more_horiz
Wiadomości

Siły ukraińskie odparły atak na Mariupol, ostrzeżenia przed prowokacją [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 04:20
Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa, istnieje duże prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia - podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły ukraińskie odparły natarcie na Mariupol, a rosyjskie wojska wycofały się, poniósłszy poważne straty - poinformował sztab. Na bieżąco śledzimy rozwój zdarzeń w rosyjskiej wojnie na Ukrainie, zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją w kolejnego dnia wojny. 
Ukraińska armia poinformowała o wypchnięciu Rosjan z Mariupola
Ukraińska armia poinformowała o wypchnięciu Rosjan z MariupolaFoto: PAP/Ukraineincrisis
  • Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego.
  • Od początku rosyjskiej inwazji przybyło do Polski ponad 1,7 mln osób uciekających przed wojną.
  • Polska jest w grupie krajów, które są zwolennikami surowych restrykcji wobec Rosji w sektorze energetycznym. Jednak na zakaz importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, Włochy i Węgry.

W strefach operacyjnych Morza Czarnego i Azowskiego nie ma sygnałów wskazujących na przygotowania do lądowania wojsk rosyjskich - głosi komunikat sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojskowi ostrzegają jednak przed ofensywą Rosji w rejonie Charkowa. Istnieje też duże

W niedzielę sztab generalny ocenił, że prawdopodobieństwo udziału sił białoruskich w wojnie przeciw Ukrainie jest nadal wysokie.prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie - podał sztab. 

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

Wcześniej Wołodymyr Zełenski zwrócił się do parlamentu z wnioskiem o przedłużenie o kolejnych 30 dni, do 24 kwietnia, obowiązującego na Ukrainie stanu wojennego wprowadzonego 24 lutego po inwazji Rosji na ten kraj. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter

TAK RELACJONOWALIŚMY KOLEJNY DZIEŃ WOJNY:

06:05

Co najmniej trzy silne eksplozje wstrząsnęły nad ranem Kijowem - donosi AFP. Na razie nie jest znana przyczyna wybuchów. W stolicy Ukrainy widać było także słup dymu, ale nie wiadomo, co było jego przyczyną.

05:33

Portal Euromaidan Press podaje na Twitterze, załączając nagranie wideo z kanału Telegram, na którym widać płonący dom, że rakiety trafiły w budynki mieszkalne w centrum Kijowa. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji. 

05:31

Amerykańskie media komentują zachowanie producentki rządowej telewizji rosyjskiej, która pojawiła się na wizji z transparentem "Stop wojnie, nie wierzcie w to, co mówią". Stanislav Kucher, który komentował sprawę w CNN, ocenił, że to "zapisze się w podręcznikach historii". - Nic takiego nie zdarzyło się na antenie rosyjskiej rządowej telewizji od co najmniej 11 lat - ocenił. 

05:21

Dwóch obywateli Chin zostało aresztowanych na Ukrainie po tym, jak próbowali oni przekroczyć granicę z Rumunią niosąc dwoje dzieci bez dokumentów - pisze na Twitterze korespondent Polskiego Radia w Chinach, powołując się na ukraińską straż graniczną. 

05:16

W Kijowie słychać we wtorek rano "liczne eksplozje", które rozpoczęły się około godz. 4.50 czasu lokalnego. Dwie ostatnie eksplozje słychać było w południowo-zachodniej części miasta - podaje portal Nexta podaje na Twitterze. 

Nie jest jasne, czy rosyjskie pociski trafiły w jakieś cele, czy zostały zestrzelone przez obronę przeciwrakietową.

05:16

Wołodymyr Zełenski wysłał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda. "Niech jego życie i poświęcenie będzie inspiracją dla świata, by stanął do walki (...) z siłami mroku" - napisał prezydent Ukrainy, którego cytuje CNN.

05:15

Rząd Portugalii wydał w poniedziałek zgodę na tymczasowy pobyt w tym kraju dla ponad 7,2 tys. uchodźców z Ukrainy - podał wchodzący w skład MSW Urząd ds. Cudzoziemców i Granic (SEF).

05:15

"Nie możemy na razie potwierdzić" - tak Biały Dom odpowiedział na pytanie Polskiego Radia o możliwość wizyty prezydenta Joe Bidena w naszym kraju. O tym, że amerykański przywódca może przylecieć wkrótce do Europy, w tym do Polski, informują nieoficjalnie amerykańskie media.

04:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do rosyjskich żołnierzy po rosyjsku. - Dajemy wam szansę przeżycia - powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do rosyjskich żołnierzy po rosyjsku. - Dajemy wam szansę przeżycia - powiedział (fot. Zuma Press/ FORUM)
04:02

W Trościańcu w obwodzie sumskim rosyjskie wojsko zapędziło cywilów w fałszywe "zielone korytarze" by odebrać im telefony - przekazał Suspilne News gubernator obwodu Dmytro Zhyvytskyi. 

03:56

- Rosja zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że działaniami wojennymi niczego nie osiągnie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek. 

Rosja "nie spodziewała się takiego oporu (...) W ciągu 19 dni rosyjska armia poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich" - powiedział Zełenski.

03:54

Ropa tanieje na rynkach za sprawą obaw o światowe zapotrzebowanie na surowiec w świetle wątpliwości co do tempa wzrostu chińskiej gospodarki - informuje AFP. Wartość kontraktów WTI spadła o 5,7 proc. do 97,13 dolarów za baryłkę. 

Rynek wycenia baryłkę ropy Brent taniej o 6 proc., na poziomie 100,54 dolarów. 

03:45

- W ciągu dziesięciu dni Rosja wstrzyma ofensywę na Ukrainie, o ile my, Zachód, będziemy dalej dostarczać Ukrainie niezbędny sprzęt - ocenił w rozmowie z MCNBC generał Ben Hodghes, były głównodowodzący wojsk USA w Europie. Jego zdaniem, wobec nieosiągnięcia założonych celów, Rosji braknie czasu, ludzi i amunicji, by dalej prowadzić na Ukrainie wojnę na wyczerpanie.

Wypowiedź Bena Hodgesa przytacza we wtorek portal NEXTA. 

03:36

Bank Światowy ogłosił w komunikacie, że zatwierdził w poniedziałek kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 723 mln dol. w sumie Bank udzielił jak dotąd Kijowowi 925 mln dol. kredytów i grantów - podaje w nocy z poniedziałku na wtorek portal Ukrinform.

03:36

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzega, że klęska jego kraju w wojnie z rosyjskim agresorem będzie oznaczała zagrożenie dla całego świata. - To nie jest konflikt. To jest wojna. Wojna na wielką skalę, wyniszczająca, krwawa - powiedział w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej. 


Posłuchaj
00:28 poroszenko - setka 1 .mp3 Petro Poroszenko: to nie jest konflikt. To jest wojna. Wojna na wielką skalę, wyniszczająca, krwawa. Wojna, która niesie ze sobą katastrofę humanitarną. Nie może być nic gorszego. Jeśli Ukraina wygra - będzie pokój. Jeśli Ukraina przegra - Putin się nie zatrzyma, Putin pójdzie dalej, może zaatakować kolejne kraje. To będzie kontynentalne i globalne zniszczenie (IAR)

 

02:54

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w rozmowie z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim ostrzegł Pekin przed dostarczaniem uzbrojenia Rosji. Ale Chiny już potajemnie wspierają Rosję - podaje portal Axios.

Administracja USA stara się postawić Chinom jasne granice w tej sprawie, aby uniknąć "pośredniej wojny supermocarstw na pełną skalę", czyli sytuacji, w której Chiny i Stany Zjednoczone będą jednocześnie uzbrajać wrogie strony konfliktu na Ukrainie - pisze Axios.

02:11

- W negocjacjach z Rosją Ukraina dąży do zapewnienia sobie na przyszłość gwarancji bezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - Nie chcemy, żeby powtórzyła się obecna sytuacja - podkreślił. 

02:10

Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami - poinformował w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Według władz portu w Barcelonie, na które powołują się w poniedziałek hiszpańskie media, m.in. portal Infolibre, zarekwirowana tymczasowo jednostka o długości 85 metrów to “Valerie”. Jej wartość szacowana jest na 140 mln dolarów.

01:27

Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej” - podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

01:14

Rosja czasowo wstrzymała eksport zboża do krajów post-sowieckich - informuje Reuters. 

01:13

Film video opublikowany przez "The Sun" na Twitterze pokazuje - jak pisze dziennik - rosyjskie wojska pod ostrzałem w Mariupolu. 

01:09

Koncern farmaceutyczny Pfizer przekaże wszystkie dochody z rynku rosyjskiego na rzecz wsparcia Ukrainy - informuje Forbes. 

01:06

Władze Arabii Saudyjskiej zaprosiły prezydenta Chin Xi Jinpinga - donosi "Wall Street Journal". W ocenie Reutersa, wizyta miałaby wzmocnić współpracę Rijadu z Pekinem wobec napiętych relacji Saudów z Amerykanami. 

01:03

NEXTA ostrzega z kolei przed wysokim prawdopodobieństwem prowokacji na terenie Białorusi, by wciągnąć białoruskie wojsko w konflikt. 

01:01

Sztab ukraińskiej armii ostrzega przed przegrupowaniem i wzmocnieniem sił atakujących Charków, oraz przed możliwą prowokacją w rejonie Wołynia - informuje Unian. 

00:54

Rosja może planować użycie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej w ramach operacji pod fałszywą flagą, czemu towarzyszyłaby szeroko zakrojona dezinformacja - ostrzegło w poniedziałek wieczorem w brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

00:50

"Okupanci wstrzymali ofensywę i wycofują się z wielu kierunków" - informuje NEXTa powołując się na generalne dowództwo sił zbrojnych Ukrainy. 

Portal przytacza także dane o stratach Rosji, jakie raportują ukraińskie siły zbrojne - to około 150 żołnierzy, dwa czołgi i siedem transporterów opancerzonych. 

00:46

Dziennikarz amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News został ranny pod Kijowem. Poinformowała o tym prokurator generalna Ukrainy Irina Wieniediktowa.

39-letni Brytyjczyk Benjamin Hall pracuje dla amerykańskiej telewizji Fox News. Ekipa telewizyjna została ostrzelana przez rosyjskie wojska na północy wschód od Kijowa, w okolicach miasta Irpień. "Na razie znamy niewiele szczegółów. W tej chwili dziennikarz znajduje się w szpitalu. Odniósł obrażenia obu nóg" - napisała Irina Wieniediktowa na Facebooku.

00:42

- Ukraina jest tylko krokiem do dużego globalnego konfliktu - ostrzega w rozmowie z MSNBC Igor Novikov, były dorada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Putin nie uznaje nas na ludzi... Prawdziwym wrogiem jest NATO, prawdziwym wrogiem są Stany Zjednoczone - wskazuje Novikov. 

00:36

Resort finansów USA poinformował w poniedziałek, że zagrażająca Rosji niezdolność do obsługi długu pogłębi jej problemy gospodarcze i finansowe, ponieważ utrudni Moskwie pozyskiwanie pieniędzy na rynkach i podniesie koszty przyszłych długów.

Przedstawiciel resortu finansów powiedział agencji Reutera, że rosnące ceny rosyjskich obligacji odzwierciedlają obawy inwestorów, którzy oceniają, że niewypłacalność Rosji jest bardzo prawdopodobna.

00:34

Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm - podała w poniedziałek wieczorem wojskowa administracja obwodu zaporoskiego, cytowana przez Ukrinform.

00:34

Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach ale nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony - poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

00:32

Według danych Pentagonu, od początku wojny na Ukrainie, rosyjskie wojska wystrzeliły już ponad 900 rakiet i pocisków - informuje CBS News. 

Telewizja przypomina także, że na wtorek planowana jest kolejna tura rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. 

00:29

Sondaż przeprowadzony przez Yalta European Strategy i Jean Jaures Foundation pokazuje, że 91 proc. Polaków popiera dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej. Takiego samego zdania jest 71 proc. Włochów, 69 proc. Niemców i 62 proc. Francuzów. 

00:21

Rosyjskie wojsko ostrzelało z moździerzy konwój ewakuujacy ludzi z Hostomla. W rezultacie jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ranne.

Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiej policji.

Pierwsza kolumna 10 autobusów, w której znajdowały się kobiety z dziećmi, osoby starsze i osoby niepełnosprawne, zdołała dotrzeć do celu, do drugiej kolumny czterech autobusów, okupanci otworzyli ogień z artylerii. Zginęła pasażerka samochodu, który dołączył się do kolumny, ranny został jej małżonek, a także kierowca jednego z autobusów.

00:00

Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił, że obecnie trwa walka o przetrwanie zarówno Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i OBWE.

 - Mowa jest o przetrwaniu zarówno ONZ, jak i OBWE, a także o  deputinizacji Rosji i jej stopniowym powrocie w ramy prawa międzynarodowego w epoce postputinowskiej – powiedział Kysłyca. 

Podkreślił, że nigdzie na Ukrainie rosyjska armia nie jest witana przez mieszkańców.

Podkreślił znaczenie rejestrowania i dokumentowania zbrodni popełnianych przez Rosję na Ukrainie.

23:51

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował wieczorem, że 16 marca wyda wyrok ws. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. MTK wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.

7 marca, podczas przesłuchania przed MTK, które zignorowała Rosja, Ukraina wezwała Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo i zobowiązanie Moskwy do zaprzestania operacji wojskowych na terytorium Ukrainy.

23:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca.

23:04

10 osób zginęło w ostrzale Czernihowa na północy Ukrainy w poniedziałek - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

14 marca Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne i infrastrukturę Czernihowa.b.

Wojska rosyjskie uszkodziły ostrzałem z ciężkiej artylerii m.in. budynek politechniki czernihowskiej, bazar, domy, stację pomp.

23:02

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy odnotowano ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

Rosjanie kontynuują uderzenia w osiedla mieszkaniowe Charkowa, niszczą historyczne centrum - relacjonuje szef władz obwodowych. Ostrzeliwane są miasta Czuhujiw, Izium, Dergacze.

22:58

Trzech byłych żołnierzy brytyjskich sił specjalnych prawdopodobnie zginęło w niedzielnym rosyjskim ataku na bazę wojskową w Jaworowie na zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Polską - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Mirror".

Według źródeł, na które powołuje się gazeta, nie należeli oni do oddziału zagranicznych bojowników, którzy byli szkoleni w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, jak oficjalnie nazywa się poligon w Jaworowie. Nie wiadomo, w jakim oddziale brytyjskich służb specjalnych służyli w przeszłości.


22:39

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek odnotowano ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

22:37

Uruchomionymi w poniedziałek na Ukrainie korytarzami humanitarnymi ewakuowano prawie 4 tys. ludzi, zadziałało siedem korytarzy z zaplanowanych 10. Strona rosyjska łamała ustalenia dotyczące korytarzy - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

22:01

W rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1. podczas programu informacyjnego na żywo za prezenterką pojawiła się kobieta z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

Później podano, że jest to pracowniczka tej stacji i że została zatrzymana.

Do incydentu doszło w chwili, gdy prezenterka opowiadała, że premierzy Rosji i Białorusi rozmawiali w poniedziałek o sposobach ograniczenia zachodnich sankcji. Nagle zza kadru wyskoczyła kobieta trzymająca przed sobą dużą płachtę papieru, z napisami: "No war. Przerwijcie wojnę. Nie wierzcie propagandzie. Tu was okłamują. Russians against war" (hasła po angielsku: nie dla wojny, Rosjanie przeciwko wojnie - red.).

Kobieta kilka razy powtórzyła: "Przerwijcie wojnę! Nie dla wojny!". Scena ta trwała kilka sekund, po czym kamera przestała pokazywać prezenterkę i włączono inny materiał, również o sankcjach.

21:46

Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że część uzgodnionych podczas rozmów Moskwą korytarzy humanitarnych nie mogła zostać otwarta z powodu ostrzału prowadzonego przez Rosjan.

Chodzi np. o korytarz w okolicy Browarów pod Kijowem. Ponadto korytarze w obwodach sumskim i charkowskim nie mogły zostać otwarte z powodu nieustannego ostrzału.

Wereszczuk poinformowała, że trwają przygotowania do otwarcia we wtorek korytarza humanitarnego do Czernihowa.

Ludność cywilna miast i wsi w wyżej wymienionych obszarach, a także Chersoń i Mariupol, pilnie potrzebują lekarstw, żywności, wody i innych artykułów pierwszej potrzeby.

21:26

Rosyjskie wojska wciąż nie wpuściły konwoju humanitarnego do miasta Mariupol w obwodzie donieckim.
Poinformował o tym zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko - przekazała agencja prasowa Ukrinform.

- Teraz konwój humanitarny jest sześćdziesiąt kilometrów od Mariupola… Konwój humanitarny, wiele ciężarówek z żywnością, wodą, ubraniami, a także autobusy, którymi ludzie mogliby wyjechać z Mariupola, niestety nie jest wpuszczony przez Rosjan, stoi już trzeci dzień - powiedział Tymoszenko.

21:14

Wojna na Ukrainie była głównym tematem prowadzonych przez osiem godzin w Rzymie rozmów doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim. Według strony amerykańskiej Sullivan przestrzegł Pekin przed udzieleniem wsparcia Rosji.

O rezultacie amerykańsko-chińskich rozmów w rzymskim hotelu poinformowano w Waszyngtonie.

Biały Dom ogłosił, że przedstawiciele oby krajów "podkreślili znaczenie utrzymania otwartych linii komunikacji między Stanami Zjednoczonymi i Chinami".

- Celem dzisiejszego spotkania było bardzo jasne wyrażenie wobec Pekinu naszego zaniepokojenia, jeśli chodzi o ich zaangażowanie" i powtórzenie, że "jakiekolwiek wsparcie dla Moskwy - militarne czy ekonomiczne - będzie miało konsekwencje - powiedział zaś rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

21:12

W środę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze ma wydać orzeczenie w sprawie skargi rządu Ukrainy przeciwko Rosji po agresji tego kraju. Posiedzenie ma się rozpocząć o 16:00. Decyzję trybunału ogłosi jego przewodnicząca Joan Donoghue.

20:42

- Żeby zamknięcie polskiej granicy z Białorusią i Rosją dla transportu było skuteczne, muszą zostać zamknięte przejścia na całej wschodniej granicy Unii Europejskiej i jest to decyzja Brukseli - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

20:09

Według poufnych dokumentów wojskowych oraz dokumentów komisji parlamentarnych, uzyskanych przez dziennikarzy śledczych Disclose, Francja od 2015 roku wydała 76 licencji na eksport towarów wojskowych do Rosji. Były to m.in. kamery termowizyjne do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni montowane w myśliwcach i śmigłowcach bojowych rosyjskiego lotnictwa. Wartość sprzętu szacowana jest na 152 mln euro.

Według Disclose sprzęt dostarczały firmy Thales i Safran, których głównym udziałowcem jest państwo francuskie.

W sierpniu 2014 r. Unia Europejska nałożyła embargo na eksport broni do Rosji, jednak umowy podpisane przed tym posunięciem nadal były realizowane. Thales, od czasu podpisanego w 2014 roku kontraktu, wyposażył 60 myśliwców Su-30 w system nawigacji Tacan. Myśliwce te latają nad Ukrainą. Podobnie, jak śmigłowce Ka-52, które mają na pokładzie system obrazowania w podczerwieni wyprodukowany przez firmę Safran, również latają nad Ukrainą.

Disclose podaje, że czołg T-72, sfotografowany w regionie Mariupolu 11 marca 2022 r., był zaopatrzony w systemy termowizyjne przez firmę Thales.


20:08

Francja w latach 2014-2020 roku sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy mimo embarga. Sprzęt ten jest wykorzystywany na wojnie w Ukrainie – podał portal śledczy stowarzyszenia Disclose.

19:57

Parlament Estonii wezwał państwa ONZ do podjęcia decyzji o zamknięciu dla Rosji przestrzeni powietrznej nad Ukrainą - poinformował przewodniczący Werchownej Rady Rusłan Stefanczuk.

19:47

Iran jest przeciwko wojnie na Ukrainie, wspiera pokojowe rozwiązanie - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amirabdollahianem.

"Rozmawiałem z szefem MSZ Iranu Hosseinem Amirabdollahianem przed jego jutrzejszą wizytą w Moskwie" - poinformował na Twitterze Kułeba. Dodał, że "Iran jest przeciwko wojnie na Ukrainie, wspiera pokojowe rozwiązanie".

19:45

Rzecznik Finansowy, podejmując czynności z urzędu, zwrócił się do zarządu spółki Miloan o wyjaśnienie w trybie pilnym treści reklamy pożyczek krótkoterminowych "Kapusta.24" w języku ukraińskim na Dworcu Zachodnim w Warszawie - poinformował Rzecznik Finansowy.

"Rzecznik Finansowy otrzymał sygnały o tym, że Miloan Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej również: spółka), działająca pod komercyjną marką Kapusta24, kieruje do osób przybywających z Ukrainy ofertę kredytu konsumenckiego" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Rzecznika Finansowego. Jak dodano, baner reklamowy zamieszczony został w okolicach Dworca Zachodniego, a proponowane warunki miały być niekorzystne, na co wskazywała podana stopa RRSO na poziomie 1993,51 proc.

"Rzecznik Finansowy podejmując czynności z urzędu, zwrócił się do zarządu spółki o wyjaśnienie w trybie pilnym treści reklamy, przedstawionych w niej kosztów kredytu konsumenckiego oraz przesłanie wszelkich informacji i dokumentów związanych z już udzielonymi kredytami na reklamowanych warunkach" - przekazano.

19:43

Gabinet premiera Marka Ruttego chce "jak najszybciej" zmniejszyć zależność od gazu z Rosji. Minister ds. klimatu Rob Jetten poinformował, że w tym celu planowany jest m.in. import większej ilości skroplonego gazu z innych krajów.

Jetten przekazał, iż rząd chce rozbudować istniejący terminal LNG w Rotterdamie i zbudować nowy w Eemshaven w północnej części kraju.

"Gabinet będzie dążył do wystarczającego wypełnienia magazynów z gazem, aby nie było z nim problemów podczas przyszłej zimy" – pisze minister.

W planach rządu jest także produkcja większej ilości energii odnawialnej oraz zachęcanie Holendrów do oszczędzania gazu i prądu. Na razie utrzymane zostanie także wydobycie gazu ze złóż w okolicach Groningen na północy Holandii, które miało być wygaszane w najbliższych dwóch latach.

19:37

- Nie będę ukrywał, że ambicje polskiego rządu były większe, niż to, co zostało ustalone - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, komentując czwarty pakiet sankcji wobec Rosji, który w poniedziałek został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich przy UE.

- Trudne dyskusje. Osiągnęliśmy jedność i to jest oczywiście wartością samą w sobie. Istotne jest to, że kontynuujemy kolejne kroki z pakietami sankcyjnymi. Natomiast nie będę ukrywał, że ambicje naszego rządu były większe niż to, co ostatecznie zostało uzgodnione. Tak to jest ze wspólnym denominatorem. Musimy osiągnąć jednomyślność i to oznacza, że w tym momencie te bardziej ambitne propozycje proponowane przez Polskę, wspierane przez Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację z innymi państwami, musiały znaleźć się w jednej linii z tym, co było do zaakceptowania dla naszych pozostałych partnerów - przekazał.

Zaznaczył, że pakiet zostanie upubliczniony we wtorek. - Myślę, że w części dotyczącej sankcji indywidualnych publikacja będzie głośna, bardzo mocno uderzająca w rosyjskich oligarchów - mówił.

19:31

Lekarze z USA rozlokowali szpital polowy w obwodzie lwowskim i będą w tej placówce udzielać pomocy medycznej każdemu, kto w warunkach wojny będzie jej potrzebował - poinformował szef administracji regionu Maksym Kozycki.

19:18

- Obecnie możemy przyjąć 100 tys. uchodźców z Ukrainy, pracujemy nad zwiększeniem tych możliwości – poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Do Francji od początku wojny w Ukrainie przyjechało 13,5 tys. uchodźców wojennych, z czego zaledwie 4,6 tys. pozostało w kraju, a reszta wyjechała do innych państw, m.in. do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

19:04

19:01

Dziewięć osób zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału wieży telewizyjnej w okolicach zachodnioukraińskiego miasta Równe - poinformowały lokalne władze. Dziewięć osób zostało rannych. Do zdarzenia doszło w wiosce Antopol.

18:54

Wskutek rosyjskich działań bojowych brytyjski dziennikarz został ciężko ranny w nogi - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, mężczyzna jest na oddziale intensywnej terapii.

18:25

Z powodu ostrzałów Charkowa zniszczonych jest prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne - służby prasowe charkowskiej rady miejskiej.

18:22

Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji (NAKA) zatrzymała w poniedziałek pułkownika ministerstwa obrony, członka Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) oraz osobę związaną z nieczynnym już dezinformacyjnym portalem internetowym. MSZ Słowacji poinformowało o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów.

Zatrzymani za przekazywanie informacji rosyjskiemu wywiadowi mieli otrzymywać pieniądze od pracownika ambasady Rosji na Słowacji. Według informacji mediów jedna osoba przyznała się do winy.

18:21

18:05

Polskie Radio organizuje charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Odbędzie się on w niedzielę 20 marca o godz. 19.00.


17:57

Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi online w amerykańskim Kongresie w środę o godzinie 9.00 (godz. 14.00 czasu polskiego) - ogłosili w poniedziałek liderzy obu izb parlamentu USA.

W ubiegłym tygodniu amerykański Senat przegłosował ustawę budżetową zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.

Środki dla Ukrainy mają m.in. pozwolić temu krajowi chronić swoją sieć elektroenergetyczną, zwalczać cyberataki i wyposażać się w broń defensywną. Pakiet zawiera również ponad 2,6 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy i ponad miliard dolarów na wsparcie uchodźców uciekających przed wojną z tego kraju.

Prezydent Zełenski podczas spotkania online 5 marca z ponad setką przedstawicieli Kongresu USA zwrócił się z apelem o dostarczenie Ukrainie samolotów wojskowych rosyjskiej produkcji i wzmocnienie sankcji gospodarczych wobec Rosji.

17:56

Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że specjalny wysłannik papieża, kardynał Michael Czerny, w najbliższych dniach uda się powtórnie na Ukrainę. Swoją pierwszą kilkudniową misję zakończył w ubiegły piątek.

Drugi wysłannik papieski na Ukrainę, polski kardynał i jałmużnik Ojca Świętego Konrad Krajewski, zakończył swoją pięciodniową misję przedwczoraj. Dziś papież o wojnie na Ukrainie i pomocy uchodźcom rozmawiał w Watykanie z premierem Słowacji Eduardem Hegerem i szefem łotewskiej dyplomacji Edgarsem Rinkeviczsem.

17:55

Znany rosyjski muzyk Andriej Makarewicz w internetowym wpisie wskazuje Władimira Putina jako odpowiedzialnego za śmierć tysięcy ludzi. - Wszystko przez chore ambicje jednego człowieka - podkreśla artysta.

17:46

- Rosyjscy okupanci narzucają reżim terroru i cenzury, zastraszają dziennikarzy i zmuszają ich do pracy dla rosyjskiej propagandy - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

- W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy, okupanci grożą dzieciom, rodzicom i żonom dziennikarzy, by zmusić ich do pracy na rzecz rosyjskiej propagandy - napisała Denisowa.

17:23

Minister Zbigniew Rau wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Niemal całe swoje wystąpienie poświęcił wojnie na Ukrainie.
Powiedział, że rosyjska inwazja była niesprowokowana i bezpodstawna.

Dodał, że porażki na froncie sprawiły, że Rosja zmieniła taktykę i wzięła na cel ataków infrastrukturę oraz cywilów. - To jest godne ubolewania, karygodne i stanowi państwowy terroryzm - mówił minister Rau i wezwał społeczność międzynarodową do działania.

Szef polskiej dyplomacji cytował słowa Eliego Wiesela, że obojętność jest sojusznikiem wroga.

Zbigniew Rau wezwał Rosję do respektowania międzynarodowych zobowiązań i wyraził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

17:09

Po inwazji Rosji na Ukrainę poparcie Finów dla przyjęcia kraju do NATO osiągnęło w poniedziałek, według sondażu Instytutu Taloustutkimus, nowy historyczny rekord, przekraczając po raz pierwszy 60 proc. Za wstąpieniem do Sojuszu opowiedziało się 62 proc. badanych, 16 proc. było temu przeciwnych, a 21 proc. nie miało zdania.

W analogicznym sondażu przed dwoma tygodniami poziom poparcia dla wstąpienia do NATO po raz pierwszy przekroczył większość absolutną i osiągnął 53 proc.

Mimo tych wyników władze Finlandii powtórzyły, ponownie jak władze sąsiedniej Szwecji, że nie mają zamiaru natychmiast wstępować do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Moskwa od lat grozi Helsinkom i Sztokholmowi "poważnymi konsekwencjami politycznymi i militarnymi" w przypadku ich wejścia do NATO; powtórzyła to także w miniony weekend.

17:02

17:00

- Zabójstwo dziennikarza Brenta Renauda pokazuje, że Rosja nie cofnie się przed niczym, by uciszyć media - powiedział zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ Richard Mills podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Zbigniewa Raua. Jak dodał, agresja Rosji jest wyzwaniem dla całego powojennego porządku w Europie.

- Jesteśmy oburzeni śmiercią dziennikarza Brenta Renaud, który został zabity przez siły Rosji opisując ucieczkę uchodźców w Irpieniu. Pan Renaud był tam, bo rozumiał kluczową rolę mediów w dostarczaniu obiektywnych informacji o rosyjskiej wojnie z wyboru - powiedział Mills. "Jego śmierć pokazuje, że Rosja nie cofnie się przed niczym, by uciszyć narracje, które sprzeciwiają się jej propagandzie" - dodał.

W niedzielę rano komendant policji w obwodzie kijowskim Andrij Niebitow przekazał informację o śmierci Renauda w Irpieniu pod Kijowem. Amerykański dziennikarz i filmowiec realizował tam projekt dokumentalny dla firmy TIME Studios.

16:52

Sekretarz Generalny ONZ zapowiedział, że Ukrainie zostanie przekazane kolejne 40 mln dolarów pomocy humanitarnej.

16:47

Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po Polsce - poinformował w poniedziałek przewoźnik kolejowy. 

Jak podała polska spółka, wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą. W ostatnich dniach do Polski dotarły też pociągi z miast Dniepr, Zaporoże, Krzywy Róg i Charków. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu.

16:41

Wskutek rosyjskiego ostrzału przedszkola w Czuhujewie w obwodzie charkowskim Ukrainy zginął 15-latek - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę okręgową w Charkowie.

16:31

Artystki i artyści z Ukrainy wystąpią 26 marca z Chórem i Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu podczas specjalnego koncertu pt. "Opera Śląska dla Ukrainy". Dochód z imprezy zostanie przekazany rodzinom artystów pozostającym w ogarniętej wojną Ukrainie.

16:10

W wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie kamienicy w Charkowie dwie osoby zginęły, jedna została ranna - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę okręgową w Charkowie.

16:02

Google rozpoczął współpracę z ukraińskim rządem. Alarmy przeciwlotnicze będą pojawiały się na telefonach z systemem Android w formie powiadomienia push. 

15:51

Zbigniew Rau: dymiące ruiny Charkowa i Mariupola i śmierć tysięcy niewinnych pokazują nam cenę obojętności wobec użycia siły.

15:50

W lesie sąsiadującym z Wasyłkowem, miejscowości w pobliżu Kijowa, ukrywa się wielu rosyjskich dywersantów. Ukraińscy żołnierze otworzyli do nich ogień w niedzielę. Odkryto ciała kilku z nich - relacjonuje w poniedziałkowej rozmowie z PAP dokumentalista Siarhei Marchyk, który przebywa w tym mieście.

15:47

W związku z napływem ukraińskich uchodźców w Holandii policja ostrzega przed handlem ludźmi. Komendy policji w całym kraju otrzymały polecenie, aby sprawdzać, czy uciekający przed wojną Ukraińcy nie są wykorzystywani w Holandii.

15:42

Miliarder i założyciel firmy SpaceX Elon Musk wyzwał w poniedziałek na Twitterze prezydenta Rosji Władimira Putina na pojedynek, w którym stawką ma być Ukraina.

"Niniejszym wyzywam Władimira Putina na pojedynek. Stawką jest Ukraina" - napisał w poniedziałek Musk. "Czy przyjmujesz to wyzwanie?" - spytał, pisząc po rosyjsku.

15:25

Obecnie na terytorium Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała w poniedziałek Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - dodano.

15:21

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.

15:18

Posłuchaj
00:39 11625209_1.mp3 Rosyjski komentator opozycyjny Leonid Gozman żąda odsunięcia Władimira Putina od władzy. Opozycjonista napisał w internecie, że deputowani Rady Federacji - izby wyższej rosyjskiego parlamentu powinni natychmiast wszcząć procedurę impeachmentu (Maciej Jastrzębski/IAR)

 

15:11

Dziennik "Bild" przygląda się "pięciu zagadkom" związanym z ubiegłotygodniową podróżą byłego kanclerza Garharda Schroedera do Moskwy, gdzie miał rozmawiać o wojnie na Ukrainie z Władimirem Putinem. Wyprawa wywołała w Niemczech ogromne emocje. Co przyniosła? "Nadal nie jest to jasne" - pisze w poniedziałek gazeta.

14:59

Przerwa "techniczna" w rozmowach pomiędzy Ukrainą a Rosją. Ma być to "dodatkowy czas na doprecyzowanie niektórych stwierdzeń. Negocjacje trwają" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak

14:53

Ze wsi Nemiszajewe w obwodzie kijowskim ewakuowano w poniedziałek mieszkańców, którzy 16 autobusami przybyli do miejscowości Biłohorodka - poinformował Kyryło Tymoszenko, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy.

14:49

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w niedzielę szpital w Kijowie, w którym przebywają ranni, ukraińscy żołnierze.  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w niedzielę szpital w Kijowie, w którym przebywają ranni, ukraińscy żołnierze. 
14:39

"Kijów. Jedno z najpiękniejszych miast w UE, dziś wygląda jak obrazek filmowej apokalipsy. Sumy, Charków, Mariupol - to straszne. To jest to co Rosja przynosi ze sobą: śmierć, zniszczenie nie tylko miast ale także demokracji, prawa i wolności. Oni nie są Słowianami. Oni są orkami. Ale wygramy" - napisał na Twitterze minister Obrony Narodowej Ukriany Oleksii Reznikov.

14:36

Rosyjscy księża w Amsterdamie opuszczają Patriarchat Moskiewski po groźbach, jakie usłyszeli od rosyjskiego biskupa. Duchowni podjęli decyzję o przeniesieniu się do Patriarchatu Konstantynopola, informuje w niedzielę dziennik "Nederlands Dagblad".

14:25

Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku.

"Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie jeszcze szukać rezerw. Gdzie jeszcze szukać pomocy. (...) Ale nie mamy prawa się rozluźniać. Państwo rosyjskie od dziesięcioleci przygotowywało się do wojny. Zgromadzili znaczne zasoby wojskowe w imię zła, w celu podbicia swoich sąsiadów. I w imię zniszczenia Ukrainy, Europy jaką znamy, którą cenimy" - podkreślił prezydent.

14:15

Premier Ukrainy: Polska i Litwa uznają europejską drogę Ukrainy i postrzegają ją jako państwo członkowskie UE w najbliższej przyszłości. Ukraina powinna natychmiast uzyskać status państwa kandydującego do UE i stać się członkiem UE w drodze przyspieszonych procedur. 

14:13

Posłuchaj
00:43 11625074_1.mp3 Według Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych Rosjanie aktywnie werbują syryjskich najemników, których następnie chcą wykorzystać w wojnie przeciwko Ukrainie. Kilkuset z nich przywieźli już w pobliże ukraińskich granic. (Paweł Buszko/IAR)

 

14:08

Cztery kraje członkowskie odpowiedziały na wnioski Polski o wsparcie w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Warszawa takie zapotrzebowanie zgłosiła pod koniec lutego a chodziło o środki medyczne. Do tej pory odpowiedziały Francja, Niemcy, Dania i Austria, które zaoferowały lekarstwa, szczepionki dla dzieci, sprzęt medyczny. Mechanizm może aktywować każdy kraj, który potrzebuje pomocy. Za pośrednictwem tego mechanizmu Komisja zbiera oferty z państw członkowskich, koordynuje i przekazuje pomoc. Taki mechanizm uruchomiła także Ukraina i na jej apel odpowiedziały wszystkie kraje członkowskie. Polska jest bazą dystrybucyjną dla tej pomocy.

13:53

Pomoc uchodźcom na granicy, przyjmowanie ukraińskich sierot, wysyłanie pomocy humanitarnej - to niektóre z form pomocy realizowane od początku wojny przez Caritas Polska.

- Organizacja wysłała już ponad 150 tirów z pomocą dla naszych wschodnich sąsiadów. Wsparcie realizowane jest też ciągle na granicach - mówi Maciej Dubicki z organizacji.

13:49
13:47

Polska Misja Medyczna zamierza uruchomić szpital polowy w Ukrainie. Lecznica taka – o ile wojna w tym kraju nie zakończy się – mogłaby powstać w ciągu dwóch miesięcy.

13:47

Na terenach tymczasowo okupowanych Rosjanie prześladują duchownych Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU); zginęło już trzech kapelanów - poinformował w poniedziałek zwierzchnik CPU metropolita Epifaniusz, cytowany przez agencję Ukrinform.

13:39

 - Blisko 30 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskich szkół po inwazji rosyjskiej na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

13:38

Gwiazda symbolizująca Armię Radziecką - na pomniku na cmentarzu w Gnieźnie - została pomalowana w barwy Ukrainy. Wcześniej także gwiazda na pomniku na poznańskiej Cytadeli została oblana farbą - w tym przypadku czerwoną.

13:37
13:36

Niemiecki minister transportu Volker Wissing zwrócił się do władz krajów związkowych RFN o tworzenie i zgłaszanie wolnych miejsc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. - Chodzi o jak najszybsze zwiększenie możliwości przyjęcia uchodźców – wyjaśnił w poniedziałek Wissing na antenie Deutschlandfunk.

13:21

Szef MSZ Kułeba: zamknijmy przed Rosją wszystkie światowe porty.

13:12

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie ze strony Polski w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu – powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj podczas spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Tarnowie.

W imieniu Ukrainy, od całego narodu ukraińskiego wyrażam serdeczną wdzięczność za to, co robi prezydent, rząd, parlament Polski, władze lokalne, samorządowe. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to wsparcie w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu” - powiedział konsul podczas poniedziałkowego spotkania z samorządowcami zorganizowanego przez wojewodę małopolskiego.

13:02

Szef wywiadu zagranicznego rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i jego zastępca trafili do aresztu domowego, co świadczy o rosnącej wściekłości prezydenta Władimira Putina na służby specjalne z powodu wolno postępującej inwazji na Ukrainę - pisze brytyjski "The Times".

W areszcie domowym mają być Siergiej Biesieda, kierujący Piątą Służbą FSB, która jest odpowiedzialna za zbieranie informacji wywiadowczych m.in. na Ukrainie oraz Anatolij Boluch, szef Departamentu Informacji Operacyjnej, który jest częścią Piątej Służby.

12:56
Ukraińcy mieszkający w Meksyku wraz z Meksykanami po raz kolejny wyszli zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem protest odbył się w  Muzeum Pamięci i Tolerancji. Ukraińcy mieszkający w Meksyku wraz z Meksykanami po raz kolejny wyszli zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem protest odbył się w Muzeum Pamięci i Tolerancji.
12:53

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.

"Linia zasilająca Czarnobylską Elektrownię Atomową i (miasto) Sławutycz została ponownie uszkodzona przez okupanta niedługo po tym jak pracownicy Ukrenerho ją naprawili" - przekazał w poniedziałek ukraiński operator sieci energetycznej na Facebooku.

12:51

Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne, a jej wszystkie aktywa zamrożone, rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów, sankcje powinny też objąć eksport rosyjskich metali i innych surowców - powiedział w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

12:46

Posłuchaj
00:51 11624928_1.mp3 Najsłynniejszy teatr operowy świata, mediolańska "La Scala", da specjalny "Koncert Pokoju", by wyrazić solidarność z Ukrainą. Orkiestra i chór pod dyrekcją Riccardo Chailly wykonają "Stabat Mater" Rossiniego. (Piotr Kowalczuk/IAR)

 

12:43

Moment uderzenia rosyjskiej rakiety dzielnicę Kureniowka w Kijowie został uchwycony przez monitoring

12:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w poniedziałek na Facebooku, że to tylko kwestia czasu, gdy rosyjskie pociski spadną na terytorium NATO i po raz kolejny wezwał do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

"Powtarzam raz jeszcze: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, rosyjskie pociski spadną na wasze terytorium, terytorium NATO. To tylko kwestia czasu" - napisał Zełenski, zamieszczając pod wpisem zdjęcia dokumentujące wojnę na Ukrainie.

12:37

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wygłosi w poniedziałek o godz. 16 przemówienie podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zamiast prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano w trakcie rozpoczętych już obrad ZPRE.

12:28

Kijów został dziś zaatakowany przez wroga. Wczesnym rankiem pocisk uderzył w 9-piętrowy budynek mieszkalny w Obolon. Według zaktualizowanych danych zmarła jedna osoba. 10 zostało rannych. Z domów ewakuowano około 70 mieszkańców - napisał mer stolicy Witalij Kliczko.

12:23
12:22

- Ukraińscy żołnierze są wdzięczni Polsce, bo wiedzą, że ich rodziny są bezpieczne - mówi Polskiemu Radiu ks. Aleksander Karapetian - kapelan brygady ukraińskich sił zbrojnych.

12:21

Szef grupy parlamentarnej bawarskiej partii chadeckiej CSU Alexander Dobrindt pojechał do Polski, aby zorientować się w sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, którą każdego dnia przekraczają tysiące uchodźców. - Trzeba powiedzieć, że Polacy są niesamowicie zorganizowani - powiedział stacji BR24.

12:14
12:14

Władze Francji chcą nałożyć sankcje na kolejne kilkadziesiąt osób z otoczenia prezydenta Władimira Putina w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. - Wszystkie opcje są na stole, aby wzmocnić już wprowadzone sankcje – poinformował w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

12:13

Cztery osoby zginęły w wyniku ataku lotniczego na jedną ze stacji pomp w Czernihowie – poinformował w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na dyrektora spółki wodociągowej Czernihiwwodokanał Serhija Malawkę.

12:06

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zapewnił w poniedziałek podczas wizyty na Słowacji, że jego kraj nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

12:06
12:04

Wojna na Ukrainie to jeden z głównych tematów trwających w poniedziałek w Rzymie rozmów doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim. O rozpoczęciu spotkania poinformowała Ansa.

12:04

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w Kijowie, kiedy na miasto spadły odłamki rosyjskiej rakiety – poinformował w poniedziałek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w komunikatorze Telegram.

12:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w poniedziałek na Facebooku, że to tylko kwestia czasu, gdy rosyjskie pociski spadną na terytorium NATO i po raz kolejny wezwał do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

12:02

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada koordynacyjna w sprawie sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu biorą udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, dowódcy wojskowi i szefowie służb specjalnych. Omawiane są również działania krajowe, jak i międzynarodowe podejmowane przez polskie władze.

12:01
11:55

Premier Mateusz Morawiecki: atak rakietowy Rosji przy granicy z Polską ma zniszczyć humanitarny wysiłek Europy.

11:55

- Rosja prowadzi politykę agresji, jednak polskie, ukraińskie i litewskie serca biją w rytm wolności; zrobimy wszystko, by pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego.

11:54

Mieszkańcy miejscowości Biłozirka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyszli w poniedziałek na wiec, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej okupacji; rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać w powietrze – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na relacje mieszkańców na Facebooku.

11:47

CBOS zapytał Polaków o poziom zaufania do instytucji i organizacji życia publicznego. Zdecydowana większość z nich ma zaufanie do wojska (76 proc.), NATO (70 proc.), władz lokalnych miasta lub gminy (63 proc.) oraz policji (63 proc.).

11:44

Komunikacja jest trudna, ale rozmowy się toczą - napisał w poniedziałek w serwisie Twitter doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jeden z uczestników rosyjsko-ukraińskich negocjacji Mychajło Podolak.

11:43

Wszystkie czynne elektrownie atomowe na Ukrainie pracują stabilnie - poinformował w poniedziałek w komunikatorze Telegram Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe.

11:40

Były premier, obecnie europoseł Koalicji Europejskiej Jerzy Buzek powiedział, że powinno się ustalić europejski system relokacji uchodźców z Ukrainy.

11:39

Wojska rosyjskie nasiliły ostrzał Charkowa i obwodu charkowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek. W mieście Dergacze zginęła nastolatka. Obecnie ustalana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych i rannych - poinformowała policja obwodowa cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

11:38
11:32

Proukraińscy squattersi zajęli w nocy z niedzieli na poniedziałek wart 25 mln funtów dom w Londynie należący do rodziny Olega Deripaski, rosyjskiego oligarchy, na którego kilka dni temu brytyjski rząd nałożył sankcje - podał w poniedziałek "Daily Mail".

11:32

W wyniku rosyjskiego ataku z powietrza we wsi Komariwka w okolicach Buczy w obwodzie kijowskim zniszczone zostały dwa prywatne domy i sklep; informacje o ofiarach są sprawdzane – podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na obwodową policję.

11:24

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że spółka obniża ceny paliw na stacjach. Olej napędowy ma być tańszy o 34 grosze za litr i kosztować średnio 7 złotych 55 groszy. Obniżka cen benzyny ma sięgać 20 groszy za litr, do średniego poziomu 6 złotych 79 groszy.

11:20

"26 Brygada Artylerii nieustannie to udowadnia! Pokonujemy okupanta, który podstępnie najechał naszą ziemię!"

11:18

Nie mamy informacji, aby w wyniku rosyjskiego ataku na poligon w Jaworowie zginęli lub ucierpieli obywatele polscy, wszystko wskazuje na to, ze nie było tam obywateli RP - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

11:15

Miasta obwodu kijowskiego leżące na linii frontu są z powodzeniem ewakuowane już piąty dzień z rzędu – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w telewizji ukraińskiej.

11:14

"Jesteśmy wdzięczni za pomoc, która dociera do nas z Polski" - mówi Polskiemu Radiu biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Posłuchaj
00:30 11624602_2.mp3 Biskup Jan Sobiło z Zaporoża dla Polskiego Radia: Jesteśmy wdzięczni za pomoc z Polski (IAR)
11:13

Nie słabną rosyjskie naloty na cele cywilne na Ukrainie. Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim bombardowaniu bloku mieszkalnego w Kijowie. Dramatyczna sytuacja humanitarna panuje w Mariupolu, gdzie setki tysięcy osób nie są w stanie uciec z oblężonego przez Rosjan miasta.

11:07

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przebiera białoruskich żołnierzy w mundury rosyjskiej armii, by wysłać ich do walki przeciwko Ukrainie – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

10:47

Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni - przekazało w poniedziałek biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

10:46

Straty rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie.

10:45

- Większość Ukraińców, którzy uciekli przed wojną za granicę nie zamierza tam zostawać na stałe i chce wrócić do ojczyzny - oświadczyła w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko we wpisie na swoim profilu w serwisie Facebook.

10:44

Rozpoczęła się czwarta runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji - poinformował w poniedziałek około godz. 10.15 portal Ukrainska Prawda, powołując się na doradcę ukraińskiego prezydenta i jednego z uczestników rozmów Mychajło Podolaka.

10:44
10:42

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski dotarło 48,8 tys. uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny, czyli od 24 lutego br. przez przejścia w regionie do kraju dostało się ponad 902,6 tys. osób.

10:41

1498 nadanych numerów PESEL, 251 dzieci przyjętych do przedszkoli i szkół, 7 punktów noclegowych – niespełna 130-tysięczne Tychy podsumowały w poniedziałek dotychczasową pomoc udzieloną uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

10:34

W Berlinie kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w niedzielę pod hasłem "Stop wojnie! Pokój i solidarność dla mieszkańców Ukrainy". Pod Bramą Brandenburską, gdzie swoją siedzibę ma Instytut Pileckiego w Berlinie, uczestnicy protestu wysłuchali m.in. wystąpienia polskiego ambasadora w Kijowie.

10:32
10:31
10:27

- Od samego początku inwazji oczywiste było, że dziedzictwo kulturowe Ukrainy nie ma dla Rosjan żadnego znaczenia; chcą zniszczyć wszystko to, co jest u nas wartościowe – ocenił ukraiński historyk Roman Kabaczij. Jak dodał, Rosjanie za cel biorą m.in. obiekty sakralne i muzea.

10:20
10:16

Rosyjski ostrzał i naloty lotnicze powodują ogromne zniszczenia na Ukrainie, wskutek napaści domy musiało opuścić ponad 2,5 mln osób i jest co najmniej 1663 ofiar cywilnych, choć prawdziwa liczba jest znacznie wyższa - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

10:04

W rosyjskim mieście Biełgorod, około 40 km od granicy z Ukrainą, miał powstać obóz, w którym przebywają rosyjscy żołnierze odmawiający walki - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wobec przetrzymywanych tam wojskowych mają być stosowane "przedprocesowe środki śledcze".

10:02
09:59

- Ukraina i Rosja przeprowadzą twarde dyskusje o pokoju, zawieszeniu broni, natychmiastowym wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed planowanym rozpoczęciem rozmów.

09:51
09:51

Europa jest regionem świata, który znacznie zwiększył import broni zanim Rosja zaatakowała Ukrainę. Państwa kontynentu w nadchodzącej dekadzie jeszcze bardziej wzmocnią swoje zdolności obronne - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

09:50

21 ukraińskich dzieci, które wymagają pilnej terapii onkologicznej, przyleciało w niedzielę wieczorem wraz z członkami ich najbliższych rodzin do Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. Dzieci początkowo trafiły do Polski.

09:42
09:40

Rosyjskie wojska zbombardowały most, który zapewniał połączenie transportowe między Enerhodarem a Zaporożem – podała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat państwowego ukraińskiego koncernu Enerhoatom.

09:40

Posłuchaj

00:42 11624522_1.mp3 Rosja zablokowała dostęp do Instagrama. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
09:29

Od początku rosyjskiej agresji 24 lutego zginęło ponad 2,5 tysiąca mieszkańców Mariupola - poinformował w wystąpieniu telewizyjnym doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

09:26

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 389 czołgów i 1249 opancerzonych wozów bojowych - poinformował w poniedziałek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:25

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim Ukrainy – poinformował szef władz miejskich Ołeksandr Honczarenko na Facebooku.

09:16

- Europa solidarnie powinna finansować opiekę nad uchodźcami w warunkach największego od II wojny światowej kryzysu uchodźczego - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Według niego, zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy zostaje w Polsce i nie decyduje się na podróż dalej na zachód.

09:16
09:16

Twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Chiny o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia na Ukrainie, to dezinformacja rozsiewana przez USA – oświadczyło w poniedziałek chińskie MSZ.

09:15

Dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatorze Telegram.

09:05

- Do tych, którzy boją się zostać "wciągnięci w III wojnę światową". Ukraina skutecznie walczy. Musisz nam pomóc w walce. Dostarcz nam wszelką niezbędną broń. Nałożyć więcej sankcji na Rosję i całkowicie ją odizolować. Pomóż Ukrainie zmusić Putina do porażki, a zapobiegniesz większej wojnie - apeluje szef MSZ Dmytro Kułeba.

09:01
08:57
08:55

- Pocisk uderzył w blok mieszkalny w Kijowie około 5 rano. Zniszczone zostały trzy piętra. Łukaszenka ponosi pełną odpowiedzialność za te zbrodnie wojenne. Jest wspólnikiem Putina i musi stawić czoła sprawiedliwości - napisał doradca Swietłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

08:54

Strona ukraińska otworzy w poniedziałek 10 korytarzy humanitarnych - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk, którą cytuje portal RBK.

08:54

Jak poinformowały lokalne władze, trzy osoby zginęły w poniedziałek w nalocie na Ochtyrkę w obwodzie sumskim. W Czernihowie na północy Ukrainy w niedzielę walczono z ośmioma pożarami spowodowanymi ostrzałem i bombardowaniami, 226 osiedli pozostaje bez prądu.

08:40

- Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny na Ukrainie – jak on wyglądał, co się działo, jakie były emocje i strach – przyznał dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz.

08:39
08:36

Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku lotniczym na miasteczko Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

08:32
08:31
08:29

W południe w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów i spodziewana decyzja w sprawie kolejnych sankcji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele 27 krajów mają zaakceptować propozycję przedstawioną przez Komisję Europejską. Wczoraj odbyli prawie 3-godzinną debatę na ten temat.

08:28

Basztanka po zbombardowaniu przez rosyjskich okupantów.

08:19

Rosyjscy jeńcy wojenni zostaną wymienieni na wziętych do niewoli Ukraińców, albo odbędą karę na Ukrainie i będą pracować nad odbudową zniszczonej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

08:19

Zakłady lotnicze Antonow pod Kijowem zostały ostrzelane przez wojska rosyjskie – poinformowały w poniedziałek władze ukraińskiej stolicy w komunikatorze Telegram.

08:13

Kijów, powiat Obołoń. O godz. 07:40 w dziewięciopiętrowym budynku mieszkalnym znaleziono zwłoki 2 osób, 3 osoby trafiły do szpitala, 9 osób otrzymało pomoc na miejscu. Jednostki uratowały 15 osób i ewakuowały 63 osoby, poszukiwania trwają.

08:06
08:05

W Rosji policja zatrzymała ponad 900 przeciwników działalności rosyjskiej armii na Ukrainie - podał portal OWD-info. Obrońcy praw człowieka współpracujący z portalem policzyli, że antywojenne demonstracje odbywały się w niedzielę w 38 miastach Federacji Rosyjskiej.

08:01

Rząd Republiki Korei zdecydował o przekazaniu Ukrainie pomocy humanitarnej o łącznej wartości 10 mln USD. W jej skład wchodzą sprzęt i produkty medyczne pierwszej pomocy.

08:00

Jesteśmy gotowi walczyć do końca i to będzie nasze zwycięstwo - mówi jeden z żołnierzy broniących Odessy.

07:57
07:49

Ponad półtora tysiąca żołnierzy WOT wspiera działalność administracji publicznej i samorządowej w organizacji procesu przyjmowania uchodźców. Wojewodowie informują na bieżąco wojsko, gdzie obecnie potrzeba pomocy i większego zaangażowania terytorialsów.

07:49

Co najmniej trzech cywilów zginęło w wyniku nocnych bombardowań Ochtyrka w regionie Sumy - podała Nexta.

07:46
07:43

Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji.

07:42

Co najmniej dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia, gdy wystrzelony w poniedziałek rano przez wojska rosyjskie pocisk artyleryjski trafił w blok mieszkalny w Kijowie – poinformowały ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

07:38

Kolejna tura ukraińsko-rosyjskich rozmów rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.30 (9.30 w Polsce) - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Tym razem rozmowy odbędą się w formacie wideokonferencji.

07:37

Wojska rosyjskie zniszczyły w nocy z niedzieli na poniedziałek siedem budynków w pobliżu Żytomierza i uszkodziły wieżę telewizyjną niedaleko Równego - podał portal Ukrainska Prawda. Są ranni.

07:36

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Rosja miała prosić Chiny o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego - podaje dziennik "Financial Times" powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

07:23

Media pokazują następstwa porannego ostrzału w mieście Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim.

07:18

- Ponad połowa importowanego przez Polskę LPG pochodzi z Rosji. Mimo to prezes Gaspolu przekonuje, że rynek poradzi sobie bez niego. Jego firma już to robi - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".

07:12

Prezydent Andrzej Duda w "Sieci": Polskie sprawy też się w tej wojnie rozstrzygają.

 Dlaczego Putin chce zawracać historię do 1997 roku, a więc do momentu poprzedzającego nasze wejście do NATO? Dlatego, że carska Rosja sięgała do Kalisza. W tym kontekście Ustawa o obronie ojczyzny jest jak najbardziej uzasadniona - mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

07:08

Zmarła ciężarna kobieta, która odniosła obrażenia podczas bombardowania 9 marca oddziału położniczego w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na dziennikarkę Głosu Ameryki Asję Dolinę.

07:06

Rosyjski pocisk artyleryjski uderzył w wieżowiec - podały Ukraińskie Siły Zbrojne.

07:00

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wystąpi w poniedziałek przed Radą Bezpieczeństwa ONZ podczas briefingu w roli przewodniczącego OBWE. Podczas wizyty w Nowym Jorku spotka się również m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ambasador USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield.

Wystąpienie Raua jest planowane na godz. 15 czasu polskiego.

06:58

Władze Kijowa twierdzą, że zgromadziły niezbędne artykuły spożywcze na co najmniej 2 tygodnie. Szacuje się, że w mieście przebywa 2 mln osób - podaje portal "The Kiyv Independent".

 

06:56

W związku z wojną i niedopuszczalnymi działaniami Rosji w zajętych ukraińskich elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu zwróciłam się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

06:54

Wojska rosyjskie wykorzystują infrastrukturę cywilną do rozmieszczania broni i sprzętu wojskowego - wynika z informacji podanych w poniedziałek rano na Facebooku przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:52

379 placówek oświatowych uszkodziły od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie – poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo edukacji na stronie internetowej poświęconej zniszczonym szkołom.

06:49

Tak z kolei wygląda Charków po atakach rosyjskich agresorów.

06:48

Zniszczenia po rosyjskich atakach na Kijów.

06:43

Większość rzeźb na fontannach w Rynku Starego Miasta i figur dookoła głównych świątyń we Lwowie została zabezpieczona i owinięta specjalnymi niepalnymi materiałami. Nadal trwają prace nad zabezpieczaniem witraży i okien między innymi Politechniki Lwowskiej.

06:40

Alarmy przeciwlotnicze w co najmniej 19 z 24 regionów Ukrainy - alarmuje "The Kiyv Independent".

06:39

W Rzymie powstał rejestr rodzin, które chcą przyjąć ukraińskich uchodźców w swoich domach. W krótkim czasie napłynęło ponad 300 takich zgłoszeń, a ich liczba stale rośnie.

06:39

Rosja jest agresorem, dopuszcza się na Ukrainie zbrodni wojennych – powiedziała w niedzielę minister obrony Kanady Anita Anand

06:38

Rosjanie przeprowadzili w nocy ataki rakietowe i powietrzne na Ukrainę z terytorium Białorusi - napisał na Twitterze doradca lidera demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej Franciszak Wiaczorka.

06:36

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczyna dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji weźmie udział w briefingu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ, który będzie poświęcony miedzy innymi sytuacji na Ukrainie.

06:32

Chiny "bezwzględnie poniosą konsekwencje" jeśli pomogą Moskwie ominąć sankcje związane z wojną na Ukrainie - ostrzegł w niedzielę przedstawiciel Białego Domu.

Zobacz także

Zobacz także