec został wymieniony.

20:42

W Mikołajowie na południu Ukrainy trwają intensywne walki. 

20:40

Strażacy pomagają przewozić Ukraińców do noclegowni. Więcej w relacji Marty Szulborskiej. 

Posłuchaj
00:49 11620635_1 (1).mp3 Część uchodźców jest przewożona autokarami PSP do Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie. Relacja Marty Szulborskiej (IAR)
20:38

- Na dworcu głównym w Krakowie, gdzie codziennie przyjeżdżają setki uchodźców z Ukrainy, pojawią się psychologowie, którzy będą zachęcać przybyłych do tego, by zgodzili się oni zakwaterować w innych, mniejszych miasta regionu - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ponadto Kraków uruchomił bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem. 

20:36

"Oblężony Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie" - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze. Zaapelował też po raz kolejny o samoloty dla ukraińskiej armii.

20:35

Rosyjscy wojskowi otworzyli ogień z broni strzeleckiej do cywilów czekających na ewakuację w mieście Bucza w obwodzie kijowskim - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Jedna osoba została ranna.

20:31

Ponad 300 tys. ukraińskich uchodźców przewinęło się przez stolicę, 200 tys. z nich zostało w Warszawie - powiedziała w RMF FM wiceprezydent Renata Kaznowska. Podkreśliła, że potrzebna jest spójna polityka relokacji w Polsce i Europie.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali pociągiem z Kijowa, na dworcu Warszawa Wschodnia Źródło: 	PAP/Mateusz Marek Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali pociągiem z Kijowa, na dworcu Warszawa Wschodnia Źródło: PAP/Mateusz Marek
20:29

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała w wywiadzie dla BBC, że los Białorusi w znacznej mierze zależy od losu sąsiadującego z nią kraju - Ukrainy.

Posłuchaj
00:21 11620617_1.mp3 Cichanouska: od wyniku tej wojny zależy to, jak długo mój mąż oraz tysiące niewinnych ludzi będą siedzieć w więzieniu. Naszym zadaniem jest teraz pomoc narodowi ukraińskiemu. Wierzymy, że robiąc to, stajemy po stronie światła (IAR)
20:27

"Kremlowscy eksperci zakładają, że Rosja toczy teraz ostatnią bitwę Putina. A to może mieć wiele wspólnego z jego stanem zdrowia" - pisze niemiecki dziennik "Bild", przypominając, że szef Kremla "cierpi na silny ból pleców" oraz przywołując spekulacje nt. nowotworu. 

Na Kremlu ma krążyć już kilka scenariuszy zastąpienia Putina, jednak wszystkie przewidują, że stanie się to po zakończeniu wojny na Ukrainie. Jako następca wymieniany jest obecny mer Moskwy i były wicepremier - Siergiej Sobianin.

20:18

Prywatna najemnicza firma wojskowa, tzw. grupa Wagnera, rozpoczęła na szeroką skalę nabór najemników na wojnę na Ukrainie. Dla potencjalnych chętnych zniesiono prawie wszystkie istniejące wcześniej ograniczenia - informuje rosyjskojęzyczny serwis BBC.

20:17

Siedem tirów z lekami i środkami medycznymi dla ludności Ukrainy wyruszyło w piątek z Włoch. Ciężarówki wiozą dary zebrane podczas akcji zorganizowanej przez farmaceutów-wolontariuszy, współpracujących z włoską Obroną Cywilną.

20:16

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że na ukraińskie numery w polskich miastach rozesłano alerty RCB. 

20:11

Senat ponownie skierował do rozpatrzenia przez komisje ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Wcześniej kontrowersje wzbudziło głosowanie jednej z poprawek. Poprawka ta zakładała m.in. wykreślenie przepisu o tzw. bezkarności urzędniczej za złamanie dyscypliny finansów publicznych w czasie wojny.

20:09

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z szefem dyplomacji Iranu Hosejnem Amirem Abdollahijanem m.in. o sytuacji na Ukrainie. Irański minister podziękował Polsce za pomoc w ewakuacji obywateli Iranu z Ukrainy.

20:08
Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja.
20:00

Ukraińskie dowództwo zwraca uwagę, że Rosja przeprowadza prowokacje, których celem jest wciągnięcie w wojnę Białorusi.

"Według dostępnych informacji rosyjskie samoloty (...) zaatakowały miejscowości na terytorium Republiki Białorusi położone w pobliżu granicy państwowej z Ukrainą. W celu zamaskowania swojego udziału Federacja Rosyjska przeprowadziła atak z przestrzeni powietrznej Ukrainy" - oświadczył sztab generalny. 

19:54

Portal Ukraińska Prawda opublikował nagranie z Sum, na którym rolnicy holują traktorami rosyjski czołg.

19:52

Szef ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszyn zaapelował do Białorusinów o to, by sabotowali przewożenie na Ukrainę białoruskich sił zbrojnych.

- Nasz wywiad mówi, że dziś wasze wojska są wysuwane w stronę Ukrainy. Proszę was, wiemy, że wśród was są jeszcze uczciwi ludzie. Zróbcie wszystko, co w waszej mocy, by powstrzymać wasze wojska. Słowem i czynem - wezwał.

19:51

W Sumach i Żytomierzu ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - donosi Ukrinform.

19:50

Portal Ukraińska Prawda publikuje nagranie żołnierzy w zdobytym rosyjskim czołgu T-80BVM.

19:46

Interpol wprowadzi zaostrzone kontrole informacji pochodzących z Rosji, ale nie zastosuje się do wniosku o wykluczenie tego państwa, ponieważ jest organizacją neutralną.

Restrykcje, jakie wprowadza zrzeszająca 194 kraje organizacja policji, ograniczą się do weryfikowania informacji, które Rosja chce wysłać do innych państw przez centralne biuro Interpolu w Moskwie.

19:44

Do Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie dotarł transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu zawierający materiały potrzebne do zabezpieczenia dzieł sztuki.

19:40

W BBN trwa narada prezydenta z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę.

19:38

We Lwowie umocnienia wojskowe na wszystkich drogach dojazdowych. - Zabezpieczenia mają pomóc w odparciu ewentualnego natarcia i ujawnienia grup dywersyjnych - tłumaczy Hennadij, który pełni wartę na jednym z posterunków na północy miasta, w rozmowie z naszym korespondentem Pawłem Pawlicą.

Posłuchaj
00:14 11620537_1.mp3 Hennadij ze Lwowa o posterunkach, które stanęły na obrzeżach miasta (IAR)
19:35

Serwis YouTube blokuje konta powiązane z rosyjskimi mediami państwowymi. Firma postanowiła, że zamieszczane w serwisie materiały dotyczące wojny na Ukrainie będą objęte przepisami antyprzemocowymi.

Regulamin serwisu zabrania publikowania treści, które zaprzeczają lub trywializują dobrze udokumentowane wydarzenia z użyciem przemocy.

19:33

Premier Izraela Naftali Benet miał poradzić prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, by przyjął ofertę Rosji w sprawie zakończenia wojny - podał portal Axios, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz ukraińskich. Izrael zaprzeczył tym doniesieniom.

19:32

- Utrzymujemy sytuację pod kontrolą. Zdajemy sobie sprawę, że dla nas to jest niebezpieczna sytuacja, jeśli Białorusini dołączą się do Rosji, ale jesteśmy na to gotowi - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Według wstępnych danych wojska białoruskie mogą przystąpić do ataku już 11 marca o godzinie 21.00 - przekazało w komunikacie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

19:28

- Twierdzenia Kremla, że na Ukrainie jest amerykański program broni biologicznej, to prowokacja - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ostrzegła, że to Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej.

Ponadto ambasador zarzuciła Chinom, że szerzą dezinformację, która ma na celu poparcie "oburzających twierdzeń" Rosji.

19:27

19:23

Na przejściu granicznym w Hrebennem (woj. lubelskie) policjanci zatrzymali dwie osoby, które próbowały wyłudzić pieniądze od uchodźców z Ukrainy.

19:21

Rosyjska prokuratura wszczęła też sprawę z artykułów o wzywanie do działań ekstremistycznych i promowanie terroryzmu w związku z decyzją Mety o nieusuwaniu na Facebooku i Twitterze wiadomości zachęcających do "zabijania rosyjskich agresorów".

19:20

Rosja blokuje dostęp do Instagrama. Korzystanie z sieci zostanie ograniczone przez Federalną Służbę Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Mediów (Roskomnadzor) na wniosek prokuratury generalnej. Powodem ma być nieusuwanie przez zarządcę sieci społecznościowej treści zawierających wezwania do agresji wobec Rosjan.

19:19

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejne sankcje wobec Rosji, w tym pozbawienie jej przywilejów handlowych. O szczegółach w relacji Beaty Płomeckiej.

Posłuchaj
00:58 11620462_1 (1).mp3 Szefowa KE zapowiada kolejne sankcje wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
19:13

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak w poniedziałek rozpocznie trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie będzie rozmawiał o pogłębianiu polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej oraz zapewnieniu pomocy humanitarnej Ukraińcom zaatakowanym przez Rosję.

19:12

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, że pokazało ono jedność Polski wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Zgromadzenie Narodowe zwołano z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Czytaj więcej: Prezydent Andrzej Duda: suwerenna Polska jest i zawsze będzie domem wolności

19:08

W schronie na terenie meczetu w Mariupolu ukrywa się 86 obywateli Turcji, w tym ponad 30 dzieci - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca mera miasta.

Rosyjska armia prowadzi ostrzał z okolicy wioski Szyroka Bałka w kierunku miasta (bez przerwy od godz. 6 rano) - przekazał przedstawiciel władz. 

19:06

- Bombardowanie szpitala w ukraińskim Mariupolu było zbrodnią wojenną i Putin stanie za nią przed sądem - powiedziała Christine Van den Wyngaert, wieloletnia sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Belgijska sędzia podkreśliła, że sam atak na suwerenne państwo jest zbrodnią przeciwko pokojowi i w konsekwencji źródłem innych zbrodni.

Zbombardowany szpital położniczy w Mariupolu Źródło: PAP/Siły Zbrojne Ukrainy Zbombardowany szpital położniczy w Mariupolu Źródło: PAP/Siły Zbrojne Ukrainy
19:01

Sztab generalny ukraińskiej armii udostępnił najnowsze informacje operacyjne.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosja będzie wzmacniać terrorystyczne metody prowadzenia wojny, przeprowadzać ataki na infrastrukturę cywilną, zastraszać miejscową ludność, prowadzić działania informacyjne, psychologiczne w celu podważenia zaufania ludności do władz lokalnych, szerzyć dezinformację i brać lokalną ludność jako zakładników" - przewiduje sztab.

18:59

Ceny żywności i pasz na całym świecie mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. w wyniku konfliktu na Ukrainie - szacuje agencja ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa.

18:54

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wzywa do zablokowania wszystkich lądowych korytarzy transportowych z Rosją.

18:52

Prawie 6 tys. obywateli Rosji, których wybuch wojny na Ukrainie zastał podczas wczasów na Kubie, wciąż nie może opuścić wyspy. To efekt zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych przez UE i Kanadę.

18:50

Zdjęcie, które w mediach społecznościowych stało się już symbolem. Zwraca uwagę na problem ewakuacji zwierząt podczas wojny. Ukrainka ratuje niepełnosprawne psy ze schroniska w bombardowanym Irpieniu. 

18:48

Niemieccy obrońcy praw zwierząt apelują, aby nie rozdzielać uchodźców z Ukrainy i przywiezionych przez nich pupili. Ośrodki dla uchodźców często odmawiają przyjęcia zwierząt, co potęguje traumę wywołaną wojną i ucieczką - argumentują.

18:47

Kard. Kazimierz Nycz odwiedził uchodźców z Ukrainy w centrum pomocy humanitarnej w Nadarzynie pod Warszawą. Oceniając sytuację zaapelował do diecezjan o udostępnienie miejsc do zakwaterowania uciekającym przed wojną, nazywając to jałmużną wielkopostną.

18:40

W Poznaniu - częściowo stacjonarnie, częściowo on-line - odbyły się obrady zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich. Zgromadzeni zwracali uwagę na kwestie pomocy rządowej dla samorządów, a także regulacje dotyczące dyslokacji uchodźców zarówno na terenie kraju, jak i UE. 

Z obradującymi połączył się mer Lwowa, który mówił o sytuacji w mieście i o tym, co w tej chwili jest najbardziej potrzebne mieszkańcom.

18:31

Według ukraińskich wojskowych i urzędników Białoruś przygotowuje się do inwazji na Ukrainę. Miałoby do niej dojść przed 21.00 czasu kijowskiego, czyli przed 20.00 czasu obowiązującego w Polsce. Więcej w relacji Pawła Pawlicy.

Posłuchaj
00:36 11620362_1.mp3 Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Białoruś może zaatakować Ukrainę. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
18:29

Prezydent Joe Biden ogłosił kolejny pakiet sankcji wobec Moskwy. O szczegółach z Waszyngtonu nasz korespondent Marek Wałkuski.

Posłuchaj
00:53 11620349_1.mp3 USA zawiesi normalne relacje handlowe z Rosją. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
18:27

Państwa G7 poinformowały, że podejmą kroki w celu odebrania Rosji klauzuli najwyższego uprzywilejowania, co pozbawiłoby Moskwę korzyści z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

"Z zadowoleniem przyjmujemy trwające przygotowywanie oświadczenia przez członków WTO, w tym G7, dotyczącego cofnięcia Rosji klauzuli najwyższego uprzywilejowania" - napisano w komunikacie.

18:26

Pentagon: Rosjanie mogą starać się stworzyć pretekst do użycia broni biologicznej lub chemicznej. Rosja posiada zaawansowane systemy zakazanej broni.

18:24

Pentagon: w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska poczyniły niewielkie postępy pod Kijowem, zwłaszcza od północnego wschodu, w okolicy miejscowości Browary. Po drugiej stronie miasta siły Rosji znajdują się ok. 15 km od centrum stolicy.

Budowa barykady w centrum Kijowa Źródło: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE Budowa barykady w centrum Kijowa Źródło: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
18:22

Pentagon: ukraińskie siły powietrzne wciąż mają do dyspozycji większość swoich samolotów, w tym 56 myśliwców.

18:21

Pentagon: Rosja ma do dyspozycji ok. 90 proc. swoich sił bojowych, zaś Ukraina "nieco poniżej" 90 proc., ale przewaga liczebna jest po stronie Rosjan.

18:07

Pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są w złym stanie psychicznym. Rosyjskie siły powiedziały ukraińskiemu personelowi, że elektrownia należy teraz do rosyjskiego koncernu Rosatom. Jak przekazał Kotin, dziesięciu przedstawicieli Rosatomu, w tym dwóch głównych inżynierów, bezskutecznie próbowało wejść do elektrowni i przejąć kontrolę nad jej funkcjonowaniem.

18:07

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przebywa ok. 500 rosyjskich żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną  - poinformował szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

18:05

Rosjanie zabili już 1582 mieszkańców Mariupola. To 12. dzień blokady miasta. 

"Nigdy nie zapomnimy i nigdy nie wybaczymy tej zbrodni przeciwko ludzkości, przeciwko Ukrainie, przeciwko Mariupolowi!" - napisała mariupolska rada miejska na Telegramie.

18:03

10 osób, w tym 3 dzieci zginęło ostatniej doby w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie. 

Od początku rosyjskiej inwazji zginęło tam już 201 cywilów, w tym 11 dzieci.

16:55

UkrainaWiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany przez Reutersa, oświadczył w piątek, że Rosja robi wszystko, by wciągnąć Białoruś w wojnę. Odniósł się w ten sposób do zorganizowanego przez Rosjan i przeprowadzonego z kierunku Ukrainy ataku na białoruską miejscowość.

16:54

USA | Joe Biden: Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej

16:41

USA | Prezydent Joe Biden: Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek z MFW i Banku Światowego; zakażemy też eksportu towarów luksusowych do Rosji.

16:40

TurcjaTurcja przenosi swoją ambasadę na Ukrainie z Kijowa do położonych na południowym zachodzie kraju Czerniowców – ogłosił w piątek rzecznik MSZ Turcji Tanju Bilgic, którego cytują tamtejsze media. Agencja Reutera wiąże to z doniesieniami o planowanym ataku sił rosyjskich na stolicę Ukrainy.

16:39

Ukraina | Zniszczona dzielnica mieszkalna w mieście Wołnowacha

16:37

USA | Prezydent Joe Biden ma ogłosić zakaz importu owoców morza i alkoholu z Rosji - donosi Bloomberg

16:33

Posłuchaj
00:59 11619896_1.mp3 Ukraina: Rosjanie rozszerzają ataki (Wojciech Cegielski/IAR)

 

16:32

UkrainaUkraińskie wojsko nie planowało i nie planuje podejmować żadnych agresywnych działań przeciwko Republice Białoruś - podała w piątek w komunikatorze Telegram Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), po tym, gdy rosyjskie samoloty ostrzelały białoruską miejscowość na granicy z Ukrainą.

16:31

PolskaOlsztyński konwój z darami, w których była żywność, leki, materiały opatrunkowe dotarł do ukraińskiego Łucka. Konwój zorganizowany został przez Związek Ukraińców w Polsce oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Olsztyn - podał w piątek Urząd Miasta w Olsztynie.

16:30

Ukraina | Prezydent Zełenski: odbyłem z prezydentem Joe Bidenem merytoryczną rozmowę. Poinformowałem go o swojej ocenie sytuacji na polu bitwy, o zbrodniach Federacji Rosyjskiej na ludności cywilnej. Uzgodniliśmy dalsze kroki w sprawie wsparcia obronnego dla Ukrainy i wzmocnienia presji sankcyjnej na Rosję.

16:28

PolskaPrezydent Andrzej Duda: ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa. Musimy zrobić wszystko, żeby odpowiedzieli za to przed międzynarodowymi trybunałami 

16:23

UkrainaŻołnierz ukraińskiej Gwardii Narodowej w Mikołajowie w piątek zlikwidował ogniem z karabinu maszynowego rosyjskiego snajpera, który znajdował się w odległości ponad kilometra - podała na Facebooku Gwardia Narodowa Ukrainy.

16:20

Polska | Trwa Zgromadzenie Narodowe. 

16:09

Ukraina | Potwierdziły się informacje o porwaniu mera Melitpola. 

"Rosjanie porwali Iwana Fedorowa - mera miasta Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy" - poinformował w piątek w serwisie Telegram doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Właśnie w Melitopolu 10-osobowa grupa okupantów porwała mera miasta Iwana Fedorowa, który odmówił współpracy z wrogiem" - napisał Heraszczenko.

Podczas porwania nałożono mu na głowę plastikową torbę.

"Wrogowie zatrzymali go w miejskim centrum kryzysowym, gdzie zajmował się sprawami dotyczącymi zapewnienia funkcjonowania ukraińskiego miasta" - przekazał.

16:08

Rosja | Ogromne kolejki przed japońskim sklepem UNIQLU, który ogłosił, że zamyka 50 sklepów firmowych w całej Rosji, w ramach sankcji nałożonych przez rząd Japonii 

16:06

PolskaOstatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne wyjechało do Ukrainy 199 transportów humanitarnych. Od ostatniego weekendu takich transportów było prawie 1,1 tys. – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Izby administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

16:03

Ukraina | Ukraiński parlament potwierdził, że Rosjanie ostrzelali białoruską wieś przy granicy z Ukrainą. Ma być to prowokacja, która zmusi Białoruś do włączenia się w wojnę z Ukrainą.

16:02

UkrainaPrzedstawiciel MSW Ukrainy: Rosjanie porwali mera miasta Melitopol

16:00

Rumunia | - Wobec ataku Rosji na Ukrainę USA starają się od początku aktywnie prowadzić dyplomację. Ale ze wszystkiego, co wiemy wynika, że Putin nie jest zainteresowany dyplomacją. Środki, jakie stosuje to kłamstwa, dezinformacja i akty agresji - powiedziała w piątek w Bukareszcie wiceprezydent USA Kamala Harris.

15:59

UESzefowa KE: potrzebujemy dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie.

15:57

Posłuchaj
00:25 11619797_1.mp3 Zełenski: w nocy okupanci bombardowali przedszkole w Dnieprze. Niszczyli cywilne budynki na wsiach w obwodzie sumskim. Kontynuowali katowanie mieszkańców Mariupola i Charkowa. Ostrzelali rakietami Łuck i Iwano-Frankiwsk. Jeśli dzieją się takie rzeczy, oznacza to, że za mało jest sankcji wobec Rosji. Oczekuję od naszych partnerów kolejnych decyzji o

 

15:55

Francja | Zdaniem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, wojna na Ukrainie może doprowadzić do potężnych problemów z żywnością w Afryce i Europie

15:53

UkrainaKijów jest gotowy do walki - przekazał w piątek na Twitterze doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. W stolicy jest całe przywództwo polityczne kraju; żołnierze w punktach kontrolnych czekają z naładowaną bronią - napisał.

15:51

Ukraina | Władze pokazały nagranie, jako dowód ostrzelania przez Rosjan białoruskiej miejscowości na granicy z Ukrainą. 

15:44

UkrainaWładimir Putin ma szykować atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu - poinformowała na swoim profilu na Twitterze ukraińska Rada Najwyższa.

"Putin przygotowuje atak terrorystyczny w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Okupanci planują wywołać sztuczną katastrofę. Z tego, co wiadomo, okupanci próbują sfabrykować dowody świadczące o zaangażowaniu wojska ukraińskiego. Konkretnie, w pobliżu lotniska w Hostomlu zauważono rosyjskie mobilne chłodnie zbierające ciała zabitych ukraińskich obrońców" - czytamy w serii wpisów.

15:43

UE"Wykorzystujemy elastyczność budżetu UE do finansowania działań na rzecz uchodźców; mieszkalnictwa, szkolnictwa, poradnictwa. To może uwolnić kilka miliardów euro w nadchodzących latach na te cele" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji po szczycie UE.

15:39

RumuniaPotwierdzam pełne zaangażowanie Ameryki na rzecz artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego, mówiącego o tym, że atak przeciw jednemu członkowi NATO jest atakiem przeciw wszystkim - powiedziała w piątek podczas wizyty w Bukareszcie wiceprezydent USA Kamala Harris.

15:34

PolskaDziś o godz. 16.00 w Sejmie zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Posłowie i senatorowie wysłuchają orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Zaplanowano też wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Transmisja z Sejmu będzie dostępna na naszym portalu.

15:33

Posłuchaj
00:53 11619483_1.mp3 Brytyjski rząd ogłasza sankcje przeciwko członkom Dumy (Adam Dąbrowski/IAR)

 

15:30

UkrainaUważam, że tę wojnę już przegraliśmy - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Kijowie rosyjski pilot, podpułkownik Maksim Krisztop, wzięty do niewoli przez Ukraińców. Dodał, że przeprowadził trzy loty na terytorium Ukrainy i zrzucił bomby m.in. na domy mieszkalne.

15:28

FinlandiaPrezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał w piątek telefonicznie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem i podkreślił konieczność tworzenia korytarzy humanitarnych, które umożliwią ewakuowanie z Ukrainy ludności cywilnej - poinformowała kancelaria szefa państwa fińskiego.

15:25

Polska | Oprócz uchodźców, którzy mają przy sobie zaledwie kilka najpotrzebniejszych rzeczy, do naszego kraju trafiają także zwierzęta. Zarówno z oficjalnych placówek: schronisk czy zoo, jak i z prywatnych gospodarstw. 

15:23

UkrainaRosyjskie samoloty ostrzelały białoruską miejscowość na granicy z Ukrainą - poinformowało w piątek dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Oceniono, że jest to prowokacja, by wciągnąć w wojnę przeciwko Ukrainie siły zbrojne Białorusi.

15:21

Ukraina | Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w wystąpieniu zamieszczonym na Facebooku, że jego kraj osiągnął strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją, ale ostrzegł, że nie można stwierdzić, jak długo będą trwały walki.

"Nie da się powiedzieć, ile jeszcze dni pozostaje do uwolnienia ukraińskiej ziemi. Ale możemy stwierdzić, że to zrobimy. Bo osiągnęliśmy już strategiczny punkt zwrotny” – oświadczył prezydent.

15:20

Posłuchaj
00:59 11619677_1.mp3 KE przekazała Ukrainie pierwszą ratę (300 mln euro) z pakietu pomocowego. (Beata Płomecka/IAR)

 

15:10

ONZ | Już ponad 2,5 mln osób opuściło Ukrainę. Najwięcej jak do tej pory, przedostało się do Polski: 1,5 mln. 

15:08

Ukraina29 rosyjskich żołnierzy zatrzymali policjanci wraz z członkami obrony terytorialnej w obwodzie sumskim na północy Ukrainy - podało w piątek MSW Ukrainy. Według resortu Rosjanie mieli zmierzać w stronę granicy.

15:07

NiemcyNiemieckie stacje ARD i ZDF w najbliższych dniach wznowią nadawanie relacji z Moskwy. Po prawie tygodniowej przerwie studia w rosyjskiej stolicy znów będą nadawać "informacje o sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Rosji" - poinformowano w piątek.

15:06

Ukraina | Schwytani przez Ukrainę rosyjscy piloci, podczas konferencji prasowej w siedzibie Interfaxu Ukraina przyznają: wiedzieli, że bombardują miejsca cywilne.

15:01

Ukraina | Mieszkańcy pomagają w umacnianiu obrony miasta


Kijów, 11 marca Kijów, 11 marca
14:55

Ukraina | Zniszczenia w obwodzie donieckim z 10 i 11 marca. Rosjanie przeprowadzili zmasowane naloty na wsie. Infrastruktura społeczna i prywatne gospodarstwa domowe zostały zniszczone

14:54

Ukraina | W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie na Ukrainie nie zrobiły żadnych znaczących postępów - poinformował w piątek w nagraniu zamieszczonym w komunikatorze Telegram doradca w biurze prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

14:48

Posłuchaj
00:11 11619693_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: Unia Europejska powinna zrobić więcej. Więcej dla nas, dla Ukrainy i dla siebie. Oczekujemy tego. Oczekują tego wszystkie narody Europy (Paweł Buszko/IAR)

 

14:40

Ukraina | Rosyjska brutalność coraz większa. 

14:38

UkrainaPrzypuszczamy, że Rosjanie będą chcieli odciąć i otoczyć Odessę - zaalarmował w piątek mer tego miasta na południu Ukrainy Hennadij Truchanow. Odessa gromadzi zapasy żywności i leków.

Mer poinformował podczas briefingu, że miasto przygotowuje się do możliwego wtargnięcia wojsk rosyjskich. Miasto ma możliwość solidniejszego przygotowania się do obrony dzięki temu, że walki trwają w Chersoniu i Mikołajowie - dodał

13:49

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w wystąpieniu zamieszczonym na Facebooku, że jego kraj osiągnął strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją.

Zełenski wezwał też do ukarania Rosji za ostrzał korytarzy humanitarnych i przekazał, że Moskwa sprowadza na Ukrainę syryjskich najemników.

13:33

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.

Region jest silnie uzależniony od dostaw produktów rolnych i nawozów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

13:28

Mamy wiarygodne informacje dotyczące wykorzystania przez Rosjan bomb kasetowych na Ukrainie w rejonach, gdzie mieszkają ludzie - poinformowało w piątek biuro praw człowieka ONZ. 

Podkreślono, że wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach, gdzie mieszkają ludzie, jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym i może zostać uznane za zbrodnię wojenną.

13:25

Pierwszy pociąg kontenerowy tzw. mostu kolejowego z pomocą dla mieszkańców Ukrainy wyruszył w nocy z czwartku na piątek spod Berlina. Pociąg Deutsche Bahn wiezie 350 ton pomocy humanitarnej: śpiwory, maty do spania, konserwy, wodę pitną, pieluchy, odzież i jedzenie dla niemowląt.

W kontenerach znajdują się również produkty medyczne, takie jak strzykawki, plastry i bandaże.

13:24

Spod gruzów na lotnisku w Łucku wydobyto ciała jeszcze dwóch osób; liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego nalotu wzrosła do czterech – poinformował w piątek na Facebooku mer Łucka Ihor Poliszczuk.

Zabici to ukraińscy wojskowi. Rannych zostało sześć osób.

13:23

Co najmniej 20 taksówek, wiozących pomoc humanitarną dla Ukrainy, wyjechało w nocy z czwartku na piątek z Madrytu do Polski w ramach akcji "Solidarny Konwój". W drodze powrotnej do Hiszpanii kierowcy zabiorą uchodźców z polsko-ukraińskiej granicy - poinformowała madrycka federacja taksówkarzy zawodowych (FPTM).

13:22

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w piątek, że około 954 tys. osób na Ukrainie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z rosyjską inwazją. Według komunikatu firmy blisko 280 tys. odbiorców nie ma otrzymuje gazu.

13:05
12:57

Mapa z postępami dzień po dniu rosyjskiej ofensywy na Ukrainie.

12:47

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że proces przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej może potrwać lata. Jednocześnie szef polskiego rządu zapewnił, że władze w Kijowie zdają sobie sprawę z tej perspektywy.

12:46

386 członków rosyjskiej Dumy znalazło się na liście sankcji ogłoszonych przez rząd Zjednoczonego Królestwa. Brytyjski MSZ tłumaczy, że to konsekwencja ich poparcia dla niepodległości republik Ługańskiej i Donieckiej.

12:46

Od początku rosyjskiego ataku, na Ukrainie zginęło co najmniej 78 dzieci. Poinformowała o tym ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jak dodała, intensywność walk w rejonie kilku miast, w tym Mariupola i Wołnowachy, sprawia, że nie można ustalić dokładnej liczby ofiar.

12:13

Od początku inwazji Rosja wystrzeliła na ukraińskie miasta i wsie 328 rakiet operacyjno-taktycznych – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. 

"Ta krwawa zbrodnia reżimu Putin jest rażącym złamaniem norm prawa międzynarodowego i wymaga dochodzenia przed Trybunałem w Hadze" – napisał Załużny na Facebooku.

12:11

W wyniku dwóch rosyjskich ataków lotniczych przeprowadzonych ostatniej nocy na cele cywilne w Czernihowie zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Troje ludzi wciąż znajduje się pod gruzami – podał portal Suspilne, powołując się na prokuraturę obwodu czernihowskiego.

Tuż po północy Rosjanie zrzucili bomby na stadion miejski im. Gagarina oraz bibliotekę.

12:10

Aleksiej Nawalny, wtrącony do łagru lider opozycji w Rosji, wezwał mieszkańców Moskwy i innych miast kraju do antywojennych protestów - poinformowała agencja Reutera. Manifestacje miałyby odbyć się w niedzielę.

12:09

Komisja Europejska przekazała Ukrainie pierwszą ratę w wysokości 300 milionów euro z pakietu pomocowego, opiewającego na miliard 200 milionów euro. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. 

11:44

W mieście trwają rosyjskie ataki bombowe; zniszczonych zostało już 48 szkół - poinformował w piątkowym wywiadzie telewizyjnym mer Charkowa Ihor Terechow.

Dzień wcześniej Terechow mówił o zniszczeniu 400 budynków mieszkalnych. - Sytuacja jest bardzo trudna. Myślimy o tym, gdzie umieścić ludzi - podkreślił.

11:09

Od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie żytomierskim na Ukrainie zginęło już 39 osób: 25 żołnierzy i 14 cywilów, w tym czworo małych dzieci – poinformował szef władz obwodowych Witalij Buneczko, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

11:08

Przywódcy UE powinni byli przyznać Ukrainie status państwa kandydującego na szczycie w Wersalu - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda, wyrażając rozczarowanie, że taki element nie znalazł się we wspólnej deklaracji.

11:08

Wojska rosyjskie ostrzelały dzielnice mieszkalne w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, 89 razy w ciągu jednego dnia; trafiony został m.in. instytut posiadający laboratorium nuklearne, ale nie ma w związku z tym zagrożenia dla ludności cywilnej – przekazały w piątek władze obwodowe.

10:51

Pięć miejscowości odbito z rąk Rosjan w obwodzie czernihowskim na północny wschód od Kijowa – poinformowało w piątek ukraińskie dowództwo operacyjne Północ. 

Według komunikatu ukraińskiego dowództwa, siły rosyjskie "nie są w stanie prowadzić działań w pełnym zakresie", bo są zdemoralizowane i spanikowane, czują się "porzucone przez rosyjskie kierownictwo".

10:49

Chcemy zobaczyć Ukrainę w UE - wszyscy zgadzają się, żeby przystąpiła do Unii - powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE, który odbył się w podparyskim Wersalu. Zwracał uwagę, że są kraje - m.in. Holandia - które chcą spowolnić proces integracji Ukrainy z UE.

10:47

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do 26 ataków na obiekty opieki zdrowotnej w tym kraju.

10:46

Według informacji agencji dpa w czwartek miała odbyć się pierwsza rozmowa byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z Putinem na temat Ukrainy. Nie wiadomo, czy będą kolejne. Schroeder i Putin przyjaźnią się od lat. Schroeder pracuje dla rosyjskich koncernów energetycznych. 

Niemieckie kręgi rządowe stwierdziły, że wyprawa Schroedera nie jest skoordynowane z rządem federalnym. Kanclerz Olaf Scholz nie chciał komentować tej wizyty.

10:44

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy atak rakietowy na Baryszówkę na wschód od Kijowa – poinformowała administracja obwodu kijowskiego. Wiadomo o czterech rannych cywilach - poinformował w Telegramie szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba.

10:43

W ciągu minionej doby siły Rosjanie stracili 266 żołnierzy, 18 czołgów, 60 pojazdów opancerzonych, dwa systemy artylerii, dwie wyrzutnie, 32 samochody i dwie jednostki sprzętu przeciwlotniczego - poinformował w piątkowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z danych sztabu wynika, że do czwartku włącznie straty Rosjan to ponad 12 tys. żołnierzy, 353 czołgi, 1165 transporterów opancerzonych, 125 systemów artyleryjskich, 58 wyrzutni, 57 samolotów, 83 śmigłowce, 31 jednostek sprzętu przeciwlotniczego, 558 samochodów, trzy okręty, 60 cystern i 7 bezzałogowców.

10:42

Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

10:32

Komisja Europejska chce podwojenia unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaproponowała przeznaczenie na ten cel kolejnych 500 milionów euro - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

10:31

Z Ukrainy uciekło ponad 2,5 miliona osób - podała Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM). Liczba ta w ciągu doby zwiększyła się o 200 tysięcy.

10:30

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że Unia Europejska zmniejszy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu do końca roku. Zapowiedział też zwiększenie zapasów gazu w Unii i dywersyfikację dostaw.

10:14

Dotychasowe straty ukraińskiej gospodarki w związku z rosyjską agresją to równowartość 119 miliardów dolarów - poinformował w kanale pierwszym ukraińskiej telewizji wiceminister gospodarki Denys Kudin. 

Wskazał, że na terenach działań wojennych nie działa 75 procent przedsiębiorstw, a w całej Ukrainie nie funkcjonuje większość przemysłu metalurgicznego.

09:52

Już 24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców trafiło do polskich szkół – poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 11 tys. nauczycieli ze znajomością języków rosyjskiego albo ukraińskiego.

09:50

Szefowie państw i rządów UE wezwali Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie. 

"Żądamy, by Rosja niezwłocznie i bezwarunkowo zaprzestała działań wojennych oraz wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy, a także by w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy" - napisali zebrani w Wersalu szefowie państw i rządów UE.

09:49

Z Enerhodaru do Zaporoża wyjechała kolumna ewakuacyjna, w której są pojazdy Czerwonego Krzyża i mieszańcy jadący swoimi samochodami – podały władze obwodowe. W kolumnie jest ok. 50 samochodów osobowych i pięć ciężarówek.

09:48

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojsko ostrzelało szpital psychiatryczny - poinformowały lokalne władze. W szpitalu było 330 osób. Nie ma na razie informacji o ofiarach.

09:13

Dwie osoby zginęły w nocy z czwartku na piątek w rosyjskim ataku na miejscowość Kerdyliwszczyna w obwodzie sumskim na północy Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki. Ostrzelane zostały budynki mieszkalne.

09:12

Ostatniej nocy trwały walki w Irpieniu, Makarowie, pod Borodzianką na północ i zachód od Kijowa, Rosjanie ostrzeliwali też cele cywilne w tym regionie – podaje Hromadske, powołując się na dane władz obwodowych. Planowana jest dalsza ewakuacja ludności z objętych walkami miejscowości pod Kijowem.

09:12

Po ataku w Czernichowie zniszczone zostały m.in. stadion i biblioteka.

08:51

W Mariupolu brakuje leków, szczególnie dla pacjentów chorujących na nowotwory i cukrzycę, a wiele osób zgłasza brak żywności dla dzieci, po tym jak kilka dni temu splądrowano sklepy i apteki - alarmuje Sasza Wołkow z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

08:49

Mer Łucka Ihor Poliszczuk poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w tym mieście zginęła jedna osoba.

- W lotnisko uderzyły trzy rakiety. Jest zabity. Ustalamy informację o zabitych i rannych – powiedział Poliszczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W piątek wcześnie rano rosyjskie lotnictwo zaatakowało też lotniska w Łucku i Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy.

08:47

Wobec ograniczonych postępów i utrzymujących się problemów Rosja prawdopodobnie stara się zmienić ustawienie swych wojsk na Ukrainie, by wznowić działania ofensywne, także na Kijów - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:41

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wyraziła nadzieję, że uda się wreszcie otworzyć "korytarz humanitarny" dla Mariupola, dzięki czemu cywile będą mogli opuścić to oblężone miasto na południowym wschodzie kraju.

Próby zapewnienia bezpiecznego wyjścia cywilów z Mariupola trwają od blisko tygodnia. Miasto jest całkowicie zablokowane - nie można do niego dostarczyć leków i jedzenia. W Mariupolu nie ma też wody ani prądu.

08:37

Straż Graniczna poinformowała, że dzisiaj do godziny 07.00 rano z Ukrainy do Polski odprawiono prawie 25,5 tys. osób. Wczoraj granicę przekroczyło 87 tys. osób.

Od 24 lutego do Polski przyjechało ponad półtora miliona uchodźców.

08:03

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją - poinformowała agencja Reutera, powołując się kilka bliskich sprawie źródeł.

Najważniejszymi produktami importowanymi z Rosji do USA są paliwa mineralne, metale i kamienie szlachetne, żelazo i stal, nawozy oraz chemikalia nieorganiczne - wszystkie te towary mogą zostać objęte dodatkowymi cłami, gdy status "stałych normalnych stosunków handlowych" zostanie Rosji odebrany.

08:01

Dotychczasowy bilans rosyjskich strat wynikających ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB to kwota około 15 mld dolarów – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

07:59

Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski cytowany w piątek przez Ukrainską Prawdę.

Według deputowanego, zaporowe oddziały czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadania uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy.

07:56

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy informuje, że ze względu na niedobór żołnierzy strona rosyjska "proponują amnestię" więźniom w obwodzie rostowskim w zamian za dołączenie do armii atakującej Ukrainę.

07:54

Chińska państwowa agencja prasowa Xinhua twierdzi, że kraj od lutego zmaga się z ciągłymi cyberatakami. Według tamtejszych mediów, zagraniczni hakerzy przejmują kontrolę nad chińskimi komputerami i atakują Rosję, Ukrainę czy Białoruś.

07:53

Kazachskie linie lotnicze Air Astana i tureckie tanie linie lotnicze Pegasus Airlines poinformowały, że tymczasowo zawieszają loty do Rosji. Jak wyjaśniono, ma to związek z sankcjami nałożonymi na Moskwę za to, co nazywa "operacją wojskową" na Ukrainie.

Oba przedsiębiorstwa podjęły decyzję z powodu niepewności co do ubezpieczenia samolotów lecących do Rosji - podano w komunikatach prasowych.

07:46

Eksplozja w Łucku.

07:43

Ministerstwo obrony Ukrainy pokazuje wyposażenie, z jakim rosyjscy żołnierze są wysyłani na front.

07:41

Dniepr po ataku.

07:40

Premier Węgier Viktor Orban twierdzi, że Unia Europejska nie zakaże importu rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

- Najważniejsza dla nas kwestia została rozstrzygnięta w korzystny sposób: nie będzie sankcji za gaz czy ropę, więc dostawy energii dla Węgier w najbliższym czasie są bezpieczne - powiedział Viktor Orban w nagraniu, opublikowanym na Facebooku rano, w drugim dniu unijnego szczytu w Paryżu.

07:39

Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął w obronie "Nowej Gaziety". Sędziowie ze Strasburga polecili, aby władze Rosji powstrzymały się od działań, które utrudniają pracę niezależnego dziennika i łamią prawo do wolności słowa.

Od 5 marca w Rosji można nawet na 15 lat trafić do kolonii karnej za rozpowszechnianie informacji o działaniach rosyjskiej armii innych niż oficjalna linia Kremla.

07:38

W kontrolowanym przez siebie Chersoniu armia rosyjska - jak sama obwieściła - wprowadza system komendantur, by "podtrzymywać porządek". Sztab  generalny sił zbrojnych Ukrainy zauważył, że na zajętych terenach wróg prowadzi "agresywną propagandę".

07:37

W wyniku nocnych nalotów na Czernihów uszkodzona została sieć wodociągów – poinformował w piątek portal Hromadske, powołując się na wodociągi miejskie.

Oznacza to, że do czasu przeprowadzenia napraw w całym mieście nie będzie wody - przekazał portal.

07:25

W ciągu nocy, jak przekazał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, nie doszło do istotnych zmian w układzie sił w walkach z rosyjskimi wojskami na Ukrainie. Sztab podał, że Ukraińcy odpierają ataki i utrzymują obronę na wszystkich kierunkach, czyli na północy, wschodzie i południu kraju.

07:21

Ofiary wśród ludności cywilnej zdarzają się w każdym konflikcie, ale w przypadku wojsk rosyjskich jest to wyjątkowo częste i można sądzić, że łamanie praw wojny stało się integralną częścią doktryny wojskowej Rosji – ocenia  brytyjski historyk Roger Moorhouse.

06:52

Ukraińskie media donoszą o wybuchach w Iwano-Frankiwsku.

06:51

W Łucku w obwodzie wołyńskim w wyniku ataków nie działają dwie kotłownie – podała agencja UNIAN.

06:36

Premier Li Keqiang stwierdził, że Chiny wspierają wszelkie działania prowadzące do "pokojowego rozwiązania kryzysu". Władze w Pekinie konsekwentnie nie używają określenia wojna czy inwazja, mówiąc o "kryzysie" czy "sytuacji na Ukrainie". Chiny po raz kolejny zaapelowały o "zapobieżenie potężnemu kryzysowi humanitarnemu".

06:24

Według ukraińskich źródeł w Dnieprze celem ataku rakietowego było przedszkole.

06:21

Seria ataków na ukraińskie miasta.

06:19

W czwartek z regionu Sum ewakuowano 20 tys. osób - poinformował szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.

06:17

Były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried powiedział, że w sprawie MiG-ów popełniono szereg błędów - od upublicznienia jej przez szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borrella, przez niejednoznaczne sygnały z Waszyngtonu, w tym "zielone światło" sekretarza stanu Antony Blinkena przy sprzeciwie Pentagonu, po publiczne ogłoszenie chęci przekazania samolotów przez Polskę Stanom Zjednoczonym.

- To nie były błędy popełnione ze złej woli, ale w warunkach wojny -  dodał Daniel Fried.

Były ambasador powiedział, że jeśli nie można wspierać Ukrainy MiG-ami to trzeba pomyśleć o innym uzbrojeniu, na przykład o helikopterach.

05:29

Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie.

05:27

Po pięciu godzinach gorących dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy - napisał w piątek na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE w podparyskim Wersalu wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. 

05:18

Prezydent Joe Biden ogłosi, że wraz z Unią Europejską i Grupą Siedmiu krajów (siedem najbogatszych krajów świata nieformalnie przewodzących gospodarce światowej - red.) Stany Zjednoczone zamierzają cofnąć Rosji status handlowy "najbardziej uprzywilejowanego narodu" w związku z inwazją na Ukrainę, mówi źródło zaznajomione z tą sprawą.

05:15

Pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 13,6 mld dol zaakceptowany przez amerykańskich parlamentarzystów.

05:08

Siedmioletnia Amelia, której nagranie wideo ze schronu, gdzie śpiewa piosenkę z kreskówki "Kraina Lodu", stało się viralem, jest już bezpieczna. NEXTA informuje, że dziewczynka trafiła z rodziną do Polski.

05:04

Posłuchaj
00:41 11618567_1.mp3 W Sejmie drugie czytanie projektu o obronie Ojczyzny (IAR)

 

05:02

"Pojawiły się doniesienia, że Rosja może rozważać przejęcie aktywów amerykańskich i międzynarodowych firm, które ogłosiły plany zawieszenia działalności w Rosji lub wycofania się z rosyjskiego rynku" - napisała a na Twitterze Jen Psaki, rzecznika prasowa Białego Domu.

04:59

Nad ranem zawyły syreny we Lwowie

04:58

Prezydent USA Joe Biden wezwie w piątek do zakończenia normalnych stosunków handlowych z Rosją i utoruje drogę do zwiększenia ceł na rosyjski import - podaje Reuters.

04:57

Zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego szczyty Rady Europejskiej w Paryżu; premier Mateusz Morawiecki przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy oraz wypracowania jasnej drogi do jej członkostwa w UE - poinformował w nocy z czwartku na piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


04:41

Kijów wezwał do kraju swoje siły, biorące udział w pięciu misjach pokojowych w ramach ONZ. 308 Ukraińców stacjonuje obecnie w Mali, Kosowie, Sudanie Południowym, na Cyprze oraz w mieście Abyei na granicy pomiędzy Sudanem i Sudanem Południowym.

04:41

Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska.

04:02

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda: historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji przywódcy UE powiedzieli "tak" eurointegracji Ukrainy. Proces się zaczął, do nas i Ukraińców należy, by szybko go ukończyć.

04:00

Premier Chin: sytuacja na Ukrainie jest niepokojąca, ważne, by wspierać oba kraje w rozmowach dot. zawieszenia broni

03:55
03:54

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych spotkała się wieczorem w Warszawie z premierem Kanady. Kamala Harris i Justin Trudeau przyjechali do polskiej stolicy na rozmowy z polskimi władzami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie.

Posłuchaj
00:42 Kamala Harris i Justin Trudeau spotkali się w Warszawie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).mp3 Kamala Harris i Justin Trudeau spotkali się w Warszawie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
03:52

Wszystkie oosby uciekające do Polski przed wojną na Ukrainie mogą bezpłatnie wykonać test w kierunku koronawirusa oraz zaszczepić się przeciw COVID-19.

03:50

Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii. Tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska.

03:21

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje głęboką recesję rosyjskiej gospodarki. Niewypłacalność kraju nie jest już "wydarzeniem nieprawdopodobnym".

03:11

Posłuchaj
00:27 11618492_2.mp3 Wołodymyr Zełenski: Mariupol, Wołnowacha są całkowicie zablokowane, pomimo, że zrobiliśmy wszystko dla funkcjonowania humanitarnego korytarza. Pomimo rosyjskiego ostrzału i tak zarządziłem dostawy do Mariupola. Jedzenie,, woda, lekarstwa. Jestem wdzięczny wszystkim bohaterskim żołnierzom, którzy byli gotowi wykonać tę misję (IAR) 
03:09

W ciągu dwóch ostatnich dni z ukraińskich miast ewakuowało się 100 tysięcy osób, poinformował prezydent kraju Wołodymyr Zełeński. Wskazał jednak, że najtrudniejsza sytuacja jest w Mariupolu, gdzie Rosjanie sabotują porozumienie dotyczące korytarza humanitarnego. W 400-tysięcznym mieście odcięte są między innymi dostawy wody i prądu.

03:08

Kraje Unii Europejskiej są podzielone w sprawie szybkiej ścieżki członkostwa Ukrainy we Wspólnocie. Ta kwestia był jednym z tematów nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w podparyskim Wersalu.

Polska jest zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

03:08

W Wersalu pod Paryżem zakończył się pierwszy dzień nieformalnego szczytu unijnych przywódców - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.

Podczas wieczornej, kilkugodzinnej sesji liderzy omawiali kwestię uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich źródeł energii. Plan Komisji Europejskiej zakłada, że stanie się to do 2027 roku. Dyskutowano także o wniosku Kijowa, który chce szybkiej ścieżki dołączenia do Unii Europejskiej.

Unijni przywódcy ponownie spotkają się o godzinie 10.00.

03:07

Wiceprezydent USA Kamala Harris oświadczyła w Warszawie, że jeśli chodzi o zbrodnie wojenne i pogwałcenie zasad międzynarodowych "bardzo jasne jest to, że jakikolwiek celowy atak na niewinnych cywilów stanowi naruszenie, pogwałcenie tych zasad".

Przypomniała, że "ONZ ustanowiła proces w oparciu, o który nastąpi śledztwo". "My również będziemy w tym uczestniczyć w sposób konieczny i odpowiedni" - zadeklarowała.

03:04

Białoruś zezwoliła na przemieszczanie po swoim terenie rosyjskich rakiet koleją - poinformowało działające przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

02:33

Ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie duże kolumny rosyjskiego wojska oraz 10 samolotów - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy

02:27

Meta Platforms Inc., firma macierzysta Facebooka, ogłosiła w czwartek, że zrobi wyjątki od swojej polityki dotyczącej brutalnych i nienawistnych treści, nie usuwając postów wrogich armii i rosyjskim przywódcom.

- Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę jesteśmy pobłażliwi wobec form politycznej ekspresji, które normalnie naruszałyby nasze zasady dotyczące brutalnej mowy, takie jak "śmierć rosyjskim najeźdźcom" – potwierdził na Facebooku Andy Stone, szef komunikacji Meta.

02:26

zalensky 1200.jpg
"Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej broni chemicznej". Zełenski odpowiada na zarzuty Rosji
02:20

Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa - poinformowała agencja Reutera, powołując się na amerykańską firmę Maxar, zajmującą się m.in. obsługą satelitów okołoziemskich.

02:19

Satelitarne zdjęcie ukraińskiego Czernihowa (Fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT) Satelitarne zdjęcie ukraińskiego Czernihowa (Fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)
02:08
02:06

215 tysięcy obywateli wróciło do naszego kraju z innych państw, z czego 80 proc. to mężczyźni - pinformował rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

02:01

Hiszpania, która na początku marca skierowała dwa samoloty z uzbrojeniem dla ukraińskich sił zbrojnych, będzie kontynuować dostarczanie broni walczącemu z rosyjską inwazją Kijowowi - podały w czwartek źródła MON w Madrycie, cytowane przez radio Cadena Ser.

01:57

W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała w nocy z czwartku na piątek tamtejsza rada miasta.

"Prosimy wszystkich o udanie się do schronów" - napisano.

Zobacz także

Zobacz także