more_horiz
Wiadomości

Londyn: zatrzymano 13-letniego islamistę. To nie pierwszy nastolatek oskarżony o terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 23:45
13-latek został aresztowany w zachodnim Londynie pod zarzutem rozpowszechniania w internecie materiałów terrorystycznych o charakterze islamistycznym. Brytyjska policja zauważa, że w ostatnim czasie odnotowano niepokojący wzrost liczby nastolatków wciągniętych w działalność terrorystyczną.
13-letni islamista aresztowany za rozpowszechnianie treści terrorystycznych
13-letni islamista aresztowany za rozpowszechnianie treści terrorystycznychFoto: Shutterstock/Musaib Mushtaq

Do aresztowania doszło w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie udostępniania w internecie treści islamistycznych. Nastolatek został zwolniony z aresztu za kaucją, ale w połowie czerwca musi się stawić na przesłuchanie.

Wzrost liczby nastoletnich terrorystów

- Chociaż nadal bardzo rzadko zdarza się, aby tak młoda osoba została aresztowana za przestępstwo o charakterze terrorystycznym, w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy niepokojący wzrost liczby nastolatków wciągniętych w działalność terrorystyczną. To konkretne śledztwo jest nadal w toku, ale współpracujemy też ściśle z wieloma partnerami, aby chronić i odciągać młodych ludzi od ekstremizmu i terroryzmu - powiedział Richard Smith, szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji.

Chłopiec jest jedną z najmłodszych osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii w związku z terroryzmem. W lutym 2021 roku skazano na dwa lata pobytu w domu poprawczym nastolatka, który stał na czele grupy neonazistowskiej, a przestępstwo o charakterze terrorystycznym popełnił również w wieku 13 lat. W lipcu zeszłego roku innego 13-latka aresztowano za posiadanie materiałów, które mogą być przydatne dla terrorystów.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także