more_horiz
Wiadomości

"Trzy razy więcej zgonów niż sądziliśmy". WHO opublikowało raport nt. COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 20:40
Niemal 15 milionów osób na całym świecie zmarło dotąd na COVID-19. Takie dane podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To trzykrotnie więcej niż w oficjalnych statystykach.
WHO twierdzi, że na COVID-19 zmarło niemal 15 mln osób
WHO twierdzi, że na COVID-19 zmarło niemal 15 mln osóbFoto: Shutterstock/Exposure Visuals

Specjaliści z WHO zebrali dane z placówek medycznych, a także dokonali symulacji matematycznych. Na podstawie skomplikowanych obliczeń uznali, że w pierwszych dwóch latach pandemii koronawirus zabił 14,9 miliona osób.

- Nasze szacunki wahają się od 13,3 milionów do 16,6 milionów. Do WHO zgłoszono w sumie niemal 4,5 miliona zgonów, co oznacza, że tych niezanotowanych przypadków, które zakończyły się śmiercią, jest ponad 9 milionów. Czyli umarło trzy razy więcej osób niż sądziliśmy - mówi analityk WHO William Msemburi.

Przypadki zgonów

Do swoich wyliczeń specjaliści włączyli też przypadki zgonów, które nie były bezpośrednio spowodowane przez koronawirusa. Chodzi na przykład o osoby, które zmarły, bo przepełnione szpitale nie były w stanie im pomóc.

Według WHO, najwięcej osób umarło na COVID-19 w najbiedniejszych krajach. Wśród ofiar jest 57 procent mężczyzn i 43 procent kobiet.
Specjaliści z WHO liczyli, jak wiele więcej osób umarło na świecie w ciągu dwóch lat pandemii w porównaniu ze średnią z poprzednich lat.

Najwyższy odsetek takich właśnie zgonów zanotowano w Egipcie, w Indiach i w Pakistanie.

Posłuchaj
00:56 11723942_1.mp3 Specjaliści z WHO liczyli, jak wiele więcej osób umarło na świecie w ciągu dwóch lat pandemii w porównaniu ze średnią z poprzednich lat - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także