more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau w Berlinie. "Oczekiwanie, że Rosja się zmieni, jest zagrożeniem dla pokoju w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 17:25
Jak ocenił szef MSZ Zbigniew Rau, "oczekiwanie, które pojawia się w różnych zaułkach Europy, że Rosja się zmieni natychmiast po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest nie tylko kolejną polityczną mrzonką, ale bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju w Europie".
Zbigniew Rau: oczekiwanie, że Rosja się zmieni po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest zagrożeniem dla pokoju w Europie
Zbigniew Rau: oczekiwanie, że Rosja się zmieni po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest zagrożeniem dla pokoju w EuropieFoto: PAP/Roman Zawistowski

Zbigniew Rau na wspólnej konferencji z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock podkreślał, że 24 lutego - dzień w którym rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę - był nie tylko punktem zwrotnym historii w Europie, ale też oznaczał "załamanie się" niemieckiej polityki współzależności energetycznej od Rosji, której symbolami były Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

- Ze strony Niemiec istota tej współzależności sprowadzała się do uzyskania przez gospodarkę niemiecką przewagi konkurencyjnej dzięki dostępowi do tańszej energii pozyskanej z Rosji, przewagi, która w wymiarze europejskim pozwalała na przyjęcie pozycji dominującej - zaznaczył minister.

Jak podkreślał, "ze strony Rosji ta współzależność prowadziła do poszanowania przez Niemcy rosyjskich interesów politycznych, rozumianych jako przyzwolenie na ograniczanie suwerenności państw byłego Związku Sowieckiego". Mówił, że oznaczało to "nie mniej, nie więcej tylko poszanowanie prawa Rosji do tworzenia i obrony tradycji imperialnej stref wpływów", a Niemcy postrzegały tę współzależność jako z jednej strony zakotwiczenie Rosji w europejskiej architekturze bezpieczeństwa, z drugiej jako projekt modernizacyjny.

Wojna na Ukrainie. "Zagrożenie dla pokoju w Europie"

Zbigniew Rau przypomniał, że Polska ostrzegała przed kontynuowaniem takiej polityki.Dziś naród ukraiński płaci ogromną cenę tych zaszłości. Obywatele Ukrainy są bombardowani, rozstrzeliwani strzałami w tył głowy, gwałceni przez hordy zwyrodnialców, są siłą przesiedlani ze swych stron ojczystych. Wiemy przecież, że odbierane są im także dzieci, które wbrew woli rodziców są rusyfikowane. Powiem szczerze: oczekiwanie, które pojawia się w różnych zaułkach Europy, że Rosja się zmieni natychmiast po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest nie tylko kolejną polityczną mrzonką, ale bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju w Europie, jak też sprowadzaniem zagrożenia zbrojną napaścią na kraje wschodniej flanki NATO, w tym też mój kraj - powiedział Zbigniew Rau.

Zaznaczył, że Niemcy "ponoszą szczególną odpowiedzialność za pokój w Europie, a to Rosja jest dla tego pokoju zagrożeniem".

Czytaj także:

Stanowisko Berlina wobec wojny

Szef MSZ dodał, że Niemcy powinny podjąć się wiodącej roli w budowie systemu bezpieczeństwa i obrony pokoju, który uwzględnia Ukrainę, ale jest skierowany przeciwko Rosji. Wyraził też nadzieję, że teraz Niemcy będą wspierały ukraiński wniosek o status kandydata do UE.

- Wiem, że po stronie niemieckiej istnieje wola takiego działania. Nie ma dla tego alternatywy, bo inaczej doszłoby do erozji wiarygodności Niemiec. Gdyby doszło do takiej erozji, to na końcu równi pochyłej jest pytanie o to, o czym tyle razy mówimy - pytanie o przyszłość integracji europejskiej, którą brak wiarygodności Niemiec jako sojusznika współpracującego na rzecz utrzymania pokoju w Europie, mogłaby postawić pod znakiem zapytania - mówił Zbigniew Rau.

Wiarygodność Niemiec

Minister podkreślił, że "Europa taka, jaką znamy dziś, jaką się cieszymy, nie przetrwa bez wiarygodnych Niemiec". - Wiarygodne Niemcy są Europie niezbędne. Niemcy na szczęście odbudowują swoją wiarygodność. Polska jest tym głęboko zainteresowana i jest gotowa w tym dziele pomagać. Chcemy partnerskich relacji z wiarygodnymi, gotowymi walczyć o nasze wspólne wartości Niemcami - powiedział.

- W tym celu Polska i Niemcy winny wspólnie dążyć do tego, by Rosja poniosła strategiczną klęskę w wojnie z Ukrainą, a jej wojska okupacyjne opuściły terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. To jest wspólny cel Polski i wspólnoty transatlantyckiej, Polski i Stanów Zjednoczonych - podkreślił. Dodał, że to musi być cel przyświecający wszystkim narodom wolnego świata.

- Próby ratowania Rosji przed klęską i utratą twarzy stanowią bez wątpienia odrzucenie, niektórzy są gotowi nawet powiedzieć, zdradę, może, pewnie i słusznie, ideałów i wartości, które wspólnie dzielimy, ideałów i wartości prawdziwie europejskich - oświadczył szef MSZ.

Posłuchaj
00:26 11756339_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau: Europa potrzebuje teraz wiarygodnych Niemiec (IAR) 

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w Polskim Radiu 24

ng

Zobacz także

Zobacz także