more_horiz
Wiadomości

"Wyzwolimy naszą ziemię". Prezydent Ukrainy stanowczo o planach włączenia obwodu chersońskiego do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 23:30
- Wyzwolimy naszą ziemię i naszych ludzi - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do pojawiających się głosów, że okupowany obwód chersoński ma zostać przyłączony do Rosji.
Wołodymyr Zełenski o obwodzie chersońskim: wyzwolimy naszą ziemię i ludzi
Wołodymyr Zełenski o obwodzie chersońskim: wyzwolimy naszą ziemię i ludziFoto: president.gov.ua

- Te wyrzutki, których państwo rosyjskie znalazło jako kolaborantów, wygłaszają oświadczenia, których skala i głupota jest kosmiczna (...). Ale bez względu na to, co zrobią okupanci, nie mają szans. Jestem pewien, że wyzwolimy naszą ziemię i ludzi - powiedział Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku.

Plany włączenia obwodu chersońskiego do Rosji

Chersoń, stolica położonego na południu Ukrainy obwodu, został zajęty przez wojska rosyjskie 1 marca. Jak poinformował portal "Ukrainska Prawda", powołując się na doniesienia rosyjskich agencji, mianowane przez rosyjskich okupantów "władze" obwodu poinformowały, że zwrócą się do przywódcy Rosji Władimira Putina o włączenie obszaru w skład Federacji Rosyjskiej.

Portal, powołując się na TASS, podał, przytaczając słowa "zastępcy szefa administracji", że "władze obwodu chersońskiego" zamierzają zwrócić się do Władimira Putina o włączenie regionu w skład Rosji. Powiadomiła o tym także agencja RIA Nowosti, powołując się na kolaboranta Kyryła Stremousowa.

Tortury w obwodzie chersońskim

Żołnierze rosyjscy torturują i zabijają proukraińskich działaczy w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało dowództwo operacyjne "Południe" na Facebooku. 

"Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, równolegle z narzucaniem ideologii »ruskiego miru«, trwa totalne szabrownictwo władz okupacyjnych. Okupanci wykradają zboże, sprzęt techniczny, majątek i ludzi, wywożą do Rosji. Wykrytych działaczy o proukraińskich poglądach torturują, a w razie odmowy współpracy - rozstrzeliwują" - podało dowództwo.

Siły rosyjskie blokują też wyjazd z okupowanych miejscowości i rozpowszechniają dezinformację, jakoby przejęły całkowitą kontrolę nad południem Ukrainy.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także