more_horiz
Wiadomości

Kanclerz Niemiec zapowiada przekazanie broni Ukrainie. Od razu jednak wskazuje na trudności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 20:24
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że jego kraj dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy do walki z rosyjską agresją. Dodał jednak, że wyczerpał już możliwości dostaw z istniejących składów broni, dlatego będzie w tej kwestii współpracował z przemysłem zbrojeniowym.
Olaf Scholz oświadczył, że jego kraj dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy do walki z rosyjską agresją
Olaf Scholz oświadczył, że jego kraj dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy do walki z rosyjską agresjąFoto: EPA/CLEMENS BILAN / POOL

Olaf Scholz powiedział o tym podczas spotkania z dziennikarzami po wideokonferencji zwołanej przez prezydenta USA Joe Bidena. Udział w niej wziął również prezydent Andrzej Duda, a przywódcy rozmawiali właśnie o dalszej pomocy Ukrainie i zacieśnianiu sankcji wobec Rosji.

Kanclerz Niemiec podkreślił, że rząd federalny uwolni środki z budżetu na zakup niezbędnej broni. Pytany o czołgi Leopard stwierdził, że Zachód skupia się na przekazywaniu sprzętu, z którego Ukraińcy potrafią korzystać, a szczegóły dostaw są ustalane.

- Celem jest dozbrojenie ukraińskiej armii tak, by mogła odeprzeć rosyjski atak - zaznaczył szef niemieckiego rządu.

Scholz pod presją

Kanclerz Niemiec, wstrzymujący od tygodni możliwość dostarczenia ciężkiej broni produkowanej w jego kraju na Ukrainę, znajduje się pod coraz większą presją koalicjantów i opozycji. Parlamentarna opozycja z CDU/CSU zapowiedziała inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, jeśli Scholz nie podejmie decyzji.

Początkowo Niemcy odmawiali jakiejkolwiek pomocy militarnej Ukrainie, zasłaniając się "sytuacją prawną w Niemczech, która zasadniczo zakazuje eksportu broni do obszarów dotkniętych kryzysem". Niemcy "zasłynęli" też ofertą przekazania ukraińskim żołnierzom 5 tys. hełmów

Pomoc z Wielkiej Brytanii

Brytyjski dziennik "The Sun" również we wtorek poinformował, że wyspiarze wyślą w najbliższym czasie na Ukrainę wielozadaniowe pojazdy opancerzone Stormer, na których mogą być umieszczane wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak. 

Produkowane przez brytyjską firmę Thales Air Defence przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak są najbardziej zaawansowaną technicznie bronią, którą Wielka Brytania zaoferowała Ukrainie, choć nie zostało podane, ile sztuk przekazano. Starstreak jest przeznaczony do niszczenia myśliwców i śmigłowców, które mogą być rażone z odległości do 7 km. Wystrzeliwane z niego pociski osiągają prędkość ponad 3 machów, co czyni je najszybszymi na świecie pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze.

Uzbrojenie z magazynów USA

Kilka dni wcześniej rzecznik Białego Domu Jen Psaki informowała, że Waszyngton pracuje nad dostarczeniem na Ukrainę systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju.

Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz o polskim wsparciu dla Ukrainy

IAR,fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także