more_horiz
Wiadomości

"Na podwórkach groby, domów już nie ma". Miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:05
Szef regionalnych władz Serhij Hajdaj na Telegramie poinformował o dramatycznej sytuacji miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, które jego zdaniem podzieliło los Mariupola. "Miejscowość została doszczętnie zniszczona przez rosyjskie wojska. Na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować" - zaznaczył. 
Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola
Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los MariupolaFoto: shutterstock.com/Oleksii Synelnykov, t.me/Сергій Гайдай / Луганська ОДА

"Przed rosyjską inwazją (rozpoczętą 24 lutego) w Rubiżnem mieszkało ponad 60 tys. osób. Pracowali w fabrykach, w sferze budżetowej, w rozwiniętym sektorze małej przedsiębiorczości. Dzisiaj rubiżnianie dzielą się na trzy kategorie - tych, którzy ewakuowali się do innych, bezpiecznych miast Ukrainy lub za granicę, deportowanych do Rosji lub na terytoria okupowane przez najeźdźców oraz ludzi będących zakładnikami kadyrowców (czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej) i ukrywających się w piwnicach" - napisał Serhij Hajdaj.

"Splądrowane i wypalone ceglane pudełka - oto teraz nasze Rubiżne. Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera" - dodał gubernator.

Rosyjskie wojska opanowały Rubiżne w połowie maja. Miejscowość leży około 10 km na północny zachód od Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie. Zdobycie tego ośrodka jest obecnie jednym z najważniejszych celów najeźdźcy podczas ofensywy na wschodzie Ukrainy. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Intensywne walki w obwodzie ługańskim

Główne ataki Rosjan skoncentrowane są w kierunku Lisiczańska i Siewierodoniecka. To tam, według ukraińskiego Sztabu Generalnego, trwają najintensywniejsze walki w obwodzie ługańskim. Mija 86 dzień wojny na Ukrainie. Donbas, a konkretnie obwód ługański - to tam Rosjanie prowadzą najaktywniejszą ofensywę. Oprócz okolic Siewierodoniecka i Lisiczańska wróg, jak wynika z raportu ukraińskiej armii, w Donbasie szturmował również w kierunku Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także