more_horiz
Wiadomości

Jest propozycja zwiększenia funduszu na broń dla Ukrainy. Szef RE: liczy się czas

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 11:56
"Pełne poparcie dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił, że w tej sprawie liczy się czas. O propozycji zwiększenia funduszu mówił dziś szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Pełne poparcie dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
"Pełne poparcie dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles MichelFoto: East News/Ukrinform/Dmytro Smolyenko

Chodzi o pieniądze z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na przykład na czołgi, broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą i amunicję. W praktyce wygląda to tak, że te kraje członkowskie, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów.

Coraz większe fundusze na broń dla Ukrainy

Po raz pierwszy w historii Unia zdecydowała się na takie dofinansowanie dla zaatakowanego kraju pod koniec lutego. Wtedy zdecydowano o przekazaniu prawie pół miliarda euro dla Ukrainy.

W marcu ta suma została podwojona, a miesiąc później zdecydowano o zwiększeniu funduszu o kolejne 500 milionów euro, czyli do 1,5 miliarda euro. Do zwiększenia funduszu za każdym razem potrzebna jest jednomyślna zgoda państw członkowskich.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także