more_horiz
Wiadomości

Ostrzał rejonu Charkowa. Wśród ofiar 13-latek, rannych dwoje innych dzieci [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 01:50
W obwodzie charkowskim, podczas ostrzału przez rosyjskich żołnierzy, zginęło osiem osób, w tym jedno dziecko - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow. "Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" - napisał w Telegramie. Na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji w rosyjskiej wojnie na Ukrainie.
Wśród ofiar poniedziałkowych bombardowań Charkowa jest 13-letnie dziecko, dwoje innych, w tym 4-letnie, jest rannych
Wśród ofiar poniedziałkowych bombardowań Charkowa jest 13-letnie dziecko, dwoje innych, w tym 4-letnie, jest rannychFoto: PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal »walczy« z ludnością cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety, zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" - napisał na Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.

Przestrzegł także po raz kolejny mieszkańców przed minami, które w dużych ilościach zostały rozmieszczone przez Rosjan. Część z nich udało się już zneutralizować, ale nadal można je znaleźć na dachach, strychach, a nawet na placach zabaw. "Po raz kolejny wzywamy obywateli, aby byli bardzo ostrożni, aby nie zbliżać się do takich obiektów i natychmiast dzwonić pod numer 101, jeśli zostaną wykryte" - zaapelował.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie:


01:34

"Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskiemu wojsku będzie trudno uzyskać znaczące zdolności bojowe w jednostkach zmechanizowanych do operacji w Donbasie. Analitycy wojskowi i obserwatorzy twierdzą, że Rosji może być trudno zreorganizować siły dotknięte walkami w okolicach Kijowa i na północy Ukrainy" - oświadczył amerykański Instytut Studiów nad Wojną  cytowany przez CNN.

00:39

Wołodymyr Zełenski przyznał, że Kijów poważnie traktuje możliwość użycia przez Rosjan broni chemicznej na Ukrainie (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK) Wołodymyr Zełenski przyznał, że Kijów poważnie traktuje możliwość użycia przez Rosjan broni chemicznej na Ukrainie (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK)
00:29

Prezesi Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy podpisali umowę o współpracy - poinformował NBP.

W komunikacie banku podano, że odbyło się spotkanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z Prezesem Narodowego Banku Ukrainy na temat współpracy, prowadzonych projektów i wyzwań, jakie sytuacja związana z wojną w Ukrainie stawia przed bankami centralnymi.

23:50

Rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow ukrywał majątek poprzez fikcyjne spółki zarejestrowane m.in. na siostrzeńca oraz szwajcarskiego tatuażystę, a choć banki zauważyły podejrzane przelewy łącznie na 700 mln dolarów, nie były w stanie ustalić pochodzenia pieniędzy - podała stacja BBC.

23:49

W poniedziałek z oblężonych ukraińskich miast ewakuowało się ponad 4 tys. osób (fot. Ukrinform/East News) W poniedziałek z oblężonych ukraińskich miast ewakuowało się ponad 4 tys. osób (fot. Ukrinform/East News)
23:06

W obwodzie charkowskim podczas ostrzału rosyjskich żołnierzy zginęło w poniedziałek osiem osób, w tym jedno dziecko - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.

"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal »walczy« z ludnością cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety, zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" - napisał Synegubow na Telegramie.

22:46

Ponad 4,3 tys. osób udało się ewakuować w poniedziałek przez korytarze humanitarne z ukraińskich miast okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

21:54

- Jestem gotowy pojechać na Ukrainę, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem, oraz zaprzestania walk - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

21:43

Około dwóch trzecich dzieci z Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji - poinformował w poniedziałek Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych, cytowany przez portal RBK.

21:31

Media, powołując się na pułk Azow: w Mariupolu rosyjskie wojska wykorzystały nieznaną substancję trującą przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom. Zrzucono ją z drona.

21:30

Wolontariusze międzynarodowej organizacji medycznej "Lekarze bez granic" wywieźli z obwodu ługańskiego 120 ciężko chorych cywilów. Operację koordynowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.

Ponieważ nie było wystarczającej liczby karetek, organizatorzy przedsięwzięcia zmobilizowali grupę lekarzy i przygotowali specjalny pociąg medyczny. Chorych ewakuowano z ostrzeliwanych miejscowości na wózkach, noszach, a niektórych wolontariusze nieśli na rękach. Większość wywiezionych ze strefy działań zbrojnych to osoby, które nie mogły poruszać się samodzielnie: ranni, osoby z niepełnosprawnościami i w podeszłym wieku.

21:17

Ponad 8000 wolontariuszy zgłosiło się do pomocy w usuwaniu gruzów w miastach i wsiach uwolnionych przez armię ukraińską spod rosyjskiej okupacji - przekazała Państwowa Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.


21:11

Ukraina jest w stanie odeprzeć zbrojną agresję ze strony Federacji Rosyjskiej, ale potrzebuje więcej broni - ocenił szef biura (administracji) ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

21:10

"Obaj liderzy omówili destabilizujące efekty rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, skupiając się szczególnie na globalnych dostawach żywności" - napisano w komunikacie Białego Domu z około godzinnej rozmowy. Biden i Modi mieli rozmawiać też na temat współpracy obronnej, bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku i zmian klimatu.

21:00

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek wirtualnie z premierem Indii Narendrą Modim i przedyskutował z nim m.in. temat wojny na Ukrainie oraz kwestie energetyczne. Indie są krytykowane w Waszyngtonie za neutralność wobec rosyjskiej agresji i kupowanie dodatkowych ilości rosyjskiej ropy.

20:53

Rosjanie znów ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe w Charkowie, są ranni i zabici, w tym dziecko - poinformował w poniedziałek Ihor Terechow, mer tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta.

- Znów bombardowano osiedla mieszkaniowe, park Gorkiego, obiekty infrastruktury miejskiej. W kilku dzielnicach ratownicy rozminowali ładunki z opóźnionym zapłonem. Są ranni i niestety zabici. Najstraszniejsze, że zginęło dziecko - powiedział mer na nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram.

Terechow ocenił, że intensywność ostrzałów wzrosła. Jak dodał, Rosjanie zaczęli ostrzeliwać miasto częściej i rozszerzyli obszar bombardowań.

20:50

Hiszpańska służba wywiadu CNI ostrzegała przed znaczącym wzrostem w kraju zagranicznej działalności szpiegowskiej, która nasiliła się kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę - informuje w poniedziałek dziennik "El Espanol". "Hiszpania stała się gniazdem zagranicznych szpiegów" - pisze gazeta.

20:48

Wiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku "Azow", broniącego miasta Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, zaapelował w poniedziałek o jedność i walkę.

- Proszę o jedność. Wzywam was do walki. Zwracam się do całego świata i do ludzi, którzy mają odwagę działać. Wychodźcie na ulice i podnoście niebiesko-żółte flagi. (...) Apelujcie do polityków, apelujcie, by działali bardziej zdecydowanie, aby wyzwolić z niewoli Mariupol, Chersoń, Izium i inne miasta Ukrainy, które stały się zakładnikami w tej wojnie - powiedział na nagraniu Pałamar.

20:45

Francja uznała sześciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak przekazano w komunikacie, po śledztwie służb wyszło na jaw, że działali oni przeciwko francuskim interesom. "Po bardzo długim śledztwie ujawniono tajną operację przeprowadzoną przez rosyjskie służby wywiadowcze na naszym terytorium" - napisano.

Dotychczas na wydalenie części rosyjskich dyplomatów zdecydowały się już Polska, Francja, Niemcy, Irlandia, Dania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowenia, Chorwacja i Austria.

20:44

Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu. Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej, która ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo.

W Polskim Radiu odwiedził ich wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Stworzyliśmy tutaj dobre warunki do prób, niektórzy muzycy przyjechali z rodzinami, mają tutaj zapewniony pobyt i wspaniałe możliwości w jednej z najpiękniejszych i najlepszych akustycznie sal - powiedział Piotr Gliński.

- Polskie Radio bardzo gorąco wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę, a ta walka także się odbywa na polu muzyki. Cieszy mnie ogromnie, że tu w naszym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego możemy tych muzyków gościć - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

20:33

Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Presja dyplomatyczna ma sens - dodała.

20:28

Od 24 lutego do 10 kwietnia na Ukrainie wskutek rosyjskiej agresji zginęło 1842 cywilów, w tym 148 dzieci - podało w poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Jak czytamy w komunikacie, w związku z wojną ranne zostały 2493 osoby, w tym 233 dzieci. W większości cywile zostali poszkodowani w wyniku użycia broni o szerokim obszarze rażenia, w tym wskutek ostrzałów z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także ataków rakietowych i powietrznych.

20:27

MSZ Francji: wydalamy sześciu rosyjskich dyplomatów, którzy prowadzili działalność szpiegowską.

20:27

Bułgaria wstrzymała wymianę niejawnych informacji z Rosją, realizowaną na podstawie porozumienia z maja 2007 roku. Decyzję uchwalono na zamkniętym posiedzeniu rządu 6 kwietnia; wejdzie ona w życie po dwóch tygodniach od podjęcia - podał portal bułgarskiej Rady Ministrów.

20:19

Coraz więcej unijnych krajów skłania się ku wprowadzeniu embarga na import ropy i gazu z Rosji, ale jednomyślności jeszcze nie ma - tak można podsumować spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w Luksemburgu. Rozmowy mają być kontynuowane. O szczegółach Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:57 11682972_1.mp3 W Luksemburgu dyskusje o kolejnych sankcjach wobec Rosji w energetyce. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

20:08

Ukraińskie MSZ stworzyło internetowe archiwum rosyjskich zbrodni wojennych. Zebrane w nim dowody przekazują światu prawdę o okrucieństwach armii rosyjskiej na Ukrainie i gwarantują nieuchronność kary dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych - poinformowała ambasada Ukrainy w Polsce.

Archiwum online jest dostępne TUTAJ.

19:59

19:59

Agencja informacyjna ukraińskiego ministerstwa obrony opublikowała nagranie z Czernihowa po 47 dniach rosyjskiej inwazji.

19:58

Delegacja Unii Europejskiej wznowiła działalność w Ukrainie. Unijna flaga znów powiewa nad budynkiem delegatury w Kijowie.


19:52

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem, że nie wierzy w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę. Spotkanie przywódców odbyło się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariowie pod Moskwą i trwało ponad godzinę. Austriacki kanclerz przyznał, że opuszcza Moskwę "bez uczucia optymizmu".

Czytaj więcej: Marne efekty wizyty kanclerza Austrii w Moskwie? "Rozmowa z Putinem nie napawa optymizmem"

19:51

- Od początku agresji Rosji w położonym na południu Ukrainy Mariupolu zginęło ponad 10 tys. mieszkańców - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Associated Press (AP).

Bojczenko zaznaczył, że zwłoki tworzą "dywan na ulicach naszego miasta". Dodał, że liczba ofiar może wynieść ponad 20 tysięcy.

Mer powiedział również, że wojska rosyjskie przywiozły do Mariupola mobilne krematoria, aby pozbyć się ciał, i oskarżył Rosjan, że nie wpuszczają konwojów humanitarnych, by ukryć rzeź.

19:45

Ponad połowa Niemców ankietowanych w ramach badania Polit Barometer jest za rezygnacją z importu gazu i ropy z Rosji, ale pod ważnym warunkiem. To zabezpieczenia dostaw z innych źródeł - wynika z sondażu zaprezentowanego przez niemiecką stację ZDF.

19:44

Tak żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzeliwują rosyjskie samoloty.

19:43

Do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem może dojść w czerwcu w Jerozolimie - podała w poniedziałek ANSA. Według agencji trwają dyskusje na ten temat w Watykanie. Oznaczałoby to przedłużenie planowanej na czerwiec wizyty papieża na Bliskim Wschodzie.

Wcześniej władze Libanu informowały, że Franciszek będzie w stolicy kraju, Bejrucie 12 czerwca. Początkowo przypuszczano, że to tam dojdzie do drugiego w historii spotkania papieża z rosyjskim patriarchą. Pierwsze miało miejsce w Hawanie na Kubie w 2016 roku.

19:36

Całkowite straty Rosjan podczas inwazji w Ukrainie.


19:32

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem, że nie wierzy w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę. Do spotkania doszło dziś w Moskwie.

Karl Nehammer powiedział dziennikarzom, że rozmowa z prezydentem Rosji nie napawa go optymizmem. - Ofensywa na wschodnią Ukrainę jest przygotowywana z wielkim rozmachem - mówił szef austriackiego rządu. Kanclerz pojechał do Moskwy, aby spróbować przekonać Władimira Putina do dyplomatycznych rozwiązań lub ustępstw w sprawie pomocy humanitarnej.

19:22

W Donbasie głównymi rejonami walk pozostają Rubiżne i Nyżne (odpowiednio na północ i południe od Siewierodoniecka) oraz Popasna w obwodzie ługańskim. W obwodzie donieckim nadal toczą się walki o Mariupol, a także o położoną 20 km na północ od Doniecka Nowobachmutiwkę - informują analitycy OSW w swojej analizie. Dodają, że coraz cięższa ma być sytuacja w sąsiadującym z Siewierodonieckiem Lisiczańsku, w którym wrogie wojska mają zakłócać ewakuację i pomoc humanitarną.

19:20

Strona ukraińska ostrzega o zbliżającej się wielkiej ofensywie sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Nowa ofensywa nie musi jednak oznaczać istotnego zwiększenia intensywności starć i może być raczej związana ze osłabieniem broniących się wojsk ukraińśkich - komentują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich w swojej analizie po 46 dniach wojny na Ukrainie.

19:19

W Moskwie zatrzymano opozycjonistę i dziennikarza Władimira Kara-Murzę - poinformował w poniedziałek jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Ilja Jaszyn.

Jaszyn przekazał, że Kara-Murzę zatrzymano obok domu. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrzymania. "Najpewniej chodzi o jakąś antywojenną wypowiedź w mediach albo w mediach społecznościowych" - napisał na Twitterze polityk.

Jak informuje portal Meduza, po rozpoczęciu przez Rosję wojny na szeroką skalę przeciwko Ukrainie Kara-Murza wraz z innymi rosyjskimi opozycjonistami, w tym przebywającymi na emigracji, utworzył Antywojenny Komitet Rosji.

Opozycjoniści wezwali społeczność międzynarodową do uznania władz rosyjskich, które wydały rozkaz rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, za "wojennych zbrodniarzy" i "winnych złamania prawa międzynarodowego".

19:18

Ukraiński prezydent powiedział, że przekazał prezydentowi USA Joe Bidenowi dokładną listę potrzeb. Według CBS, Biały Dom odpowiedział pozytywnie na wszystkie z nich, ale zrealizowanie dostaw może potrwać.

Zełenski zaapelował też do Zachodu o zaostrzenia sankcji. - Znaleźliśmy niektóre rzeczy w tych sankcjach, które są łatwe do ominięcia przez ekspertów finansowych. Rosja obchodzi sankcje (...). Świat zachodni to wie. To nie powinno być dopuszczane - powiedział ukraiński przywódca.

19:18

- Losy wojny z Rosją będą zależeć od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla programu telewizji CBS "60 minutes". Wyraził jednocześnie wątpliwości, czy Ukraina otrzyma wszystko, czego potrzebuje.

19:17

Droga międzynarodowa M19 łącząca Białoruś z północno-zachodnimi rejonami Ukrainy poprzecinana jest barykadami zbudowanymi w większości miejscowości, punktami kontrolnymi i ukrytymi na przydrożnych drzewach gniazdami snajperskimi.

Na drogach biegnących przez obwód wołyński w kierunku Łucka, Równego i Lwowa dostępu do niemal każdej wioski czy miasta bronią wznoszone na wjazdach barykady z worków z piaskiem, betonowych płyt i jeży przeciwczołgowych. W ich pobliżu, jak i przy mostach i najważniejszych punktach miast, zebrano stosy opon, które po podpaleniu zakłócą widoczność podczas potencjalnego ataku z lądu czy powietrza.

19:13

- Alaksandr Łukaszenka przygotowywał się do wojny wykonując rozkazy z Moskwy. We wrześniu, październiku i listopadzie w sposób sztuczny zwoził ludzi z Bliskiego Wschodu i udawał, że są to uchodźcy. Rozmawialiśmy z setkami takich osób, nie byli to uchodźcy. Ci ludzie byli narzędziem, instrumentem w rękach Putina. Teraz wiemy to doskonale i chyba wszyscy widzą to wyraźnie - powiedział szef polskiego rządu.

19:12

- Sytuacja na granicy Polski z Białorusią jest zupełnie inna niż z Ukrainą. Z Białorusi w sposób sztucznie zorganizowany chcą przedostawać się migranci. Z Ukrainy przybywają uchodźcy, którzy uciekają przed okropieństwami wojny - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

19:11

W okupowanym Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, Rosjanie ogłosili kolejną falę mobilizacji mężczyzn do 65. roku życia - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W celu szybkiego uzupełnienia strat swoich wojsk władze okupacyjne ogłosiły kolejną falę mobilizacji mężczyzn poniżej 65. roku życia w Ługańsku. Żołnierze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzają rajdy na zakłady użyteczności publicznej i fabryki w celu identyfikacji poborowych i przymusowego wysyłania ich do wojskowych komend uzupełnień" - podał sztab na Facebooku.

19:02

"Kontynuuję dialog z holenderskim premierem Markiem Rutte. Omówiliśmy wsparcie obronne dla Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, a także potrzebę zaostrzenia sankcji i ukarania wszystkich winnych potwornych zbrodni agresora. Będziemy nadal koordynować wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju w Ukrainie" - przekazał prezydentem Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:01

Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała o znalezieniu zwłok kolejnych siedmiu ofiar rosyjskiej agresji w Borodziance pod Kijowem. Łącznie pod gruzami budynków znaleziono tam już 19 zabitych.

19:00

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział, że Rosja prowadząc wojnę na Ukrainie powoduje głód na świecie.

-Rosja jest odpowiedzialna za eskalację światowego kryzysu żywnościowego poprzez wojnę na Ukrainie, w szczególności przez bombardowanie zapasów pszenicy i uniemożliwianie statkom przewożenia zboża za granicę - powiedział szef unijnej dyplomacji na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Według danych Światowej Organizacji Handlu wojna ukraińsko-rosyjska może w tym roku prawie o połowę zmniejszyć wzrost światowego handlu i spowolnić wzrost globalnego PKB. Jak wynika z symulacji ekonomicznej, ten kryzys może obniżyć globalny wzrost PKB o od 0,7 do 1,3 punktu procentowego, do około 3,1 - 3,7 procent w 2022 roku. Według symulacji wzrost światowego handlu w tym roku może zostać zmniejszony prawie o połowę - z prognozowanych 4,7 procent do 2,4 - 3 procent.

18:50

- Zdobycie Mariupola będzie tym momentem, w którym Rosjanie będą mogli rozpocząć poważną ofensywę, o której mówi się od tygodni - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Walki o Mariupol. Michał Marek: obrona miasta może zostać w ciągu najbliższych dni złamana

18:50

W inwazji na Ukrainę biorą udział rosyjskie oddziały, które "odznaczyły się" mordowaniem ludności cywilnej w Syrii - podało w poniedziałek Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) działające przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

18:44

- Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują do europejskiej trasy koncertowej, która ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo - przekazała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:21 11682919_1.mp3 Muzycy z Kijowa w Polskim Radiu ćwiczą do europejskiego trasy koncertowej (IAR)

 

18:42

Włoski premier Mario Draghi i minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio zawarli w umowę na znaczne zwiększenie dostaw algierskiego gazu. Ma to doprowadzić do uniezależnienia od rosyjskiego surowca.

Rosja zaspokaja 40 procent włoskiego zapotrzebowania na gaz. Spora większość włoskich elektrowni to elektrownie gazowe. Szef włoskiej dyplomacji nie wykluczył, że Rosja sama wstrzyma dostawy. - Musimy być gotowi na ewentualny atak i szantaż gazowy ze strony Rosji. Musimy dywersyfikować dostawy, by chronić nasze przedsiębiorstwa i rodziny - przekazał. Minister Di Maio w tym celu odwiedził już Katar, Kongo, Angolę, Mozambik i Azerbejdżan.

Włochy potrzebują rocznie 70 miliardów metrów sześciennych metanu. Algierskie dostawy dzięki dzisiejszej umowie wzrosną z 21 do 30 miliardów. Wzrost dostaw zastąpi jedną czwartą importu z Rosji. Jak szacuje włoski rząd, za dwa lata Włochy będą całkowicie niezależne od rosyjskiego gazu.

18:31

Jak powiedział podczas briefingu prasowego oficjel, USA odnotowały w ostatnim czasie przybycie na wschód Ukrainy części jednostek wycofanych wcześniej z północy tego kraju, a także dodatkowych konwojów logistycznych i artylerii krótkiego zasięgu. Siły te koncentrują się m.in. w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim.

18:29

- Na początku napaści Rosji na Ukrainę w naszym sklepie ustawiały się długie kolejki, nie nadążaliśmy z pracą, później wszystkiego brakowało, teraz nasz sklep jest dużo lepiej zaopatrzony - mówi w rozmowie z PAP Ludmiła, kijowianka, kasjerka w sklepie spożywczym. Podkreśla, że nie opuściła miasta i pozostanie w Kijowie do zwycięstwa Ukrainy nad Rosją.

18:29

- Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, choć nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, niedawny atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku pokazuje, że Moskwa jest gotowa do bardzo brutalnych działań, by wygrać wojnę.

18:26

Prezydent Andrzej Duda i Agata Korhnauser-Duda odwiedzą w środę Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę w Lublinie i Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie – poinformowało BBN.

18:24

"New York Times" przygotował mapę miejsc, w których znaleziono ciała mieszkańców Buczy. Zespół Visual Investigations, który działa przy "NYT", już wcześniej dokumentował rosyjskie zbrodnie w podkijowskich miejscowościach.

18:24

Dowództwo sił zbrojnych Portugalii ogłosiło rozpoczęcie operacji wysłania 220 żołnierzy do Rumunii. Wyjaśniono, że ich misja służy wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Cytujący w poniedziałek admirała Antonio Silvę Ribeiro dziennik internetowy Sapo podał, że portugalski pododdział uda się do Rumunii przez Grecję.

Silva Ribeiro poinformował, że pierwsza grupa żołnierzy dotrze do Rumunii najpóźniej do piątku. Zaznaczył, że po niej udadzą się do tego kraju kolejne grupy wojskowych z Portugalii.

- Nasi żołnierze zostaną wraz z francuskim wojskiem włączeni w struktury rumuńskiej armii, tworząc tam grupę bojową z misją odstraszania wroga - wyjaśnił admirał. Dodał, że udający się w kwietniu do Rumunii elitarny portugalski pododdział zostanie wzmocniony w maju.

18:22

W miejscowościach wokół Kijowa trwa akcja rozminowywania. Rosjanie wycofując się z zajętych przez siebie miejscowości pozostawili wiele min i niewybuchów. Na trasie między Makarowem a Borodzianką na patrol Gwardii Narodowej natrafił nasz reporter.

Posłuchaj
00:39 11682852_1.mp3 Trwa rozminowywanie terenów dookoła Kijowa (IAR)

 

18:21

Po Ukrainie teraz Mołdawia i Gruzja otrzymały od Komisji Europejskiej do wypełnienia dokumenty dotyczące członkostwa w Unii. Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszach są niezbędne, by Komisja mogła na ich podstawie wydać opinię w sprawie nadania tym państwom statusu kandydatów do Wspólnoty.

"To pierwszy krok. Jesteśmy gotowi, by działać bardzo szybko. Im szybciej te dokumenty zostaną wypełnione, tym szybciej będziemy mogli przedstawić opinię Radzie Europejskiej" - napisał komisarz do spraw polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhleyi. Podkreślił też, że Komisja służy pomocą ekspercką przy wypełnianiu kwestionariusza.

18:12

Jestem pewien, że szybko zdołamy odbudować nasz kraj - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Opublikował też zdjęcia zniszczeń będących skutkiem rosyjskiej inwazji.

18:01

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w poniedziałek po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem De Croo, że wykorzystywanie postsowieckiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego wiąże się z coraz większym ryzykiem.

Dodał, że dotyczy to także samolotów MiG-29, których dostarczenie Ukrainie wciąż jest przedmiotem rozmów.

Heger powiedział, że trwają negocjacje z partnerami w sprawie dalszego zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Słowacji po przekazaniu przez nią Ukrainie systemu przeciwlotniczego S-300, który ma jej pomóc w walce z rosyjską inwazją. Według premiera wyniki rozmów będą mogły być przedstawione w ciągu kilku tygodni.

17:48

Posłuchaj
00:42 11682807_1.mp3 Litwa zorganizuje szkolenia dla ukraińskich żołnierzy - poinformował dowódca sił zbrojnych tego kraju Valdemaras Rupšys. Kwestia ćwiczeń została poruszona m.in. wczoraj podczas wspólnej konferencji Valdemarasa Rupšysa z szefem sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych generałem Jamesem C. McConvillem. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

17:47

Rosja próbuje namawiać rannych żołnierzy do powrotu na wojnę w Ukrainie. Większość z nich odmawia - poinformował w poniedziałek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) w serwisie Facebook.

17:46

- W obliczu strasznych zbrodni popełnianych na Ukrainie przez rosyjskich najeźdźców musimy skonsolidować się, musimy odpowiedzieć bardzo zdecydowanie. O tym rozmawialiśmy z premierem Belgii - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Alexandrem de Croo.

Czytaj więcej: Premier: w obliczu zbrodni popełnianych na Ukrainie musimy zdecydowanie odpowiedzieć

17:24

W rosyjskich obozach filtracyjnych w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, jest około 10 tys. osób - informuje w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Poziom terroru raszystów (Rosjan) w Mariupolu bije nazistowskie rekordy" - oceniła rzeczniczka praw człowieka.

17:23

Rozmowa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem była bezpośrednia, otwarta i twarda - przekazał w poniedziałek kanclerz Austrii Karl Nehammer po trwającym około godziny spotkaniu z rosyjskim przywódcą w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.

Najważniejszym przesłaniem kanclerza dla rosyjskiego prezydenta - jak czytamy - było to, że ta wojna musi się skończyć, ponieważ na wojnie są tylko przegrani, po obu stronach.

Nehammer jest pierwszym szefem rządu państwa Unii Europejskiej, który spotkał się z Putinem od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę sześć tygodni temu.

17:22

Otoczony przez rosyjskie wojska Mariupol broni się od 47 dni. Jak informują źródła ukraińskie, miejscowym oddziałom armii Ukrainy udało się powstrzymać ataki wroga. Zastępca dowódcy pułku AZOW, kapitan Światosław Palamar nazwał Mariupol "miastem męczennikiem". Wojskowy zwrócił się do międzynarodowej społeczności z apelem o wsparcie i jak oświadczył, w imieniu cywilów "przekazuje światu informacje o bólu i cierpienie ludzi przebywających w oblężonym mieście".

- Nasi chirurdzy wykonują niezwykle złożone operacje w nieludzko trudnych warunkach. To tu krucha dziewczynka biegnie pod ogniem rakiet systemu Grad, żeby ratować innym ludziom życie. To tu nasze dziewczęta robią zupę z tego, co się da znaleźć, ale ona nie chce ci przejść przez gardło, bo kilka kwartałów dalej z głodu umiera dziecko, a ty nie możesz mu pomóc. To tu małym chłopakom śnią się krzyki dzieci, które spłonęły żywcem od pocisków - mówił kapitan Palamar.

Mieszkańcy Mariupola tłumaczą, że cywile, którzy pozostali w mieście, są tak naprawdę zakładnikami rosyjskiego agresora i żyją w ciągłym strachu, pod nieustannym ostrzałem.

17:20

Litwa zorganizuje szkolenia dla ukraińskich żołnierzy - poinformował dowódca sił zbrojnych tego kraju Valdemaras Rupšys. Kwestia ćwiczeń została poruszona m.in. wczoraj podczas wspólnej konferencji Valdemarasa Rupšysa z szefem sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych generałem Jamesem C. McConvillem.

17:13

- Polska przyjęła 2,5 mln uchodźców. Tyle osób przekroczyło granicę Polski. To jest coś, co jest bezprecedensowe. Od wielu lat coś takiego się nie wydarzyło. (...) Dziś po południu odwiedzę uchodźców i z pewnością będę świadkiem tego, jak wspaniale są traktowani uchodźcy w Polsce - przekazał premier Belgii Alexander De Croo.

17:12

Premier Mateusz Morawiecki o wizycie kanclerza Austrii w Moskwie: "Na tym etapie nie powinno się dyskutować ze zbrodniarzami i tu swojego zdania nie zmieniam. Sytuacja na Ukrainie wymaga jak najszybszej interwencji humanitarnej, ale tez obronnej. Należy bronić terytorium Ukrainy".

17:01

- Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

- Przewidujemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości rozpoczną się aktywne działania wojenne na tych terytoriach. Jednocześnie armia ukraińska jest na to gotowa - powiedział Motuzjanyk.

Dodał, że w ostatnim czasie w obwodach donieckim i ługańskim wzdłuż linii rozgraniczenia liczebność wojsk rosyjskich znacznie wzrosła i będzie nadal rosnąć.

16:59

Według naszych wstępnych szacunków na Ukrainie pirotechnicy będą musieli przeprowadzić działania związane z rozminowaniem na obszarze ok. 300 tys. km kwadratowych, co odpowiada prawie połowie terytorium kraju - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Ukraińscy pirotechnicy prowadzą obecnie najwięcej prac pod Kijowem oraz w obwodzie sumskim - w miejscowościach, które były przez kilka tygodni okupowane przez rosyjskie wojska. Oprócz makabrycznych śladów zbrodni rosyjskich wojskowych, ukraińskie służby znajdują tam stale amunicję i inne ładunki wybuchowe, które zagrażają życiu mieszkańców.

16:59

Dopóki nie zapanuje pokój, stolica Ukrainy musi być gotowa do obrony - poinformowała w poniedziałek na komunikatorze Telegram wojskowa administracja Kijowa.

"Biorąc pod uwagę, że stolica jest politycznym i gospodarczym centrum Ukrainy - dziś wielu ludzi wraca, miasto żyje. Wojskowa administracja podejmuje kroki w celu usprawnienia ruchu w mieście bez narażania całego systemu obronnego" - czytamy we wpisie.

"Dziś zastanawiamy się nad decyzją o zwiększeniu liczby tras autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, eksploatacji metra, a także otwarciu mostów dla ruchu" - dodały władze Kijowa.

16:56

- Wraz z premierem Belgii rozmawialiśmy także o problemie uchodźców. W Polsce przebywa ich obecnie około dwa miliony. Musimy działać w sposób jak najbardziej humanitarny. Tego wymaga zwykła ludzka solidarność. Musimy jednak podjąć działania, które doprowadzą do tego, że na ten cel wpłyną do nas środki z UE - podkreślił polski premier.

16:56

Premier Mateusz Morawiecki: badania przeprowadzane na Ukrainie mówią o kolejnych dramatycznych, strasznych zbrodniach popełnianych przez rosyjskich najeźdźców: mowa o paleniu ludzi, torturowaniu, także dzieci.

16:54

16:54

- Rubel jest dziś mocniejszy niż na początku wojny. Co nam to mówi? Putin zdołał zbudować system odporny na działania gospodarcze UE, które okazały się zbyt słabą szczepionką. Właśnie o tym rozmawialiśmy dziś z premierem Belgii, o nowych sankcjach - przekazał Mateusz Morawiecki.

16:53

- Szykuje się najbardziej decydująca bitwa w tej części świata od czasów II wojny światowej. Nie możemy siedzieć z założonymi rękami - powiedział stanowczo Mateusz Morawiecki.

16:53

- Obrazy zbrodni z Irpienia muszą leżeć na biurku każdego premiera. To jest wyjątkowy czas i na ten czasu musimy znaleźć odpowiedzialną odpowiedź - dodał Mateusz Morawiecki.

16:52

- Mamy do czynienia z propagandą, która mówi o "denazyfikacji Ukrainy". Propagandą, która ustami propagandzistów z Kremla nawiązuje do najgorszych tradycji faszystowskich. Porównanie reżimu Putina do reżimów faszystowskich jest nie tylko uprawnione, ale i właściwe - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem belgijskiego rządu.

16:51

Od początku wojny zachodnią granicę Ukrainy, przede wszystkim granicę z Polską, przekroczyło w obie strony 4 miliony ludzi - poinformował w poniedziałek na briefingu we Lwowie rzecznik służb granicznych Andrij Demczenko. Dodał, że każdego dnia coraz więcej osób wraca na Ukrainę.

16:51

Lider prorosyjskich rebeliantów twierdzi, że separatyści kontrolują port w Mariupolu - podaje AFP, powołują się na rosyjskie agencje informacyjne.

16:31

Na terenie portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę statku handlowego SMARTA - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rosjanie uprowadzili załogę oraz małżonkę kapitana statku, który pływał pod banderą Liberii - przekazała Denisowa na Telegramie. Jak dodała, porwani to 18 obywateli Ukrainy i jeden obywatel Egiptu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że osoby te wywieziono w kierunku Doniecka. Nie ma z nimi kontaktu. Według Denisowej przed porwaniem marynarzy Rosjanie ostrzeliwali statek.

Jednostka wpłynęła do portu w Mariupolu 21 lutego. Stamtąd miała udać się do Turcji, jednak w związku z rosyjską agresją wojskową statek nie otrzymał zgody na wyjście w morze.

16:29

W Charkowie w wyniku działań Rosji zostało zniszczonych lub uszkodzonych ponad 1600 wieżowców - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow w rozmowie CNN.

16:28

"Na ziemi ukraińskiej śmierć stanęła naprzeciw życia. Nienawiść stanęła naprzeciw pokojowi" - napisali w przesłaniu na Wielki Tydzień biskupi rzymskokatoliccy z Ukrainy. Zaapelowali do narodu rosyjskiego: "podejmijcie drogę pokoju". Apel przedstawił w Radiu Watykańskim arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki.

16:27

Prezydent Francji Emmanuel Macron polecił, aby MSZ, MSW i ministerstwo sprawiedliwości udzieliły wsparcia władzom ukraińskim i Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w dochodzeniach dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek francuski resort spraw zagranicznych.

16:25

"Rosja szykuje się do wojny partyzanckiej na swoim terytorium. Podwyższone środki bezpieczeństwa tłumaczone są »zagrożeniem ingerencją w działalność obiektów infrastruktury krytycznej« w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim" - poinformowano w komunikacie ukraińskiego wywiadu.

16:24

Komisja Europejska dodała 20 rosyjskich linii lotniczych do unijnej "czarnej listy" bezpieczeństwa lotniczego. Powodem jest "naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa

Czytaj więcej: Unijna "czarna lista". KE dodała kolejne rosyjskie linie lotnicze

16:12

Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, by odnieść zwycięstwo, ocalić życie żołnierzy i ludności cywilnej Mariupola. Ten cel przyświeca nam na wszystkich frontach - zadeklarował w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

"Trwa obrona Mariupola. Utrzymujemy stałą łączność z naszymi pododdziałami w mieście, prowadzącymi heroiczną walkę. Podkreślam jednak, że przebieg działań obronnych nie jest tematem publicznej dyskusji" - oświadczył Załużny.

Generał odpowiedział w ten sposób na zarzuty zastępcy dowódcy pułku "Azow" Swiatosława Pałamara, który w niedzielę stwierdził, że formacja nie ma łączności z władzami i kierownictwem sił zbrojnych Ukrainy. "Politycy mówią, że »wspieramy ich, jesteśmy w stałym kontakcie«, ale od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera telefonu i nikt się z nikim nie komunikuje" - powiedział Pałamar w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

16:10

- Coraz więcej unijnych państw rozumie, że trzeba Rosji odciąć tlen i wprowadzić surowe sankcje w sektorze energetycznym, choć jednomyślności nie ma - przyznał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Kwestia nałożenia embarga na import ropy i gazu z Rosji była dziś jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji krajów członkowskich w Luksemburgu. Wiceminister powiedział, że Polska będzie zabiegać o natychmiastowe wstrzymanie importu.

- Niestety działania dyplomatyczne będą musiały być jeszcze kontynuowane, mam nadzieję, że w perspektywie następnych kilku dni, bo nie mamy więcej czasu. Ukraina potrzebuje już dziś wsparcia i potrzeba Rosji odciąć tlen już dziś a nie czekać następne tygodnie - podkreślił wiceszef MSZ-tu. Dodał, że wiele krajów z naszego regionu i państw z północy zabiegało o jak najszybsze wprowadzenie embarga na import ropy i gazu, ale - jak podkreślił - są duże gospodarki zachodnioeuropejskie, które widzą to inaczej.

15:59

Ukraiński wywiad wojskowy ustalił i opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej dane osobowe rosyjskich żołnierzy, którzy mieli brać udział w zbrodniach wojennych popełnionych na ludności cywilnej w Borodziance w obwodzie kijowskim.

"Przestępcy wojenni uczestniczący w popełnianiu zbrodni wojennych przeciwko narodowi Ukrainy w mieście Borodzianka w obwodzie kijowskim to personel wojskowy 234. Pułku Desantowo-Szturmowego (jednostka wojskowa 74268) z Pskowa. Pamiętajcie! Za okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej Ukrainy wszyscy zbrodniarze wojenni zostaną postawieni przed sądem i pociągnięci do odpowiedzialności" - czytamy w komunikacie służby wywiadowczej.

Lista opublikowana przez ukraiński wywiad wojskowy zawiera nazwiska, funkcje, stopnie wojskowe, daty urodzin, a także dane najbliższych krewnych.

15:54

- Główne wysiłki wroga koncentrują się na ustanowieniu pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zapewnieniu stabilności korytarza lądowego z czasowo okupowanym terytorium Półwyspu Krymskiego - przekazał rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksander Motuzianyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

15:53

Kiedy kanclerz Niemiec pojedzie do Kijowa? Dlaczego Olaf Scholz jest w Lubece, a nie w Kijowie? Kiedy wreszcie Scholz pojedzie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego? - pyta niemiecka prasa. Rośnie presja na kanclerza także ze strony koalicjantów w rządzie.

15:44

Stolica Ukrainy powoli zaczyna normalnie funkcjonować. Codziennie do Kijowa powraca coraz więcej mieszkańców. Otwierają się kolejne sklepy, urzędy, biblioteki. Od poniedziałku przejezdne są trzy mosty przez Dniepr - Darnycki, Północny i Południowy. Władze miasta apelują jednak, że Rosjanie mogą powrócić i stolicy musi być cały czas w pełnej gotowości.

Czytaj więcej: Kijów wraca do życia. Przejezdne są trzy mosty, otwierają się kolejne sklepy

15:39

Uszkodzenia ukraińskiej infrastruktury spowodowane rosyjską agresją przekroczyły 80 mld dolarów. Łączne straty ukraińskiej gospodarki w wyniku wojny wahają się od 564 do 600 mld dolarów - informuje "Ukraińska Prawda".

15:39

Pomoc dla Ukrainy i potrzeba uzyskania unijnego wsparcia dla milionów uchodźców wojennych były tematami poniedziałkowej rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Czmilyte-Nielsen - poinformowała Kancelaria Sejmu.

15:38

W relacji z Mariupola podkreślono dramatyczną sytuację 36. Brygady. "Bombardowano nas z samolotów, ostrzeliwano ogniem artyleryjskim, z czołgów. (...) Walczyliśmy przez ponad miesiąc bez dostaw uzbrojenia, bez wody, bez jedzenia. Niemalże piliśmy wodę z kałuż, umieraliśmy całymi grupami. Prawie połowa naszej brygady to ranni. Ci, którym nie oderwało ręki lub nogi i mogą chodzić, wracają na pole walki. Cała piechota zginęła, dlatego do wroga strzelają już artylerzyści, żołnierze obrony przeciwlotniczej, łącznościowcy, a nawet kierowcy, kucharze i orkiestra. Oni giną, ale walczą" - przekazała ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.

15:36

Giełdowe notowania palladu gwałtownie wzrosły po tym jak centrum obrotu tym metalem - London Platinum and Palladium Market - usunął z listy dostawców dwóch rosyjskich producentów. Rosja odpowiada za ok. 40 proc. dostaw palladu - przypomina bank UBS.

15:33

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.

"Nikt już nie chce z nami rozmawiać, zostaliśmy spisani na straty. (...) Pozostała nam tylko walka wręcz. Oznacza to dla części z nas śmierć, a dla pozostałych niewolę" - podano w komunikacie ukraińskiej formacji wojskowej.

15:24

"MSZ z zadowoleniem przyjmuje przeprowadzenie - w uzgodnieniu z nim - na wniosek władz m.st. Warszawy postępowania egzekucyjnego i planowane na dziś objęcie w posiadanie przez Skarb Państwa nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego 100" - czytamy w najnowszym oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

15:23

Była redaktor Kanału Pierwszego Marina Owsiannikowa, która zaprotestowała na wizji przeciwko wojnie, będzie pracować w niemieckim wydaniu "Die Welt" - donosi portal Nexta.

15:22

15:21

Ze śledztwa portalu Bellingcat wynika, że Putin wymierzył karę za niepowodzenia rosyjskiej armii na wojnie w Ukrainie. Największe konsekwencje poniosła komórka rosyjskiej służby bezpieczeństwa (FSB), która zajmowała się wywiadem i analizą Ukrainy. Od obowiązków odsunięto nie tylko szefa jej struktur - wysokiego rangą generała - ale także około 150 oficerów.

15:18

Na Łotwie zatrzymano obywatela Białorusi podejrzanego o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskich służb specjalnych - podała w poniedziałek łotewska agencja LETA, powołując się na Państwową Służbę Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy.

Według VDD obywatel Białorusi, którego zatrzymano w lutym, gromadził informacje dotyczące obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, potajemnie filmując je i robiąc zdjęcia.

Łotewska służba podczas przeszukania skonfiskowała sprzęt i nośniki pamięci. Trwa analiza zdobytych materiałów.

Białorusin ma status podejrzanego w sprawie karnej, przebywa w areszcie. Jak podkreśla LETA, może grozić mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

15:17

- Widzimy z ostatnich zdarzeń na Ukrainie, zbrodni wojennych tam popełnianych, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zdolny do wszystkiego. Myślę, że to też jest jakaś poszlaka do wnioskowania o katastrofie smoleńskiej z 2010 roku - powiedział w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

15:16

15:15

15:15

15:15

15:15

15:12

Jak informuje agencja Reutera, w Moskwie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Rosji i kanclerza Austrii.

15:10

"Szpiegowo" w Warszawie w polskich rękach. W dawnych mieszkaniach Rosjan mają zamieszkać uchodźcy.

15:08

Producent sprzętu wojskowego Rheinmetall przygotowuje się do dostarczenia do Ukrainy do 50 używanych czołgów Leopard 1 - podała w poniedziałek gazeta Handelsblatt, powołując się na dyrektora generalnego grupy.

15:07

Chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich poinformowało w poniedziałek, że 24 pracowników ambasady Rosji w Zagrzebiu, w tym 18 dyplomatów, musi opuścić Chorwację. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę - przekazano.

"Ambasador Federacji Rosyjskiej otrzymał notę, w której został poinformowany, że - zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych - podjęto decyzję o redukcji liczby personelu rosyjskiej ambasady w Zagrzebiu do poziomu równego liczebności chorwackiej placówki w Moskwie" - oświadczył resort spraw zagranicznych i europejskich.

15:06

Komisja zaktualizowała w poniedziałek listę linii lotniczych, które podlegają zakazowi wykonywania przewozów lub ograniczeniom operacyjnym w Unii Europejskiej, ponieważ nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Po aktualizacji 21 linii lotniczych certyfikowanych w Rosji znajduje się teraz na "czarnej liście".

"Odzwierciedla to poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z przymusową ponowną rejestracją przez Rosję statków powietrznych, będących własnością zagranicy, świadomie zezwalając na ich eksploatację bez ważnych certyfikatów zdatności do lotu. Jest to naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego" - podała KE.

15:04

Premier Belgii spotka się też z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

15:03

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z belgijskim szefem rządu Alexandrem De Croo. "Tematem rozmowy będzie rosyjska agresja, wsparcie dla Ukrainy oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO" - podała KPRP.

15:02

Europarlamentarzyści PiS oraz grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy wysłali list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Zaapelowali w nim o zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów Wspólnoty w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Czytaj więcej: "Propozycje KE są niewystarczające". Europosłowie PiS zaapelowali o dodatkowe środki dla uchodźców z Ukrainy

14:58

Do nauki wróciło około 3,5 mln ukraińskich uczniów - poinformował w poniedziałek minister oświaty i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez portal "Ukraińska Prawda".

Oprócz tego, Szkarłet podał, że od 7 kwietnia w prawie 12 tys. szkół na Ukrainie wprowadzono kształcenie na odległość. Minister przypomniał, że dzieci, które z powodu wojny wyjechały do innych regionów Ukrainy mają możliwość uczęszczania do szkoły w nowym miejscu zamieszkania.

14:57

Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z szefową litewskiego rządu Ingridą Simonyte. Politycy wspólnie odwiedzili Borodziankę, miejscowość w obwodzie kijowskim, zniszczoną przez siły rosyjskiego okupanta.


14:56

- Moskwa nie przerwie operacji wojskowej na Ukrainie przed kolejną rundą rozmów pokojowych - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

14:56

AFP podaje, cytując rzecznika ministerstwa obrony, że Ukraina spodziewa się, iż rosyjski atak na wschodzie kraju "wkrótce się rozpocznie".

14:55

Papież Franciszek powierzył napisanie rozważań Drogi Krzyżowej rodzinom, w tym rosyjskiej i ukraińskiej. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało treść dokumentu i modlitw.

Posłuchaj
00:54 11682411_1.mp3 Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania rosyjskich i ukraińskich rodzin. Relacja Wojciecha Kowalczuka (IAR)

 

14:51

Nagranie z drona pokazujące, jak ukraiński ogień moździerzowy uderza w rosyjskie pojazdy w Mariupolu.

14:50

"Dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące dramatycznej sytuacji kobiet i dzieci w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przedstawię informacje o pomocy udzielanej przez Polskę" - zapowiedział prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.


14:49

W Kijowie ponownie otwierane są kolejne sklepy, w tym centra handlowe; normalną pracę wznawiają także urzędy dzielnic, a nawet biblioteki.

Władze miasta poinformowały, że od poniedziałku otwarty dla ruchu jest most Południowy; to trzecia kijowska przeprawa przez Dniepr, z której mogą korzystać mieszkańcy.

Komunikacja miejska nadal działa w sposób bardzo ograniczony i przejazd nią jest bezpłatny. Oprócz linii autobusowych i tramwajowych wznowiono ruch ośmiu tras trolejbusowych. Coraz więcej stacji metra jest ponownie otwieranych dla celów komunikacyjnych, chociaż podziemne stacje cały czas są używane jako schrony.

Mer Kijowa Witalij Kliczko nieustannie prosi mieszkańców miasta o zachowanie ostrożności, przestrzegając, że odczuwana teraz w Kijowie względna cisza i przerwa w działaniach wojennych może się w każdym momencie zakończyć.

14:48

Chorwacja wydala 24 pracowników ambasady Rosji, w tym 18 dyplomatów - podało chorwackie MSZ.

14:47

Wkrótce na "szpiegowie", odebranym Federacji Rosyjskiej kompleksie mieszkaniowym, zobaczymy ukraińską flagę. Zanim oficjalnie zostanie wciągnięta na maszt, namalują ją na elewacji miejscy eksploratorzy.

Nieruchomość, w której kiedyś mieszkali pracownicy radzieckiej ambasady, od lat stała pusta. Mimo prawomocnych wyroków sądu, nakazujących zwrot terenu stronie polskiej, był on wciąż we władaniu Federacji Rosyjskiej. Od pierwszych dni wojny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiadał, że miasto wyśle w końcu do "szpiegowa" komornika i - w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - przekaże budynek Ukraińcom.

14:46

- Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, będzie to okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie. Po spotkaniu prezydent Duda uda się do Rzeszowa na spotkanie z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii - przekazał PAP szef BPM Jakub Kumoch.

14:45

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Ich celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego - poinformowała w poniedziałek w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

14:45

We wsi Katiużanka w obwodzie kijowskim okupanci zniszczyli szkołę, zabrali wszystko, od drogiego sprzętu komputerowego po meble i zostawili cyniczną wiadomość dla uczniów, którym życzyli sukcesów w nauce - przekazała Denisowa.

14:33

Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej zobowiązało Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) do wzmocnienia współpracy z MSW i Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Wynika to z obaw przed aktami dywersji - przekazał w poniedziałek na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

14:32

Europarlamentarzyści PiS i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy (PiS) wysłali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apelują o zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów UE w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

14:32

Od początku wojny wojska rosyjskie uszkodziły 938 budynków oświaty na Ukrainie, 87 z nich kompletnie zniszczyły - poinformowała w poniedziałek na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

14:31

"Nasze biuro »The Kyiv Independent« jest otwarte i znów pracujemy na Podolu w Kijowie. Życie toczy się dalej" - pisze dziennikarz Illia Ponomarenko.

14:13

Według doniesień "Ukraińskiej prawdy", rosyjscy żołnierze odmawiają walki w Ukrainie, ponieważ nie chcą być "mięsem armatnim" - wynika z informacji, przechwyconych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

14:12

Oddział francuskich żandarmów ds. naukowych i technicznych przybył do Lwowa - przekazał w poniedziałek ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Poncins. "Pomożemy w ten sposób naszym ukraińskim przyjaciołom w zbadaniu rosyjskich zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim" - wyjaśnił.

14:12

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Ukrainy rozpoczęli omawianie kwestionariusza, dotyczącego przystąpienia tego kraju do Wspólnoty - poinformował w poniedziałek ambasador UE w Kijowie Matti Maasikas.

13:31

Dzieci z miasta Wołnowacha w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy od poniedziałku są zmuszane przez Rosjan do uczęszczania do szkoły; może to mieć na celu utrudnienie wyzwolenia miasta w przyszłości oraz wykorzystanie dzieci jako zakładników - przekazała na Telegramie ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.

- Prawdopodobnie te działania okupantów mają na celu utrudnienie przyszłej operacji wyzwolenia miasta z rąk okupantów przez siły zbrojne Ukrainy i możliwe prowokacje z wykorzystaniem ofiar w celu dyskredytacji strony ukraińskiej - napisała Denisowa. Dodała, że w takim wypadku dzieci stałyby się zakładnikami i żywymi tarczami dla rosyjskich żołnierzy

13:20

W konsekwencji niepowodzeń armii Rosji na Ukrainie odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też około 150 oficerów - poinformował kierujący portalem śledczym Bellingcat Christo Grozew.

- Były szef 5. służby (Służby Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych - PAP) rosyjskiej FSB generał Siergiej Biesieda został przeniesiony do aresztu śledczego. Jego telefon pozostaje wyłączony już od dwóch tygodni. Odsunięto też około 150 oficerów tej służby. Dokonano czystki - większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB - przekazał Grozew w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka.

W ocenie Grozewa, przyczyną takich decyzji było dostarczanie władzom Rosji nieprawdziwych, nazbyt optymistycznych informacji na temat Ukrainy, co w konsekwencji przyczyniło się do niepowodzeń na polu walki.

13:14

W miastach położonych w okolicach Kijowa mieszkańcy rozpoczynają sprzątanie szkód. Trasą miedzy Kijowem a Borodzianką jedzie nasz reporter Paweł Pawlica.

Posłuchaj
00:38 11682176_1.mp3 Ukraina - mieszkańcy rozpoczynają sprzątanie szkód (Paweł Pawlica/IAR)

 

13:04

Na Zakarpaciu straż graniczna włączyła się w Drogę Krzyżową dla Pokoju na Ukrainie. Ponad stu wiernych wzięło udział we wspólnej modlitwie.

13:00

Głównym tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem Grupy Banku Światowego (GBŚ) Davidem Malpassem jest wsparcie Banku dla ogarniętej wojną Ukrainy i krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jak wskazano w poniedziałkowym wpisie na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w KPRM trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem Grupy Banku Światowego Davidem Malpassem.

- Głównym tematem rozmów jest wsparcie Banku Światowego dla ogarniętej wojną Ukrainy oraz krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców - przekazano.

12:47

Wojska rosyjskie stosują w Charkowie miny o opóźnionym działaniu - ostrzegł mieszkańców szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

- Miny te nie wybuchają od razu, ale dopiero, gdy dotknie ich człowiek lub zadziała inny czynnik ruchu. Dlatego są jeszcze groźniejsze - ostrzegł Syniehubow.

Urzędnik opublikował również zdjęcia, na których widać miny - to pociski z plastikowym korpusem, przypominające podłużne zielone butelki. Ważą ok. 1,5 kg.

Zaapelował do mieszkańców, by nie podchodzili do podejrzanych obiektów i wzywali telefonicznie odpowiednie służby, a także - by, w miarę możliwości pozostawali w schronach.

12:25

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, ekspert prawa międzynarodowego Karol Karski powiedział, że rosyjskie zbrodnie na Ukrainie powinny zostać zbadane i osądzone przez międzynarodowy trybunał. Jego zdaniem mógłby się tym zająć zarówno Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, jak i osobny powołany przez państwa i organizacje zainteresowane osądzeniem sprawców.

Posłuchaj
00:27 11681882_1.mp3 Program 1. Polskiego Radia: europoseł PiS Karol Karski o możliwości osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie (IAR)

 

12:15

- Odkąd w piątek wieczorem w życie wszedł piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, na Litwę nie wpuszczono 250 rosyjskich i białoruskich ciężarówek - poinformował litewski Departament Ceł. Koleje Litewskie poinformowały, że zamykają swoje biura w Rosji i na Białorusi.

- Od piątku wieczór do dziś rano nie wpuściliśmy na Litwę 250 ciężarówek z Białorusi i obwodu kaliningradzkiego - powiedział rzecznik departamentu Vitas Volungeviczius, którego cytuje agencja BNS.

12:06

- Jedno jest jasne: Ukraina potrzebuje więcej sprzętu wojskowego, a zwłaszcza broni ciężkiej – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

Przerażające obrazy z Ukrainy pokazały, że ten zaatakowany przez Rosję kraj potrzebuje dodatkowego wsparcia militarnego, aby stawić opór siłom napastnika. - Teraz nie ma czasu na wymówki, teraz jest czas na kreatywność i pragmatyzm - podkreśliła Baerbock.

11:49

- W poniedziałek oddano do użytku tymczasowy most na rzece Irpień, dzięki czemu przywrócone zostało połączenie drogowe do Kijowa z wyzwolonych miasteczek Bucza, Irpień, Hostomel i Worzel w obwodzie kijowskim - przekazała na kanale YouTube agencja Ukrinform.

"Prace nad budową mostu trwały pięć dni, 24 godziny na dobę. Od tej pory możliwe będą szybsze dostawy pomocy humanitarnej i materiałów budowlanych do wyzwolonych miejscowości" - poinformowano w komunikacie.

Przeprawa przez zrujnowany most stanowiła dla cywilnych mieszkańców Irpienia jedyną możliwość ewakuacji w okresie rosyjskiej okupacji.

11:35

W wyniku wczorajszych rosyjskich ostrzałów obwodu mikołajowskiego zostało rannych 25 osób - informują lokalne władze. Poszkodowani trafili do szpitali, nie ma wśród nich dzieci.

Wczoraj rosyjscy agresorzy przeprowadzili też 66 ostrzałów obwodu charkowskiego - z artylerii, moździerzy i wyrzutni rakietowych. Zginęło 11 cywilów, wśród nich jedno dziecko. 14 zostało rannych. Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Synehubow poinformował, że pociski uderzyły w miejscowości Saltiwka, Piatichatki, Pisoczyn, Zołocziw, miasta Bałaklija i Dergacze. Jak dodał, Rosjanie używają dronów do celów rozpoznawczych w obwodzie charkowskim.

11:20

- Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - przekazał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mołdawia straciła kontrolę nad regionem Naddniestrza w wyniku krótkiego konfliktu zbrojnego po ogłoszeniu niepodległości od ZSRR przez Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką w maju 1991 roku. Separatystyczny region ze stolicą w Tyraspolu funkcjonuje od pierwszej połowy lat 90. jako państwo nieuznawane, wspierane gospodarczo i wojskowo przez Moskwę.

11:10

- Przejęliśmy tzw. "szpiegowo", chcemy je przekazać naszym ukraińskim przyjaciołom - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami przed odzyskanym kompleksem nieruchomości przy Sobieskiego w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Jesteśmy na ulicy Sobieskiego, tak jak obiecywałem przejmujemy tzw. "szpiegowo", będziemy starali się je przekazać dla naszych ukraińskich gości - powiedział Trzaskowski.

10:55

Rosjanie ostrzelali wczoraj siedzibę katarskiej firmy w obwodzie mikołajowskim. Poinformował o tym w mediach społecznościowych gubernator obwodu Witalij Kim.

- Wczoraj usłyszeliśmy wybuch. Rsyjscy okupanci zaatakowali przedsiębiorstwo z Kataru, które ma siedzibę w naszym obwodzie. Nikt nie został poważnie ranny. Zniszczone zostały dwa puste hangary, a ochroniarz został pokaleczony rozbitym szkłem - powiedział.

10:52
10:47

Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann proponuje, aby zamiast dostaw niemieckich czołgów Marder na Ukrainę, wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli temu krajowi odpowiedni sprzęt i otrzymali za to rekompensatę od Niemiec.

10:40

- Dobrze wiecie, co oznacza walka o swoją ziemię, bo w latach 50. przyszli do was ci, którzy chcieli zniszczyć waszą wolność i tożsamość; walczyliście i świat was wsparł, a teraz my oczekujemy tego samego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym przed parlamentem Korei Południowej.

- Nie można mieć nadziei na to, że Rosja sama się zatrzyma. Nie można liczyć na to, że rozsądek wygra i rosyjska władza zrezygnuje z prowadzenia wojny. Rosję można jedynie zmusić do szukania pokoju, zaprzestania zniszczeń i torturowania ludzi, do szanowania opinii sąsiadów - dodał Zełenski.

10:33

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach - ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Dwoma najważniejszymi ukraińskimi przyczółkami w Mariupolu są obecnie port w południowo-zachodniej części miasta, a także zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie. Opanowanie przez rosyjskie wojska portu rybackiego może być potwierdzeniem, że najeźdźca kontroluje również centrum miasta - przekazano w raporcie ISW.

10:20

Zełenski w parlamencie Korei Płd.: mieszkańcy Rosji są zmuszeni do życia w wielkiej biedzie, dla wielu armia to jedyny sposób na podniesienie poziomu życia.

10:15

W Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do silnej eksplozji. Według lokalnych władz, ranna została jedna osoba. Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że na miasto spadły rakiety.

Ukraińskie media informowały także o serii silnych eksplozji w Charkowie.

10:11

Francuski bank Societe Generale ogłosił w poniedziałek, że przerywa działalność bankową i ubezpieczeniową w Rosji oraz sprzedaje swoje udziały w banku Rosbank innemu jego akcjonariuszowi - Interros Capital.

Negocjacje z Interros Capital trwały kilka tygodni i dzięki porozumieniu grupa Societe Generale wycofuje się z Rosji w sposób uporządkowany i planowy, zapewniając ciągłość usług dla klientów - poinformował francuski bank na swojej stronie internetowej. Zastrzegł, że finalizacja sprzedaży rosyjskich aktywów powinna nastąpić w ciągu "kilku tygodni", oraz że potrzebna jest jeszcze zgoda odpowiednich organów regulacyjnych.

10:06

- Noc z niedzieli na poniedziałek była stosunkowo spokojna w większości kraju, ale w obwodach charkowskim, ługańskim, donieckim, mikołajowskim i chersońskim trwały ostrzały - podsumowuje w porannym raporcie portal Hromadske.

- W nocy Rosjanie ostrzeliwali z artylerii Charków. W okolicach Iziumu kontynuowane są zacięte walki - przeciwnik próbuje się przebić w kierunku Donbasu.

09:51

Rosja przygotowała kampanię dezinformacyjną na temat Ukrainy, wymierzoną w zagraniczne media i polityków, bo wie, że dostawy broni z zagranicy są obecnie kluczowe dla naszego kraju - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Rosja wie, że dostawy broni są kluczowe dla Ukrainy i mobilizuje wszelkie siły, aby im zaszkodzić" - napisał Kułeba.

09:47

Ukraińcy opublikowali film z walk w obwodzie ługańskim:

09:32

Zdjęcia z odbitej przez Ukraińców wsi Wilchówka w obwodzie charkowskim:

09:23

W Łucku przy transportach humanitarnych wysyłanych do Ukrainy z całego świata pracuje 150 wolontariuszy. - Praca odciąga nas od wojny. Musimy działać, bo jak wszyscy opuszczą ręce to naszemu państwu i nam będzie ciężko – powiedziała wolontariuszka Oksana.

Jeden z magazynów pomocy humanitarnej organizacji International Human Rights Commission (IHRC) jest Łucku, w zachodniej części Ukrainy.

- Gromadzimy tu materiały medyczne, żywnościowe, ubrania, środki higieny, leki, wózki inwalidzkie, kule, ale także śpiwory, karimaty, odzież termiczną i latarki, które potem są kierowane na front – powiedział w rozmowie z dziennikarką PAP komisarz misji dyplomatycznej i koordynator IHRC Marcin Wieczorek. Paczki do Ukrainy wysyłane są z całego świata, m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Włoch i ze Szwajcarii.

09:16

Szef unijnej dyplomacji zaapelował do krajów członkowskich, by przyspieszyły dostawy broni, której Ukrainy potrzebuje.

Josep Borrell podkreślał przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Luksemburgu, że w najbliższych dniach spodziewane jest nasilenie działań wojennych przez Rosję i ofensywa na Donbas. Szef unijnej dyplomacji nie wykluczył wkrótce kolejnych sankcji wobec Rosji.

09:09

Co najmniej 183 dzieci zginęło, a ponad 342 odniosło rany w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego. Zastrzeżono, że dane te nie są pełne, bo władze ukraińskie nie mają dostępu do terenów okupowanych i objętych walkami.

Według różnych szacunków tylko w oblężonym od ponad miesiąca Mariupolu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju z rąk Rosjan mogły zginąć tysiące ludzi, a ustalenie ich liczby jest obecnie niemożliwe.

Biuro prokuratora podaje dane z miejscowości, które były okupowane przez Rosjan, a później wróciły pod kontrolę ukraińskich władz.

09:01

- Niektórzy rolnicy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęli już prace polowe pomimo zagrożenia ostrzałem i oddalonej o zaledwie 30 km linii frontu – podaje agencja Ukrinform w reportażu ze wsi Komyszuwacha.

Prace polowe są niebezpieczne nie tylko z powodu ryzyka ostrzałów, ale także dlatego, że w ziemi jest wiele niewybuchów – rakiet i pocisków. W ich usuwaniu pomagają saperzy. Sami rolnicy pracują w kamizelkach kuloodpornych.

08:52

Niemieckie siły zbrojne przygotowują lot, którym do Niemiec zostaną przetransportowani Ukraińcy ranni w czasie wojny w ich kraju - informuje w poniedziałek agencja dpa.

W tym celu specjalny samolot Luftwaffe, Airbus A310 MedEvac, ma polecieć z Kolonii do Rzeszowa, a stamtąd zabrać dzieci i dorosłych na leczenie do Niemiec.

Będzie to pierwszy tego typu lot od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przeszłości do Niemiec przywożono już rannych żołnierzy ukraińskich.

08:49

Minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 28,5 tysiąca osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską. Z kolei na Ukrainę wyjechało wczoraj 19,4 tysiąca osób.

Dziś do godziny 7 rano z Ukrainy do Polski przeszło 5,9 tysiąca uchodźców. Łącznie od 24 lutego z Ukrainy do Polski przybyło 2 miliony 657 tysięcy osób.

08:37

- Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie siły zbrojne straciły około 19,5 tys. żołnierzy - informuje w poniedziałek na Facebooku ukraiński sztab generalny.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 11 kwietnia to według ukraińskich danych: około 19,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 725 czołgów, 1923 bojowе pojazdy opancerzone, 347 systemów artyleryjskich, 111 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 154 samoloty, 137 śmigłowców, 1387 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 119 bezzałogowców, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

08:29

Portal Nexta podaje, że ok. 150 funkcjonariuszy, którzy zgłosili nierzetelne informacje o prawdziwym stanie rzeczy na Ukrainie, zostało zwolnionych lub aresztowanych. Wśród nich jest także generał pułkownik Siergiej Beseda.

08:27

- Uwarunkowania geopolityczne Polski każą myśleć o Wojskowej Słubie Zdrowia jako odrębnym rodzaju sił zbrojnych - mówi PAP dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak.

- Musimy dysponować rozwiniętymi zdolnościami reagowania kryzysowego - akcentuje profesor, wskazując m.in. na konieczność szkoleń z medycyny pola walki i przygotowanie odpowiednich struktur.

08:13

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie ocalał żaden obiekt infrastruktury krytycznej ani w ogóle jakiejkolwiek infrastruktury - poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Hajdaj napisał w Telegramie, że siły rosyjskie świadomie i celowo atakują cele cywilne.

- Rosjanie mają informatorów, którzy naprowadzają ogień na sklepy z ludźmi i magazyny z żywnością. Dlatego każdy atak na domy mieszkalne to zaplanowany akt terroru - oświadczył urzędnik.

08:04

Rosja może użyć amunicji fosforowej również w Mariupolu w miarę nasilania się walk o to miasto - ostrzegło brytyjskie ministerstwo obrony. Wskazało też, że ciągłe stosowanie przez siły rosyjskie niekierowanych bomb znacznie zwiększa ryzyko ofiar cywilnych.

"Wcześniejsze użycie przez siły rosyjskie amunicji fosforowej w obwodzie donieckim zwiększa możliwość wykorzystania jej w przyszłości w Mariupolu, w miarę nasilania się walk o miasto. Rosyjski ostrzał był kontynuowany w obwodach donieckim i ługańskim, a siły ukraińskie odparły kilka ataków, w wyniku których zniszczono rosyjskie czołgi, pojazdy i sprzęt artyleryjski. Ciągłe stosowanie przez Rosję niekierowanych bomb zmniejsza jej zdolność do rozróżniania celów, gdy prowadzi ataki, a jednocześnie znacznie zwiększa ryzyko dalszych ofiar wśród ludności cywilnej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:50

W Czernihowie na plaży miejskiej ratownicy znaleźli 6 pocisków. Część z nich była w wodzie, część na plaży. Kolejną rakietę znaleziono w lesie w pobliżu parku miejskiego. Trwają prace nad oczyszczaniem miasta z amunicji.

07:38

Wojska rosyjskie kontynuują tworzenie ofensywnego zgrupowania na wschodzie i w najbliższych dniach możliwe jest wznowienie działań ofensywnych w tym regionie – informuje sztab ukraińskiej armii.

"Przeciwnik kontynuuje tworzenie zgrupowania ofensywnego do działań na kierunku słobożanskim (obwód charkowski). Prawdopodobnie w najbliższych dniach spróbuje wznowić ofensywę" - podano w raporcie sztabu.

07:32

- We wsi Buzowa pod Kijowem odnaleziono masowy grób z ciałami cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - podał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak dodał, siły wroga zabiły co najmniej 50 mieszkańców tej wsi.

- Na wyzwolonych terytoriach obwodu kijowskiego wciąż odnajdywane są dowody na okrucieństwa raszystów (Rosjan - PAP) wobec ludności cywilnej - napisał Heraszczenko na Telegramie.

07:18

Siły zbrojne Ukrainy w filmie przedstawiają walki z Rosjanami i zagrzewają do odbicia zajętych terenów.

07:07

Od trzech dni coraz więcej osób przekracza ukraińsko-polską granicę. Z komunikatów władz w Kijowie wynika, że ma to związek z ofensywą rosyjskich wojsk we wschodnich i południowych regionach Ukrainy.

Z ostatnich danych podkarpackiej Straży Granicznej wynika, że do Polski w ciągu doby wjechało prawie 18 tysięcy ukraińskich uchodźców. To o 3 tysiące więcej, niż w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia.

06:58

Władze Nowej Zelandii zapowiedziały wysłanie do Europy samolotu wojskowego Hercules wraz ze sprzętem w ramach pomocy dla Ukrainy. Przylecieć ma również 58 żołnierzy.

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern zapowiedziała również udzielenie ukraińskiemu rządowi wsparcia w wysokości 9 milionów dolarów na sprzęt wojskowy oraz pomoc humanitarną.

06:48

Na okupowanych terenach Ukrainy, trwa przymusowa mobilizacja do wojska rosyjskiego, ludzie są łapani na ulicach. Portal Nexta przedstawia nagranie, na którym mężczyzna ucieka przed Rosjanami w Ługańsku.

06:45

W południe w Mikołajkach na Mazurach rozpocznie się Europejski Kongres Samorządów. W dwudniowej imprezie wezmą udział przedstawiciele miast, gmin i powiatów z całego kraju oraz zagranicy, liderzy biznesu jak również przedstawiciele władzy centralnej.

Organizatorem wydarzenia, składającego się niemal z setki paneli, jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Założyciel ISW Zygmunt Berdychowski podkreślił, że wyzwaniem stojącym przed samorządowcami są i będą konsekwencje wojny na Ukrainie. Zaznaczył, że wywarła ona wpływ na wszystko, co wiąże się z funkcjonowaniem samorządów.

06:40

Litwa przeszkoli ukraińskich żołnierzy w zakresie użycia zachodniej broni - podaje Nexta.

06:30

Ramzan Kadyrov w nagraniu twierdzi, że w planach Rosji jest najpierw opanowanie Donbasu, a następnie zajęcie Kijowa.

06:04

Jak poinformował na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Synegubow, w wyniku ataku rakietowego w niedzielę wieczorem w Charkowie zginęło dwóch cywilów.

06:03

"The Kyiv Independent": co najmniej 227 cywilów zostało zabitych przez siły rosyjskie w obwodzie donieckim, wyłaczając Mariupol i Wołonowachę. Rannych zostało 728 cywilów.

05:59

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził opinię, że władze Rosji "zrobią wszystko", by uniemożliwić podróż papieża Franciszka do Kijowa.

- Pod względem militarnym nie zrobią niczego, ale boją się i uczynią wszystko, by sprawić, aby stała się ona niemożliwa - powiedział włoskiej agencji Adnkronos.

05:53

Rosyjski ostrzał Saltivki, części Charkowa.

05:52
05:42

Silna eksplozja w Mikołajowie.

05:41

W raporcie opublikowanym przez Bank Światowy stwierdzono, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie w 2022 roku o 45,1 procent, a wyniki rosyjskiej gospodarki skurczą się o ponad 11 procent.

04:25

Mieszkańcom Kijowa ciągle zagrażają rosyjskie ataki. Półtora miesiąca po rozpoczęciu wojny miasto przypomina twierdzę.
W Kijowie jest nasz reporter - Paweł Pawlica.

Posłuchaj
01:04 Kijów przypomina twierdzę. Relacja Pawła Pawlicy (IAR).mp3 Kijów przypomina twierdzę. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 
04:24

W Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do silnej eksplozji. Według lokalnych władz, ranna została jedna osoba.

Miasto było prawdopodobnie celem rosyjskiego ataku rakietowego. Ukraińskie media informowały także o serii silnych eksplozji w Charkowie.

04:24

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - dodano.

03:44

Posłuchaj
00:55 11681431_1.mp3 Spotkanie szefów MSZ krajów UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
03:43

Oczekuje się, że kolejne ataki rosyjskie będą koncentrować się wokół Charkowa i Słowiańska - informuje ukraińskie dowództwo.

03:43

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy spodziewa się w najbliższym czasie nowych ataków rosyjskiej armii mającej na celu zdobycie wschodniej Ukrainy.

W związku z tym na granicę rosyjsko-ukraińską sprowadzane są siły z innych części Rosji. Zdziesiątkowane jednostki rosyjskie zostałyby obsadzone nowym personelem sprowadzonym z innych regionów Rosji.

03:42

- Wojska rosyjskie kontynuują prace nad planem minimum dla wschodniej Ukrainy - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar, poinformowała agencja Unian.

03:41

Czeczeński lider Ramzan Kadyrow oświadczył w nagraniu zamieszczonym w nocy z niedzieli na poniedziałek na Telegramie, że siły rosyjskie przeprowadzą ofensywę nie tylko na oblężony port w Mariupolu, ale także na Kijów i inne ukraińskie miasta.

- Będzie ofensywa nie tylko na Mariupol, ale także inne miasta i wsie oznajmił Kadyrow na portalu społecznościowym i dodał: "Ługańsk i Donieck wyzwolimy w pierwszej kolejności, a następnie zajmiemy Kijów i wszystkie inne miasta".

Zobacz także

Zobacz także