more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie wojenne. Prezydent Ukrainy: w Donbasie okupanci urządzili rzeźnię

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 23:38
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - jak codziennie od początku wojny - wygłosił wieczorem przemówienie, w którym poruszył ponownie kwestię rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Jak podkreślił, w Donbasie "okupanci urządzili rzeźnię".
O rosyjskich zbrodniach wojennych mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podkreślając, że w Donbasie okupanci urządzili rzeźnię
O rosyjskich zbrodniach wojennych mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podkreślając, że "w Donbasie okupanci urządzili rzeźnię"Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie - Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zełenski o rosyjskich zbrodniach w Donbasie

- Urządzili tam rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie burzył Donbasu tak, jak robią to dziś rosyjscy żołnierze - powiedział Zełenski.

- Rosyjscy okupanci bardzo starają się pokazać, że nie chcą oddać okupowanych terenów obwodu charkowskiego, że nie oddadzą obwodu chersońskiego ani okupowanych terytoriów w obwodzie zaporoskim i Donbasie. Gdzieś tam nacierają, gdzieś tam ściągają posiłki, starają się umocnić pozycje. Najbliższe tygodnie wojny będą ciężkie, nie mamy jednak wyboru - musimy walczyć - mówił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu dziękował także ponownie za dostawy broni i amunicji do jego kraju, by ten mógł skutecznie bronić się przed inwazją rosyjską. Mówił, że wszyscy partnerzy Ukrainy są zgodni co do tego, że wojna z Rosją jest także obroną wspólnych wartości i idei wolności. W związku z tym - jak podkreślał - apele o dalsze dostawy - głównie broni - są uzasadnione.

Ataki na obwody doniecki i dniepropietrowski

Wcześniej szef władz okręgu donieckiego Pawło Kyryłenko informował o kolejnych cywilnych ofiarach rosyjskiej agresji. "W poniedziałek wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych" - napisał Kyryłenko w serwisie Telegram.

Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

W poniedziałek wieczorem wojska rosyjskie przeprowadziły także cztery ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Mykoła Łukaszuk. Zaznaczył, że na terenie obwodu dniepropietrowskiego "nie ma i nie będzie" rosyjskich wojsk.

Posłuchaj
00:14 Zełenski IAR 1.mp3 Zełenski: jestem wdzięczny tym wszystkim naszym partnerom, którzy nam pomagają i dostarczają niezbędną broń i amunicję, byśmy mogli powstrzymać postępy rosyjskiej armii, szczególnie jeśli chodzi o liczbę sprzętu i broni (IAR)
Posłuchaj
00:29 Zełenski IAR 2.mp3 Zełenski: Bachmut. Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni. Urządzili tam rzeźnię. Starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie zrujnował Donbasu tak, jak robią to teraz rosyjscy żołnierze. Jestem wdzięczny wszystkim naszym bojownikom, którzy trwają na froncie i mają odwagę kontratakować (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także