more_horiz
Wiadomości

Kolejna kompromitacja Niemiec. Ukraina otrzymała tylko 500 z 2700 pocisków Strieła

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 07:04
Ukraina otrzymała z Niemiec tylko część z obiecanych pocisków przeciwlotniczych Strieła. Dostarczono jedynie 500 sztuk - pisze "Welt am Sonntag", powołując się na ukraińskie źródła rządowe.
Ukraina otrzymała tylko 500 z obiecanych 2700 pocisków Strieła
Ukraina otrzymała tylko 500 z obiecanych 2700 pocisków StriełaFoto: PAP/Ukraine in Crisis

Na początku marca rząd RFN obiecał dostawę 2700 takich pocisków. Przekazanie uzbrojenia odbyło się w czwartek wieczorem.

Według ukraińskich kręgów rządowych nie planuje się kolejnych dostaw pocisków Strieła. Zapytane o to, ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło jedynie, że dostawy na Ukrainę zostały zrealizowane.

Wiadomo, że około 700 pocisków Strieła, które pochodzą jeszcze z zapasów armii NRD, wykazuje uszkodzenia wynikające ze starości. Bundeswehra wycofała ten system broni z użycia już wiele lat temu - pisze "Welt".

Kryzys w federalnych siłach zbrojnych Niemiec

Według ustaleń "Bilda" kryzys w Bundeswehrze jest znacznie głębszy, niż się wydawało. "Z 350 czołgów Puma sprawnych jest zaledwie 137. Niemiecka marynarka dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi typu 212A, z których ani jeden nie nadaje się do użytku. Spośród 119 haubic PzH 2000 użyć można jedynie 56" - czytamy w sobotnim wydaniu gazety, która domaga się uzbrojenia adekwatnego do potencjału gospodarczego Niemiec.

Po ataku Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że jego rząd przeznaczy na odbudowę niemieckiej armii 100 mld euro.  

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dn

Zobacz także

Zobacz także