more_horiz
Wiadomości

Zełenski do Niemców: działajcie, nie pozwólcie sponsorować machiny wojennej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:46
- Nie sponsorujcie Rosji - zaapelował ukraiński prezydent do Niemców. Prezydent stwierdził, że obecnie to Niemcy i ich władze mogą powstrzymać Putina.
Wołodymyr Zełenski zaapelował do Niemców, aby nie sponsorowali rosyjskiej wojennej machiny
Wołodymyr Zełenski zaapelował do Niemców, aby nie sponsorowali rosyjskiej wojennej machinyFoto: Forum/Zuma Press/Ukraine Presidency/Ukraine Presi

Wołodymyr Zełenski nagranie wideo ze swoim przemówieniem opublikował na Telegramie.

Na początku swego przemówienia Wołodymyr Zełenski włączył dźwięk przeciwlotniczej syreny alarmowej. Przypomniał, że Ukraińcy od 26 dni chowają się w schronach. Jak powiedział prezydent, Kijów przed wojną był nazywany "nowym Berlinem", był otwarty i wolny, a teraz "zamarł w oczekiwaniu na kolejną syrenę".

Jak mówił, Ukraińcy walczą o ratunek w obliczu agresji jednej z największych armii świata. - Walczymy z okupantem, który zabija ludność cywilną - podkreślił. - Walczymy przeciwko artylerii rakietowej, samolotom i śmigłowcom, na których Rosjanie już piszą "na Berlin", bo chcą pójść dalej niż na Ukrainę, chcą przyjść do was - ostrzegał ukraiński prezydent.

Ukraiński prezydent zaapelował do Niemców, aby nie sponsorowali rosyjskiej wojennej machiny. - Żadnego euro dla okupantów. Zamknijcie dla nich swoje porty. Nie dostarczajcie towarów. Zrezygnujcie z rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Naciskajcie na Rosję, aby wyszła z Ukrainy. I wiem, że pokój jest możliwy, ale wy musicie działać, aby go osiągnąć - powiedział ukraiński prezydent. - Niemcy, wy macie siłę! Europa ma siłę większą, niż jakiekolwiek rakiety i czołgi. Bez handlu z wami, bez waszych banków Rosja nie będzie miała środków na tę wojnę - podkreślił.

Czytaj także:

"Ukraina jest częścią Europy"

- Wierzę, że pokój jest możliwy, ale musicie działać, żeby go osiągnąć - podkreślił. - Każdy człowiek w Niemczech, każdy człowiek w Europie (musi działać) - by Kijów znowu można było nazywać nowym Berlinem, żeby było bezpiecznie, żebyśmy słyszeli śmiech, a dzieci bawiły się nie w schronach i żebyśmy wszyscy zapomnieli o syrenie alarmu przeciwlotniczego - dodał Zełenski.

- Rosja chce złamać nasze wartości. Bo my - to wy. My jesteśmy częścią Europy i widzicie nasze pragnienie na polu walki, by być z Europą. Wy też możecie wybrać - poprzez swoje stanowisko, presję na polityków, żeby Ukraina w końcu stała się częścią UE - oświadczył prezydent.

Według najnowszych szacunków w wyniku ataków Rosjan na Ukrainę zginęło 115 dzieci. Rosjanie wciąż bombardują ukraińskie miasta. W wyniku nocnego ostrzału rakietowego Kijowa zginęło 8 cywilów.

Posłuchaj
00:54 11639368_1.mp3 Wołodymyr Zełenski zaapelował do Niemców, by nie sponsorowali rosyjskiego agresora. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

st

Zobacz także

Zobacz także