more_horiz
Wiadomości

Rosjanie skupiają wysiłki na tym kierunku. Ofensywa prowadzona jest z ziemi i powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:24
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartkowym komunikacie, że wojska rosyjskie skoncentrowały w ostatnich godzinach wysiłki na kierunku donieckim. "Stosują artylerię i lotnictwo, a działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim" - czytamy.
Wojna na Ukrainie. Rosyjska ofensywa skupia się na kierunku donieckim
Wojna na Ukrainie. Rosyjska ofensywa skupia się na kierunku donieckimFoto: Shutterstock/aappp

"Główne wysiłki przeciwnik skoncentrował na kierunku donieckim, gdzie zastosował lotnictwo, artylerię i moździerze" - głosi wydany w czwartek wieczorem komunikat, opisujący bieżącą sytuację na froncie.

Sztab poinformował, że "na kierunku donieckim wróg aktywizował działania ofensywne i szturmowe w celu poprawy swej sytuacji taktycznej".

Natarcie Rosjanie prowadzili w rejonie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ale ponieśli "znaczne straty i odeszli na wcześniej zajmowane pozycje" - głosi komunikat. Trwają działania bojowe w okolicach miejscowości Toszkiwka w rejonie (powiecie) siewierodonieckim. Sztab zapewnił, że niepowodzeniem dla Rosjan zakończyły się próby szturmu w obwodzie donieckim w pobliżu miejscowości Ołeksandropil, Nowobachmutiwka, Stepne, Sławne i Marjinka.

"Grupy okrętów przeciwnika w akwenie Morza Czarnego i Azowskiego nadal wykonują zadania izolacji rejonów działań bojowych, prowadzenia zwiadu i wspierania działań ugrupowań lądowych i blokowania żeglugi cywilnej" - dodał sztab.

Rosyjskie ostrzały w rejonie Doniecka. Są ofiary

Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w trwającym od rana w czwartek rosyjskim ostrzale Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj.

Większość rosyjskich pocisków uderzyła w budynki mieszkalne - poinformował Hajdaj w komunikacie na Telegramie.

Szef władz obwodowych zaznaczył, że wojska rosyjskie używają broni ciężkiej, a ostrzał jest chaotyczny.

Hajdaj napisał również, że bilans ofiar rosyjskiego ataku jest niepełny, ponieważ służby ratunkowe nie dotarły jeszcze do wszystkich ostrzelanych miejsc.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jp

Zobacz także

Zobacz także