more_horiz
Wiadomości

Szef NATO: Putin popełnił straszny błąd. Rosja zapłaci wysoką cenę za inwazję

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 22:38
- To wojna Putina i jest to jego największy błąd - powiedział o rosyjskiej inwazji na Ukrainę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla kanału telewizyjnego niemieckiego dziennika "Bild", BILD Live. Podkreślił, że prezydent Rosji nie docenił oporu Ukraińców. 
Szef NATO: Putin absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armii
Szef NATO: Putin absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armiiFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Władimir Putin popełnił straszny błąd - powiedział Jens Stoltenberg. Jak ocenił, błąd rosyjskiego prezydenta polega na tym, że "absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armii, ukraińskiego kierownictwa, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskiego narodu".

"Rosja zapłaci wysoką cenę"

- Putin nie spodziewał się też tak solidarnej reakcji ze strony zachodniego sojuszu obronnego - stwierdził szef Sojuszu. - Wspieramy Ukrainę finansowo, humanitarnie, a także militarnie - podkreślił Stoltenberg. - I sprawimy, że Rosja zapłaci wysoką cenę za tę brutalną i bezsensowną wojnę - dodał szef NATO.

Stoltenberg po raz kolejny oznajmił, że "żadne samoloty NATO nie zostaną wysłane w ukraińską przestrzeń powietrzną (...), aby uniknąć eskalacji" konfliktu. 

Niezmienne stanowisko ws. zakazu lotów

- Dostarczamy system obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, ale strefa zakazu lotów oznaczałaby atakowanie i zestrzeliwanie rosyjskich samolotów - podkreślił wcześniej w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Dodał, że "doprowadziłoby to do wojny między NATO a Rosją i jeszcze większych zniszczeń".

- Nie zamierzamy rozmieszczać wojsk NATO na Ukrainie, bo Sojusz nie jest stroną konfliktu - powiedział sekretarz generalny.

Reorganizacja sił w Europie

Wcześniej szef Sojuszu zapowiedział skierowanie systemu obrony i odstraszania NATO na nowe tory. Oznacza to m.in. wzmocnienie sił na wschodniej flance. Konkretne decyzje powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie przed szczytem NATO w czerwcu.

- Zleciliśmy naszym dowódcom wojskowym opracowanie opcji obrony we wszystkich dziedzinach. Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna - wymieniał. Jak dodał, jeśli chodzi o siły lądowe, oznaczałoby to "znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu" - w wyższej gotowości i z większą ilością wcześniej rozmieszczonego sprzętu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także